Czarna księga sanacji

Prohibita
2017-11-30
2017-11-30
historia Sanacja Piłsudski II Rzeczpospolita

Okres sanacji w Polsce nie jest dobrze znany. Ze szkoły pamiętam jedynie, że były to rządy autorytarne marszałka J. Piłsudskiego, przywódcy opozycji trafili do Berezy Kartuskiej, i że wybory były nie do końca uczciwe. Nie wiem jak jest teraz z tym przekazem w programach nauczania zwłaszcza, że środowiska odwołujące się do Naczelnika nie za bardzo chcą rozliczać go za ten okres. Mamy nawet swoisty dogmat marszałka, przez co trudno jest podjąć rzeczową dyskusję. Można spotkać się z opiniami, że zamach majowy w tamtej sytuacji był w pewnym sensie koniecznością dziejową, a Piłsudski miał zaprowadzić porządek (ot, takie powielanie propagandy sanacyjnej).
Niestety to "uzdrowienie" (sic!) poza wyżej wspomnianymi zdarzeniami niosło ze sobą zawłaszczenie państwa przez marszałka i jego obóz w skali wręcz niespotykanej wcześniej. Polska stała się własnością prywatną (można tak powiedzieć) sanatorów ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami, jak: nepotyzm, etatyzm, korupcja, defraudacje publicznych pieniędzy, cenzura, propaganda państwowa ("Polska mocarstwowa"),wykorzystywanie wojska i policji wręcz jako prywatnej ochrony, przestępcze, czysto mafijne zachowania urzędników i wojskowych, zawłaszczenie pojęcia patriotyzm (tylko sanatorzy są "prawdziwymi patriotami"-dzisiaj też są głosiciele monopolu na patriotyzm z PiS-u),kompletne ignorowanie prawa.
Niestety są w obecnej Polsce politycy, którzy lubią używać tego słowa i odwoływać się do tego okresu. Jednym z nich jest J. Kaczyński. Jeśli chodzi o styl sprawowania władzy i autorytarne ciągoty, to wcale się nie dziwie tej jego fascynacji sanacją.

Czarna księga Suchodolskiego.

Czarna księga Suchodolskiego.

Mocna książka pokazująca zbrodnie sanacji i to jak sanacja traktowała swoich przeciwników politycznych. Polecam

Bardzo dobra książka ukazująca sanację z ciemnej strony i obalająca wiele mitów na temat okresu międzywojennego.
Warto przeczytać ! Polecam !

Warto przeczytać ! Polecam !

Burzy piekny mit RP Pilsudzkiego....Lepiej zyc w prawdzie jak w i z najpiekniejszym mitem.
Ciekawe historie II RP
Wyklad na YT niestety lepszy jak ksiäzka

Ciekawe historie II RP
Wyklad na YT niestety lepszy jak ksiäzka

• Historia Polski
  • II RP
  • Historia/Lit. Faktu
  • I WŚ i międzywojnie

Dodaj cytat z książki Czarna księga sanacji