W obronie Świętej Inkwizycji

Wydawnictwo: Wektory
83-918847-4-0
historia, inkwizycja
Łukasz Kuć

Książka dr. Romana Konika ma na celu odkłamanie czarnej legendy Świętej Inkwizycji stworzonej przez libertynów doby Oświecenia.

pszemeksz | 2019-07-23
Przeczytana: 2018 rok

Czarna legenda Inkwizycji została ugruntowana w świadomości opinii publicznej przeważnie poprzez mity i niedomówienia. Roman Konik postanowił się z nimi zmierzyć w swojej książce. Opisał genezę i cele tej instytucji, umieszczając jej działania w kontekście ówczesnej epoki. Podał również szereg argumentów mających potwierdzić nieprawdziwość zarzutów stawianych pod adresem Świętego Oficjum. Sięgając po tę pozycję trzeba mieć jednak na uwadze, że omawiane zagadnienie jest rozpatrywane z pozycji gorliwego katolika. W związku z tym dosyć wyraźnie widoczny jest brak obiektywizmu autora. Zdarza mu się opierać swoje tezy jedynie na przesłankach religijnych, co nie powinno mieć miejsca w wypadku badacza. Mimo powyższych zastrzeżeń, tytuł ten jest godny polecenia, ponieważ rzuca nowe światło na działalność Inkwizycji.

Krzyżowiec | 2019-07-12

To nie książka to młot.

senoreugenio | 2019-03-20
Przeczytana: 15 marca 2019

Książka godna polecenia, przede wszystkim z uwagi na przyswajalność wiedzy serwowanej przez Pana Konika. Autor w eseistyczny sposób operuje na przemian ciekawostkami i niezbędnymi faktami dotyczącymi Świętego Oficjum. Zdaje się być przy tym bardzo przekonujący, co sprawiło, iż po odłożeniu książki, zapoznawszy się dla mnie z rewolucyjnym przedstawieniem Inkwizycji, chciałem aby mi podano inną pozycję, która by polemizowała z faktami z "W obronie...". To chyba najbardziej świadczy o dobrej książce, gdy zostajemy zaciekawieni jej tematem do tego stopnia, iż chcemy poszerzyć dalej naszą wiedzę. Dla mnie pozycja "must have", dla znajomych "must read".

Templariusz | 2019-01-02

Nielicząc wpsaniałej publikacji hr. Józefa Tyszkiewicza "Inkwizycja hiszpańska", praca doktora Romana Konika jest jedną z pierwszych książek obiektywnie przedstawiającą zagadnienie Św. Inkwizycji. Śmiało "W obronie Św. Inkwizycji" nazywam młotem na antykatolickie mity. Polecam gorąco!

romeo | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rozmawiałem onegdaj na temat inkwizycji z moim dobrym kolegą, katolikiem, który nieśmiało bronił tej instytucji, mówiąc,że jak na swoje czasy była ona „łagodna”. Stwierdził przy tym, ze ilość jej ofiar była mniejsza niż się powszechnie sądzi i wynosiła tylko 4 tys. Zdumiałem się bardzo. Dlaczego aż 4 tysiące? Przecież sam słyszałem w Radiu Maryja jak występujący w nim ekspert autorytatywnie orzekł, że tych ofiar było...18. Słownie osiemnaście. Nie 18 tysięcy, tylko 18. I ani jedna więcej. To daje do myślenia. Okazuje się bowiem, że im bardziej ortodoksyjnym katolikiem będzie badacz zagadnienia inkwizycji, tym niższa będzie liczba jej ofiar. Im większa żarliwość wiary tych „ekspertów”, tym większy humanitaryzm sądów inkwizycyjnych i ostatecznie ci najbardziej ortodoksyjni udowodnią, że ta „łagodna struktura do nawracania” nie tylko nikogo nie pozbawiła życia, wymierzając jedynie mało dotkliwe kary kanoniczne, ale i sama ponosiła męczeńskie ofiary w zbożnym dziele łagodnego...

aborygo | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Pozycja dla ludzi wiedzących, że rzeczy oczywiste bywają nieoczywistymi. Polecam także do przedstawienia wszelkim gimboateuszom i miłośnikiem "crazy nauki". Czas wyznać błędy!

samo | 2018-09-05
Przeczytana: 16 marca 2018

Lektura obowiązkowa dla każdego chrześcijanina, który na zarzut antykatoli "Kościół zły bo Inkwizycja" - nabiera wody w usta.

Obraz inkwizycji przedstawiony w książce/filmie "Imię Róży" - Umberto Eco - to fikcja.

Brak zainteresowania swoją wiarą, brak chęci poznania historii swojego wyznania jest powodem dla którego praktykujący religię Kościoła zostali zaszufladkowania przez społeczeństwo innowierców jako "Ciemnogród, mohery i katole". I mają rację.

Do wszystkich praktykujących i wierzących - brak wam trochę ambicji. A przypominam - wiara zobowiązuje.

JesteśTymCoCzytasz | 2018-06-13

Przyznam, że czuję wstyd. O Inkwizycji do tej pory czytałam pobieżnie i bez zgłębiania jej szczegółów. Ta książka jest krótka, ale bardzo konkretna i wypełniona po brzegi wiedzą popartą niezliczonymi historycznymi dokumentami. Nie dziwię się, że rekomenduje ją Waldemar Łysiak we własnej osobie i cieszę się, że wpadła w moje ręce, bo jestem dzięki niej mądrzejsza o ogrom wiedzy.
Autor analizuje zaganienie Inkwizycji od podszewki, czyli realiów średniowiecznej Europy. Dzięki temu lepiej rozumiemy mechanizmy, które rządziły władzą świecką i kościelną. Poznajemy rodzaje herezji, dowiadujemy się jak rzeczywiście funkcjonowały trybunały inkwizycyjne, poszczególne Inkwizycje(papieska, hiszpańska,rzymska) i kto faktycznie palił na stosie "czarownice". Zdziwiłam się jak wiele mitów zostało odczarowanych i jak w bezczelny sposób świat literatury( Umberto Eco, Dostojewski, Herling-Grudziński, J.Andrzejewski), sztuki i filmu zakłamuje rzeczywistość i godzi w intelektualną rzetelność.
Mity o...

Ryszard Pałka | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Książka rozprawia się z nieprawdziwymi mitami na temat Świętej Inkwizycji. Mnie utwierdza w wiedzy na ten temat. Więcej takich książek

fuzja | 2018-01-15
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Książka jest dobra, żeby zacząć szukać i zbudować sobie bliższy prawdy obraz Inkwizycji niż prezentują to różne zakłamane media. Bardzo cenne są również podane przez autora źródła, do których można sięgnąć. Temat ujęty szeroko i zdaje się rzetelnie.
Natomiast niesamowicie raziły mnie błędy językowe i interpunkcyjne oraz liczne (zwłaszcza pod koniec) literówki. Nie mam pojęcia, czym zajmowała się redakcja. Nie mogę w tym momencie polecić nikomu tej książki (na pewno nie wrogom Kościoła !), bo wyda się to śmieszne i niepoważne.