Zły demiurg

Wydawnictwo: Aletheia
Le Mauvais Démiurge
978-83-61182-15-3
yuurita

Emil Cioran (1911-1995), francuski (od lat 40. XX wieku) filozof pochodzenia rumuńskiego, napisał Złego demiurga (1969) w dojrzałym okresie życia, ale z frenetyczną pasją młodego burzyciela. Jest to książka o religii, a ściślej przeciw religii (chrześcijańskiej) i o (pocieszającej) możliwości samobójstwa. Hasło "Bóg umarł" jest dla Ciorana eufemizmem i w rzeczywistości oznacza: umarła religia, zwłaszcza chrześcijańska, choć zachodzi podejrzenie demiurgicznej manipulacji już u początku świata. Zły demiurg (bo przecież, uważa Cioran, stwórca dobry być nie musi, a autor takiego horrendum jak świat cielesny nawet na pewno nie jest) to egzystencjalna radykalizacja poczciwego kartezjańskiego złośliwego demiurga o dość ograniczonej szkodliwości. W oczyszczonym z bogów i religii świecie myśliciel może wreszcie żyć w sposób wolny - także od konieczności samobójstwa. Chroni przed nim możliwość dokonania go w każdej chwili. Zły demiurg należy do serii dzieł Ciorana z lat 60. XX wieku, które przyniosły mu w następnych dekadach światową sławę. W latach 70. książka znalazła się na indeksie Kościoła katolickiego.

puss-in-boots | 2014-03-07

"Marzę o języku, którego słowa, niczym pięści, gruchotałyby szczęki." - myślę,że to marzenie Ciorana się spełniło. Filozofia często kojarzy się z bezbarwnymi, patetycznymi rozważaniami. Dziela Ciorana nie są ani bezbarwne ani wzniosłe. Cioran niszczy schematy myślenia, jest buntownikiem. Zły demiurg" również wolny jest od poprawności politycznej i jałowych wynurzeń. Książka jest odważna, nieograniczona obowiązującą ideologia czy religią,zapewne dlatego znalazła się w indeksie ksiąg zakazanych kościoła katolickiego.

Emis | 2015-01-03
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Czy słowo "demiurg" z czymkolwiek nam się kojarzy? Myślę, że większości raczej nie. Sama również nie znałam jego znaczenia, gdy sięgałam po książkę. Przez większość lektury nawet wydawało mi się, że tytuł brzmi "Zły demirug", więc proszę mnie poprawić, jeżeli taka forma wystąpi gdzieś w recenzji. Czymże więc jest to tajemnicze słowo? Według Słownika Języka Polskiego jest to twórca świata. Raczej nie chodzi tu o chrześcijańskiego Boga, tylko postać, która stworzyła świat tak po prostu, nieutożsamiana z żadną religią (tak przynajmniej jest w wypadku tej książki).

Nie ukrywam, zaczynając czytać nie miałam najmniejszego pojęcia, za co się zabieram. Sięgnęłam po nią, ponieważ wielokrotnie spotkałam się z świetnymi cytatami Ciorana z różnych książek. Kiedy w katalogu biblioteki natrafiłam na nazwisko autora, od razu zaczaiłam się na tę pozycję i przechwyciłam tuż po tym, jak ktoś ją oddał.

Książka podzielona jest na kilka części, które są bardzo luźno ze sobą związane. A te powiązania...

chuckstermajster | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Jak zwykle - mistrzostwo stylu. Jak zwykle mocno, twardo, bezkompromisowo. Na przekór wszystkiemu w co zwykliśmy wierzyć, jak zwykliśmy myśleć.

Krzysztof_g | 2013-09-27

Jedna z najodważniejszych i bezkompromisowych wypowiedzi filozoficznych. Można powiedzieć, że Cioran to myśliciel z jajami. Książka raczej nie poprawi nam nastroju, więc jak ktoś cierpi, powiedzmy, na jesienną handrę, to niech lepiej przeczyta ..hm...Hrabala ?;)

| 2014-07-18
Przeczytana: 02 listopada 2014

Nie płakałam - odejmuję gwiazdki.

Hiacynt_Leverkühn | 2016-12-05
Na półkach: Filozofia, Przeczytane