Z genealogii moralności

filozofia, nihilizm
filozofia i etyka
Jakub Szwedo

Inne wydania

Jedna z najważniejszych książek Nietzschego. Po raz pierwszy została opublikowana w roku 1887. Ma ona, co u niemieckiego filozofa wyjątkowe, formę systematycznego traktatu filozoficznego. Książka ta traktuje o źródłach naszych pojęć "dobra" i "zła". Czy pierwotnie "dobry" oznaczało tyle, co "szlachetny", "dostojny"? Czym jest tak naprawdę głos sumienia i czym w istocie swej jest zasada...

Czym jest tak naprawdę głos sumienia i czym w istocie swej jest zasada ascetyzmu? Oto niektóre z pytań, na które autor usiłuje sobie odpowiedzieć. A odpowiedzi Nietzschego są jak zawsze wielce zaskakujące...

Olaf | 2012-08-21

Przeczytałem tą książkę około trzech lat temu. W gruncie jest, to kamień na grobie "współczesnej" moralności. Mam tu na myśli, etykę od Sokratesa do Fryderyka. Główny punkt - "lisi" zazdroszcząc "dostojnym" wymyślają etykę. Nie my jesteśmy beznadziejni, a oni. Filozof niemiecki, analizuje, rozrywa strupy, wykopuje trupa i ogłasza - on jest kłamcą. Chrześcijaństwo to zwulgaryzowany neoplatonizm, który jest przeciwko naturze i życiu. Będąc katolikiem nie mogłem się z tym uporać, bo mistrz podejrzeń wierci tam gdzie boli i wbija sztylet tam gdzie skóra jest cienka.
Absolutna klasyk - polecam.

HSztFot | 2015-07-28

Wydaje mi sie, że pokutuje mit Nietzschego jako autora szkodliwego, a to głównie przez koncepcję nadczłowieka. Czy tak jest - trudno mi odpowiedzieć. Wypadałoby, żeby wypowiedział się tutaj etyk. Ta książka, ujmuje zagadnienia dobra i zła sięgając do etymologii, ich sposobów stosowania. Zaszła w tym spora przemiana. Książka nie jest dogmatem, nie trzeba wszystkiego przyjmować. Myślę, że mimo wszystko jest to znaczące dzieło dla metody współczesnych badań.

Cszysiek | 2012-04-16

Lepiej się nie sugerować tytułem. Nietzsche i tak pisze o czym chce. Pośród pokrętnych myśli i czasem bełkotu wytrwali znajdą jakaś czystą myśl - aforyzm perełkę, w czym akurat był mistrzem. Jak już się męczyć z Nietzschem to polecam zacząć od czegoś innego.

wicher_Lab | 2010-11-23

Sprytne śledzenie choroby na czynienie dobra i miejscami spory a smaczny atak na kler :)

MistressHekate | 2013-04-14
Przeczytana: 06 czerwca 2000

Dla mnie kult. Jak wszystkie inne dzieła Fryderyka.

Nagual | 2013-08-22

Książka, która uświadamia, jak bardzo dyskursywne może być używane przez nas rozumienie pojęcia "dobra".

panbarney | 2016-11-11
bies | 2016-10-16