Orchidea

Psychoskok
2017-12-15
2017-12-15
9788381191173

To chyba największa wydawnicza pomyłka. Książka zaczyna się opisem gwałtu (?),ale od razu widać, że została napisana przez starszego już mężczyznę. Niestety, ale język ją dyskwalifikuje. Zupełnie nieadekwatny do treści, porażka.

Mam wrażenie, że czytałam zupełnie inną książkę niż reszta oceniających Czytelników. Drugą gwiazdkę dałam za tytuł i okładkę. Co do zawartości to może lepiej abym się nie wypowiadała ;)

Oszukana i wykorzystana kobieta zdolna jest do wielu rzeczy. Szczególnie, kiedy odkryje prawdę, że została wykorzystana nieświadomie. Wystarczy jedno wydarzenie w naszym życiu, by rzeczywistość przybrała zupełnie inny wymiar. Orchidea to przydomek kobiety, która wiedzie podwójne życie. Jedna impreza, a kac przez bardzo długi czas. Czkawka, która potrafi odbić się w najmniej spodziewanym momencie.

Bohaterka „Orchidei” nie użala się nad swoim losem, nie lamentuje, bo jest świadoma tego, że cokolwiek by nie zrobiła, siłą niczego nie dowiedzie. Sprytem i pomysłowością wykazuje się, dochodząc do odkrycia wszelkiej prawdy. Na imprezie dochodzi do wydarzeń, które zadecydują o dalszym życiu kobiety, którą wrobiono w bycie "dziewczyną na telefon". Całkowita niepamięć z tamtych wydarzeń, doprowadzają do jej jeszcze większej determinacji w dojściu do jakiejkolwiek sprawiedliwości, by odzyskać utracony spokój i dawną pewność siebie. Jest świadoma, że tylko przywdziewając odpowiednie maski do każdego potencjalnego klienta, dowie się, jak to naprawdę było i kto stoi za jej krzywdą. Prawda będzie boleć i zrzuci wszelką nadzieję, że bliskim sobie ludziom można zaufać.

Autor nakreślił bardzo wyrazistą postać. Wydawałoby się, że w swojej skromnej objętościowo publikacji nie ma zbyt dużego pola manewru. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości to mądra opowieść, która bacznie przygląda się psychologicznym aspektom swojej bohaterki. Kobieta, która ma rodzinę – męża, córki, zmuszona jest do tego, by ich chronić, działać nie na swoją korzyść, ma wstręt do siebie, a jednocześnie, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny Włoch, kobieta traci dla niego głowę, śniąc o nim nawet na jawie. Czy cielesność jest miłością? Jak w ogóle wygląda miłość, za którą płaci się, spełniając przy tym swoje żądze. Autor skupił się także na klientach Anny. Nie wszyscy przychodzą tylko spełniać swoje seksualne potrzeby, są i tacy, którzy najzwyczajniej nie mają z kim na co dzień porozmawiać.

„Orchidea” Jerzego J. Bojara to nie ckliwy romans przepełniony erotyką, a emocjonalna opowieść o złudności życia, w którym nie zabrakło również dosyć ciekawego tła w postaci odniesień do włoskiej sztuki. Nie ma tutaj jakichś głębszych wywodów, czy poruszeń jest za to interesująco poruszony niecodzienny temat, często tabu, o którym nie konwersuje się na szerszym forum, a szkoda, bo podejrzewam, że takich przypadków, jak Anny jest więcej.

Warto poświęcić książce swoją uwagę czytelniczą.

Książka o przepięknym tytule - mojej ulubionej rośliny - opowiada nam losy pewnej kobiety, która wiodła bardzo udane życie rodzinne oraz zawodowe... do czasu, gdy jedno wydarzenie zmieniło jej całe życie.

Zwykła impreza z koleżankami w pięknym hotelu Palace Fiori, w którymś momencie wymknęła się spod kontroli i już na zawsze zmieniła życie kobiety - która wbrew swojej woli stała się Orchideą - dziewczyną na telefon świadczącą usługi erotyczne.

Bohaterka zmuszona do podwójnego życia stara się pogodzić z losem w obawie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych - bez protestów wykonuje polecenia, które zlecane są za pomocą wiadomości sms. Posłusznie udaje się do Palace Fiori i pokoju, który staje się miejscem jej "pracy" za którą nigdy nie pobiera wynagrodzenia.

Książka podzielona na epizody pokazuje nam przewrotność naszego życia oraz udowadnia, że nic nie jest nam dane na zawsze - a najczęściej, gdy się nie spodziewamy - zabiera nam wszystko aby za chwile podarować nam coś zupełnie innego.

Orchidea w najmniej oczekiwanym momencie pozna swego oprawce ...

jak zareaguje gdy, okaże się że jest nim osoba tak bliska jej sercu?

Jak potoczą się losy kobiety, dla której los nie będzie taki łaskawy...

Bardzo zaskakująca historia zadziwiła mnie kilkakrotnie swoją fabuła i postępowaniem bohaterki, ale czy kobietę kierującą się uczuciami można zrozumieć lub przewidzieć... chyba nie.

Ciekawie wplecione wątki "klientów" Orchidei, którzy chętnie się jej zwierzają z życiowych tragedii - dodają książce jeszcze więcej emocji - a nas czytelników wciągają jeszcze mocniej.

Autor bardzo umiejętnie połączyły losy kobiety z historiami jej klientów oraz przygotował nam zaskakujące zakończenie - które nie każdy z nas będzie w stanie zrozumieć.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, a zmieniająca się akcja i tok wydarzeń nie pozwolą na chwile nudy. Polecam serdecznie każdemu spragnionemu ciekawej i bogatej historii.

Książka w bardzo ciekawy sposób uświadamia, jak wielką mocą włada miłość do drugiej osoby oraz ile człowiek jest w stanie znieść, aby ochronić swoich bliskich. Miłość w książce “Orchidea” jest pojmowana na bardzo różne sposoby – od miłości matczynej, strachu przed utratą swojego ukochanego, po miłość pojmowaną jako dziką rządzę.

Książkę można zaliczyć do gatunku romansu z wątkami erotycznymi. Nie brak w niej opowiadań scen łóżkowych oraz opisów głównej bohaterki, która uwielbiała kusić innych mężczyzn swoim wyglądem i ubiorem. Całość oplatają odniesienia do włoskiej architektury, muzyki, oraz samego miasta Wenecji.

Książkę można zaliczyć do gatunku romansu z...

Książka „Orchidea” nie jest nudnym romansem, w którym bohaterka miota się pomiędzy kolejnymi mężczyznami. Zwrot akcji w powieści, jak i samo jej zakończenie jest bardzo zaskakujące i na pewno zaciekawi każdego czytelnika.
Warto po nią sięgnąć!

Warto po nią sięgnąć!