Iwisia

Czy diagnoza lekarska przekreśli marzenia młodej dziewczyny? Cukrzyca. Słowo, które zmienia życie na zawsze. Choroba, z którą każdy może mieć do czynienia. Błogosławieństwo czy klątwa? Ada była pewna, że usłyszała wyrok śmierci. Bez wsparcia rodziców i przyjaciół coraz bardziej zamykała się w sobie, popadając w depresję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego dostała list od babci, który...

Czy diagnoza lekarska przekreśli marzenia młodej dziewczyny?
Ada była pewna, że usłyszała wyrok śmierci. Bez wsparcia rodziców i przyjaciół coraz bardziej zamykała się w sobie, popadając w depresję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego dostała list od babci, który diametralnie zmienił jej nastawienie do rzeczywistości. Zapragnęła stać się normalną nastolatką, nawet jeśli oznaczałoby to walkę z własnymi słabościami.
Bieg do gwiazd to wstrząsająca historia o dziewczynie, która uczy się żyć na nowo. Historia, obok której nie można przejść obojętnie.

źródło opisu: Opis okładkowy

źródło okładki: Strona wydawcy

Wioleta Sadowska | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

"Kiedyś do Ciebie dołączę. Razem pobiegniemy do gwiazd".

Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak czują się ludzie, którzy chorują na cukrzycę. Nigdy nie myślałam o tym, że choroba ta może wywoływać tak wielkie problemy emocjonalne. Wydawało mi się bowiem, że schorzenie to nie ma wielkiego wpływu na codzienne życie. Po przeczytaniu tej książki moje postrzeganie tego tematu zmieniło się diametralnie.

Dominika Smoleń to blogerka książkowa, znana w sieci jako Iwi, która uwielbia książki, koty i czekoladę. Pisanie oraz czytanie towarzyszą jej od najwcześniejszych lat życia. Zadebiutowała w 2015 r. powieścią pt. "Cena naszych pragnień".

Ada w wieku siedmiu lat zachorowała na cukrzycę i została pozostawiona z tym zupełnie sama, gdyż rodzina, poza babcią, się od niej odwróciła. Zmagając się z depresją, po kilku próbach samobójczych, trafiła do szpitala psychiatrycznego. Gdy po skończeniu leczenia w placówce, dowiaduje się o śmierci babci i jej ostatniej woli wyrażonej w liście, jaki...

Kiedy w wieku siedmiu lat Ada zachorowała na cukrzycę, jej życie diametralnie się zmieniło. Nie dość, że musiała nauczyć się żyć z chorobą, to tak naprawdę została z tym wszystkim sama. Rodzice odwrócili się od niej, a jedyną osobą, której na niej zależało, była babcia. Dziewczyna popadła w depresję, miała za sobą kilka prób samobójczych. Teraz wyszła ze szpitala psychiatrycznego, lecz nikt na nią nie czekał. Od rodziców dowiedziała się, że babcia niedawno zmarła. Zostawiła jednak dla wnuczki list, po przeczytaniu którego Ada postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę i spróbować żyć normalnie.

Dominika Smoleń, młoda autorka książki, podobnie jak główna bohaterka choruje na cukrzycę. Nie tylko to łączy ją z Adą - już we wstępie dowiadujemy się, że podobnie jak ona ma młodszą siostrę, jednak autorka zaznacza, że cała historia jest jedynie fikcją literacką. Mimo wszystko można liczyć na rzetelne poprowadzenie wątku dotyczącego cukrzycy, skoro Dominika ma sporą wiedzę w tym...

Kocia_matka | 2018-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Jakiś czas temu wspomniałam Wam o tym, że ponownie biorę udział w akcji Book Tour. Tym razem udało mi się to dzięki Irence z bloga Zapatrzona w książki. Pod moje skrzydła trafiła powieść Dominiki Smoleń pod tytułem "Bieg do gwiazd'. Jakie są moje wrażenia? Już opowiadam :)

Dominikę Smoleń kojarzę z bloga Książkowir, co sprawia, że czuję jakbym czytała książkę dobrej znajomej. Dominika oprócz prowadzenia bloga na co dzień jest studentką. Miłość do książek zaszczepiono jej już w dzieciństwie, dzięki czemu możemy poznać jej dzieła. Pierwszym z nich, debiutanckim była "Cenę naszych pragnień". Niestety nie znam tej książki, ale mam nadzieję to nadrobić :)

Ada - główna bohaterka "Biegu do gwiazd" choruje na cukrzycę. Mogłoby się wydawać, że to nic takiego. Przecież dużo ludzi z tym żyje i nie narzeka. Jednak dla małej dziewczynki świat się wali. Pozbawiona wsparcia najbliższych nie umie odnaleźć się w sytuacji, przez co popada w depresję. Przez wszystkie lata problem się pogłębiał....

Moi kochani dziś chcę opowiedzieć Wam o książce, która jest inna niż większość książek młodzieżowych dostępnych na naszym rodzimym rynku wydawniczym. „Bieg do gwiazd” Dominiki Smoleń, jest niejako głosem nas osób niepełnosprawnych i chorych wołającym o akceptację i wsparcie. Śmiało mogę użyć określenia „nas”, ponieważ sama jestem od urodzenia osobą niepełnosprawną ruchowo i na własnej skórze odczułam, jak bardzo ważne dla mnie samej było i chyba zawsze będzie poczucie, że nie pozostałam w tej chorobie pozostawiona samej sobie, że mam wokół siebie rodzinę i przyjaciół, którzy zawsze mnie wspierają, akceptują taką, jaka jestem i podają pomocną dłoń, kiedy braknie mi sił, by iść dalej wspólnie z moją niepełnosprawnością trudną droga, jaką bez wątpienia jest życie. Niestety nie każda osoba zmagająca się z chorobą ma w swoim życiu anioły w osobach najbliższych, które bez względu na wszystko, co dzieje się w jej życiu gwarantują jej poczucie bezpieczeństwa i miłości. Autorka na kartach...

Każdy z nas potrzebuje poczucia bycia kochanym, zrozumianym oraz akceptowanym, już tacy jesteśmy i jeśli tego nie czujemy... życie traci sens. Właśnie to spotkało główną bohaterkę Biegu do gwiazd, książki niezwykle smutnej, ale z pojawiającymi się promykami słońca i rosnącej nadziei. Realna, życiowa, pełna emocji i sprzecznych odczuć. Dominika Smoleń wywołała u mnie niekontrolowany śmiech, łzy, przytłoczyła ogromem smutnych prawd i zawartych w powieści refleksji, dała też nadzieje. I pokazała jak nieprzewidywalne może być życie.

tajemniczeksiazki | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Adrianna nie ma łatwego życia. Odkąd skończyła siedem lat cierpi na cukrzycę typu I. Jest w głębokiej depresji, często myśli o samobójstwie. Nie ma wsparcia wśród najbliższych, co jeszcze bardziej ją dobija. Czuje się niechciana i niepotrzebna. Niespodziewana śmierć ukochanej babci jest dla niej, jak przysłowiowy gwóźdź do trumny. W późniejszym jednak czasie, wszystko zaczyna się zmieniać. Młoda dziewczyna krok po kroku zaczyna zmieniać swoje życie. Pytanie tylko, czy los nie ma dla niej innych planów?

Dominika Smoleń to zaledwie dwudziestoletnia polska autorka. Na co dzień jest jedną z dziewczyn prowadzących blog Książkowir. Debiutowała powieścią "Cena naszych pragnień".

"Bieg do gwiazd" to jedna z najbardziej poruszających i pouczających książek, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Doprawdy, jestem pełna podziwu dla autorki, że udało jej się stworzyć tak realną i poruszającą historię, która z pewnością pozostanie ze mną na długi czas.

Nie da się ukryć, że cukrzyca jest...

Pośredniczka | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

www.posredniczka-ksiazek.pl
________________

„Bieg do gwiazd” jest książką, w której przy odrobinie dobrej woli można się wiele nauczyć. Jest powieścią, która zmusza do rozejrzenia się wokół i przemyślenia zachowania swojego i swoich bliskich. Pomimo trudnej tematyki czyta się ją zadziwiająco lekko i naprawdę bardzo szybko. Gdy przeczytasz tę książkę, być może zmienisz się na tyle by nie osądzać po pozorach i nauczysz się dostrzegać odrobinę więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Ja po takim zakończeniu, jakie zaserwowała mi autorka, mam tylko nadzieję, że to nie koniec i powstanie ciąg dalszy, bo ta opowieść nie może się tak skończyć! Mam rację?!

patusia_dorota | 2017-12-23
Przeczytana: 2017 rok

Na początku tego roku obejrzałam serial Skam – wyróżniał go realizm, nieprzerysowane życie nastolatków. Ta książka przypomina mi ten serial. Jest prawdziwa, szczera – i właśnie dlatego warto ją poznać.

Historia Adrianny nie jest delikatna. Jest szczera, przy tym brutalna i często bolesna. Porusza temat bardzo trudny i skłaniający do przemyśleń. Dominika Smoleń oddaje bardzo rzeczywisty obraz przeciwności, z jakimi zmagają się osoby chore na cukrzycę i depresję. To opowieść o szukaniu szczęścia w życiu i budowaniu wszystkiego od nowa, ale też o pragnieniu bycia zauważoną i kochaną przez najbliższych. Mówi, że życie to nie tylko radość, bo zdarza się w nim również smutek, z którego można się czegoś nauczyć.

Cała recenzja na blogu:

Milena | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Nie ma przyjemnych chorób. Każda przynosi nam ograniczenia, smutek, odbiera wiarę we własną osobę. Od razu pojawiają się pytania, dlaczego ja? Główna bohaterka książki dowiaduje się, że choruje na cukrzyce. Choć ta wieść przychodzi do niej jako jeszcze dziecko to nie czuje jednak wsparcia ze strony najbliższych. Jedynie w babci ma oparcie, choć to do pełni szczęścia jej to nie wystarcza. Czuje, że teraz nie spełnia oczekiwań jakie mają wobec niej rodzice. Postanawia dać sobie jeszcze jedną szanse, spróbować żyć jak każda normalna nastolatka w jej wieku. Czas jaki sobie na to daje to miesiąc. Trzydzieści dni to zarazem długi i krótki okres. Czas na nowe przyjaźnie, pocałunek, uczucie.

"Byłam jak bezpański pies, który musiał nauczyć się radzić sobie sam i przez całe życie udawać, tylko dlatego, że ludzie wokół czegoś oczekiwali."

Na temat samej choroby mam niewielką wiedze, dlatego nie do końca potrafię zrozumieć Adę, czyli główną bohaterkę. „Bieg do gwiazd” to przede wszystkim...