Historia pewnej dziewczyny

Wydawnictwo: YA!
Story of a Girl
Marczewek

Przeszłość może okazać się Twoim największym wrogiem Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych...

Przeszłość może okazać się Twoim największym wrogiem

Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych spojrzeń nie jest wolna nawet we własnym domu. Czeka ją trudna walka o zmianę osądu na jej temat i szansę na wyrwanie się z upokarzającej roli miejscowej puszczalskiej.

Powieść nominowana do Nagrody Lincolna, znalazła się też wśród finalistów National Book Award.

W 2017 roku ukazał się film telewizyjny, będący reżyserskim debiutem Kyry Sedgwick. W roli głównej Sosie Bacon znana m.in. z serialu "13 powodów" (Netlix) i "Tu i teraz" (HBO).

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Skończyłam czytać i po raz kolejny mam zagwostkę, bo „Historia pewnej dziewczyny” zupełnie nie była tym, na co od początku pozowała.

Wątek Deanny krąży wokół błędu, który popełniła mając trzynaście lat. Jej ojciec przyłapał ją ze starszym chłopakiem i od tamtej pory przylgnęła do niej łatka puszczalskiej.

Jeśli jestem w stanie powyższym zdaniem, z grubsza zakreślić fabułę, to musicie zrozumieć, że nie było ani porywająco ani urzekająco ani zbyt moralizatorsko. Główna bohaterka i jej problemy są dla mnie ździebko niezrozumiałe, ponieważ większość z nich można by w mgnieniu oka rozwiązać szczerą rozmową. Zamiast tego dostajemy bardzo dziwne zamykanie się i odgradzanie od bliskich, które niczemu nie służy. Zresztą określenie ‘problemy’ to chyba lekka przesada, bo mamy jedynie dwie krótkie sytuacje z chłopakami, dokuczającymi bohaterce i domniemaną ‘oziębłość’ ojca, mocno niewidoczną w tej krótkiej książce.

Wyciągnę zdanie z opisu wydawnictwa:
„Czeka ją trudna walka o zmianę osądu...

Bursikowa | 2018-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2018

Historia pewnej dziewczyny to historia, której się nie spodziewałam... Liczyłam na bardziej mroczną opowieść... Nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam... To jest opowieść jakich wiele tak naprawdę, bo na porządku dziennym każdemu z nas na pewno się przytrafiło przypięcie "etykietki" przez innych... sąsiadów, znajomych, przez dalszą rodzinę... Ale pokazanie jak główna bohaterka sobie z tym radzi... Nie mogłam się oderwać! Już nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałam książkę w jeden dzień... pochłonęłam ją na jednym oddechu. Polecam bo to taka w sumie banalna opowieść opisana bardzo prostym językiem ale ma w sobie coś, co banalnym nie można nazwać.

zaczytanapatka | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Deanna Lambert miała trzynaście lat, gdy tata przyłapał ją z siedemnastoletnim Tommym na tylnym siedzeniu buicka. O tej wstydliwej i kompromitującej sytuacji wiedzą wszyscy. Stała się główną bohaterką skandalu w małym miasteczku a Tommy jedynie zyskał na sławie. Po tym wydarzeniu ojciec odsunął się od niej i nie potrafi z nią normalnie porozmawiać. traktuje ją jak powietrze i ciągle ma o coś do niej pretensje. Deanna korzysta z każdej okazji do wyrwania się z domu. Chce wyprowadzić się z domu i zamieszkać razem z bratem Darrenem, jego dziewczyną Stacy i ich córeczką April. Aby tego dokonać zatrudnia się w pizzerii Picassa aby zebrać jak najwięcej pieniędzy. Pech sprawia, że pracuje tam również Tommy. Deanna nie może uciec od błędów przeszłości, wszyscy mają wyrobione zdanie na jej temat i ciężko jest jej odnaleźć się w rzeczywistości.

Deanna była jeszcze dzieckiem kiedy podjęła jedną, niewłaściwą decyzję. Tommy był kolegą jej brata i osobą, która zniszczyła jej życie. Uległa...

TINA | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

"Historia pewnej dziewczyny" z opisu wydała mi się mroczniejsza i bardziej skomplikowana. Po jej skończeniu nie byłam w stanie jednoznacznie określić czy się cieszę na takie zakończenie... czy powinnam się jednak chwilę zatrzymać i przeanalizować to, co się w niej wydarzyło, bo fabuła mimo tego, że jest spokojna, to opisuje bardzo złe i nienormalne zachowanie, którego nigdy nie chciałabym być świadkiem.

Jedna zła decyzja i wpływ starszego chłopaka sprawiły, że Denna stała się pośmiewiskiem. Nie dość, że rodzina zaczęła jej wręcz unikać, to całe miasteczko patrzy na nią jak na małą „puszczalską”. Jest jej niezwykle ciężko. Jedynie przyjaciółka próbuje ją jakoś pocieszyć i podtrzymać na duchu. Ale to też do czasu, aż kłótnia rozdziela je ze sobą na wiele tygodni.

Generalnie cała historia jest bardzo smutna ale konsekwentna. Tylko teraz zadam pytanie? Jaka 13'nastolatka myśli o tym, żeby uprawiać seks? Dla mnie to sytuacja nie do pojęcia, bo ja w jej wieku to biegałam po łące i...

werka777 | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

„Historia pewnej dziewczyny” to tak naprawdę opowieść o konsekwencjach podjętych niegdyś decyzji, wyborów, które choć pozornie mało szkodliwe, w niektórych sytuacjach potrafią zniszczyć komuś życie. Punkt kulminacyjny tej powieści zostaje zaproponowany czytelnikowi na samym wstępie. Potem akcja snuje się powoli, wokół kolejnych, mało przyjemnych konfrontacji z rówieśnikami czy rodziną, z jednej strony nie budząc większych emocji, z drugiej uświadamiając, że przecież nieraz tak właśnie często funkcjonuje ten świat. Zostajemy obarczeni niepochlebną „łatką”, która przywiera do nas i nie chce się odkleić, błyszcząc od czasu do czasu tak, by ludzie mieli o czym mówić. Tym gorzej, kiedy niesłusznie. I właśnie to budzi swego rodzaju niepokój.

Główną bohaterką, jak i narratorką książki została Deanna, młodziutka, niesprawiedliwie potraktowana dziewczyna. Owszem, jako trzynastolatka zrobiła coś nieodpowiedzialnego, ale nie zasłużyła na to, by w oczach pozostałych ludzi tak wiele stracić,...

ebookoholic | 2018-07-04

*www.ebookoholic.blogspot.com*

Czy też macie tak jak oceniacie jakąś książkę, że brakuje Wam takiej gwiazdki "pomiędzy"? Czuje, że 6 gwiazdek jest trochę krzywdzących, z kolei 7 to już przesada dla tej pozycji... W takich przypadkach moje dobre serce, nieskore do nadmiernej krytyki dyktuje mi, bym jednak postawiła na tę lepszą ocenę.

Zatem przejdźmy do krótkiej recenzji. Dam Wam trochę przedsmak tego, co Was czeka jak już sięgnięcie po swój egzemplarz. Ja po swój sięgnęłam spontanicznie, bo był pod ręką - dopiero co przyszedł od wydawnictwa. Nie pamiętałam już o czym jest, ale skoro skończyłam właśnie jedną książkę, która bardzo mnie wciągnęła i miałam ochotę czytać dalej - poszłam za ciosem (ostatnio bywa u mnie różnie z tym czytaniem). Nie wstając nawet z kanapy odłożyłam skończoną powieść na bok i sięgnęłam po Historię pewnej dziewczyny leżącą na stoliku.

Coś mnie w niej urzekło od samego początku. W jakiś sposób okazała się niebanalnie banalna. Albo banalnie niebanalna?...

Annam | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Historia Deanny Lambert jest historią nie jedyną,jakie napisało życie. Nastolatka przez złą,nieprzemyślaną decyzję ląduje na na tyłach samochodu z chłopkiem parę lat starszym od siebie. W takiej niedwuznacznej sytuacji przyłapuje ją ojciec,który traci do niej zaufanie. Puszczalska i łatwa dziewczyna,taką łatkę przyszyli jej koledzy z którą musiała chodzić przez parę lat. Deanna z czasem ma dość plotek i oszczerstw,ucieka w świat wyobrazni i marzy otym,aby wyrwać się z miasteczka. "historia deanny Lambert" jest lekturą przeznaczoną dla młodzieży,pokazuje z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć po nieprzemyślanych i pochopnie podjętych decyzjach. Deanna mając 13 lat popełniła ten błąd,a mimo to można wziąść z niej przykład. Uczy się ,pracuje i jest normalną dziewczyną,która pomimo tylu złośliwości i obelg stara się żyć i nie zwariować. Powieść bardzo ciekawa i długo pozostanie w mojej pamięci.

Matylda Saresta | 2018-08-28

Spokojna młodzieżówka, w której akcji jest niewiele, za to emocji owszem. Nie porywa jakimś dramatem, ale czyta się spokojnie. Narracja na poziomie.

"Historia pewnej dziewczyny" to na pewno nie książka, której się spodziewałam. Liczyłam na zdecydowanie coś innego. Historię mroczną, intrygująca, być może pełną tajemnic. Dostałam coś zupełnie innego i powiem, że czuję rozczarowanie. Czegoś brak, czegoś za dużo. Niedosyt jest duży i nie wiem, czy to przez te moje oczekiwania czy pozycja na poważnie jest zdecydowanie nie w moim guście. Zdecydowanie uważam, co czytam, jeśli chodzi o literaturę młodzieżową, bo patrząc na mój wiek, nie są to po prostu książki dla mnie. Jednak nie zabraniam sobie sięgania po nie całkowicie. Po opisie na tyle okładki liczyłam na coś ciekawszego i bardziej w moim guście. Niestety tak nie było.

Deanna ma zaledwie trzynaście lat, gdy ojciec przyłapuje ją w jednoznacznej sytuacji z chłopakiem o 4 lata starszym od niej. Od tej chwili jej życie zmienia się w katastrofę. Ojciec się do niej nie odzywa, a jeśli to robi, to na pewno nie jest to dla niej miłe. Matka udaje, że wszystko jest w jak najlepszym...

vicky222 | 2018-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2018

Znacie lektury, które zaginają czasoprzestrzeń? Kiedy zaczęłam czytać Historię pewnej dziewczyny nie potrafiłam przestać, dopóki nie dotarłam do końca. Sara Zarr dała mi opowieść o tym, jak popełnienie błędu może zaważyć na dalszym życiu. Jestem gotowa podzielić się z Wami moimi przemyśleniami.

Autorka przedstawia nam małe amerykańskie miasteczko, gdzie wszyscy się znają. Dlatego jeśli raz zostaniesz postawiony na świeczniku, już na dobre możesz zostać „na językach”. Tak właśnie skończyła nasza bohaterka – młoda dziewczyna Deanna. Mając trzynaście lat, czyli ponad 3 lata temu, jej ojciec przyłapał ją na współżyciu ze starszym chłopakiem. Dość trudne doświadczenie, nie tylko dla dojrzewającej (choć jeszcze dziecka) dziewczynki, ale również dla rodzica.
Taki obrót sprawy miał duży wpływ na relacje Deanny z ojcem, który przestał jej ufać i traktować jako kochanej córeczki. Od pamiętnego dnia Deanna zmaga się z nienawiścią od strony bliskiej osoby, ale także plotkami pojawiającymi...