Decyzja

Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Entscheidung
Dariusz Guzik
Ola

A co, jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję? Simon razem z dziećmi zamierza spędzić na południu Francji spokojne Boże Narodzenie. Nic jednak nie układa się po jego myśli. Tuż przed świętami dzieci odwołują swój przyjazd, a jego przyjaciółka postanawia z nim zerwać. Podczas spaceru po plaży spotyka zaniedbaną, zrozpaczoną kobietę: Nathalie. Młoda wystraszona Francuzka twierdzi,...

A co, jeśli w niewłaściwym momencie podejmiesz złą decyzję?
Simon razem z dziećmi zamierza spędzić na południu Francji spokojne
Boże Narodzenie. Nic jednak nie układa się po jego myśli.
Tuż przed świętami dzieci odwołują swój przyjazd, a jego przyjaciółka
postanawia z nim zerwać. Podczas spaceru po plaży spotyka
zaniedbaną, zrozpaczoną kobietę: Nathalie. Młoda wystraszona
Francuzka twierdzi, że ścigają ją brutalni prześladowcy. Przejęty
współczuciem Simon postanawia jej pomóc. Nie przeczuwa jednak,
że wskutek owej decyzji zostanie uwikłany w morderczą intrygę,
której wątki sięgają aż dalekiej Bułgarii. Trop wiedzie do Seliny,
młodej dziewczyny pragnącej lepszego życia. Wpada ona w ręce
pozbawionych skrupułów przestępców. Jej dramatyczna ucieczka
staje się początkiem splotu przewrotnych zdarzeń, które ściągną na
Simona i Nathalie śmiertelne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3224/thriller-i-sensacja.html

Aneta Wiola | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

SOFIA, BUŁGARIA
Ivana i Kirił zmagają się z biedą. Mężczyzna od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy, coraz ciężej utrzymać mu liczną rodzinę.
Dlatego kiedy pojawia się szansa lepszego życia dla jego najstarszego dziecka- Ninki, wraz z żoną naiwnie powierzą los swojej córki nieznajomej kobiecie, która przedstawia im się tylko z imienia.
Tajemnicza Vjara obiecuje rozwinąć karierę modelki Ninki, oferuje pieniądze i organizuje wyjazd dziewczyny do Rzymu.
Mija czas. Ninka dalej się nie odzywa. Nastolatka zapadła się pod ziemię.
Decyzja ta, którą podjęli rodzice dziewczyny będzie nieść ogromne brzmienie, które nie będzie mogła udźwignąć cała rodzina.

LA CADIERE, FRANCJA
Simon samotnie spędza czas na Prowansji. Mężczyzna załamany własnymi życiowymi niepowodzeniami, wyrusza na plażę, gdzie stanie się świadkiem dziwnej sytuacji. Zdarzenie te, ma odmienić życie mężczyzny i być fatalnym w skutkach dla innych osób.
Pomoc zaoferowana bezinteresownie, okaże się najgorszą decyzją, jaką...

gwiazdka | 2018-10-12
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2018

„Decyzja”, jak przystało na powieść Charlotte Link, jest pozycją ciekawą. Tradycyjnie autorka porusza ważny problem- tym razem jest to handel kobietami. Akcja ciekawie skonstruowana, zagmatwana, wielowątkowa, chociaż potem wszystko splata się w jeden motyw. „Decyzję” czyta się lekko i szybko. Bohaterowie za to nie robią większego wrażenia, są bardzo podobni do postaci z innych powieści Link, identycznie wykreowani, jakby pisarka miała jeden szablon i wykorzystywał a go we wszystkich swoich powieściach. Mam też zarzut do samej akcji, która moim zdaniem jest zbyt rozwlekła, ma za dużo słów w przełożeniu do treści. Ogólnie to niewielka usterka, ale mimo to powieść trochę traci do tego, co mogłoby być, a nie jest .

Dałabym cos pomiędzy oceną dobrą a bardzo dobrą, ale skoro takiej nie ma niech będzie ta wyższa.

Eli1605 | 2018-08-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Przeczytałam dopiero kilka książek pani Link więc trudno mi polemizować z opiniami, że to jedna z najsłabszych książek tej autorki. Czytało mi się świetnie. Odpowiada mi styl, fabuła nie najnowsza ale jakże aktualna niestety - handel młodymi dziewczynami. Początek mną wstrząsnął i tak już zostało do końca chociaż były chwile gdy akcja spowalniała. Ale wtedy można było uspokoić nerwy. Polecam. Według mnie to dobra pozycja.

Nina | 2018-07-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 25 lipca 2018

Książki Pani Link czytają się same. Decyzja również, chociaż nie jest to najlepsza pozycja autorki. Niewiarygodne wydarzenia, sposób, w jaki Simon wplątuje się w makabryczną historię, i niezbyt udane zakończenie nie pozwalają mi ocenić tej książki wyżej niż "dobra". Szkoda, bo autorkę bardzo lubię. Świetny pomysł na fabułę - handel ludźmi, w tym przypadku młodymi kobietami, czasami wręcz dziewczynkami, nie do końca moim zdaniem wykorzystany, choć autorka się starała. To trzeba jej przyznać. Nathalie - za żadne skarby świata nie udało mi się polubić tej dziewczyny. Jeszcze na początku historii litowałam się nad nią, było mi przykro czytając o jej niezbyt radosnym dzieciństwie. Potem już mnie tylko irytowała. Drażniły mnie podejmowane przez nią decyzje (głupie i nierozsądne) i jej zaślepienie. Cóż, nie zawsze można polubić głównych bohaterów. Lepsze takie emocje niż żadne.
Podsumowując, nie odradzam absolutnie tej lektury ale moim zdaniem szału nie ma. Ot, takie sobie czytadło na...

Hana | 2018-06-26
Na półkach: Przeczytane, Link Charlotte
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Autorka powinna występować pod pseudonimem Niepokój Wewnętrzny. Wszystkie postaci z tej powieści go odczuwają. Ponadto brną przez śniegi, głodują, marzną i cierpią, są samotni i nieszczęśliwi. Powody cierpienia są różne, ale życie przepełnia je smutkiem i targa im nerwy. Każda podjęta decyzja jest brzemienna w skutki w tej książce, w życiu jest łatwiej he he. Autorka doprawia treść komunałami o miłości. Link w pełnej krasie. Przeczytałam wszystkie jej książki i może stąd powolna utrata cierpliwości do tejże. A temat trudny bo dotyczący handlu żywym towarem.

Jolka | 2018-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Charlotte Link należy do moich ulubionych autorek jednak "Decyzja" jak dla mnie jest najsłabsza książką.Nie wiem ..męczyłam się z nią strasznie.Akcja nie wciągnęła mnie,brak napięcia,które powodowałoby ,że nie sposób oderwać się od stronic.Bohaterowie bez koloru a ich zachowania tylko mnie denerwowały.Co prawda to thriller psychologiczny i rozumiem,ze autorka bardziej zatopiła się w przeżywanych emocjach bohaterów,ich przemyśleniach ,podjęła się również trudnego tematu ale to wszystko ciągnęło się niezmiernie długo i nudno.Również podział na rozdziały,gdzie każdy z nich to odrębny wątek działał na mnie denerwująco,ponieważ zostają one połączone niczym na siłę,bez jakiejś spójności.A zakończenie to dla mnie zupełna klapa...Szkoda,ponieważ Charlotte Link przyzwyczaiła mnie w swoich książkach do niesamowitej akcji,gęstej aury ,ciekawych bohaterów i niesamowitego zakończenia,dlatego też "Decyzje" zakupiłam w ciemno i pierwszy raz żałuję zakupu .

Anna | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

„Decyzja” Charlotte Link to thriller psychologiczny na światowym poziomie. Mój ulubiony gatunek literacki. Życzyłabym sobie, żeby twórcy tego gatunku tak pisali jak ta autorka. W książkach Charlotte Link nie ma wulgaryzmów, nie ma scen rodem z horrorów. Mimo tego czytelnik wstrzymuje oddech śledząc fabułę. Okazuje się, że nie jest to niezbędne, żeby czytelnika zaintrygować, wciągnąć w grę, która zwykle toczy się o życie. Tak jest i tym razem. Najważniejsza jest psychika bohaterów. To od niej zależy, dlaczego popełniają zbrodnię, błąd czy też podejmują niewłaściwą decyzję.
Tak jak Simon, który podczas spaceru po plaży spotyka wycieńczoną, przerażoną Nathalie. Kobieta nie ma dokumentów, pieniędzy, nie ma niczego. Twierdzi, że ścigają ją brutalni prześladowcy. Ona sama zaś najprawdopodobniej zabiła człowieka. Co prawda we własnej obronie. Jednak czy ktoś jej uwierzy?
Simon nie umie i nie może pójść dalej nie udzieliwszy pomocy zrozpaczonej Nathalie. Postanawia jej pomóc, choć...

Wiola | 2018-05-27
Przeczytana: 26 maja 2018

Jest to juz moje kolejne spotkanie z twórczością tej autorki i po raz kolejny jestem pozytywnie zaskoczona:)
Jak tylko sięgnęłam po jej nową powieść wiedziałam, że wciągnie mnie ona bez reszty. Młoda nathalie od samego początku wiedzie nieszczęśliwe życie. Matka pijaczka, ojciec wyjechał i ich zostawił, a ona młoda dziewczyna musi sobie radzić sama ze wszystkim. Na jej drodze staje na szczście bądź nie na szczęście Jereme. Trochę starszy od niej, doświadczony w życiu z kobietami, pozwala jej się wyrwać z toksycznego środowiska. Wydaje się, że wszystko zaczyna się układać ale to nic bardziej mylnego. Nagle jej ukochany znika bez wyjaśnienia i zaczyna się problem.
Na jej drodze staje Simon- mężczyzna po rozwodzie, nie umiący ułożyć sobie życia ponownie, będący na każde skinienie swojej byłej żony. Według mnie mężczyzna w kilku tylko procentach, bardziej oferma losu, nie umiejąca ogarnąć się. Spotykając Nathalie na swojej drodze w tajemniczych okolicznościach postanawia jej pomóc. Czy...

Izabela Pycio | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

"Nic, już nigdy nic nie będzie takie samo. Stał na gruzach własnego życia, nie mając pojęcia, czy zdoła je na powrót poskładać w całość."

Przyznam, że powieść nie przekonała mnie do siebie, jak scenariusz zdarzeń można jeszcze byłoby po wahaniu zaakceptować tłumacząc pomysłowością pisarki, tak absurdalne i infantylne zachowania bohaterów wywołują spory sprzeciw i zawód. Brakuje umiejętnie budowanego napięcia, w zasadzie wszystko dzieje się na jednym mało wciągającym poziomie, bez mocniejszych akcentów, bo nawet sensacyjne wątki nie wywołują silnego zaangażowania czytelnika. Spodziewałam się pogłębionej i wnikliwej warstwy psychologicznej, która pomogłaby zrozumieć i przychylić się do postaw kluczowych postaci. Jednak potraktowano ją powierzchownie i wycinkowo, co składało się na ogólne wrażenie monotonii i znudzenia.

Doceniam, że autorka podjęła trudny temat społeczny, ukazując jego rozmiar i bezwzględność, to z pewnością podnosi walor fabuły. Nie mam też zastrzeżeń do stylu...

Jolka | 2018-10-06
Przeczytana: 05 października 2018

Mizernie.. Bez gęstej aury, zbyt powierzchownie i nawet nieco naiwnie. Z trzech pozycji Pani Link, jakie przeczytałam, ta jest zdecydowanie najsłabsza. Są, naturalnie, morderstwa, ganiają się policjanci z gangsterami. Policja zbyt opieszale, kryminaliści za to nazbyt szybko. Temat handlu kobietami jest brutalny i na czasie, ale tutaj nie wzbudza żadnych głębszych emocji. Trudno mi przyjąć za wiarygodne, że maltretowana porwana Bułgarka, przetrzymywana gdzieś w Paryżu, już po 10 dniach ucieka z rąk oprawców i szczęśliwie dociera do domu, jeszcze przy tym kradnąc laptop szefowej gangu. Że umoczony we współpracę z gangiem policjant nie zostaje zdemaskowany przez długi czas i nikt nie ma nawet cienia podejrzenia. Wszystko "grubymi nićmi" szyte.
Bohaterowie irytują ponad miarę. Zakończenie nijakie.
Czytadło, a szkoda.