Dudziak

Gamper

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

27.07.2018 miałam, po raz kolejny zresztą, wielką przyjemność uczestniczyć we wspaniałym widowisku. Warto było przytargać tyłek z dalekiej północy do Krakowa, żeby to przeżyć, jak zawsze. Iron Maiden wiedzą co robią, a jak to wszystko się zaczęło - tego dowiecie się z tej książki.

Mick Wall jest mi już znany z Enter Night, a historia Ironów z wielu innych źródeł, ale koncert natchnął mnie na powtórkę z rozrywki. Przytargałam więc kilka płyt z szafki, zapuściłam "Iron Maiden" i odpłynęłam.

Dla mnie cała ta książka jest fascynująca, co ma pewnie związek z faktem, że uwielbiam ten zespół. Nie nudziłam się ani chwili, chociaż większa część faktów była mi już znana. Jeżeli masz ochotę na dość szczegółowe zapoznanie się z historią Iron Maiden - wybierz tę oficjalną biografię, nie zawiedziesz się.

"[...] jak to powiedział podczas wywiadu do tej książki gitarzysta Dave Murray [...] - Nie mogę się doczekać chwili, kiedy przeczytam tę książkę i dowiem się, co my właściwie porabialiśmy...

Katarzyna | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka jest biografią Iron Maiden. Opowiada historię zespołu - o pierwszych krokach, zmianach składu, trasach koncertowych, tworzeniu muzyki, wydawaniu albumów, produkcji, zarządzaniu i o innych istotnych dla sukcesu Ironów sprawach.
Zawiera również opisane losy poszczególnych członków sprzed przyłączenia się do grupy. Te fragmenty są naprawdę krótkie, ale dzięki nim mogłam lepiej poznać muzyków, ich charaktery, dzieciństwo, zainteresowania i początki kariery. Znając powyższe nieustannie rozczula mnie Dave Murray - skromny, uroczy, nieśmiały chłopak z trudnej rodziny, który martwił się o swój udział w zespole (raz został niesłusznie wyrzucony i bardzo to przeżył), a jednocześnie wirtuoz gitary, niekiedy niegrzeczny rockandrollowiec i, jak twierdzi Steve Harris, jedyny członek zespołu, który nie musiał obawiać się o swoją pozycję. Dowiedziałam się też, że tata Janicka Gersa jest Polakiem i służył w Polskiej Marynarce Wojennej.
Lektura przebiegła mi sprawnie. Jak na takie tomiszcze...

Mateusz | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Pozycja bardzo mnie wciągnęła. Dowiadujemy się z niej sporo o życiu każdego z członków zespołu przed Iron Maiden jak i w trakcie gdy już należą do zespołu.
Dowiemy się sporo również o o poszczególnych członkach zespołu którzy grali od 1975 roku i przyczynach zmiany części z nich w różnych etapach zespołu, tych przed wydaniem pierwszego albumu , jak i o odejściach i powrotach w trakcie ugruntowanej pozycji Ironów.
Przeczytamy również o zainteresowaniach grupy poza muzyką.
Dość sporo miejsca poświęcone jest początkom , opisów ich koncertów w legendarnych już pubach jak i tych mniej znanych jeszcze przed wydaniem pierwszego studyjnego albumu i wiążacymi się z tym przygodami na scenie jak i poza nią.
Ksiażka moim zadaniemm przemyślanie jest podzielona. Pierw mamy rozdziały nazwane imionami członków zespołu i przedstawione w nich sylwetki poszczególnych członków zespołu, zwiaązanymi z nimi zdarzeniami, koncertami, chronologicznymi opisami pracy nad albumami i co jakiś czas...

Rogue_Lagoon | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 maja 2013

Moja przygoda z Iron Maiden zaczęła sie stosunkowo niedawno i cieszę się, że mogłam przeczytać tę biografię. Zdarza mi się, w przypadku książek opartych na faktach, czytać między wierszami i, w tym przypadku, bardzo podobało mi się to, co tam odkryłam. A odkryłam całkiem sympatycznych ludzi, ogromną pasję do muzyki i "pełną" i prawdziwą twórczość, która coś wyraża, a nie jest tylko szarpaniem strun i waleniem po "garach". Czytając o Maiden słuchałam... Maiden. ;)

Kinga | 2012-12-28
Przeczytana: wrzesień 2012

Dobrze opisane fakty, historia zespołu. Niestety jak dla mnie dosyć ciężko się to czytało, ale tak to już chyba jest z niektórymi biografiami. ;) Mimo wszystko obowiązkowo powinien ją przeczytać każdy fan Ironów.

MyMichelle | 2013-01-05
Przeczytana: październik 2012

Przeczytałam dwie biografie Ironów i strasznie męczyły mnie początki, ciągnęły się i ciągnęły. Na szczęście był dość sensowny podział na rozdziały. Nawet jeżeli uważam się za ich ogromna fankę, to przyznam, że oszukiwałam, czytałam tylko te rozdziały na których mi zależało. To najgorszy problem wszystkich biografii, nawet jeśli są dobre to zwykle zbyt powierzchowne i zawsze jest niedosyt. Najbardziej ubóstwiam rozdział o Dickinsonie. Raz płakałam, raz się śmiałam, normalka...

Maks | 2017-05-29
Przeczytana: 01 stycznia 2008

Dla fanów zespołu tudzież dla opisów rockandrollowego życia członków IM.

| 2014-04-18

Uważam ją za ciekawą książkę i co ważne, a trudne - obiektywną.

Luna | 2015-02-21

Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów zespołu. Autor rysuje przed czytelnikiem obraz zatęchłych barów i zamglonych angielskich ulic, po których przyszło się pałętać przyszłym gwiazdom rocka. Czy wiedzieliście, że Dave Murray był skinem, a Bruce Dickinson nasikał do zupy nauczycielowi w szkole? Te i inne ciekawostki, oraz kilka gorzkich słów refleksji składa się na wspaniały kawał czasu, gdy grupa nastolatków z marzeniami zmienia się w jeden z największych zespołów metalowych na świecie.

ignus | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Oficjalna, przez to momentami odnosi się wrażenie, że zbyt wygładzona i grzeczna biografia. Mimo to i tak przeczytałem z zainteresowaniem do końca, mimo dominacji Harrisa w przytaczanych wypowiedziach członków zespołu.