Iron Maiden. Run to the Hills. Oficjalna biografia

2016-06-01
2000-01-01
Magdalena Mejs, Hanna Mielczarek
Iron Maiden Bruce Dickinson Heavy Metal New Wave Of British Heavy Metal

Okładka książki Steven Wilson Limitowany do jednej sztuki Mick Wall, Steven Wilson
Steven Wilson ... Mick Wall, Steven W...
Okładka książki Rainbow in the Dark Ronnie James Dio, Wendy Dio, Mick Wall
Rainbow in the... Ronnie James Dio, W...

Okładka książki Blizna Anthony Kiedis, Larry Sloman
Blizna Anthony Kiedis, Lar...
Okładka książki Ja, Ozzy. Autobiografia Chris Ayres, Ozzy Osbourne
Ja, Ozzy. Auto... Chris Ayres, Ozzy O...
Okładka książki Slash Anthony Bozza, Saul Hudson
Slash Anthony Bozza, Saul...

Iron Maiden do zespół, od którego zaczęła się moja przygoda z metalem, więc jest to zespół bardzo ważny w mojej hierarchii. Jednak z niewiadomych dla mnie przyczyn, książka ta czekała kilka lat zanim się za nią zabrałem. I jako fan Ironów, przeczytałem ją przyjemnością. Nie jest to jednak typowa historia zespołu rockowego w stylu popularnych książek o Metallice, Guns'n'Roses czy tym podobnych. To jakby historia firmy założonej przez Steva Harrisa. Każdy członek zespołu, właściwie nie przystępował do niego, tylko dostawał w nim pracę. Jest to po prostu historia marzenia, przekutego w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Zespołem - takim w dosłownym tego słowa znaczeniu - Iron Maidne stał się dopiero po powrocie Bruce'a. Tak można wywnioskować z książki. Tak więc dla fanów na pewno pozycja obowiązkowa, jednak dla kogoś kto miałby się zainteresować Ironami - już niekoniecznie. Nie ma tu skandali, alkoholu i narkotyków jest tyle co kot napłakał. Oczywiście powstaje pytanie czy to dobrze czy źle. Każdy musi ocenić sam, jednak biografia (pewnie przez autoryzację i podejście samego Steva) jest tak wygładzona, że aż chwilami niewiarygodna. Najprościej rzecz ujmując, styl opowiadania tej historii bardziej pasowałaby do historii np. Microsoftu a nie metalowej kapeli. Ja jednak jako zagorzały fan - polecam.

Historia Iron Maiden - ikony ciężkiego grania.

Historia Iron Maiden - ikony ciężkiego grania.

14 kwietnia 1980 roku ukazał się pierwszy oficjalny album studyjny zespołu Iron Maiden. Prawdziwa historia tej megagwiazdy będącej prekursorem Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu rozpoczęła się jednak kilka lat wcześniej, gdy Steve Harris, zapalony fan West Ham United, porzucił plany sportowe i zamienił piłkę na gitarę basową. Historia Ironów ciągnie się więc nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat, a jej próbę rzetelnego udokumentowania podjął Mick Wall w książce "Run To The Hills", będącej pierwszą oficjalną, autoryzowaną biografią zespołu.

Dla mnie, jako fana Ironów od ponad dwudziestu lat, książka Walla jest jak biblia. Autor chronologicznie przedstawia tu dzieje zespołu "od pierwszych kroków w pubach londyńskiego East Endu, aż do królowania na największych światowych festiwalach". Pierwsze rozdziały zatytułowane są imieniem poszczególnych członków zespołu; dzięki temu czytelnik po kolei poznaje sylwetki konkretnych muzyków, okoliczności ich dołączenia do grupy lub rozstania z nią. Dalej wchodzimy w czasy coraz większej popularności i sławy Ironów, wchodzimy za kulisy powstania pierwszej płyty i podpisania pierwszego kontraktu muzycznego, a także pędzimy z grupą po coraz intensywniejszych trasach koncertowych.

Im więcej przeczytanych stron, tym wyraźniej rysuje się przed czytelnikiem fenomen Iron Maiden - jako grupy bezkompromisowej, niebaczącej na muzyczne trendy, zawsze wiernej swojej własnej muzycznej filozofii i nastawionej na szacunek dla fanów. "Run To The Hills" to skarbnica wielu ciekawostek - skąd wziął się Eddie? co Margaret Thatcher robi na jednym z plakatów? co skrywa okładka płyty "Somewhere In Time"? komu Bruce Dickinson nasikał do zupy? kim był ojciec Janicka Gersa? Oj, takich drobnych smaczków jest tu o wiele więcej.

Książka zawiera sporo cytatów i wypowiedzi, nie tylko członków zespołu, ale także menedżerów, producentów, krytyków muzycznych i wszystkich tych, którzy mieli jakikolwiek wpływ na losy Iron Maiden. Dzięki takiemu spojrzeniu z kilku stron, bardziej obiektywnie można ocenić niektóre fakty. Jest to biografia oficjalna, więc próżno tu szukać jakiejś wyszukanej pikanterii z prywatnego życia rodzinnego muzyków; autor skupił się przede wszystkim na szczegółach związanych z życiem muzycznym zespołu. Jest tu alkohol i beztroska hulanka, są zarwane noce i koncerty na kacu, spanie w autobusie i typowo rock`n`rollowe rozpasanie. Ale dla kontrastu jest też pot i łzy, co w ogólnym rozrachunku pozwoli Wam docenić Ironów jako "oddanych sprawie", zasługujących na spory szacunek profesjonalistów, poważnie myślących o przyszłości zespołu i zawsze na pierwszym miejscu stawiających własne ideały, nawet gdy w alternatywnej perspektywie była gruba kasa i szybka sława.

Książka wzbogacona jest o wkładki ze zdjęciami - fajny dodatek urozmaicający tekst i pozwalający zobrazować poczynania zespołu.

Moim zdaniem "Run To The Hills" nie jest książką dla przygodnego czytelnika. Przed lekturą trzeba co nieco dowiedzieć się o Ironach i posłuchać ich muzyki, by wiedzieć o czym się czyta, zrozumieć to i móc czerpać z tej muzycznej odysei pełnymi garściami. Dla fanów zespołu jest to lektura obowiązkowa; rzuca nowe światło na znane fakty, podaje nowe, ale przede wszystkim zbliża do zespołu, którego ponadczasowość i trwający ponad czterdzieści lat fenomen w świecie muzycznym nie ma sobie równych.

Historia żywej i prężnie działającej legendy Heavy metalu, ale również opowieść o determinacji, wizji, przyjaźni i wielkim talencie muzyków (i nie tylko),którzy dali nam wspaniałą muzykę.

"Ucieczka na sam szczyt"

"Iron Maiden to klasyczny zespół heavy metalowy, posiadający wiernych fanów i stanowiący ogromną inspirację dla wielu nowszych twórców i zespołów. Od lat zachwyca widowiskiem na koncertach i bogactwem literackich odniesień w utworach, a Eddie, jego maskotka, pojawia się na wielu związanych z grupą gadżetach. Oficjalna biografia Ironów pióra Micka Walla była już wcześniej w Polsce wznawiana i stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat grupy. Jako ich fanka miałam nadzieję, że w odróżnieniu od biografii The Doors, autor podejdzie do dziejów formacji bardziej optymistycznie i szczegółowo przedstawi sylwetki jej wszystkich członków, nie skupiając się jedynie na jej liderze, jednakże zwracając też dużą uwagę na samą muzykę Ironów i związaną z nią historię. Co otrzymałam?

Książka rozpoczyna się krótkim wstępem, w której sam autor przedstawia siebie jako oddanego fana zespołu. Pierwsze rozdziały noszą imiona muzyków formacji i nakreślają odbiorcy każdego z nich. Dzięki temu już na samym początku publikacja zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, zaciekawiła i przybliżyła wcześniej nieznane mi fakty. Kolejne skupiają się na wdrażanych w zespole zmianach, koncertach, zjawisku "Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu" i jego historii. Szczegółowo przedstawiają dzieje Ironów, ich inspiracji, wpływu na inne zespoły metalowe. Nie brakuje też informacji o prywatnym życiu artystów, choć czasami wydają się one nieco ugrzecznione. Mick Wall drobiazgowo i konsekwentnie omawia ponadczasowy fenomen Iron Maiden oraz przyczyny niesamowitego sukcesu grupy. Widać, że poświęcił nad publikacją sporo czasu i opierał się na wielu źródłach, dzięki czemu ciekawość odbiorcy zostaje niemalże całkowicie zaspokojona.

Mick Wall snuje swój wywód przystępnym językiem i nie napiętnuje grupy, przez co książkę czyta się z przyjemnością. Raczej unika jej krytyki, skupiając się prawie tylko na samych pozytywach. Trochę czuć więc, że biografia jest autoryzowana i lekko ugrzeczniona. Książka zawiera wkładki z wspaniałymi, czarno-białymi i kolorowymi, fotografiami, dodatek Pawła Brzykcego z dyskografią zespołu (opisujący zwłaszcza dzieje formacji po 2003 r.) i stanowi rewelacyjne, drobiazgowe kompendium dla każdego wielbiciela Iron Maiden oraz szeroko pojętego metalu. Wkład Ironów w rozwój NWOBHM jest naprawdę niezastąpiony, co też świetnie pokazał Wall.

"Iron Maiden. Run to the Hills. Oficjalna biografia" bardzo mile mnie zaskoczyła i w pełni zaspokoiła moją czytelniczą ciekawość. Mick Wall rzetelnie i szczegółowo przedstawił w książce dzieje Ironów, tworząc prawdziwą i imponującą skarbnicę wiedzy dla każdego miłośnika Iron Maiden. W odróżnieniu od biografii The Doors, nie skupiał się tak bardzo na negatywnych aspektach działalności formacji, co mocno przypadło mi do gustu.

Moja ocena:

9/10, 5+"

Recenzja na moim blogu:

"Ucieczka na sam szczyt"

27.07.2018 miałam, po raz kolejny zresztą, wielką przyjemność uczestniczyć we wspaniałym widowisku. Warto było przytargać tyłek z dalekiej północy do Krakowa, żeby to przeżyć, jak zawsze. Iron Maiden wiedzą co robią, a jak to wszystko się zaczęło - tego dowiecie się z tej książki.

Mick Wall jest mi już znany z Enter Night, a historia Ironów z wielu innych źródeł, ale koncert natchnął mnie na powtórkę z rozrywki. Przytargałam więc kilka płyt z szafki, zapuściłam "Iron Maiden" i odpłynęłam.

Dla mnie cała ta książka jest fascynująca, co ma pewnie związek z faktem, że uwielbiam ten zespół. Nie nudziłam się ani chwili, chociaż większa część faktów była mi już znana. Jeżeli masz ochotę na dość szczegółowe zapoznanie się z historią Iron Maiden - wybierz tę oficjalną biografię, nie zawiedziesz się.

"[...] jak to powiedział podczas wywiadu do tej książki gitarzysta Dave Murray [...] - Nie mogę się doczekać chwili, kiedy przeczytam tę książkę i dowiem się, co my właściwie porabialiśmy przez te wszystkie lata".

A działo się wiele :)

UP THE IRONS!

Książka jest biografią Iron Maiden. Opowiada historię zespołu - o pierwszych krokach, zmianach składu, trasach koncertowych, tworzeniu muzyki, wydawaniu albumów, produkcji, zarządzaniu i o innych istotnych dla sukcesu Ironów sprawach.
Zawiera również opisane losy poszczególnych członków sprzed przyłączenia się do grupy. Te fragmenty są naprawdę krótkie, ale dzięki nim mogłam lepiej poznać muzyków, ich charaktery, dzieciństwo, zainteresowania i początki kariery. Znając powyższe nieustannie rozczula mnie Dave Murray - skromny, uroczy, nieśmiały chłopak z trudnej rodziny, który martwił się o swój udział w zespole (raz został niesłusznie wyrzucony i bardzo to przeżył),a jednocześnie wirtuoz gitary, niekiedy niegrzeczny rockandrollowiec i, jak twierdzi Steve Harris, jedyny członek zespołu, który nie musiał obawiać się o swoją pozycję. Dowiedziałam się też, że tata Janicka Gersa jest Polakiem i służył w Polskiej Marynarce Wojennej.
Lektura przebiegła mi sprawnie. Jak na takie tomiszcze przeczytałam je bardzo szybko. Obawiałam się jak to będzie, ale na szczęście okazało się, że niepotrzebnie, bo kolejne kartki śmigały mi między palcami i temat mnie zaciekawił. Bardzo podoba mi się, że autor przytacza wiele cytatów. Dzięki temu wiemy dokładnie, co ktoś powiedział i też w jakiś sposób poznajemy go przez to lepiej. Pozycja zawiera kilkanaście kolorowych zdjęć, co również jest zaletą. Występują drobne rozbieżności z tym, co wyczytałam w książce Bruce'a Dickinsona "Do czego służy ten przycisk?" i to mi się podoba. Widać, że można zmienić zdanie o pewnych sprawach, jeśli minie trochę czasu i temat sobie "odleży". Widać też tarcia między muzykami.
Plus dla wydawnictwa In Rock za dodatek dla polskiego czytelnika, który pokrótce uzupełnia historię Iron Maiden do 2016. Książka właściwa kończy się na "Dance of Death" (2003). Dziękuję również za zakładkę z motywem z tej płyty.
Polecam fanom.

Dobra, ale stanowczo niedoprawiona ta biografia. Pewnie dlatego, że oficjalna :)

Dla fanów zespołu tudzież dla opisów rockandrollowego życia członków IM.

Dla fanów zespołu tudzież dla opisów rockandrollowego życia członków IM.

Kocham ten zespół 😀 a biografia super 😆

Kocham ten zespół 😀 a biografia super 😆

• Muzyka
  • Biografie
  • Muzyczne
  • Biografie muzyków, etc.

Dodaj cytat z książki Iron Maiden. Run to the Hills. Oficjalna biografia