Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie

Okładka książki Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie Justyna Mizera, Krzysztof Mizera
Okładka książki Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie
Justyna MizeraKrzysztof Mizera Wydawnictwo: Galaktyka sport
sport
Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie
Galaktyka
2017-10-27
2017-10-27

Okładka książki Regulacja masy ciała w sporcie Justyna Mizera, Krzysztof Mizera
Regulacja masy... Justyna Mizera, Krz...
Okładka książki Żywienie młodego sportowca. Co jeść, by zostać mistrzem. Justyna Mizera, Krzysztof Mizera
Żywienie młode... Justyna Mizera, Krz...

Bardzo dobra książka dla zawodowych sportowców i nie tylko. W szczególności opis suplementów, ich dawkowania oraz wpływu na regeneracje organizmu pomógł mi znaleźć błędy w swojej diecie (po treningach wytrzymałościowych ważne jest szybkie uzupełnienie węglowodanów, żeby odbudować zapasy gligokenu, a nie tylko odżywki białkowe). Dodatkowo przepisy i spory dział o podstawowych składnikach w pożywieniu w aspekcie zdrowego stylu życia. Polecam

Świetna synteza wiedzy nt. diety (nie tylko sportowej) i racjonalnego odżywiania w ogóle. Formuła książki też super - od ogółu do szczegółu.

Super pozycja, rozwiewa wiele wątpliwości, obala sporo mitów, które wyznawałem. Pomocna i pożyteczna.

Zastanawiałam się, czy w ogóle wrzucać tę pozycję do podsumowania, ale ostatecznie się zdecydowałam. Dlaczego? Bo autorzy poruszyli kwestię żywienia i w pozornie niewielkiej książce zawarli masę informacji. Może to przekona wszystkich, którzy myślą o dietach cud, głodówkach i innych dziadostwach do świadomego dbania o siebie. Nawet bez wsparcia trenerów i dietetyków możesz dbać o siebie z głową. Sięgnij po tę książkę i później trzymaj ją w kuchni, by w każdej chwili móc do niej zerknąć. Czytanie zajmie Ci jedno popołudnie, a ogrom informacji może przydać się na lata.

Książka w podręcznikowy sposób przedstawia czytelnikowi na co zwrócić uwagę dostosowując dietę do aktywności fizycznej. Rozpoczynając od definicji, po przez radzenie sobie z niedoborami danej substancji czy związków chemicznych. Rozprawia się także z mitami i błędnym myśleniem na temat odżywiania. A to wszystko w oparciu o najnowsze badania wielu naukowców. Autorzy książki zwracają także uwagę na ważną rolę nawodnienia organizmu i suplementacji. Na sam koniec skupiają się na dietach odpowiednich dla konkretnych dyscyplin takich jak: sporty walki, biegi, sporty sylwetkowe czy pływanie.
***
Jeżeli do tej pory nie za wiele myślałeś o swojej diecie a zacząłeś uprawiać jakiegoś rodzaju aktywność fizyczną. To jest to książka dla Ciebie! Ale nie tylko ponieważ osoba, która ze sportem jest raczej na bakier również znajdzie tu wiele pomocnych informacji. Dowiesz się jak dobrze zbilansować swoją dietę i na jakie szczegóły powinieneś zwrócić swoją uwagę. Całość opisana jest prostym językiem więc raczej nie powinno być problemu ze skomplikowanym nazewnictwem. Wszytko jest bardzo dobrze opisane i autorzy powoli wprowadzają nas w każdy rozdział, dawkując poziom trudności przekazywanej nam wiedzy. Brakowało mi jednak działu skupiającego się na liczeniu kalorii i tego jakie jest nasze indywidualne zapotrzebowanie. Odnosząc się do naszego wzrostu, wagi i intensywności sportu jaki uprawiamy. Jeżeli jednak chcesz się rozprawić z kilkoma mitami lub masz wątpliwości na jakie aspekty swojej diety powinieneś zwrócić uwagę może Cię zainteresować ta pozycja.

Ocena: ⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10

Dobra i prosta w swoim przekazie książka dla osób początkujących, które chcą zrozumieć podstawy zdrowego odżywiania

Ogólnie książka dla osób, które o odżywianiu nie wiedzą nic i szukają czegoś bardzo łatwego do przyswojenia. Na tyle łatwego, że sporo niedopowiedzeń (np. twierdzenie, że mózg potrafi wyłącznie korzystać z glukozy, albo twierdzenie o szkodliwości nasyconych KT itp.) Książka niestety opiera się głównie na starych i często nieaktualnych już badaniach. Poza tym opisując przeprowadzone badania dobrze byłoby podać przy nich źródło, nie każdy ma ochotę szukać jednego badania spośród całej, długiej bibliografii.

Jeżeli jesteś kimś, kto uwielbia sport, a nie do końca orientuje się w sprawach świadomego jedzenia, ta książka pomoże ci odnaleźć się w świecie dietetyki powiązanej z aktywnością fizyczną. Osobiście, interesuję się zdrowym stylem życia bardzo hobbystycznie, a lektura uświadomiła mnie o wielu istotnych aspektach odżywiania.

Jeśli ktoś słyszał o ludziach, którzy wydają książki tylko po to żeby się wypromować, to mamy idealny przykład.

Strata czasu

Strata czasu

Bardzo wartościowa. Krótko, zwięźle, jasno i w sposób uporządkowany. Warto ją mieć. Polecam!

• Dietetyka
  • Sport
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie