Przeklęci

Wydawnictwo: Phantom Books Horror
Accursed
horror
LubimyCzytać

Guy N Smith powraca z powieścią zapowiadaną w 1992 roku. Wielki powrót światowej legendy b-klasowego horrory. Horror okultystyczny w najlepszej odsłonie. Najnowsza pozycja wydawnictwa Phantom Books! W latach dwudziestych XXw. angielski archeolog, wielebny Mason, wdarł się do starożytnego egipskiego grobowca i wywiózł z niego do swojej ojczyzny dwie mumie, oraz talizman boga...

Guy N Smith powraca z powieścią zapowiadaną w 1992 roku.

Najnowsza pozycja wydawnictwa Phantom Books!

W latach dwudziestych XXw. angielski archeolog, wielebny Mason, wdarł się do starożytnego egipskiego grobowca i wywiózł z niego do swojej ojczyzny dwie mumie, oraz talizman boga Seta.

Starożytna klątwa odżywa po latach we współczesnej Anglii. Wszystkie plagi, które wiekami nawiedzały Egipt, teraz rozszalały się po całym angielskim kraju. Na domiar złego światu grozi globalny konflikt zbrojny.

źródło opisu: wydawcy

źródło okładki: Okładka dostarczona przez wydawcę

Michał Laskowski | 2018-06-22

Jak dziś pamiętam swoje pierwsze przygody z kartami Pana Smith'a. Był to rok 1993, a ja kończyłem siódmą klasę podstawówki. Byłem szczęśliwym posiadaczem takich pozycji jak "Las", "Przyczajeni" oraz "Śmiertelny lot". To było moje pierwsze królestwo.
"Przeklęci" to opowieść o klątwie ze starożytnego Egiptu, którą bóg Set przypieczętował grobowiec Dalukah i jej kochanka Aba-anera. Klątwie, która podczas wyprawy angielskiego wielebnego, została przeniesiona do współczesnej Anglii. Klątwie, która wyrwana z pierwotnego miejsca, musi zostać przywrócona. Klątwie, która potrzebuje nowych kapłanów by przeprowadzić na nowo ceremonię.
"Przeklęci" to książka z roku 1983 i w końcu trafiła do nas. Czy warto po nią sięgnąć ? Myślę, że tak, uwielbiam takie wskrzeszanie kart. Opowieść trzyma swój klimat i mimo, że nie do końca odnalazłem się w tej odsłonie, była to ciekawa przygoda.

WielkiBuk | 2018-06-17
Przeczytana: czerwiec 2018

W „Przeklętych” znajdziemy wszystko to, co sprawia, że sięgamy po tego typu opowieści, czyli wartką, wciągającą fabułę i zagadkę, która przyciąga nasze zainteresowanie. W tym przypadku zagadką jest klątwa oraz związane z nią okrutne dzieje pary starożytnych kochanków, skazanych na męczarnie tak za życia jak i po śmierci. Komu na myśl przyszedł film „Mumia”, ten może radośnie przyklasnąć, chociaż tutaj nie ma co liczyć na radosne amerykańskie zakończenia i wiwaty triumfu. Niemniej, może oczekiwać porządnej dawki przesadzonej grozy w postaci egipskich plag, które torturują mieszkańców rozpalonej patologicznym upałem angielskiej prowincji. W tym – spektakularnej w skutkach zarazy, która pochłania ciało, a na którą nie ma lekarstwa, smrodu rozkładających się trupów i gnijącej rzeki w egipskiej spiekocie. Wisienką na tym torcie grozy jest intrygujące zakończenie, które nadaje całości metaforycznej głębi, a to sprawia, że „Przeklęci” mogą być wyższą szkołą pulpowej jazdy, jeśli tylko...

marindek | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror

Gdy pierwszy raz usłyszałem o tym tytule, zapragnąłem go mieć. Posiadam już wiele książek G.N. Smitha, ale informacja, że Phantom Books zamierza wydać napisaną w 1983 roku pozycję "Przeklęci" upewniła mnie, że będzie to świetny powrót do najlepszej i najczystszej postaci pulpy grozy, która święciła triumfy w latach 90tych, dzięki takim wydawnictwom jak Phantom Press i Amber. Czy spełniła moje oczekiwania? I tak i nie. Generalnie mamy tutaj, tak jak w większości książek Pana Guya, stałe motywy: pradawną klątwę, przedwieczny kult i wszechobecne zło. Tym razem krew nie wylewa się ze stron powieści, ale to dobrze, bo to nie tego typu książka. Początek mnie zaciekawił, zwłaszcza fragmenty z wielebnym Masonem i sprowadzeniem przez niego mumii na angielską ziemię. Potem niestety trochę rozczarował mnie środek i koniec powieści, który czytało mi się dość ciężko. Myślę jednak, że fanom spragnionym dawnych, B-klasowych horrorów pozycja ta przypadnie do gustu, choć oczywiście nie jest to...

Maciek | 2018-02-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lutego 2018

I oto jest czysta kokaina pulpowego horroru klasy B!Książka która pojawić się miała w latach 90,kiedy rozkwitała groza-a może i nawet przekwitała bo koniec końców na Guya fani czekali ponad 20 lat.
"Przeklęci" to wspaniałe połączenie wszystkiego co w Guyu uwielbiam-niedorzeczności,klątwy,tajemnicy,dawnych kultów i oczywiście zła wszelakiego.Prawdą jest że książka ziemi nie rozsadzi,wojny nie wywoła(chyba ze na grupach internetowych) a powietrze nie będzie cuchnąć rozkładem ale na pewno rozpali serca głodnych fanów Guya w Polsce.
Ze swojej strony mocno polecam-a za samo przywołanie Guya do Polski niczym dżina z lampy dałbym 10/10 ale pulpa to wciąż pulpa,książka jest dobra,świetna na wieczór ale nic więcej,poziom jaki Guy prezentuje w swoich horrorach wybitny nigdy nie będzie.

Galfryd | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

Po wielu latach nieobecności powrócił wreszcie do Polski król B-klasowej pulpy, Guy N. Smith. Najpierw był zeszłoroczny zbiór opowiadań Domu Horroru "Kraby", teraz zaś Phantom Books wydało jego powieść "Przeklęci".

"Przeklęci" to dla polskich fanów Guya taka trochę legenda ludowa. Książka była już zapowiedziana i reklamowana przez wydawnictwo ćwierć wieku temu (a wikipedia umieszczała ją zawsze wśród pozycji wydanych w Polsce) i w sumie nie wiadomo, co stanęło na przeszkodzie jej publikacji. Wydanie "Przeklętych" przez Phantom Books, które w dużej mierze powstało przecież w celu przywołania buntowniczego ducha niegdysiejszej pulpowej inwazji, stanowi realizację misji, domknięcie kręgu.

Pewien duchowny, zapalony egiptolog, przywiózł do Anglii, na pamiątkę pobytu w kraju faraonów, dwie mumie, wraz z odnalezionym przy nich amuletem Seta. W wilgotnym klimacie mumie zaczęły szybko gnić, wielebny zatem z bólem serca pogrzebał je, wraz z amuletem, w angielskiej ziemi.

Kilkadziesiąt lat...

Marcin | 2018-10-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Egipskie plagi w Wielkiej Brytanii. Takie rzeczy mógł wymyślić tylko jeden pisarz. A jest nim Guy N Smith. Legenda b klasowego horroru wreszcie powraca chyba na dobre do Polski i bardzo dobrze bo tego typu literatury bardzo u nas brakuje.

Guy N Smith jest mistrzem jeśli chodzi o wymyślanie szalonych, całkowicie odjechanych fabuł. Nie inaczej jest w Przeklętych. Pewien duchowny kradnie i wywozi do Anglii mumie z egipskiego grobowca i talizman boga Seta. Po latach talizman seta znajduje starsze małżeństwo i zaczyna się koszmar. Wielką Brytanię nawiedzają plagi, a do tego nad światem zawisa III wojna światowa. Czy bohaterom uda się powstrzymać klątwę, lub chociaż uniknąć losu jaki przygotował dla nich egipski bóg zła tego dowiecie się czytając tę książkę.

To co rzuca się w oczy natychmiast po otrzymaniu książki, to jakość wydania. Kto pamięta nędzne jakościowo wydania książek serwowanych nam w latach 90 przez Amber i Phantom press może o nich zapomnieć, bo wydanie Przeklętych w...

j_us_tyna | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

Kto jest fanem literatury grozy, na pewno słyszał o autorze Guy N. Smith. Kultowy pisarz pulpowej grozy, którego twórczość ponownie wydano w PL. Jako fanka tamtego okresu w literaturze grozy, do którego mam ogromny sentyment, jestem zdecydowanie na tak. Wszystko układa się w książce w spójną całość, zgrabnie łączącą starożytność że współczesnym światem. Wszystkim miłośnikom gatunku bardzo polecam.

wenght | 2019-03-03
Na półkach: Horrory, Posiadam, Przeczytane