rozwiń zwiń

Pięć lat kacetu

Okładka książki Pięć lat kacetu
Stanisław Grzesiuk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
616 str. 10 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2018-01-18
Data 1. wyd. pol.:
1968-10-01
Liczba stron:
616
Czas czytania
10 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381231060
Tagi:
literatura polska obóz koncentracyjny Stanisław Grzesiuk Dachau Mauthausen-Gusen

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
6355 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Po „Boso, ale w ostrogach” weryfikuję ponownie swoje wrażenia sprzed 60 lat. I nie dość, że pozytywnie, to ta książka zasługuje na szczególne wyróżnienie, bo naturalizm jest jej najcenniejszą cechą. Literatury obozowej powstało bardzo dużo, ale w większości to swego rodzaju rywalizacja w najstraszniejszych opisach gehenny, a Grzesiuka relacja to - „sposób na przeżycie”.
Wszyscy znają i piszą o głównych wątkach, to ja zwrócę uwagę na incydentalny: Czech przedstawia się i mówi:
„…– Z Zaolzia… … – Czy ty wiesz, co te kurwy wyprawiali, jak tam przyszli? – i tu posłał pod adresem Polaków kilka lepszych wiązanek „słupów telegraficznych”. Na zajęcie Zaolzia patrzyłem z odrazą, jak patrzyłbym na hienę, która zdradliwie uchwyci ochłap z padliny zwierza, zamordowanego przez innego. Mimo to wiązanka przesłana pod adresem wszystkich Polaków dotknęła mocno moje uczucia narodowe….”
Prawda boli, lecz wróćmy do głównego tematu tj zasad przetrwania. Grzesiuk potwierdza ideę głoszoną przez Bartoszewskiego, ze w każdej sytuacji można zachować się przyzwoicie. Swoisty kodeks przyzwoitości w obozie jest łatwiejszy do przyswojenia przez autora, bo on z „czerniakowskiej ferajny”, w której odpowiednio rozumiany „honor” był wartością podstawową.
Lektura bawi, lecz przede wszystkim boli, więc pozostawiam refleksje nad nią każdemu czytelnikowi z osobna. Sam tylko stwierdzam, że bardzo wciąga.
W „Notce edytorskiej” na końcu książki czytam:
„…Stanisław Grzesiuk bardzo chętnie słuchał rad swoich redaktorów. Za ich namową w pierwotnej redakcji tekstu zostało usuniętych kilka scen, które w tym wydaniu przywrócono….”
Moim zdaniem ówcześni redaktorzy mieli racje, wykazali kompetencje, szczególnie w kwestii fragmentu obecnie zajmującego strony 442 – 454 (e-book).
Reasumując, również ponowna lektura, po 60 lat, udana, inne uwagi zamieściłem przy „Boso, ale w ostrogach”, a oceniam na 8/10 z uwagą, że poziom literacki w tym debiucie - słabszy

Po „Boso, ale w ostrogach” weryfikuję ponownie swoje wrażenia sprzed 60 lat. I nie dość, że pozytywnie, to ta książka zasługuje na szczególne wyróżnienie, bo naturalizm jest jej najcenniejszą cechą. Literatury obozowej powstało bardzo dużo, ale w większości to swego rodzaju rywalizacja w najstraszniejszych opisach gehenny, a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 257
  • Chcę przeczytać
    4 429
  • Posiadam
    1 697
  • Ulubione
    423
  • Teraz czytam
    183
  • Chcę w prezencie
    80
  • 2018
    52
  • 2019
    48
  • Literatura polska
    43
  • II wojna światowa
    34

Cytaty

Więcej
Stanisław Grzesiuk Pięć lat kacetu Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Pięć lat kacetu Zobacz więcej
Stanisław Grzesiuk Pięć lat kacetu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także