Znajdź mnie

Patronat LC
André Aciman Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Tamte dni, tamte noce (tom 2) literatura piękna
Find Me
Data 1. wydania:
2019-10-29
Tomasz Bieroń
Poradnia K
homoseksualizm mężczyzna namiętność pierwsza miłość powieść obyczajowa pożądanie romans seks spotkanie
Find Me
Tamte dni, tamte noce (tom 2)
literatura piękna
Tomasz Bieroń

Oficjalne recenzje i

Za głosem serca

[ 4 ] Link do recenzji

Nie do końca wiem, co mną kierowało kiedy sięgałam po tę książkę, tym bardziej, że absolutnie nie zostałam fanką powieści "Tamte dni, tamte noce".
Książka ta wręcz krzyczy 'dalsze przygody Elia i Olivera' - cóż nie wiem do końca gdzie. Fakt, że autor przedstawił nam trzy historie które przynajmniej dla mnie nie mają nic współnego z poprzednią powieścią. To, że bohaterami...

Znajdź mnie, czyli kontynuacja książki „Tamte dni, tamte noce” nie zachwyca tak jak pierwsza cześć. Podzielona jest na trzy opowieści, które oczywiście mają wspólny „mianownik”, ale jednak mam wrażenie, że pisane były trochę na siłę.
Mnie najbardziej poruszyła pierwsza cześć, która moim zdaniem najmniej ma wspólnego z poprzednią książką.

Nie chce być krytyczny zbyt wielce, ale utwór ten został stworzony pod presją sukcesu "Tamtych dni , tamtych nocy" dla mnie opowiadane historie są zbyt optymistyczne, co nie znaczy , że pozbawione są dużego ładunku emocji, czyta się je świetnie i jak zwykle napisane pięknym językiem.

Nie byłam bardzo zachwycona pierwszą częścią, bo czułam taki brak dopełnienia tej historii. Sięgając po "Znajdź mnie", liczyłam, że będe mogła cieszyć się losami Elio i Olivera, jednak przez większą część książki są to osobne historie, a na spotkanie bohaterów trzeba trochę poczekać. Czy sięgnę po ta książkę raz jeszcze? Może kiedyś. Chyba jeszcze nie dojrzałam do tego typu...

Szczerze zawiodłam się drugą częścią. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Mimo wszystko bardzo lubię dzieła Acimana, ma świetny styl i cudowne historie. Polecam ją przeczytać ale bez nastawiania się, że to druga część " Tamte dni tamte noce"

Call me by your name było pięknie napisaną książką, ale ta... Idealna! Kocham dialogi, zatraciłam się w tych dialogach - szczególnie z pierwszej części - "Tempo". Nie wiem kiedy minął mi czas. Jakbym zasiedziała się u znajomych, wciągnięta w ciekawą dyskusję.

Przy każdym odłożeniu na stolik nocny tej książki nachodzi mnie pewien spokój umysłu, cisza. Każde uczucie jest tam strasznie czyste, niepokalane. Wnętrze wręcz ciągnie mnie do tego uczucia, tak prostego i naturalnego. Wszystko w książce wygląda, jakby musiało tak być. Po przeczytaniu książek Acimana czuję się jak w sielance. Co do książki, jednak brakowało tego wątku...

Niewiele książek w swojej czytelniczej karierze oceniam tak pozytywnie jak "duet" Acimana. To takie pozycje, do których będę wracać i myślę, że z czasem odnajdę w nich coś innego.
Niewątpliwie Aciman jest specjalistą od historii trudnych. O ile łatwiej pisać o miłości, kiedy przytrafia się pięknej i młodej heteroseksualnej parze.
Jednak, jak pokazuje Aciman, miłość nie...

Pamiętacie film lub książę pt. "Tamte dni, tamte noce" o losach młodego Elio i Oliviera? Ja byłam zauroczona tą historią, więc nie mogłam odmówić sobie przeczytania "Znajdź mnie", które jest kontynuacją losów bohaterów. Czy jestem tak samo zachwycona? Niestety nie. Ale po kolei.
Nie wiem czy pamiętacie, a jak nie pamiętacie, to Wam przypomnę, głównymi bohaterami są Elio i...

Na półkach: , , , , , , ,

Jak miłość, to w Rzymie (lub Paryżu albo Nowym Jorku)

Oda do kosmopolitycznego żywota artystów i intelektualistów, w którym jest czas na celebrowanie emocji we wszystkich ich odcieniach, niekończące się poszukiwania siebie, dumania o naturze miłości i przeznaczenia, a przede wszystkim na smakowanie piękna.

Pierwsza część nieco dla mnie zbyt ckliwa i zbyt łatwo...

Dyskusje

• 2019