Znajdź mnie

Okładka książki Znajdź mnie André Aciman Patronat LC
Okładka książki Znajdź mnie
André Aciman Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Tamte dni, tamte noce (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Tamte dni, tamte noce (tom 2)
Find Me
Poradnia K
2019-10-30
2019-10-30
Data 1. wydania:
2019-10-29
Tomasz Bieroń
homoseksualizm mężczyzna namiętność pierwsza miłość powieść obyczajowa pożądanie romans seks spotkanie

Oficjalne recenzje i

Za głosem serca

592 15 63

"Znajdź mnie" to drugi tom książki, na której podstawie powstał film pod tytułem: "Tamte dni, tamte noce".
Akcja w powieści toczy się po 20 latach od wydarzeń z pierwszej książki.
Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom Elia i Olivera jako świetne uzupełnienie.

Akcja w powieści toczy się po 20 latach od wydarzeń z pierwszej książki.

Gorsza od "Tamte dni, tamte noce", zdecydowanie. Mimo to nadal zaskakują mnie opisy uczuć i zdarzeń przez autora, są bardzo unikatowe, charakterystyczne dla Acimana - mocno dosłowne, a zarazem intymne i prywatne.No i do tego te puenty i mądrości - uwielbiam. Nie powiem, że nie, bo nieco zawiodłam się na tej książce - oczekiwałam więcej Elia i Oliviera, nie tylko tych z pierwszej części, ale ogólnie ich razem, a dostałam głównie ojca Elio, przeżywającego swoje drugie życie, z dodatkiem zagubionego Oliviera i żyjącego w przeszłości Elio. Mojego ulubionego duetu dostaję jedynie namiastkę z całej książki na samym jej końcu. Mimo tego bardzo szczęśliwą namiastkę, wprowadzającą na moją twarz uśmiech. Długo zastanawiałam się nad oceną - czy ocenić powieść bardziej od strony technicznej, która jest bardzo dobra i docenić ostatnią, tak wyczekiwaną przeze mnie część książki, czy wkurzyć się na autora za umniejszenie najważniejszego dla mnie wątku - dalszego wspólnego życia Elio i Oliviera. Wygrała opcja numer jeden, z szacunku do autora. Wyżalić postanowiłam się tutaj. <3

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka zdecydowanie przyjemniejsza do czytania niż pierwsza część, szczególnie historia Elia i Michela. Wciąż jednak bez zachwytu i większej puenty.

Mam 16 lat i mówiąc delikatnie uważam ze jestem na tą książkę za głupia,włoskie nazwy miast czy jakiś postaci,filozofów,muzyków były dla mnie totalną zagadką bo po prostu nie miałam pojęcia kto to jest.Ostatnie pare stron i oliverze i elio mnie bardzo zaskoczyły,ale ta reszta taka niby niepotrzebna jednak po cos tam była.Jak dla mnie takie 3,5/5.

Ni grzeje, ni ziębi - tyle mogę powiedzieć o nowej powieści czy opowiadaniach kontynuujących "Tamte dni, tamte noce". Część pierwsza, o ojcu Elio, jak dla mnie całkowicie zbędna. Jeśli chodziło autorowi o ukazanie pewnego schematu postępowania postaci (romans z kimś z dużą różnicą wieku), to wydaje mi się chybiony. Opowieść o Elio była dla mnie najciekawsza, bo i pokazywała, jak historie z przeszłości mają swoje odniesienie w teraźniejszości, jak pewne zdarzenia sprzed lat odbijają się echem i nie dają o sobie zapomnieć. Historia o Olivierze mnie rozczarowała, nie tak go zapamiętałem. I choć wydarzenia dzieją się dużo później niż w pierwszej części, to nie sądzę, że ludzie aż tak się zmieniają. Może chodziło o ukazanie tragizmu tej postaci... Zakończenie bez szału, bo po wcześniejszych historiach spodziewałem się czegoś innego. Na plus można wspomnieć o erudycji autora przy opisach uczuć czy stanów emocjonalnych, poza tym średniak.

Trochę słabsza od pierwszej części, ale to pewnie dlatego, że tamta była zachwycająca. Bardzo przyjemna lektura, ten sam lekki język i pięknie opisane emocje.

Pierwsza część to arcydzieło, jednak przez drugą czytam i nie jestem w stanie przebrnąć. Nie rozumiem jak można przez 50 stron opisywać jedną sytuację. Widać, że ta książka została napisana już tylko i wyłącznie dla pieniędzy.

„Znajdź mnie” to powieść o trzech różnych związkach uczuciowych osób, których losy się ze sobą przeplatają. Na początku czytelnik poznaje historię miłości, która przydarza się na starość Samuelowi, ojcowi Elia, bohatera poprzedniego tomu, „Tamtych dni, tamtych nocy”. Rozwiedziony, samotny mężczyzna poznaje przypadkiem dwa razy młodszą od siebie kobietę i wdaje z nią w spontaniczny romans, opisany przez autora w sposób dość infantylny i niewiarygodny z uwagi na to, jak nieproporcjonalnie szybko kochankowie uznają siebie nawzajem za swoje jedyne prawdziwe przeznaczenie, a nawet od razu postanawiają mieć ze sobą dziecko. Następna historia to niejako powtórzenie poprzedniej, tyle że tu bohaterami są sam Elio i dwa razy starszy od niego Michel. Podczas jednak gdy pierwsza miała jeszcze dla odbiorcy jakąś świeżość i dzięki temu mogła być interesująca, tak druga, przez to, iż jest tak do niej podobna, nawet pod kątem zachowania postaci (które niemal dosłownie powtarzają te same schematy postępowania), może już czytelnika lekko niecierpliwić. Trzecia natomiast to krótkie opowiadanie o Oliverze, którzy po porzuceniu Elia wiedzie raczej niezbyt szczęśliwe życie w swym małżeństwie zawartym bardziej ze względów praktycznych niż emocjonalnych, a na końcu decyduje się jednak wrócić do swego dawnego kochanka, którego nie widział od dwudziestu lat. Po skończonej lekturze mam wrażenie, że Aciman był z jakichś powodów zafascynowany tematem związku z dużą różnicą wieku i chciał go tutaj wyeksploatować, ale żeby zwiększyć rozgłos, nawiązał w powieści do popularnych „Tamtych dni, tamtych nocy” – wątek Olivera na końcu wydaje się bowiem dopisany jakby „na doczepkę”.
Książkę mimo to jednak czyta się dość dobrze, jako że Aciman ma całkiem ciekawy styl i używa inteligentnego, zadowalającego intelektualnie języka. Dużą uwagę też przykłada do opisu stanów emocjonalnych i myśli bohaterów, dzięki czemu jego romanse zyskują bardziej refleksyjny klimat, ocierający się trochę o rozważania filozoficzne, a trochę o bajkę. Jego historie bowiem, dotyczące sfery uczuciowej, opowiadają o niej dość szczerze, poruszając temat emocji, których wielu może doświadczać, ale woli nie przyznawać się do nich sami przed sobą, negować je ze względu na ich irracjonalność czy pochopność, albo chować przez lęk przełamywania przyjętych społecznie i kulturowo zwyczajów. Z drugiej strony, właśnie przez to, że tak rzadko spotyka się w książkach, a tym bardziej w rzeczywistości, tak otwarte podejście do mówienia o emocjach, opowieści Acimana wydają się na tym tle dość wydumane, czy wręcz dziecinne, no bo kto „przy zdrowych zmysłach” podejmuje nagłe decyzje, kierowane jedynie niespodziewanym „porywem serca” (nie wspominając już o tym, że w ogóle większość osób nigdy nie zastosuje jakiejkolwiek autoanalizy, aby zyskać choćby niepełną świadomość swoich uczuć).
„Znajdź mnie” to romans dla tych, którzy potrafią z głębszym namysłem podejść do emocji i podjąć się refleksji nad zachowaniem nie tylko jego bohaterów, ale ogólnie ludzi na co dzień. W porównaniu do standardowej literatury tego typu książka zdecydowanie wyróżnia się na plus, ponieważ pozbawiona jest charakterystycznej dla romansideł ckliwości, naiwności i nudnej sztampy.
Polecam.

O ile nastawiałam się na tę książkę bardzo negatywnie widząc te wszystkie krytyczne komentarze, muszę powiedzieć, że wcale nie była tak tragiczna. Pierwsze dwie części lektury (jest ona podzielona na 4, każda z perspektywy innego bohatera) przyjemnie się czytało, a nowi bohaterowie wydali mi się bardzo sympatyczni. Trzecia część pod tym względem, w moim osobistym odczuciu, odstawała, gdyż ani postacie, ani wątek "romantyczny", o ile można go tak określić, nie były interesujące i bardziej mnie denerwowały.
Jako zdecydowaną wadę książki wskazałabym niepozamykane wątki, zwłaszcza ten z drugiej części oraz pomijanie istotnych wydarzeń. To drugie jednak było do wytrzymania i po niedługim namyśle uznałam, że ma to sens w kontekście obu tomów.
Autor może pochwalić się pięknymi i poetyckimi opisami i metaforami, a także inteligentnym humorem.
Książka nie jest może dziełem sztuki, ale zdecydowanie przyjemnie się ją czytało.

Jak zwykle opis z okładki wyprowadził moją wyobraźnię w pole, bo zupełnie nie tego się spodziewałam. Ale chyba tego właśnie potrzebowałam. Trudno jest mi opisać co robi ze mną Andre Aciman swoimi pięknymi słowami. Od pierwszej do ostatniej strony towarzyszyłam bohaterom i odczuwałam z nimi nadzieję, niepewność, rozczarowanie, radość... Drżałam nad ich losem i kibicowałam. I nie żałuję, że to już koniec, bo myślę, że historia Elia i Olivera jest kompletna.