Smaki życia

Anita Scharmach Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2017-11-22
2017-11-22

Słaba, nie przypadł mi do gusty styl pisania autorki..

Słaba, nie przypadł mi do gusty styl pisania autorki..

"Smaki życia" to dalsze losy Marty z książki "Zaraz wracam". Wydawałoby się, że Marta w końcu wie, co jest w życiu najważniejsze i poradziła sobie z demonami przeszłości. Obok niej jest kochany mężczyzna, mądra córeczka, są przyjaciele, praca dająca satysfakcję, a jednocześnie nie będąca korporacją. A tu jednak jak to w życiu bywa... los ma inne plany na życie Marty. Bo w życiu musi być równowaga. Tylko czy Marta da radę kolejnym przeciwnościom losu?

"Cieszyłam się z tego, co mam, choć przecież tak wiele straciłam. Mąż, córki. Teraz nowe życie, Nowy Rok przywitam z ukochanym. Dziesięć lat straciłam na użalanie się nad sobą."
Autorka napisała dalszy ciąg przygód na wyraźną prośbę czytelników. Sam ten fakt świadczy jakie ciekawe książki pisze autorka, skoro czytelnicy piszą i proszę o dalsze losy bohaterów. Miałam tę ogromną przyjemność przeczytać oba tomy jednego dnia :) tak jak w pierwszym tomie nie braknie wzruszeń, emocji ale też śmiechu, wyjazd do SPA na weekend był cudny :) Początek bardzo humorystyczny, niemniej i w tej książce autorka przemyca kolejny trudny temat. Przy tej części uroniłam łezkę, ale nie chciałam odrywać się od czytania. Nie wiem czemu wcześniej myślałam, że książki tej autorki to komedie, nic bardziej mylnego - to dobry obyczaj.

Dzięki drugiemu tomowi mogę śmiało napisać - teraz niczego mi nie brakuje. Po pierwszym tomie pozostawał za duży niedosyt.

Smaki życia to idealny tytuł: tak już jest, że raz w życiu jest słodko, raz gorzko, raz słono, a nawet kwaśno.

Dla mnie zdecydowanie lepsza niż pierwsza część ,,Zaraz wracam". Raz nawet udało mi się uronić łzę, ale czegoś zabrakło... Czekałam na więcej momentów, które wywołają wzruszenie. Nie porwała mnie, co nie oznacza, że nie sięgnę po kolejną książkę Anity Scharmach.

Smaki życia to kontynuacja historii Marty którą poznaliśmy w Zaraz wracam pierwszej części książki Anity Scharmach.
Po ciężkich doświadczeniach Marta zaczyna żyć. Powoli układa to co długo nie pozwalało na uśmiech.
U boku Artura i małej Blanki jej życie nabiera kolorów a praca w kawiarni daje jej wiele satysfakcji.
Niestety żeby nie było tak różowo pojawiają się i problemy.
Jak Marta tym razem je rozwiąże i czy naprawdę będzie szczęśliwa dowiemy się z lektury.
Dopiero po przeczytaniu Smaków życia poczułam że historia jest pełna.
Życie to naprawdę niezły rollercoaster.
Anita Scharmach dziękuję.
Książkę polecam... warto zaopatrzyć się od razu w obie części.

Niestety żeby nie było tak różowo pojawiają się i...

Recenzja, którą właśnie napiszę będzie zdecydowanie inna niż te, które dotychczas opublikowałam. Być może, dlatego, że podczas czytania tych książek otworzyła się u mnie stara rana, która cały czas boli. Wiecie co w tym wszystkim jest najpiękniejsze? Każdy z Nas tak naprawdę może wyrazić swoje zdanie/napisać recenzje na temat przeczytanej książki. Każdy z Nas może mieć inne zdanie/inną opinię, dlatego, że przeczytana książka na każdym z nas wywiera inne emocje. Pozostawia inne odczucia. W tych książkach odnalazłam kawałek siebie. Mogę napisać, że przeczytanie ich pomogło zrozumieć mi pewne kwestie, dlatego też ta recenzja będzie inna. Czy lepsza? Nie wiem, ponieważ to musicie sami ocenić.

Opis fabuły
Jeśli zaglądacie na mojego bloga to zauważyliście, że nie podaję szczegółów, ponieważ nie widzę w tym żadnego sensu. Zepsułabym tym dosłownie wszystko. Pewnie już wcześniej wzięłabym się za czytanie, ale gapa ze mnie, ponieważ zamówiłam tylko jedną książkę z serii. Musiałam zatem czekać do momentu, aż przyjdzie pierwsza część. Głupio tak czytać od końca. Teraz wiem, że nie miałoby to sensu, ponieważ nie zrozumiałabym całej historii. To jak, jakbym chciała zrozumieć wiersz czytając tylko jego środek. Książki nawiązują do bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie do tego, że powinniśmy cieszyć się każdym dniem, ponieważ nie wiemy co czeka nas następnego dnia. Nie wiemy jakie będzie jutro i czy w ogóle nastąpi. Główną bohaterką jest Marta (czterdziestoparoletnia kobieta),która doświadczyła największej straty. Straciła rodzinę (czyt. dwie córki, męża).

Świat zawalił się jej w kilka sekund. Nic nie zapowiadało tragedii, która się wydarzyła. Śmierć ukochanego, wypadek ojca przez, który zginęły jej dwie córki to był cios, którego nie potrafiła/ nie mogła udźwignąć. Spakowała się i wyprowadziła. Stała się egoistyczną, twardą jak skała zołzą, która nie interesowały uczucia innych osób. Myślę, że był to sposób radzenia sobie ze stratą. Wiem jak boli, gdy traci się dziecko, dlatego tak doskonale ją rozumiem. Dlatego też te książki stały się bliskie mojemu sercu.

Powrót do domu
Dokładnie po 10 latach Marta musiała wrócić do Polski. Myślę, że sama po części chciała. Zostało przeniesiona do oddziału firmy w Polsce. Tam musiała zmierzyć się z gburowatym, a także nie trzymającym przy sobie rąk „szefem”. Wydarzenia w firmie zmieniły jej podejście do ludzi. Pierwszy raz odwiedziła grób swoich córek. Do męża odważyła się pójść znacznie później, ponieważ miała do niego ogromny żal za to co się stało. Powrót do Polski bardzo ją zmieni. Będzie musiała zmierzyć się z różnymi problemami. Zapuka do niej także miłość, ale czy ona wykorzysta tą szansę? Czy Marta zdoła wybaczyć swojemu ojcu? Czy przestanie być zołzą, która ma żal do całego świata za to co się stało? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi. Jedno jest pewne. Życie Marty ulegnie ogromnej zmianie, ale czy na lepsze, bądź gorsze musisz Drogi Czytelniku odkryć sam.

Pokrótce opiszę bohaterów, ale małe szczególiki zachowam dla siebie.

Bohaterowie:
Marta – kobieta, która doświadczyła największej straty. Straciła dzieci i męża. Jest profesjonalną osobą jeśli chodzi o pracę. Początkowo zołza, a później..;
Marek – mąż Marty, który uległ śmiertelnemu wypadkowi. Ostatnie słowa, które do niej wypowiedział brzmiały tak: ”Zaraz wracam”..;
Maja i Magda – córeczki Marka i Marty. Dwie rezolutne dziewczynki. Rodzice kochali je całym sercem;
Artur – prawnik, który odegra kluczową rolę w życiu Marty. Można by było rzec, że jest osobą pedantyczną, ponieważ wszystko zawsze musiało być na swoim miejscu. Najlepszy tata na świecie. Popełnił w swoim życiu jeden błąd, którego niestety nie naprawił;
Blanka – kilkuletnia córeczka Artura. Świetna dziewczynka. Bardzo mądra jak na swój wiek;
Irena – matka Artura. Na pierwszy rzut oka wredna baba, która chce układać wszystkim życie, ale tak naprawdę jest to wrażliwa kobieta, która doświadczyła wielkiej krzywdy;
Basia – mama Blanki, która ją kiedyś zostawiła. Uważałam ją za egoistkę, ale gdy poznałam prawdę zmieniłam o niej zdanie.
Podsumowanie:
Było zdecydowanie więcej bohaterów, ale skupiłam się na tych najważniejszych. Książki przede wszystkim nakłaniają do refleksji nad swoim własnym życiem. Uświadomiły przynajmniej mi, że warto cieszyć się z każdego dnia. Doceniać to co się ma, ponieważ nie wiadomo, kiedy możemy to stracić. Warto być dobrym, a także szczęśliwym człowiekiem. Z całego serca dziękuje za to, że mogłam je przeczytać. Z czystym sumieniem polecam dalej. Książki pomimo wydarzeń są bardzo spokojne. Fabuła toczy się powoli. Autorka nie robi wielkiego bum. Pomału dawkuje emocję. Najważniejsze dla mnie jest to, że nie przebarwia uczucia jakim jest miłość. Książki dotyczą po prostu życia i to jest w tym najpiękniejsze.

autor:http://mamanapelnychobrotach.pl

Smaki życia to powieść obyczajowa, która jest kontynuacją książki „Zaraz wracam”. Jeżeli jednak ktoś nie przeczytał wcześniejszej pozycji, śmiało może sięgnąć po tę, ponieważ autorka bardzo delikatnie wraca do poprzedniej powieści, co nie powoduje zagubienia w fabule. Ale oczywiście ja polecam rozpoczęcie od pierwszej części.

Marta ma czterdzieści lat i dramatyczne przeżycia za sobą. Kilka lat wcześniej straciła męża i dwie córeczki, co na jakiś czas oderwało ją od normalnego życia i sprawiło, że kobieta bardzo zmieniła się. Los jednak nie pozwolił jej zatracić się w rozpaczy i postawił na jej drodze mężczyznę samotnie wychowującego córeczkę. Marta zaczyta chwytać z życia wszystko co dobre, spełnia swoje marzenia prowadząc z przyjaciółkami kocią kawiarnię, w życiu osobistym towarzyszą jej dwie kochające osoby, a wokół nie brakuje prawdziwych przyjaciół. Jednak w pewnym momencie coś zaczyna zakłócać ten eden i przed kobietą staje nie lada wyzwanie. Czy Marta będzie musiała walczyć o miłość mężczyzny i małej dziewczynki? Kim jest mężczyzna prześladujący ją? I kim jest kobieta, która nagle staje na drodze jej szczęścia?

Początek książki jest bardzo lekki i nieco humorystyczny, chociaż przez ten humor prześwitują od czasu do czasu promienie dramatycznej przeszłości głównej bohaterki. Lekkość z jaką pisze autorka, poruszając nie tylko lekkie tematy, to z całą pewnością ogromny plus dla ciekawej fabuły. Narracja jest w osobie pierwszej, co jak wiadomo sprawia wrażenie czytania czyjegoś pamiętnika.

Wśród bohaterek książki mamy między innymi bardzo rezolutną sześciolatkę. Gdybym nie miała wnuczki, którą uważam za prawie tak mądrą dziewczynkę jak Blanka, pomyślałabym, że fantazja autorki, co do wykreowania osobowości dziewczynki jest trochę przesadzona. Ale Blanka tak podbiła moje serce, że chciałabym ją spotkać w kolejnej powieści.

Autorka pięknie pisze o przyjaźni, która w sytuacjach dramatycznych czy krytycznych jest nie tylko osobistym wsparciem, ale również siłą napędową potrzebną konkretnej osobie. Dramat innych, może jest mniej bolesny, ale dotyka również innych emocjonalnie nastawionych do czyjegoś nieszczęścia.

Poruszony w powieści problem choroby nowotworowej jest z całą pewnością wątkiem bardzo wzruszającym. Wszak wiadomo, że człowiek w takiej sytuacji przede wszystkim robi sobie rachunek sumienia, czasami żałuje za swoje zachowanie i świadomy swojej sytuacji, pragnie chociaż w minimalnym stopniu naprawić swoje winy.

(…) Spojrzała na mnie zmęczonym wzrokiem. – Nie masz pojęcia, jak cieszę się, że jesteś. Dziękuję ci za to. Żyję w pożyczonym czasie, pożyczyłam tyle ile się da! (…)

Momentami podczas czytania dopadało mnie takie wzruszenie, że z trudnością kontynuowałam czytanie. Życie bywa i piękne i okrutne, czasami doprawione jest słodyczą miłości i szczęścia, a czasami goryczą dramatu. Lubi rzucać kłody pod nogi, czasami w postaci śmierci kogoś bliskiego, a czasami miłości, która nie potrafi poradzić sobie z problemami. Wystarczy jednak zmobilizować cały swój umysł i udowodnić sobie, że wiele zależy od nas, a chcieć to móc.

(…) Trzeba wziąć życie za rogi, zmierzyć się z nim, stawić mu czoła i głośno powiedzieć: „Hej, ja tu rządzę”! (…)

I tak jak w tej powieści trzeba to życie smakować z umiarem, bo potrafi być raz aż nadto słodkie, a raz gorzkie, ale każdy smak można przecież doprawić po swojemu. Słodycz rozcieńczyć odrobiną rozumu, a gorycz doprawić słodem nadziei i chęci.

Autorka łącząc humor z powagą i dramatyzmem niektórych wątków, nie pozwala na odebranie lektury jako ciężką emocjonalnie. Zwinnie potrafi poprawić humor po wielkim wzruszeniu i szybko osuszyć łzy, które nie wiadomo kiedy zwilżyły oczy.

Jeżeli ktoś sięgając po tę powieść liczy na lekką, łatwą i przyjemną chwilę spędzoną z szablonowym romansem, może się delikatnie mówiąc trochę przeliczyć. W tej książce króluje romans, nie można tego zaprzeczyć, ale towarzyszy mu wiele innych wątków. Jedne cudownie lekkie, ale inne ciężkie jak ołów.

Mam nadzieję, że wkrótce nazwisko tej autorki będzie tak znane jak zasługują sobie na to jej książki i nie tylko każda wrażliwa dusza czytelnicza będzie wiedziała, kim jest Anita Scharmach. Nietuzinkowa fabuła w literaturze kobiecej jest warta polecenia, dlatego polecam książkę całym sercem. Uprzedzam jednak, aby zaopatrzyć się w paczkę chusteczek higienicznych. Będziecie bowiem na zmianę śmiać się i płakać.

Marta ma czterdzieści lat i dramatyczne...

Marta wiele już w swoim życiu przeszła a to jeszcze nie koniec, wiele się jeszcze może wydarzyć. Jej sieć kawiarni okazała się sukcesem, życie prywatne jest ustabilizowane aż pewnego dnia pojawia się ktoś kto burzy spokój szczęśliwej rodziny. Kiedy bliska osoba jest w niebezpieczeństwie świat staje na głowie. W następnej części historii o Marcie nie brakuje wzruszeń, napięcia i humoru, to wybuchowa mieszanka uczuć. Tytuł książki jest symboliczny, każdy z nas powinien odkryć swoje smaki życia, wtedy wszystko nabiera barw. Życie nie jest czarno - białe.

Hmmm, mam mieszane uczucia w odniesieniu do kolejnej części historii Marty. Zdarzenia w jej życiu są trudne, doświadczają kobietę mocno (chwilami zastanawiam się, czy nie za mocno, bo ile przeciwności może spgadać na jedną osobę?),a jednocześnie tak płytkie lub tak płytko rozegrane, że aż zgrzyta się zębami. Do tego dochodzi miejscami prostacki język, nafaszerowanie seksem, masa zbędnych szczegółów, a za chwilę świetnie pokazany problem dzisiejszego świata. Taka dwubiegunowa książka 😉

Druga część Zaraz Wracam dalej porusza, na szczęście nie jest aż tak tragicznie, uff...
Pełna humoru, chyba nawet tu go więcej niż w pierwszej części, też chcę mieć taką teściową!!!!! Chyba muszę trochę nad nią popracować, chyba, że ktoś mi podpowie gdzie mogę znaleźć takiego IWO :)
Polecam gorąco, było fantastycznie!

Polecam gorąco, było fantastycznie!

Na półkach: , , , , , ,

Mnie zaskakiwała i poruszała ta powieść,a historia Marty bardzo wzrusza,zmusza do refleksji,gama emocji i wzruszeń w książce nie zabrakło.
To była cudowna,wspaniała i mądra powieść.

To była cudowna,wspaniała i mądra powieść.

• Przeczytane 2018
  • Przeczytane w 2018
  • Moja biblioteczka
  • +2018
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Smaki życia