Tajemnice starego domu

Cykl: Stary dom (tom 2)
Wydawnictwo: Muza

Alicja wiedzie szczęśliwe życie w swoim starym domu w Pniewie. Nagle na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości jej rodziny. Musi się z nimi zmierzyć. Jej spokój burzy odnaleziony przypadkiem dokument. Podejmuje prywatne śledztwo. Czy po latach odnajdzie kobietę, która może być jej siostrą? Porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą. Pragnie adoptować Michałka, którego pokochała już...

Porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą. Pragnie adoptować Michałka, którego pokochała już przy pierwszym spotkaniu. Czy w realiach polskiego prawa samotna kobieta, która zbliża się do czterdziestki, ma jakiekolwiek szanse w sądzie? Zdesperowana Alicja podejmuje bez wahania tę walkę. Wspiera ją przyjaciółka Dorota, wpadająca ciągle w nowe tarapaty, i ukochany Adam, który zupełnie się nie spodziewa, że życie kolejny raz z niego zakpi.
Pewnego dnia otrzymuje list z Berlina od nieznanego jej Jonasa Kleina. Okazuje się, że jest on wnukiem Elizabeth Bauer, z którą dziadek Alicji, Jan Pniewski, przebywał w obozie zagłady. Alicja i Jonas chcą razem rozwikłać zagadkę tajemniczych dokumentów, które Jan Pniewski tłumaczył w obozie dla Elizabeth, a po swoim cudownym ocaleniu ukrył gdzieś „pośród polskich drzew na polskiej ziemi.” Przy okazji Alicja dowiaduje się o sekrecie Henryka Sokolskiego. Czy okaże się, że był zdrajcą i przez niego omal nie zginęli Elizabeth i Jan?
Intrygująca, mocna i poruszająca powieść o tym, że czasami wystarczy jedna chwila, by na kawałki rozpadł się wizerunek idealnej rodziny, a jej mroczne tajemnice sprowadziły problemy na kolejne pokolenia. Autorka udowadnia, że często niemożliwe staje się możliwe, a jedna pozornie błaha decyzja może zaważyć na życiu wielu osób.

źródło opisu: www.ilonagolebiewska.pl

źródło okładki: www.ilonagolebiewska.pl

Wioleta Sadowska | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

"Z przeszłości powracają tajemnice starego domu…".

"Powrót do starego domu" to książka, która zauroczyła mnie mądrymi przemyśleniami dotyczącymi ludzkiej natury, kreacją głównej bohaterki oraz wykorzystaniem sztampowego motywu ucieczki na wieś w sposób niezwykle urokliwy i czarujący. Byłam więc bardzo ciekawa, cóż też autorka przygotowała dla swojej bohaterki w drugim tomie jej losów. I jak się okazało, działo się wiele.

Ilona Gołębiewska prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, pracuje ze studentami oraz szkoli dorosłych i seniorów. Już w wieku pięciu lat postanowiła, że będzie pisać książki. Poetka, autorka prozy dla dzieci i młodzieży. Mieszka obecnie w Warszawie, marzy o założeniu fundacji.

Alicja stara się wieść w Pniewie spokojne i szczęśliwe życie u boku Adama oraz dzieci – Michałka i Rozalki. Los jednak nie daje jej odpocząć – bohaterka dowiaduje się o możliwości posiadania przyrodniej siostry, trwa sprawa sądowa dotycząca adopcji Michałka, a pewnego dnia...

Jolka | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Swoja przygodę z Iloną Gołębiewską zaczęłam od drugiego tomu -"Tajemnice starego domu". Przyznam ,że trochę musiałam się domyśleć co było wcześniej ale nie było tak źle.Książka opowiedziana jest z perspektywy głównej bohaterki Alicji,która przeżywa wiele trosk i radości w swojej Pniewskiej posiadłości.
W tej części odkrywamy pomału tajemnice ojca Alicji,dowiadujemy się sporo o przeszłości jej ukochanego dziadka,odkrywamy sekret Henryka i poznajemy tajemniczego Jonasa.
Jest to typowa powieść obyczajowa,gdzie nic nas nie goni ale nie ma tu czasu na nudę.W tej części autorka dużo miejsca poświęciła problemem adopcji dziecka przez osoby samotne czy tez podobnie jak Alicja,która jest w nieformalnym związku.Autorka pokazuje także jak wygląda, w dość dużym uproszczeniu batalia sądowa o opiekę nad dzieckiem. Ilona Gołębiewska nie zasypuje czytelnika mnogością szczegółów, lecz jedynie skupia się na najważniejszych aspektach takiej procedury.
W tej części spodobał mi się sposób w jaki...

Teresa | 2019-03-06

"Tajemnice starego domu" to intrygująca i poruszająca opowieść o mocy przeznaczenia i rodzinnych tajemnicach, które tworzą historię każdego domu. To świetna kontynuacja, która pozwala odkryć trochę więcej na temat tajemnic z przeszłości, a także bieżących problemów bohaterów. Niektóre z nich uda się rozwiązać, jednak wiele musi poczekać, zostawiając w niepewności zarówno bohaterów jak i czytelnika. Powieść dostarcza solidną dawkę głębokich wzruszeń i pozytywnych emocji. Autorka udowadnia, że o prawdziwe szczęście ,przyjażń i miłość warto stoczyć nawet najcięższą walkę. Ta powieść dodaje sił, energii, optymizmu i nadziei, a nade wszystko odkrywa przed czytelnikiem wielka tajemnice miłości, Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Przyznam szczerzę,że nie lubię kontynuacji, bo po pierwsze zawsze trzeba długo na nią czekać, po drugie mam obawy czy pamiętam co działo się w poprzedniej części i po trzecie często się zdarza,że jest ona gorsza od swojej poprzedniczki. W przypadku Tajemnic starego domu spotkała mnie niespodzianka, bo druga część okazała się dużo lepsza, chwilami miałam wrażenie,że pisała ją zupełnie inna osoba, ale może zadziałała tu zasada,że trening czyni mistrza:)więcej na blogu

Gosik62 | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

"Tajemnice starego domu" to bardzo udana kontynuacja powieści "Powrót do starego domu" Ilony Gołębiewskiej. Ta część o wiele bardziej mi się podobała. Bohaterowie cały czas zmagają się z jakimiś wyzwaniami, wiodą szczęśliwe życie, rozwiązują tajemnice z przeszłości. Autorka wplata nowe wątki, które mam nadzieję znajdą rozwiązanie w kolejnej części. Książka mądra, pełna życiowych drogowskazów, traktująca o sile miłości i przyjaźni, walce o szczęście i dążeniu w realizacji marzeń. Bawi i wzrusza, dostarcza szereg emocji. Z niecierpliwością czekam na kolejną część. Polecam!!!

22 listopada miała miejsce premiera drugiej części sagi o mieszkańcach starego domu i ich tajemnicach, opowiadająca dalsze losy Alicji Pniewskiej i jej najbliższych. Pniewo położone niedaleko Pułtuska ożywa na nowo i staje się miejscem ekscytujących wydarzeń.

Minął już przeszło rok odkąd Alicja powróciła do swego domu lat dziecinnych. Zaaklimatyzowała się i wrosła w środowisko niezwykle ciepłych i uczynnych mieszkańców, którzy traktują ją jak swoją. Związek z Adamem kwitnie. Rozalkę i Michałka nasza bohaterka traktuje jak swoje rodzone dzieci, których nigdy nie miała. Firma projektowania ogrodów "Wrzosowisko" otrzymuje coraz to nowe zlecenia, więc i pod względem finansowym Alicji wiedzie się całkiem nieźle. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko formalnej zgody sądu na adopcję Michałka. Sielską rodzinną atmosferę burzą jednak coraz to nowe sekrety, które na przekór wszystkim nie chcą nadal pozostać w ukryciu. Poszukiwania rzekomej siostry, która być może żyje gdzieś zupełnie...

tajemniczeksiazki | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Po fenomenalnym pierwszym tomie, jakim niewątpliwie był "Powrót do starego domu" (recenzja tutaj) miałam wielką ochotę na poznanie dalszych losów bohaterów. Ogromnie zatem ucieszył mnie fakt, że już niedługo, bo 22 listopada swoją premierę będzie miała kontynuacja losów Alicji Pniewskiej, jak i pozostałych bohaterów w najnowszej powieści autorki pt "Tajemnice starego domu". Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Muza miałam przyjemność poznać tę historię nieco wcześniej. Jednakże, czy moje oczekiwania wobec niej zostały spełnione?

Wydawać by się mogło, że przez ostatni rok życie Alicji Pniewskiej w końcu zboczyło na właściwe tory. Powrót na wieś, remont rodzinnego domu, wymarzona praca, szczęście i miłość u boku fantastycznego faceta to najważniejsze, co spotkało kobietę w ostatnim czasie. Do pełni szczęścia brakuje jej jednak jednego. Odkrycie tajemniczej sprawy związanej z wojennymi losami jej dziadka, jak również dziwna i nie do końca wyjaśniona sytuacja dotycząca przeszłości jej ojca...

mroźny_poranek | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

"Tajemnice starego domu" to druga część cyklu Ilony Gołębiewskiej.
Autorka dalej jest z nami z Alicją w Pniewie, jednak w tej części dzieje się zdecydowanie więcej.

Poznajemy historię przeszłości dziadka Alicji oraz przyjaciela Henryka.
To także walka o miłość i przyszłość najbliższych, których poznała wracając do swoich okolic.
Pomimo, że wszystko zaczyna się układać, bohaterka musi mierzyć się z nowymi problemami i przeszłością.
Miłość rodziny daje siłę do walki, ale czy da radę?
Zachęcam całym sercem do lektury.

"Dom Twój jest tam, gdzie serce Twoje".

Malwina | 2018-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lutego 2018

Pierwszy tom historii Alicji Pniewskiej bardzo przypadł mi do gustu - autorka zaserwowała w swoim debiucie ciepłą powieść obyczajową, idealną na gorszy moment w życiu, w sam raz na spędzenie kilku wieczorów pod kocykiem i z gorącą herbatą. Zakończenie "Powrotu do starego domu" zostawiło kilka furtek, dlatego kwestią czasu było, aż na rynku wydawniczym pojawi się jej druga książka - w ten oto sposób po niemalże ośmiu miesiącach swoje oblicze ukazały "Tajemnice starego domu". Czy spodobały mi się tak samo, jak ich poprzedniczka?

Alicja zadomowiła się w Pniewie - na dobre osiadła w starym domu, wraz z Adasiem (tak, w książce ciągle było używane zdrobnienie tego imienia), jego córką Rozalką i Michałkiem, którego poznaliśmy już w "Powrocie do starego domu". Jej biznes się rozkręca - "Wrzosowisko" zajmuje kobiecie coraz więcej czasu i zastanawia się ona nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Większość myśli Alicji zajmują jednak inne kwestie - adopcja Michałka, tajemnica sprzed lat jej...

Pokrecona | 2018-01-21
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Tak sobie myślę, że równie pięknej i wzruszającej historii dawno nie czytałam. Wzruszyłam się. Taka właśnie jest ta historia, prawdziwa i szczera. Ilona, dziękuję Ci za nią.
Nasza bohaterka, po trudnych przejściach w swym życiu, wraca do starego domu w Pniewie. Poznaje nowych ludzi i małego Michałka. Dziecko — sierotę.
W jej życiu pomału zaczyna się układać, do momentu, gdy na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości jej rodziny. Odnaleziony dokument burzy jej układany z trudem spokój.
Z dokumentu wynika, że może mieć gdzieś przyszywaną siostrę. Jej ukochany tatuś być może nie był taki święty, jakie miała o nim zdanie. Postanawia zmierzyć się z prawdą i odszukać rzekomą siostrę. Czy podoła temu wyzwaniu?

Porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą.

Postanawia zaadoptować Michałka, którego pokochała od pierwszego wejrzenia. Tylko jakie szanse ma na adopcję kobieta zbliżająca się do 40 i w dodatku samotna?
Niby nie ma formalnych przeciwwskazań do tego, by osoba samotna,...