Ani ta, ani tamta

Okładka książki Ani ta, ani tamta Anita Scharmach
Okładka książki Ani ta, ani tamta
Anita Scharmach Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2022-03-29
2022-03-29
romans literatura obyczajowa miłość bracia babcia kobieta

Nawet przyjemnie się czytało, ale nie wrócę pomarz kolejny

Nawet przyjemnie się czytało, ale nie wrócę pomarz kolejny

Bracia Tomek i Jonasz Matryk po śmierci rodziców są wychowywani przez swą babcię. Mająca już 88 lat Róża spisuje testament, który postanawia przedstawić wnukom. Okazuje się, że odziedziczą jej majątek pod warunkiem, że się ustatkują. Sęk w tym, że ani mający 22 lata student Tomek, ani jego starszy brat prawnik Jonasz póki co nie mają żadnych kandydatek na partnerki. Co w tej sytuacji wymyślą bracia? Czy będą chcieli spełnić wolę ukochanej babci?

Książkę czyta się dobrze i szybko. Autorka ma lekkie pióro, a jej książki mają w sobie szczyptę humoru i wywołują uśmiech na ustach czytelników. Zarówno babcia Róża jak też jej wnukowie mieli silne charaktery i potrafili postawić na swoim. Młodym nie jest łatwo podporządkować się woli babci.
Z takimi pozycjami bardzo przyjemnie można spędzić wieczór i pozwolić sobie na chwilę relaksu. Muszę przyznać, że bardzo podobała mi się relacja pomiędzy głównymi bohaterami. Bracia bardzo kochali babcię i była to miłość odwzajemniona. Starszy z braci Jonasz opiekował się młodszym Tomkiem i wręcz mu tatkował wyciągając z licznych opresji.
Książkę polecam i oceniam ją na 7 pkt.

Książka napisana ze swobodą, luźna tematycznie, z nutą komedii. Dużo w niej zabawnych sytuacji, ale też sarkazmu, który doskonale oddaje obraz sytuacji.
Fabuła kręci się wokół wyboru/spotkania właściwej towarzyszki życia; bo, o ile zakochać można się szybko i zwykle łatwo, to kochać niekoniecznie. Dwaj bracia, dzielnie zmagają się z pomysłem ukochanej babci, akurat ta relacja bardzo mnie poruszyła; babcia – wnuk. Mamy też zderzenia światów jestem dorosły – pracuję, jestem dorosły – studiuję. Przepaść jest ogromna, jestem za tym, by przejść każdy etap rozwojowy, adekwatny do wieku i czasu.
Początek mnie zmylił, zagubiłam się, nie takiego wytłumaczenia oczekiwałam. Trochę mnie przeraził fakt, z jaką łatwością można manipulować rzeczywistością innych ludzi, na szczęście Autorka gładko przechodziła z jednej przygody w drugą, nie dramatyzowała, rozwiązywała sprawę i przechodziła do dalszej opowieści.
Balans pomiędzy żartobliwym tekstem a powagą niektórych wydarzeń, które mogły być trudne dla bohaterów, a stały się żartem został zachowany. Książka poszła w stronę przyjemnej obyczajówki, bez patosu, ale zwraca uwagę na problem. Jak go potraktujemy, to już nasza sprawa.
Pani Anito, dziękuję za miły wieczór.

Empikgo #ebook #audiobook

Po książkę sięgnęłam z dwóch powodów: pierwszym jest to, że lubię autorkę prywatnie (helou!!! to nie jest lizusostwo) i jako pisarkę. Drugim jest styl jakim pisze, czyli po prostu lubię jej książki.
Spoglądając na okładkę domyślałam się, że będzie to lektura lekka, łatwa i przyjemna i nie zawiodłam się, chociaż nie brakuje w niej tak zwanej szczypty goryczy.
Dwaj bracia być może mnie nie zauroczyli, ale bardzo ich polubiłam, w przeciwieństwie do ich potencjalnych partnerek, które chociaż piękne, to okazały się „puste” i wyrachowane.
Natomiast zachwyciła mnie postać seniorki, a ponieważ patrzę na osoby starsze okiem wieloletniej opiekunki, pani Róża (babcia Tomasza i Jonasza) skojarzyła mi się z jedną z moich byłych podopiecznych, którą uwielbiałam za charyzmę i osobowość.
Autorka pięknie przedstawiła relacje między pokoleniowe odnoszące się do kontaktów babci i wnuków. Chociaż być może byłyby te kontakty nieco inne, gdyby chłopcy zbyt wcześnie nie zostali osieroceni.
Zabawnie, ale muszę przyznać, że bardzo realnie ukazane zostały w powieści zachowania różnych osób, od beztroskiego, pozbawionego wszelkich zahamowań życia studenckiego, po dręczące kogoś fobie, z życiem energicznej i mądrej staruszki na czele.
Powieść ta jest dość nietypowa, ponieważ fabuła łączy ze sobą różne wątki. Jest zatem wątek obyczajowy, jest romans z delikatną nutką erotyzmu (ale tylko takiego bardziej zabawnego niż erotycznego),jest nawet wątek kryminalny, ale przede wszystkim jest sporo dobrego humoru.
Książkę przeczytałam błyskawicznie, a ponieważ przebywałam w tym czasie w sanatorium, to niestety kilka razy prawie spóźniłam się na zabiegi, tak byłam pochłonięta lekturą, że nie słyszałam wywoływanego przez fizjoterapeutę swojego imienia.
Polecam tę książkę na każdą porę roku, myślę, że wielu czytelnikom poprawi humor na długi czas. Chociaż tak jak wspomniałam wcześniej, można w niej znaleźć odrobinę wzruszeń. Uwielbiam tego typu książki i cieszę się, że mam tę w swojej biblioteczce, bo zapewne do niej wrócę.

Dwaj bracia być...

Rodzeństwo potrafi bardzo się różnić. Tak jest też w przypadku Matrysów. Tomek to hulający student architektury. Lubi zaszaleć z kolegami, ale jednocześnie potrafi się uczyć, więc w tym imprezowaniu jest jakiś umiar. W zaciąganiu pięknych kobiet do łóżka też jest mistrzem. Z kolei Jonasz to wzór cnót i powagi. Zawsze punktualny, poukładany i obowiązkowy. Jedyny chaos jaki wkrada się w jego życie to ten wynikający z wyczynów młodszego brata, który miewa problemy z prawem i trzeba go ratować. Mężczyźni mają tylko siebie i tylko na sobie mogą polegać, bo ich rodzice nie żyją. Z bliskich jest jeszcze prawie dziewięćdziesięcioletnia babcia, ale z racji wieku nie jest brana pod uwagę. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą różnorodne wyzwania i problemy.
Do powieści „Ani ta, ani tamta” Anity Scharmach wchodzimy, kiedy młodszy z braci wypatrzył cudowną piękność przy barze. Postanawia wydać dużo pieniędzy na alkohol, aby bardziej przekonać do siebie dziewczynę. Kolejny poranek jest dla niego wielkim szokiem: budzi się u boku kobiety, ale zdecydowanie nie jest to ta, na którą polował. Do tego uwiedziona niewiasta okazuje się duuużo starsza od niego i jej ciało straszy młodzieńca uwielbiającego widok jędrnego ciała i pięknych piersi. Myślicie, że już dość tego zła, które go spotkało? Absolutnie nie! Kobieta, z którą spędził intensywną noc na łóżkowych igraszkach jest jego wykładowczyni zbliżająca się do wieku emerytalnego. Z takiej opresji może uratować tylko starszy brat. Zwłaszcza, że Tomek w pakiecie niespodzianek ma też opróżnione konto. I to nie z małej kwoty. Co stało się poprzedniej nocy? Dlaczego chłopak niczego nie pamięta? Kim była tajemnicza piękność, którą uwodził i w jaki sposób jest zamieszana w dziwną sytuację? Tę zagadkę będą musieli rozwiązać bracia.
Jakby wyzwań było mało nestorka rodu także szykuje dla nich niespodziankę: spisuje testament, w którym stawia ostre warunki wobec wnuków lekkoduchów. Ich realizacja wydaje się im niemożliwa. Zwłaszcza, że jeden nie potrafi się ustatkować, a drugi nie szuka nikogo, z kim mógłby spędzić życie. Szybko okazuje się, że los płata im i babci figla, bo jak na złość na drodze mężczyzn staną dwie przebiegłe piękności, dla których Matrysowie tracą głowy. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sięgając po książkę.
„Ani ta, ani tamta” obfituje w szereg zabawnych wydarzeń, humor słowny i sytuacyjny. Bohaterzy są tu wyraziści i specyficzny. To ich wady, zalety oraz czyny napędzają całe mnóstwo zabawnych sytuacji. Do tego nie jest to wyłącznie lekka historia wywołująca śmiech, ale powieść z całym mnóstwem ważnych tematów poruszanych przez pisarkę. Widzimy tu też z nieco innej perspektywy stereotypy i ich łamanie, przyjrzymy się zachowaniom bohaterów. Zamiast podstarzałego profesora wyrywającego i uwodzącego studentki mamy profesorkę, którą kręcą ciała studentów, zamiast niewinnych kobiet mamy przebiegłe manipulatorki. W całym tym zamieszaniu bracia są jak płynące z nurtem bezbronne dzieciaki, które ktoś musi uratować.
Anita Scharmach ma bardzo lekkie pióro i już od pierwszej strony porywa nas w wir zaskakującej akcji, której kolejne elementy następują niczym przewracające się klocki domina. Historie urozmaicają czarne charaktery, dzięki którym dzieje się wiele zaskakujących sytuacji. Pisarka pokazuje nam, że czasami różne wydarzenia są wynikiem tego, że jeszcze w życiu nie trafiliśmy na właściwą osobę. Nawet jurna profesorka może być inna, jeśli tylko spotka kogoś, z kim będzie szczęśliwa. Do tego mamy tu piękny obraz zdystansowanej, ciepłej i pewnej siebie oraz inteligentnej babci, Róży Matrys, która przez większość życia pracowała jako ceniona lekarka i była niezależną kobietą potrafiącą zawalczyć o swoje. Nawet teraz nie rezygnuje z mocy sprawczej. Świetna komedia. Polecam.
#AnitaScharmach #anitaanitamta #komedia #lucky #powieść #książka #górowianka #górowiankaas #górowiankaksiążki #sikorskawśródksiążek #czytamdlaOli #pożyczprzeczytajpoleć #book

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo fajnie napisana książka, lekka aż chce się czytać. Mogę powiedzieć, że tą książką mnie autorką kupiła i w planach mam więcej jej książek. Świetny pomysł na powieść. Historia, która w sumie sama się czyta. Lubię takie komediowe książki a wy ?

Książka jest o dwóch braciach jeden ustatkowany i ustawiony tak, że zna go całe miasto. Drugi jest studentem i wiedzie bardzo bujne życie studenckie, można powiedzieć, że używa sobie tego życia i nie potrzebuje do tego żadnych hamulców. Dosłownie. Niestety jeden świetnie zapowiadający się wieczór kończy się bardzo niesmacznym dla chłopaka porankiem. Tomasz nie ma pojęcia co robić.
Za to babcia Tomka i Jonasza Pani Matrys pociągnie za odpowiednie sznurki i sprawi, że życie ukochanych wnuków nabierze barw.

Totalny, momentami obleśny i oderwany od rzeczywistości gniot. Dawno takiego byle czego nie kupiłam.

W tych czasach każdy może wydać książkę i zostać pisarzem...

W tych czasach każdy może wydać książkę i zostać pisarzem...

Dałambym jej 7, ale początek jest taki ciężki.. Myślałam, że to książka dla napalonych nastolatków! Ale później akcja się rozwija i jest naprawdę ciekawie.

Dosyć ciekawa książka z nienachalnym humorem. Zniesmaczyło mnie tylko wielokrotne podkreślanie
autorki, że kobieta po sześćdziesiątce ma obwisłe piersi no cóż ta pani też będzie miała tyle lat.

• Rok 2022
  • Przeczytane 2022