Szeptać

Wydawnictwo: Książnica
tree

Opowieść o Domu – najważniejszym miejscu na świecie. Michał i Zofia są młodym małżeństwem. Mieszkają na jednym z krakowskich osiedli, w pięknym nowoczesnym mieszkaniu. Jednak Michał czuje się w nim obco. Pewnego dnia mężczyzna jedzie na wieś, by uporządkować stary rodzinny dom. Na strychu znajduje swojego walkmana i kasety magnetofonowe zagubione w dzieciństwie. Słuchając nagranych opowieści...

Opowieść o Domu – najważniejszym miejscu na świecie.

Michał i Zofia są młodym małżeństwem. Mieszkają na jednym z krakowskich osiedli, w pięknym nowoczesnym mieszkaniu. Jednak Michał czuje się w nim obco. Pewnego dnia mężczyzna jedzie na wieś, by uporządkować stary rodzinny dom. Na strychu znajduje swojego walkmana i kasety magnetofonowe zagubione w dzieciństwie. Słuchając nagranych opowieści dziadka, Michał przypomina sobie wyjątkowe wakacje, podczas których poznał miłość swojego życia. Powrót do dzieciństwa budzi w mężczyźnie od dawna drzemiące w nim pragnienia. Michał czuje, że nadszedł czas na zmiany w jego życiu.

"Opowiedziana z ogromną wrażliwością, bardzo klimatyczna opowieść o rodzinnym domu. Hubert Fryc zabiera czytelnika w sentymentalną podróż w przeszłość. Magia!"
Magdalena Majcher, pisarka

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Szepty z przeszłości

Po śmierci dziadków Michał musi opróżnić rozpadający się dom z zalegających w nim pamiątek i gratów. Buszując po starym strychu powraca do wspomnień ze spędzonych u dziadków wakacji, wspomnień, które dodatkowo podsyca prawdziwy skarb, znaleziony w jednej ze skrzyń: stare kasety magnetofonowe z uwiecznionymi na nich opowieściami dziadka. Głos sprzed lat mówi o karczmie, co się zapadła pod ziemię, o tajemniczych żołnierzach, o kulawym, garbatym Szymosiu, a przede wszystkim o Domu i Rodzinie.

„Szeptać” to powieściowy debiut Huberta Fryca, który na swoim blogu określa książkę jako „coś z pogranicza prozy obyczajowej i realizmu magicznego”. I rzeczywiście, proza życia w podkrakowskiej wsi przeplata się tu z magią opowieści. Jest to historia o rodzinie, o korzeniach i relacjach oraz o mocy opowieści.

Akcja toczy się na różnych poziomach i w różnych przedziałach czasowych. Zaczyna się od porządków w starym domu w roku 2013, żeby potem cofnąć się do wakacji 1995 roku, a wreszcie opowieści dziadka przenoszą czytelnika w jeszcze dalszą przeszłość. Z tych trzech poziomów najciekawsze i najbardziej wciągające wydają mi się właśnie snute przez dziadka historie: proste, ciepłe i pełne ludowej magii. Miłość, z jaką dziadek opowiada o rodzinnej wsi, o prostym, uczciwym, pozbawionym pośpiechu - ale niepozbawione trudów - życiu w zgodzie z ludźmi i z przyrodą, wywiera silny wpływ tak na Michała, jak i na czytelnika.

Autor zręcznie kreśli słowami nostalgiczne obrazy: sterty związanych...

Autor zręcznie kreśli słowami nostalgiczne obrazy: sterty związanych sznurkiem gazet na strychu, niedbale pospawany czerwony składak listonosza czy stary drewniany dom stoją przed czytelnikiem jak żywe. W opowieści dziadka pojawiają się ciekawe stylizacje i regionalizmy, które swoją drogą momentami mocno kontrastują ze stylem współczesnej opowieści, poprzetykanej słowami takimi jak „wtarabanić” czy „kimnąć”, bez których książka doskonale mogłaby się obyć. Ale najcenniejszy jest sam pomysł, żeby jeszcze raz usłyszeć głosy zmarłych dziadków i poznać ich radości i troski zachowane w ciepłym przesłaniu dla wnuka, wyszeptanym z przeszłości.

Agnieszka Kruk

Nina | 2018-03-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 marca 2018

Początkowo mnie nie zachwyciła, nawet chciałam zrezygnować, odłożyć, usunąć z czytnika.Potem pomyślałam: OK jeszcze kilka stron, daj tej książce szansę. Z tych kilku stron zrobiło się kilkanaście, potem kilkadziesiąt, potem nie wiem kiedy dotarłam do końca. Bardzo klimatyczna, spokojna, ciepła lektura o powrocie do korzeni, o tym, co w życiu istotne, o więzach rodzinnych, o miłości, o prostym życiu. Prostym, a jakże bogatym.
Mnie autor uwiódł tą historią. Ja jestem na tak.

eduko7 | 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

Udany debiut. Kolejna przeczytana przeze mnie ostatnio powieść o wielowymiarowym charakterze. Mamy tu trzy przestrzenie czasowe. Realizm mesza się z magią, tajemniczością wyłaniającymi się z opowieści dziadka głównego bohatera. Piękna, prosta pochała życia na wsi. Bez miejskiego zgiełku i pośpiechu. W zgodzie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę. Za to wśród ludzi, którzy wzajemnie sobie pomagają, troszczą się o siebie. "U dziadków przy zbiorach pracowali sąsiedzi, najczęściej na zasadzie "ja pomogę tobie, ty pomożesz mnie". Babcia z dziadkiem byli już po sześćdziesiątce, więc w cudzych polach dużo nie robili, za to użyczali traktora, przywieźli komuś jałówkę z targu, pomogli przy biciu świni albo o prostu płacili za robociznę, ile się należało".
Ciepła, nieco nostalgiczna opowieść o powrocie do korzeni, więzi rodzinnej, miłości opartej na szacunku. "Zaszeptała mnie". Dziękuję Agnieszko za ten dar!

Biblioteczka Rudej | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

" Calutki świat mieścił się w czterech drewnianych ścianach, pod drewnianą powałą i dachówkami. Dlatego słychać było dobrze, co niesie jodłowe drewno. A niesło szepty, które dla mnie było obietnicą zagadki. W chałupce dziadków aż skrzyło się os szeptów."

I znowu trafiłam na debiut i standardowo nie miałam o tym pojęcia. Chociaż książka wydana została w styczniu to od momentu jak tylko zobaczyłam okładkę to wiedziałam,że muszę ją przeczytać. I oczywiście zdaję sobie sprawę,że nie należy oceniać książki po okładce to muszę szczerze przyznać,że ja często to robię. Okładka Szeptać mówiła do mnie od pierwszego wejrzenia " weź mnie i przeczytaj". I przyznaję się bez bicia,że moja intuicja po raz kolejny mnie nie zawiodła, bo to przecudna podróż w przeszłość i opowieść o polskiej wsi, ale to też książka pełna szeptów i mistycyzmu, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

Trochę o treści, bo pewnie jesteście ciekawi o czym są Szepty. Główny bohater, Michał, po śmierci ukochanej babci...

izabela81 | 2018-01-31
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Hubert Fryc zadebiutował w 2014 roku w "Nowej Fantastyce" opowiadaniem "Ballada o Bogdanie wyklętym", jednakże "Szeptać" to jego powieściowy debiut. Przed rozpoczęciem czytania zupełnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać, nawet w pewnym sensie obawiałam się tej książki, ale uwielbiam takie pozytywne zaskoczenia. Muszę przyznać, że gdyby wydawnictwo Pascal nie zrobiło mi niespodzianki, to pewnie powyższą publikacja by mnie ominęła. Byłaby to dla mnie niepowetowana strata, gdyż książka pełna jest walorów. Dodam też, że autor już pracuje nad kontynuacją.

Mamy rok 2013, 30-letni Michał mieszka w nowoczesnym budynku, ale nie czuje się w nim jak u siebie, czegoś mu brak. Gdy wyjeżdża na wieś do starego domu dziadków, podczas porządków na strychu znajduje walkmana i zagubione ponumerowane state kasety magnetofonowe. Na owych kasetach zapisane zostały wspomnienia, które snuł dziadek Franciszek przed niemal dwudziestu laty. Michał odsłuchuje kasety i przypomina sobie tamte wyjątkowe...

tajemniczeksiazki | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Pewnego dnia, tuż po śmierci ukochanej babci Michał otrzymuje w spadku dom na wsi. Dom, który kojarzy mu się jako jeden z wielu obrazów z dzieciństwa. Dom pełen miłości. Miejsce niezapomniane, od którego, a może raczej dzięki któremu mężczyzna poznał miłość swojego życia. Niełatwo jest mu się z nim rozstać, jednakże widząc, w jakim stanie jest ten stary drewniak, postanawia go sprzedać. I tak oto, porządkując krok po kroku jego wszystkie pomieszczenia natrafia na swoje stare kasety, które skrywają dawne, zapomniane już historie. Dzięki nim Michał w mig pojmuje jedno. Czas na zmiany! I to takie totalne.

Jak już wyżej wspomniałam "Szeptać" to debiut literacki młodego, polskiego autora. Nie od dziś wiecie, że lubię czytać debiuty i zawsze daje im szansę. W tym przypadku nie muszę jednak patrzeć na tę powieść przychylnym okiem, bo jest ona po prostu fenomenalna!

Historia, jaką na kartach swojej powieści stworzył Hubert Fryc jest niepowtarzalna. Na pierwszy rzut oka mogło by się...

Pokrecona | 2018-01-27
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Jest to cudownie klimatyczna i nostalgiczna książka.
Książka o wspomnieniach z dzieciństwa i prawdziwym domu. Bo dom — to nasze własne miejsce na świecie.
Trzydziestoletni Michał — bohater historii — mieszka wraz z żoną w Krakowie. Mieszkają w nowoczesnym budynku, lecz Michał nie czuje się w nim jak u siebie. Wszystko dla niego wydaje się obce i zimne. Skrycie marzy o własnym domku na wsi.

Po śmierci dziadka jedzie na wieś do starego domu. Dom jest już tak stary, że skrzypi pod wpływem silnego wiatru, a dachówki spadają z łoskotem. Podczas porządków na strychu, Michał odnajduje zagubiony w dzieciństwie swój skarb. Jest nim magnetofon oraz kasety. Nagrywał on kiedyś historię opowiedzianą przez dziadka Franciszka, historię o Domu, i o tym, jak powstała ich rodzina.
Odsłuchuje nagrania i wraca wspomnieniami do wyjątkowych wakacji, jakie spędzał z dziadkami. To właśnie podczas jednych z nich Michał poznał swoją przyszłą żonę.
Historia domu dziadka Franciszka dużo zmieni w życiu...

Asia Szarańska | 2018-02-01

Jak często zdarza się Wam wracać myślami do lat dzieciństwa? Kogo wspominacie? Rodziców? Dziadków? Pierwszą miłość? Kumpli z podwórka? Co najmocniej zapisało się w Waszej pamięci? Długie wakacyjne wieczory? Smak podkradanych z drzewa jabłek? Zapach rzeki? Pierwsze kolonie? Lody Bambino?

Bohater powieści Huberta Fryca porządkuje stary dom po dziadkach. Drewniana chałupa na wzgórzu jest już właściwie ruiną, zupełnie jakby po śmierci swoich gospodarzy sama również chciała dokonać żywota. Każdy kąt, każdy przedmiot przywodzi myśl o staruszkach i wspólnie spędzonych chwilach, ale prawdziwą lawinę wspomnień sprowadzają dopiero zaginione przed laty kasety magnetofonowe. Dwadzieścia lat wcześniej chłopiec uwiecznił na nich niezwykłą opowieść starego Franciszka. Opowieść o Domu, o wyjątkowych miejscach i ludziach. Odtwarzając słowa dziadka, Michał powraca myślami do pamiętnego lata, wakacji spędzonych w domu na wsi, gdy poznał swoją przyszłą żonę. Wsłuchując się w opowieść, odkrywa...

Turysta | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Hubert był moim kolegą z czasu studiów.I to był główny powód by sięgnąć po tę
książkę.Myślę,że był to niezły wybór.
Książkę czytało się tak jak nocą śni się sen.Historia przeplatana opowieściami niczym z baśni.Coś tak gdy budzimy się i na powiekach mamy jeszcze miniony
sen.Ta chwila gdy nie odróżniamy jawy od snu...
A sama historia?Miejsca powrotów.Szczególnie gdy te miejsca naznaczone są
dzieciństwem...mój opis to impresja..być może...ale to dlatego,że się jeszcze nie przebudziłem.Wciąż mam sen na powiekach..

Tylkomagiaslowa | 2018-01-28

Czuję, że będzie to lektura, którą będę polecać wszystkim. Ze względu na wartości jakie posiada, ale i ze względu na samą fabułę, która nie opiera się na miłości jak większość obyczajowych powieści, a na powrocie do przeszłości, na docenieniu tradycji. Dzięki plastycznym opisom autora, książka znika nam zdecydowanie za szybko, a po doczytaniu do ostatniej kropki chcemy jeszcze więcej. Mam nadzieję, że autor nie każe nam długo czekać i niebawem ukaże się kontynuacja recenzowanej historii. Jestem pewna, że jest to debiut, który zaskoczy wielu czytelników i zostanie na długo w ich pamięci, tak jak i w mojej. Cieszę się, że wydawnictwo zrobiło recenzentom tak pozytywną niespodziankę, z której jestem tak bardzo szczęśliwa.
Wiem jednak, że czasy, opisane przez Michała jako młodego człowieka nie powrócą. Nie wiem, co musiało by się stać, by powrócić do tamtych czasów.
Ucieszyłam się również, bo w tekście napotkałam wiele znanych mi nazw miejsc, które są mi znane i nie znajdują się aż...

asia_las | 2018-07-31

Jeśli to jest debiut, to naprawdę chapeau bas. Zachwycająca. Językowo - czysta poezja. Dawno nie czytałam tak pięknej książki o miłości, w tym przypadku miłości do domu i do dziadków. Plus szczypta realizmu magicznego. Cudne.