Zgłosuj na książki roku 2017

Szeptać

Wydawnictwo: Książnica
tree

Opowieść o najważniejszym miejscu na świecie. Trzydziestoletni Michał podczas porządków na strychu starego domu dziadków znajduje zgubione kasety magnetofonowe. Jest na nich nagrana historia o Domu, którą dziadek Franciszek snuł dwadzieścia lat temu. Michał odsłuchuje taśmy i przypomina sobie tamte wyjątkowe wakacje, podczas których poznał swoją przyszłą żonę. Pełne magii opowieści dziadków...

Opowieść o najważniejszym miejscu na świecie.

Trzydziestoletni Michał podczas porządków na strychu starego domu dziadków znajduje zgubione kasety magnetofonowe. Jest na nich nagrana historia o Domu, którą dziadek Franciszek snuł dwadzieścia lat temu. Michał odsłuchuje taśmy i przypomina sobie tamte wyjątkowe wakacje, podczas których poznał swoją przyszłą żonę. Pełne magii opowieści dziadków przywołują wydarzenia z przeszłości – te wspomnienia pozwalają Michałowi odkryć znaczenie rodzinnych więzi i mobilizują go do realizacji planu, który był dotychczas głęboko skrywanym marzeniem.
"Opowiedziana z ogromną wrażliwością, bardzo klimatyczna opowieść o rodzinnym domu. Hubert Fryc zabiera czytelnika w sentymentalną podróż w przeszłość. Magia!"
Magdalena Majcher, pisarka

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

izabela81 | 2018-01-31
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Hubert Fryc zadebiutował w 2014 roku w "Nowej Fantastyce" opowiadaniem "Ballada o Bogdanie wyklętym", jednakże "Szeptać" to jego powieściowy debiut. Przed rozpoczęciem czytania zupełnie nie wiedziałam czego mam się spodziewać, nawet w pewnym sensie obawiałam się tej książki, ale uwielbiam takie pozytywne zaskoczenia. Muszę przyznać, że gdyby wydawnictwo Pascal nie zrobiło mi niespodzianki, to pewnie powyższą publikacja by mnie ominęła. Byłaby to dla mnie niepowetowana strata, gdyż książka pełna jest walorów. Dodam też, że autor już pracuje nad kontynuacją.

Mamy rok 2013, 30-letni Michał mieszka w nowoczesnym budynku, ale nie czuje się w nim jak u siebie, czegoś mu brak. Gdy wyjeżdża na wieś do starego domu dziadków, podczas porządków na strychu znajduje walkmana i zagubione ponumerowane state kasety magnetofonowe. Na owych kasetach zapisane zostały wspomnienia, które snuł dziadek Franciszek przed niemal dwudziestu laty. Michał odsłuchuje kasety i przypomina sobie tamte wyjątkowe...

tajemniczeksiazki | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Pewnego dnia, tuż po śmierci ukochanej babci Michał otrzymuje w spadku dom na wsi. Dom, który kojarzy mu się jako jeden z wielu obrazów z dzieciństwa. Dom pełen miłości. Miejsce niezapomniane, od którego, a może raczej dzięki któremu mężczyzna poznał miłość swojego życia. Niełatwo jest mu się z nim rozstać, jednakże widząc, w jakim stanie jest ten stary drewniak, postanawia go sprzedać. I tak oto, porządkując krok po kroku jego wszystkie pomieszczenia natrafia na swoje stare kasety, które skrywają dawne, zapomniane już historie. Dzięki nim Michał w mig pojmuje jedno. Czas na zmiany! I to takie totalne.

Jak już wyżej wspomniałam "Szeptać" to debiut literacki młodego, polskiego autora. Nie od dziś wiecie, że lubię czytać debiuty i zawsze daje im szansę. W tym przypadku nie muszę jednak patrzeć na tę powieść przychylnym okiem, bo jest ona po prostu fenomenalna!

Historia, jaką na kartach swojej powieści stworzył Hubert Fryc jest niepowtarzalna. Na pierwszy rzut oka mogło by się...

Pokrecona | 2018-01-27
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Jest to cudownie klimatyczna i nostalgiczna książka.
Książka o wspomnieniach z dzieciństwa i prawdziwym domu. Bo dom — to nasze własne miejsce na świecie.
Trzydziestoletni Michał — bohater historii — mieszka wraz z żoną w Krakowie. Mieszkają w nowoczesnym budynku, lecz Michał nie czuje się w nim jak u siebie. Wszystko dla niego wydaje się obce i zimne. Skrycie marzy o własnym domku na wsi.

Po śmierci dziadka jedzie na wieś do starego domu. Dom jest już tak stary, że skrzypi pod wpływem silnego wiatru, a dachówki spadają z łoskotem. Podczas porządków na strychu, Michał odnajduje zagubiony w dzieciństwie swój skarb. Jest nim magnetofon oraz kasety. Nagrywał on kiedyś historię opowiedzianą przez dziadka Franciszka, historię o Domu, i o tym, jak powstała ich rodzina.
Odsłuchuje nagrania i wraca wspomnieniami do wyjątkowych wakacji, jakie spędzał z dziadkami. To właśnie podczas jednych z nich Michał poznał swoją przyszłą żonę.
Historia domu dziadka Franciszka dużo zmieni w życiu...

Asia Szarańska | 2018-02-01

Jak często zdarza się Wam wracać myślami do lat dzieciństwa? Kogo wspominacie? Rodziców? Dziadków? Pierwszą miłość? Kumpli z podwórka? Co najmocniej zapisało się w Waszej pamięci? Długie wakacyjne wieczory? Smak podkradanych z drzewa jabłek? Zapach rzeki? Pierwsze kolonie? Lody Bambino?

Bohater powieści Huberta Fryca porządkuje stary dom po dziadkach. Drewniana chałupa na wzgórzu jest już właściwie ruiną, zupełnie jakby po śmierci swoich gospodarzy sama również chciała dokonać żywota. Każdy kąt, każdy przedmiot przywodzi myśl o staruszkach i wspólnie spędzonych chwilach, ale prawdziwą lawinę wspomnień sprowadzają dopiero zaginione przed laty kasety magnetofonowe. Dwadzieścia lat wcześniej chłopiec uwiecznił na nich niezwykłą opowieść starego Franciszka. Opowieść o Domu, o wyjątkowych miejscach i ludziach. Odtwarzając słowa dziadka, Michał powraca myślami do pamiętnego lata, wakacji spędzonych w domu na wsi, gdy poznał swoją przyszłą żonę. Wsłuchując się w opowieść, odkrywa...

Tylkomagiaslowa | 2018-01-28

Czuję, że będzie to lektura, którą będę polecać wszystkim. Ze względu na wartości jakie posiada, ale i ze względu na samą fabułę, która nie opiera się na miłości jak większość obyczajowych powieści, a na powrocie do przeszłości, na docenieniu tradycji. Dzięki plastycznym opisom autora, książka znika nam zdecydowanie za szybko, a po doczytaniu do ostatniej kropki chcemy jeszcze więcej. Mam nadzieję, że autor nie każe nam długo czekać i niebawem ukaże się kontynuacja recenzowanej historii. Jestem pewna, że jest to debiut, który zaskoczy wielu czytelników i zostanie na długo w ich pamięci, tak jak i w mojej. Cieszę się, że wydawnictwo zrobiło recenzentom tak pozytywną niespodziankę, z której jestem tak bardzo szczęśliwa.
Wiem jednak, że czasy, opisane przez Michała jako młodego człowieka nie powrócą. Nie wiem, co musiało by się stać, by powrócić do tamtych czasów.
Ucieszyłam się również, bo w tekście napotkałam wiele znanych mi nazw miejsc, które są mi znane i nie znajdują się aż...

Avrea | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Senymentalna opowieść o przeszlosci ,przyszlosci i teraźniejszości.
Prwada i wyobraźnia działają wzajemjie na siebie.
Powrót do korzeni i do tego co ważne w życiu .
Każdy ma jakąś przeszłość i warto znać swoje korzenie.
Dom jest ważny , bo gdzie dom tam my .

Katarzyna Lepiarz | 2018-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2018

Michał, w wieku trzydziestu lat, porządkuje strych w starym domu po dziadkach. Znalezione przedmioty, które domownicy zgromadzili przez lata, w większości nadają się tylko do wyrzucenia. Mimo tego przywołują całą lawinę wspomnień. Na szczycie rupieci Michał zauważa walkmana i kasety. Skąd się tutaj wzięły? Przecież zaginęły... Kiedy to było? W wakacje, w 1995r.?
Walkman działa, a do uszu Michała dochodzi głos dziadka Franciszka i jego historia opowiadana lata temu.

Hubert Fryc w swojej powieści pokazuje z jaką mocą wspomnienia mogą odcisnąć się w naszych sercach. Uświadamia, że Dom to nie tylko cztery ściany, ale jego historia, dusza i ludzie, którzy go zamieszkują. Odkrywamy jak ważne są rodzinne więzi, tradycja i miejsca, gdzie serce mocniej bije.

Michał i jego żona Zosia, którą poznał podczas wspomnianych już wakacji, mają własne mieszkanie w Krakowie, spodziewają się dziecka. Mężczyzna pod wpływem kaset i kilku dni spędzonych w Rzeczowej uświadamia sobie, że nie kocha swojego...

Kasia | 2018-01-30

Mamy 2013 r. Trzydziestoletni Michał porządkuje dom dziadków, a właściwie przygotowuje go do rozbiórki. Dom jest stary: belki w nim skrzypią, podsiębitka jęczy. Wszystko jęczy. Widać, że dni domu są już policzone. Mężczyzna siedzi na strychu i mimo że wybija już północ nadal porządkuje rzeczy dziadków. Z każdą kolejną wspomina dziadków i dawne czasy. Gdy na szczycie rupieci zauważa walkmana wraz z ponumerowanymi kasetami i słuchawkami, które zapodziały się gdzieś prawie dwadzieścia lat temu postanawia posłuchać co się na nich znajduje. Zamiast muzyki w słuchawkach słyszy głos dziadka Franciszka, a wspomnienia sprzed osiemnastu lat wracają. Czy opowieść dziadka i wspomnienia pomogą Michałowi w podjęciu decyzji, których przedtem nie miałby odwagi podjąć ?
[...]
,Szeptać" to bardzo nastrojowa i piękna historia o więzach rodzinnych. Pozwoli się Wam wyciszyć i odprężyć po ciężkim dniu. Pokazuje nam, jak mocne są więzi rodzinne. Hubert Fryc stara się przypomnieć nam o wartościach, które...

bajeczka79 | 2018-02-12

Jest rok 2013. Poznajemy Michała, bohatera powieści kiedy szpera na strychu starego domu po dziadkach. Mężczyzna porządkuje nagromadzone szpargały gdyż dom przeznaczony jest do rozbiórki. Wraz z odkrywanymi przedmiotami powracają wspomnienia. Wspomnienia tym barwniejsze gdyż opowiadane głosem dziadka, który to zachowany na starych kasetach, wnuk odnajduje wraz z zagubionym walkmanem po około dwudziestu latach.
Kasety przepełnione są magią, legendami, wspomnieniami z niezwykłych czasów.Wracają obrazy starszego mężczyzny,czasem szorstkiego a jednak bardzo kochającego.I ta babcia, to serce tego "drewniaka",człowiek tak dobry że aż trudno opowiedzieć... Przypominają Michałowi wakacje spędzane na wsi, ciężką pracę jaką wykonywał z dziadkami. Przypominają też Zosię pierwszą miłość młodzieńca a obecnie ukochaną żonę. Co najważniejsze, opowieści dziadka budzą w mężczyźnie pragnienia które od dawna w nim drzemały. Myśl o własnym, prawdziwym domu gdzie słychać bicie serca.Gdzie czas nie...

panipudelkowa | 2018-02-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: luty 2018

W tej książce nie ma wartkiej akcji, ale jest klimat, w który ja wsiąkłam. Może nie od razu, ale z kartki na kartkę było coraz lepiej. I po tej książce wiem jedno - bardzo żałuję, że nie miałam takiego walkmana i nie nagrywałam babci jak miała coś fajnego do powiedzenia.

Patronaty tygodnia

Od biografii Wojciecha Kurtyki, przez kolejną część przygód komendanta Servaza – bohatera „Nocy” Bernarda Miniera – i nową książkę Anety Jadowskiej, aż po „Kobietę w oknie” A.J. Finn. A to nie wszystko! Aż 14 tytułów polecamy w tym tygodniu Waszej uwadze. Wszystkie zostały wydane pod naszym patronatem.