Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Complications. A surgeon`s Notes on an Imperfect Science
medycyna, chirurgia
literatura faktu
Guinevere7

Medycyna, jakiej nie znajdziesz w podręcznikach.Gawande fascynująco opisuje przypadki, z którymi zetknął się podczas swojej pracy chirurga. Kulisy zawodu lekarza, dramatyczne decyzje mogące ocalić komuś życie. Pomyłki, komplikacje, przypadkowe rozwiązania. Ta książka pokazuje, że medycyna to niedoskonała nauka, dziedzina nieustannie się zmieniająca, pełna niepewnych informacji i omylnych jednostek.

corgi | 2017-07-12

Lekarze to też ludzie. Są niedoskonali, bywają zmęczeni, źli, niewyspani i popełniają błędy. Oddając im życie w ręce staramy się o tym nie myśleć. Nie chcemy sobie uświadamiać, że być może nasz zabieg wykona stażysta i będzie to pierwszy raz kiedy będzie go przeprowadzał.
Świetny początek, nużące fragmenty i ciekawe opisy przypadków medycznych. Dla fascynatów na pewno interesująca pozycja.

Ziutka | 2014-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Jako fanka seriali medycznych, byłam wniebowzięta, kiedy w moje ręce wpadły "Komplikacje". Miałam w stosunku do nich dość wygórowane wymagania, ale książce udało się im sprostać w stu procentach.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza traktuje o błędach w sztuce lekarskiej i opisuje w jaki sposób się pojawiają oraz przedstawia proces uczenia się kandydatów na chirurgów. Druga część to medyczne zagadki i tajemnice(przyznam, że ta część najbardziej przypadła mi do gustu). I w końcu trzecia część "porusza zagadnienia niewiadomej samej w sobie".
Pozycja została napisana bardzo przystępnym, niewydumanym językiem, dlatego bardzo szybko i łatwą się ją czyta. Jest skierowana raczej dla laików, nie - lekarzy, chociaż pewnie nawet oni odnaleźliby w niej coś dla siebie. Mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto choć trochę interesuje się medycyną.

Cathhhy | 2011-03-24
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2011
Przeczytana: 24 marca 2011

Czytanie "Komplikacji' było jak jazda sankami po sinusoidzie. Świetne rozdziały - zwłaszcza z pierwszej części - czytane z wypiekami na twarzy przeplatają się z tymi mniej interesującymi, troszkę nawet nużącymi. Ma się wrażenie jakby autor nie do końca wiedział na czym się skoncentrować, jest więc co nieco o edukacji młodych lekarzy, kilka ciekawych przypadków medycznych, do tego rozważania o etyce, o niepewności w diagnozowaniu...Taki medyczny miszmasz, który mimo wszystko polecam wszystkim zainteresowanym pracą lekarzy.

Właściwie to 7,5. Najbardziej podobała mi się pierwsza część i szkoda, że później książka poszła w trochę innym kierunku. Chociaż ostatni przypadek wynagrodził miejscami słabsze fragmenty.

eR_ | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 03 listopada 2015

Kulisy pracy chirurga, który przedstawia swoje życie, przez pryzmat pracy.
Praca nie jest najważniejsza, ale odgrywa istotną rolę w życiu lekarza.
Setki pacjentów, interesujące przypadki, dramatyczne akcje, które ratują życie, ale czasami kończą się smutnie.
Takie jest życie, nie zawsze wszystko się udaje, przebiega tak jakbyśmy chcieli.

Autor, bazując na swoich doświadczeniach, pracując w jednym ze szpitali, stworzył bardzo ciekawą książkę, którą mogą przeczytać wszyscy, nie tylko pasjonaci sztuki lekarskiej.
To nie tylko ludzkie dramaty, ale zaangażowanie, całego sztabu ludzi, którzy starają się, jak mogą aby ocalić komuś życie, lub przywrócić do pełni sił.
Porażki i triumfy, ludzkie losy, tajemnice naszego organizmu, spisane niezwykle zajmująco.
Polecam.

Olala | 2011-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2011

Autorem jest lekarz-chirurg, który w bardzo łatwy do zrozumienia sposób opisuje przypadki z którymi się spotyka w swojej karierze,ale oprócz niesamowitych opowieści dzieli się z czytelnikami przemyśleniami na temat swojej pracy.Poznajemy proces tworzenia decyzji które ważą na ludzkim zyciu, zapoznajemy się z etyką, poświęceniem,silną (nie zawsze) psychiką lekarską, o predyspozycjach do wykonywania tego zawodu.Dla mnie było to bardzo zajmująca i interesująca lektura, pokazała mi wiele aspektów pracy lekarskiej o których niby wiedziałam,ale jakoś się nad tym nie zastanawiałam.
Polecam, nie tylko pasjonatom medycznych seriali (do których akurat nie należę)

ann8787 | 2011-02-04

Książki nie doczytałam, mimo że porusza tematy związane z moją przyszłą pracą. Dla mnie Ameryki nie odkrywa, ale dla osób stojących po stronie pacjentów, osób które zawsze będą znały z doświadczenia tylką tę stronę funkcjonowania służby zdrowia, myślę, że ta lektura wiele odsłoni, może nauczy. Może wreszcie złamie w niektórych stereotyp wszechwiedzącego lekarza, bo pokazuje jaka medycyna jest naprawdę i jaka zawsze będzie- niedoskonała.

Kaklucha | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Fascynująca, mądra książka. Gawande w bardzo przystępny sposób opowiada o rzeczach trudnych, ale bez nadmiernego upraszczania, bez trywializowania. Tak sobie myślę, że tę książkę powinni przeczytać wszyscy, którzy w swojej pracy muszą rozwiązywać ludzkie problemy, niekoniecznie wielkie i niekoniecznie medyczne. Chociaż autor prawie nie mówi tego wprost, pokazuje jak wielkie znaczenie ma empatia i sama chęć zrozumienia drugiego człowieka.
Tłumaczenie świetne, redakcja merytoryczna zrobiona bardzo dobrze - mucha nie siada :-). Wydawnictwo Znak niestety zaoszczędziło na łamaczu (częste przypadki anglosaskiego dzielenia wyrazów przy przenoszeniu z wiersza do wiersza), korekcie (przepuszczone wpadki łamacza i literówki) i druku (w moim egzemplarzu są strony na których druk się rozpływa jak w książkach z lat osiemdziesiątych, wydawanych na makulaturowym papierze).

Monika | 2011-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Książka świetna, wciągająca. Razem z autorem mamy okazję poznać kilka przypadków. Między innymi tajemnicze zgony noworodków, "poznać" fachowców od przepukliny. Dowiedzieć się jak wielkie ryzyko niesie ze sobą fakt, ze lekarz zaczyna się spieszyć, wypala się.
Mogę polecić ją nie tylko studentom medycyny i osobom zainteresowanym tą dziedziną nauki, ale wszystkim osobom, które są ciekawe jak wygląda życie w szpitalu, z jakimi trudnościami i dylematami musi się zmagać lekarz podejmując decyzje.

jolasia | 2016-12-13

Bardzo dobra książka, dzięki której możemy spojrzeć na zawód lekarza z szerszej perspektywy niż własna choroba.