Książka Roku 2018

The Checklist Manifesto
978-83-240-1595-5
Inne
Ag2S

Diabeł tkwi w szczegółach. Prosta metoda, by mieć wszystko pod kontrolą. Co mają ze sobą wspólnego nieudane zabiegi chirurgiczne z katastrofami lotniczymi, chaosem następującym podczas huraganu oraz wściekłym klientem w restauracji? Wbrew pozorom całkiem sporo. Wszystkiego można by uniknąć, posługując się checklistą, czyli listę kontrolną - spis czynności kluczowych dla danego działania,...

Diabeł tkwi w szczegółach. Prosta metoda, by mieć wszystko pod kontrolą.

Co mają ze sobą wspólnego nieudane zabiegi chirurgiczne z katastrofami lotniczymi, chaosem następującym podczas huraganu oraz wściekłym klientem w restauracji? Wbrew pozorom całkiem sporo. Wszystkiego można by uniknąć, posługując się checklistą, czyli listę kontrolną - spis czynności kluczowych dla danego działania, których pominięcie lub złe wykonanie grozi niepowodzeniem.

Atul Gawande, autor bestsellerowych Komplikacji oraz Lepiej, latał na symulatorze lotu, odwiedzał szpitale na całym świecie i wypytywał szefów kuchni oraz rekiny biznesu po to, by stworzyć jak najlepszą listę kontrolną w medycynie. W błyskotliwej, pełnej anegdot książce przekonuje, jak ważna jest praca zespołowa i wymiana pozornie banalnych informacji. Checklista nie jest nudną biurokratyczną procedurą, ale działaniem, które pomaga zyskać pewność siebie i odnieść sukces.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2988,tytu...»

Patton | 2014-12-29
Przeczytana: grudzień 2014

Dlaczego taki tytuł? Czy tekst zawarty w książce jest wartościowy dla zwykłego Kowalskiego? Jedno co mogę powiedzieć to, że już sam tytuł jednoznacznie wskazuje nam, iż lista kontrolna jest potęgą. Trochę jest to mylące gdyż Autor przez wszystkie strony usilnie próbuje zasiać ziarno niepewności (w stosunku do swoich osiągnięć) i tak do końca sam nie jest pewien czy sukces zawdzięcza liście kontrolnej. Jednocześnie muszę nadmienić, że Autor tak jak jest powściągliwy w stosunku do dziedziny w której jest „wirtuozem” – medycyna, chirurg, tak w stosunku do innych dziedzin nie ma żadnych obiekcji by potwierdzić wyższość listy kontrolnej nad postępowanie chaotycznym.

Pozycja warta przeczytania nie ze względu na jakiś odkrywczy charakter podjętego tematu ale ze względu na dość pokaźną liczbę różnych przytaczanych historii nie tylko z zakresu medycyny (choć te akurat są najciekawsze). Na pochwałę zasługuje również to, że przesłaniem tej książki jest by nie działać samodzielnie a w...

zorbusia | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 września 2015

Interesująca lektura, w szczególności przytoczone anegdoty ze środowiska medycznego. Prostego przepisu na sukces ta książka nie przedstawia, ale idea pracy zespołowej gdzie mamy do czynienia ze specjalistami i super specjalistami bardzo mi się spodobała gdyż wyznaję, że w grupie, która umie ze sobą współpracować tkwi siła.

pkicman | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Autor odwołuje się do ogromnej liczby anegdot z dziedzin tak od siebie odległych jak lotnictwo, medycyna, budownictwo czy też inwestycje giełdowe. Dzięki temu w niezauważalny wręcz sposób odkrywamy tajniki tworzenia i wdrażania checklist. Dla mnie takie podejście jest jednocześnie wadą i zaletą. Zaletą, bo książkę czyta się bardzo przyjemnie, jest przejrzysta i zrozumiała. Wadą, bo przez ukrycie meritum w historyjkach można się zagubić i przeoczyć konkrety. Brakuje w niej też przykładowych checklist.
Mimo to polecam, bo książka przedstawia ciekawy przepis na sukces w złożonym środowisku działania.

Janku Janecki | 2016-11-29

Nie jest, to jakieś dzieło literackie, ale trudno jest obalić argumenty oraz historie i fakty jakie w tej książce się pojawiają.

Nie będę wychwalać samej checklisty ponieważ od tego jest właśnie ta książka.

Jeśli zdarza Wam się pracować z takimi listami i uważacie je za stratę czasu.
Po przeczytaniu tej lektury zauważycie sens odznaczania "ptaszków" przy kolejnych rutynowych czynnościach.

McMil | 2017-11-11
Przeczytana: 05 września 2013

To, co bardzo mi się podobało w książce, to niezwykle interesujące studia przypadku obrazujące główne zagadnienie. Temat przewodni niby banalny i wydawałoby się do wyczerpania w chwilę. Poboczne historie okazały się na prawdę świetne - szczerze polecam lekturę.

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2012 rok

Cały czas przewija się to - jasno określone zasady i cel. Warto przeczytać.

haLina | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Wbrew pozorom nie jest to standardowy poradnik, pouczający jak porządkować swoje życie. Raczej opowieść o medycynie i otym, że nie zawsze wielkie nakłady finansowe mają znaczenie a raczej dyscyplina i umiejętność współdziałania. Ciekawe i do przemyślenia.

bifke | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Książka oprócz niesamowicie długiego krążenia wokół tematu dlaczego listy kontrolne są takie przydatne zawiera mało wskazówek jak je tworzyć i wykorzystywać.

Słodziak | 2013-04-07

Wprowadzenie w życie prostych zasad potrafi uprościć skomplikowane procedury i przede wszystkim posiadać kontrolę.

Paweł | 2014-07-05

Czy checklista może uratować świat? Może. O jej zaletach i kłopotach z wdrożeniem. Bardzo zręcznie napisane.