Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej

Okładka książki Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej
Atul Gawande Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Checklist Manifesto: How To Get Things Right
Znak Literanova
2021-05-01
2021-05-01
Rafał Śmietana
organizacja pracy ulepszanie optymalizacja zadania ulepszanie działań chirurgia

Okładka książki Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona Colin Bryar, Bill Carr
Ocena 6,2
Od Z do A. Jak... Colin Bryar, Bill C...
Okładka książki Decyduj - Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy Chip Heath, Dan Heath
Ocena 7,5
Decyduj - Jak ... Chip Heath, Dan Hea...

Miałam nadzieję na jakiejś optymalizacje swoich zadań - nie jest to jednak książka, która poda wskazówki i szablony, jak usprawnić działania czy jak używać checklisty. Jest natomiast ciekawą opowieścią lekarza chirurga, jak pracując dla WHO usprawnił dzięki listom kontrolnym pracę zespołów na salach operacyjnych, ale przede wszystkim jak dzięki temu zwiększyła się przeżywalność pacjentów i zmniejszyła liczba powikłań pooperacyjnych. Autor podaje też bardzo dużo przykładów z dziedziny lotnictwa - m.in. słynne lądowanie pilota Sully na rzece Hudson, które właśnie dzięki skoordynowanej pracy całego zespołu samolotu i wykorzystywaniu list kontrolnych przeszło tak sprawnie. Bardzo ciekawa pozycja, jeśli nie oczekuje się od niej porad dla siebie, tylko czyta z ciekawością, szczególnie opisywanych działań i przypadków lekarskich.

Oczekiwałem poradnika a odkryłem książkę z fajną fabułą do niezbyt ekscytującego tematu.

Gdzieś znalazłem artykuł tego pana, na 2 strony. W zasadzie streścił tam swoją książkę, która niestety nie jest ani odkrywcza ani przełomowa. Szkoda czasu na tę pozycję.

Została mi polecona w 2019 roku, przez prawie dwa lata szukałam jej nigdzie nie była dostępna, w końcu wyszło jej wznowienie i co? Wielkie rozczarowanie....Spodziewałam się zupełnie czegoś innego.

Książka zwraca uwagę na skuteczność list kontrolnych w różnych kontekstach decyzyjnych. Problem w tym, że pierwsze 100 stron jest ciekawe, a kolejne 180 stron to powtarzanie pierwszych stu stron.

37/2021

37/2021

Jestem uparta i lubię wszystko robić po swojemu, dlatego poradniki omijam szerokim łukiem. Wolę wyciągać wnioski z opowieści znajomych, ewentualnie skorzystać z ich rad. Uniwersalne prawdy i metody to dla mnie mit, jedyna uniwersalna rzecz, w którą wierzę, to klej. Może przez to moja droga zamiast do celu prowadzi czasami na manowce, ale gdy już go osiągnę, odczuwam podwójną satysfakcję.

Obiecałam sobie w tym roku wychodzić od czasu do czasu z czytelniczej strefy komfortu. Będę próbować dalej, chociaż po raz kolejny trafiłam na mur, przez który ciężko było mi się przebić moją upartą łepetyną.

"Potega checklisty" ma bardzo znaczący podtytuł "Jak zrobić coś lepiej", w oryginale "How To Get Things Right".

Pomyślałam sobie: Angie, może w końcu się czegoś nauczysz, przestaniesz porzucać prowadzenie kalendarza i robienie notatek dotyczących ważnych rzeczy, starzejesz się przecież i pamięć może cię zacząć zawodzić.

Przystąpiłam więc do lektury z dość pozytywnym nastawieniem. Czego oczekiwałam? Prostych, konkretnych i jasnych wskazówek dotyczących sporządzania i korzystania z list kontrolnych. Chyba zasugerowałam się podtytułem, liczyłam na to, że autor podpowie mi "jak?". I może nawet w jakimś stopniu on to zrobił, jednak zdecydowanie więcej miejsca poświęcił lotnictwu i chirurgii. Doceniam jego wiedzę z tej drugiej dziedziny i zebranie informacji z pierwszej. Rozumiem też, że tymi wszystkimi opisami chciał pokazać jak ważną rolę w obu odegrała checklista. Problem w tym, że zanim dotarł do meritum zapisał trzysta stron, które wbrew zapewnieniom z okładki nie przekonały mnie, że warto tworzyć listy kontrolne.

Nie chodzi wcale o to, że jestem uprzedzona do tego typu literatury. Czytam w wolnych chwilach inną tego typu książkę, która naprawdę mnie fascynuje. Jest w niej teoria, są przykłady, podsumowania po każdym rozdziale. Wszystko w idealnych proporcjach.

W przypadku "Potęgi checklisty" treść nijak ma się do tytułu i opisu.

Polecam jednak studentom medycyny jako wakacyjną lekturę.

Moje 3/10.

Książka pokazuje ciekawe studium przypadków z dziedziny medycyny, lotnictwa i biznesu. Pokazuje jak ważne są checklisty nawet w czynnościach, które uważamy za dobrze znane, a co dopiero bardziej złożonych czy ratujących czyjeść życie.

Dobre przykłady i inspiracje w temacie checklist funkcjonujących od lat w przemyśle lotniczym oraz w budownictwie i inżynierii. Autor próbuje przełożyć tę wiedzę na swój grunt - czyli chirurgię. Ciekawe, szczególnie dla tych uporządkowanych i wyznających nauki ścisłe.

"POTĘGA CHECKLISTY" ATUL GAWANDE
Jak zrobić coś lepiej.

Literatura popularnonaukowa.
Autor jest lekarzem chirurgiem i endokrynologiem. Pracuje w bostońskim szpitalu. Był doradcą do spraw służby zdrowia w kampanii prezydenckiej Billa Clintona.
Od wielu lat współpracuje z magazynem "New Yorker".Jest to piąta już książka napisana przez Atula.

Bardzo byłam ciekawa tej lektury.
Mam pełną świadomość jak bardzo jest ważne w naszym życiu mądre zaplanowanie zadań i właściwa wymiana informacji. W świecie, gdzie na wszystko brakuje czasu, a ciągła pogoń za pracą wykańcza. W świecie, gdzie elektronika coraz bardziej zastępuje człowieka, a my stajemy się od niej uzależnieni.
Łatwo o błędy i niedopatrzenia, pominięcie rzeczy istotnych i ważnych.
Wymiana informacji jest więc kluczowa. Daje ona jasny wgląd na to co zostało już wykonane, a co nie.

Checklista jest prostym i bardzo pomocnym narzędziem. Potocznie nazywana listą kontrolną.
W lekturze tej autor przedstawił nam prawdziwe przypadki zastosowania listy kontrolnej. Jest też wiele porad, podpowiedzi i cała masa inspiracji.
Wszystko napisane językiem prostym i zrozumiałym. A przy tym pełen profesjonalizm i znajomość tematu. Poruszane tematy i zagadnienia są ukazane w sposób przystępny i bardzo ciekawy.
Autor wykonał całą masę testów, aby jego listy kontrolne były jak najbardziej przyjazna dla użytkowników. Dzięki czemu stały się one narzędziem prostym, klarownym i zrozumiałym dla każdego.

Z całą pewnością  jest to obowiązkowa lektura dla każdego menadżera i lidera zespołu.
 Absolutnie warta przeczytania, a co najważniejsze zastosowania.

"POTĘGA CHECKLISTY" ATUL GAWANDE
Jak zrobić coś lepiej.

Literatura popularnonaukowa.

Bardzo byłam ciekawa tej...

Ciekawostki historyczne