Potęga checklisty

2012-01-16
2012-01-16
978-83-240-1595-5
Rafał Śmietana
checklista kontrola procedura sukces opanowanie

Niezwykle inspirująca i praktyczna książka!

Niezwykle inspirująca i praktyczna książka!

W książce wiele miejsca zostało poświęcone przykładom gdzie jest wykorzystywana checklista, jaki był problem i jak go rozwiązano stosując listę kontrolną. Nie znajdziecie w niej wskazówek jak tworzyć dobrą listę, może dlatego, że autor po udanym wprowadzeniu checklisty w swojej przychodni był doradcą i nie chce zdradzać swoich sekretów?

Tytuł książki jest adekwatny do jej bogatej w liczne historie treści - ukazuje, jak listy kontrolne wpływają na wykonywanie poprawnie czynności i zmniejszają ryzyko pomyłek. Autor skupia się głównie na obszarze lotnictwa, medycyny, budownictwa i nieco inwestycji. Niemniej, na próżno szukać w tej książce konkretnych wskazówek czy przykładów checklisty...

Istotą tej książki jest wskazanie, jak często małe zmiany mogą dawać wielkie efekty.
Podobała mi się, polecam.

Podobała mi się, polecam.

Książka oprócz niesamowicie długiego krążenia wokół tematu dlaczego listy kontrolne są takie przydatne zawiera mało wskazówek jak je tworzyć i wykorzystywać.

To, co bardzo mi się podobało w książce, to niezwykle interesujące studia przypadku obrazujące główne zagadnienie. Temat przewodni niby banalny i wydawałoby się do wyczerpania w chwilę. Poboczne historie okazały się na prawdę świetne - szczerze polecam lekturę.

Wbrew pozorom nie jest to standardowy poradnik, pouczający jak porządkować swoje życie. Raczej opowieść o medycynie i otym, że nie zawsze wielkie nakłady finansowe mają znaczenie a raczej dyscyplina i umiejętność współdziałania. Ciekawe i do przemyślenia.

Interesująca lektura, w szczególności przytoczone anegdoty ze środowiska medycznego. Prostego przepisu na sukces ta książka nie przedstawia, ale idea pracy zespołowej gdzie mamy do czynienia ze specjalistami i super specjalistami bardzo mi się spodobała gdyż wyznaję, że w grupie, która umie ze sobą współpracować tkwi siła.

Dlaczego taki tytuł? Czy tekst zawarty w książce jest wartościowy dla zwykłego Kowalskiego? Jedno co mogę powiedzieć to, że już sam tytuł jednoznacznie wskazuje nam, iż lista kontrolna jest potęgą. Trochę jest to mylące gdyż Autor przez wszystkie strony usilnie próbuje zasiać ziarno niepewności (w stosunku do swoich osiągnięć) i tak do końca sam nie jest pewien czy sukces zawdzięcza liście kontrolnej. Jednocześnie muszę nadmienić, że Autor tak jak jest powściągliwy w stosunku do dziedziny w której jest „wirtuozem” – medycyna, chirurg, tak w stosunku do innych dziedzin nie ma żadnych obiekcji by potwierdzić wyższość listy kontrolnej nad postępowanie chaotycznym.

Pozycja warta przeczytania nie ze względu na jakiś odkrywczy charakter podjętego tematu ale ze względu na dość pokaźną liczbę różnych przytaczanych historii nie tylko z zakresu medycyny (choć te akurat są najciekawsze). Na pochwałę zasługuje również to, że przesłaniem tej książki jest by nie działać samodzielnie a w zdyscyplinowanej grupie zwanej zespołem.

Czy checklista może uratować świat? Może. O jej zaletach i kłopotach z wdrożeniem. Bardzo zręcznie napisane.

Atul Gawande Potęga checklisty Zobacz więcej
Atul Gawande Potęga checklisty Zobacz więcej