drewniana

Jest to opowieść o kobietach w Birkenau. Zofia Kossak pisała z punktu widzenia katoliczki. "Na wolności nikt nie wyobraża sobie, że można dojść do takiego stopnia wychudzenia. Kości biodrowe sterczały, podobne skrzyżowanym i do góry odwróconym łopatom, kręgosłup zdawał się leżeć na zewnątrz ciała jak sękaty drąg, zeschłe kłącze dzikiego irysu. Zapadły brzuch był niemal przyschnięty do krzyża,...

"Na wolności nikt nie wyobraża sobie, że można dojść do takiego stopnia wychudzenia. Kości biodrowe sterczały, podobne skrzyżowanym i do góry odwróconym łopatom, kręgosłup zdawał się leżeć na zewnątrz ciała jak sękaty drąg, zeschłe kłącze dzikiego irysu. Zapadły brzuch był niemal przyschnięty do krzyża, pod obojczykami skóra prześwitywała niby błona nietoperza, uda widziały się szczuplejsze od łydek (bo łydki mają dwa piszczele, udo jeden), kolana sterczały niby potworne huby na drzewie, twarz o zapadłych policzkach, zaostrzonym trupio nosie i wysuniętych na przód zębach, głowa osadzona na szyi cienkiej jak u ptaka... Takie szkielety, żywe modele anatomiczne, chodziły, pajęczymi, okropnymi, podobnymi do szponów dłońmi kostuchy chwytały się krawędzi prycz, by nie upaść"

źródło opisu: Książka i Wiedza, 2009

źródło okładki: http://auschwitz.org/ksiegarnia/

Mimo iż w bibliotece ta pozycja od dawna kusiła z półki, to nie mogłam sie na nią łatwo zdecydować. I nie chodzi tu o kolejną trudną treść na temat obozowej rzeczywistości, ale jeszcze spojrzenie autorki na wszystko przez pryzmat wiary. Mogę sobie wyobrazić, że wiara w opiekę Najwyższego pomagała przetrwać wielu ten nieludzki czas, jednak podczas czytania drażni ów motyw kierujący opowieścią p.Zofii. Dlatego mam z tą książka ogromny problem. Z jednej strony jest to świadectwo dość szczegółowo opisywanych wydarzeń, z drugiej poddawanie człowieka uwięzionego i dręczonego ocenie religijnej.
Zofia Kossak-Szczucka wydobywa tutaj różnice przeżyć ludzi różnych narodowości, osób wierzących i pozbawionych wiary. I nie mogę się pozbyć wrażenia celowego podkreślenia, iż katolików ocaliła wiara, a tych co pochłonęły obozy to byli ci bez opoki. Ja uchwyciłam jasno ten wydźwięk, który znów dzieli ludzi na kategorie. To daje pod rozwagę pewną kwestie tamtej rzeczywistości. Bo biorąc pod uwagę...

Anna | 2015-08-09
Na półkach: Pożyczone, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Poruszająca, wstrząsająca relacja z obozowej koszmarnej rzeczywistości. Przeraża ogromem cierpienia. I niesie dla przyszłych pokoleń przesłanie: przywrócić ludziom człowieczeństwo.

Oby już nigdy nie powtórzyło się...

Toshii | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, II WŚ

Trudno oceniać takie pozycje. Aczkolwiek od opisywanych wydarzeń minęło już grubo pół wieku i dlatego ogólna ocena staje się łatwiejsza i po prostu możliwa. Co do tematu i emocji, które tego typu książki wywołują - dla człowieka z normalnie rozwiniętą empatią komentarza nie potrzeba. Gorzej jest natomiast z warsztatem pisarskim - ta pozycja wspaniale pokazuje okrutne zestarzenie się idei pt. Polska Chrystusem narodu (w tym wypadku polskie katoliczki Chrystusem narodu). Mistyczne wstawki drażnią, czerpanie siły i wyraźne wywyższanie się na tle religijnym (w miejscu gdzie zginęli ludzie o różnych światopoglądach i religiach) jest dla mnie nieznośne. Ta książka w tej warstwie potwierdza odwieczne zadufanie Polaków i nasze kompleksy. My zawsze musimy być w centrum uwagi i nasze domniemane zalety muszą stawiać nas na piedestale. Miałam wrażenie, że tylko nasz wyssany z mlekiem matki katolicyzm ocalił wspaniałe Polki, a jego brak słusznie pogrążył resztę. To miło, że autorce pomogło to...

szczepcio73 | 2013-10-20
Przeczytana: 19 października 2013

Wyjątkowe spojrzenie na Holokaust z punktu widzenia katolickiej intelektualistki, pisarki i byłej więźniarki KL Auschwitz - Birkenau.

Ivon | 2014-03-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jedna z tych książek, po których przeczytaniu ciężko jest przejść do normalnej rzeczywistości. Zofia Kossak z niezwykłym oddaniem ukazała każdy szczegół wydarzeń. Książka skłania do przemyśleń każdego śmiertelnika i polecam tą powieść do przeczytania, może nie celem przyjemności bo jest to trudna tematyka ale choćby do poznania historii i przebiegu okupacji hitlerowskiej.

Waga | 2012-05-06
Przeczytana: 27 maja 2012

Nie umiem wystawić opinii...
Chylę czoło.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 24 września 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

Iff | 2015-11-10

wyjątkowe spojrzenie na Auschwitz, autorka skupia się na tym co pozostało jeszcze dobre w człowieku przebywającym w obozie, opisuje różnice w sposobie przeżywania tych okrucieństw przez osoby wierzące i niewierzące oraz osoby różnych narodowości, zdecydowanie warta przeczytania

maniaccc | 2016-09-04

Tę książkę powinien przeczytać każdy człowiek na świecie. Może wtedy nie było by na świecie tyle okrucieństwa