Gdy morze cichnie

Wydawnictwo: Smak Słowa
Når havet stilner
Milena Skoczko
Nelyt

Mgliste, bezludne Stavern, poza sezonem. Nieprzytomny mężczyzna zostaje odnaleziony na schodach miejskiej apteki. Jest postrzelony w brzuch i najwyraźniej ktoś chciał, aby został zauważony. Wkrótce policja znajduje w pobliżu zwęglone kości na pogorzelisku. Kiedy dodatkowo fale wyrzucają na brzeg zwłoki, William Wisting rozumie, że tym razem będzie miał do czynienia z całkiem odmienną sprawą kryminalną.
W takich zimnych i budzących dreszcz emocji okolicznościach, norweski mistrz kryminału rozpoczyna swoją inteligentną, mroczną i niezwykle pasjonującą powieść policyjną.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

Wioleta Sadowska | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

"Kupić można wszystko i wszystkich. Na nikim już nie można polegać".

"Gdy morze cichnie" to książka wydana w oryginale w 2006 roku, a więc ponad dekadę temu. Zaskakujące jest więc to, jak aktualne są przemyślenia autora w temacie międzynarodowego terroryzmu, które w kontekście wydarzeń dziejących się na naszych oczach, nabierają nowego wydźwięku. Jørn Lier Horst dotknął bowiem w tej części ważnego społecznie tematu, co nie zmienia faktu, że w moim przekonaniu to jak dotąd najsłabsza część całej serii.

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pełnił funkcję szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował trzy kierunki studiów – kryminologię, filozofię i psychologię. Od 2012 r. wydaje powieści kryminalne dla młodszych czytelników, zwane serią CLUE, mieszka obecnie w Stavern. "Gdy morze cichnie" to trzeci tom serii autora o norweskim komisarzu z Larviku.

W Stavern, w jednym czasie mają miejsca trzy tajemnicze przestępstwa – postrzelony...

Izabela Pycio | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

"W jego głowie roiło się od informacji, których nie potrafił uporządkować, a bez tego nie mógł stworzyć logicznego, spójnego obrazu sytuacji. Sprawa stawała się zbyt skomplikowana."

Z każdym tomem seria staje się atrakcyjniejsza, bardziej intrygująca i porywająca. Detektywistyczne zagadki nabierają wielowymiarowych cech, płynnie zazębiają się, tworzą spójną i logiczną całość, a przy tym dostarczają zaskakujących rozwiązań i rozstrzygnięć. Frapująca fabuła odwołuje się do współczesnych zagrożeń związanych z nasilającą się działalnością terrorystów w krajach europejskich, w tym właśnie w Norwegii. Prowadząc wraz z głównych bohaterem wyjątkowo trudne śledztwo, docieramy do Hiszpanii, w której powieść nabiera sensacyjnych barw, to satysfakcjonujący bonus, podgrzewający atmosferę napięcia i niepokoju. Spektakularne wydarzenia wyczekują na czytelnika także w ostatecznej odsłonie książki. Nie mogło zabraknąć kontynuacji rozwijania scenariusza zdarzeń z prywatnego życia komisarza Williama...

emindflow | 2018-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2018

Słabe to, a jak na Horsta - bardzo słabe.
Po raz pierwszy podczas czytania tego autora wynudziłem się jak mops.
Wiadomo, jak pisze Horst - raczej pieści słowo niż huśta emocjami, bardziej przykłada się do wątków obyczajowych niż do kryminalnych, nie ma problemów z budowaniem nawet mocno skomplikowanych profili psychologicznych. Tyle tylko, że w tej książce wszystkiego tego mi zabrakło. Mało tego - pierwsze 80 procent tej powieści to przeraźliwa nuda, kompletnie nic się nie dzieje, nawet na nadaktywność Line nie można się wkurzać (bo jej prawie wcale nie ma).
I niestety tego marnego wrażenia nie jest w stanie zatrzeć dynamiczne zakończenie (też jakieś nie w stylu Horsta), zresztą mocno naciągane i sprawiające pisanego w pośpiechu.
To bez wątpienia najsłabsza, z dotąd wydanych w Polsce, powieść jednego z moich ulubionych autorów. Pocieszam się tylko myślą, że teraz może być już tylko lepiej.

Anna | 2017-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2017

Wistinga czytałam, czytam i czytać będę, bo jestem jego wielką fanką.
Ma zaletę, która nie jest często spotykana w powieściach kryminalnych - nie pije, nie ćpa, nie ma problemów osobistych, nikomu nie próbuje dać w mordę, etc. Normalny facet, który próbuje znaleźć przestępcę.

Zachwytu jednak nie ma bo:
a) tym razem jednak intryga jest trochę zbyt wydumana
b) motyw z Line, która w każdej niemal powieści wplątuje się w kłopoty jest nudny, I słaby. I nie na poziomie.

Ale poza tym Horst to jest Horst. Samo nazwisko jest już gwarancją jakości. Można czytać bez obaw.

daka | 2018-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 07 stycznia 2018

To takie miłe i przewidywalne.Pojawi się nowy tom Horsta o Wistingu i człowiek wie, że czekają go miłe ( choć znajome) emocje. Bardzo przyjemna seria. Duże znaczenie ma, że są to inteligentne kryminały. Nie ma epatowania zbrodnią i przemocą- choć jest i zbrodnia, i przemoc. Ale najważniejsza jest zagadka. I śledzenie toku myślenia komisarza z Larvik. Polecam na trudne wieczory. Pochłonie i zmieni perspektywę :-)

Miłka Kołakowska | 2018-03-04
Przeczytana: 28 lutego 2018

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Od kryminałów często wymaga się dynamicznego tempa i wyraźnie sensacyjnego charakteru, ale Jørn Lier Horst – doświadczony norweski pisarz i jednocześnie były szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestofold – po raz kolejny pokazuje, że praca policji śledczej wcale nie jest tak żwawa i fertyczna, jak opisują to niektórzy, a raczej wymagająca cierpliwości, nierzadko wręcz żmudna i nużąca. Powieść Gdy morze cichnie, stanowiąca trzecią część serii kryminalnej z udziałem nadzwyczaj przyziemnego komisarza Williama Wistinga, to fabularny obraz właśnie takiego śledztwa – niby mozolnego i nieśpiesznego, a jednak poważnego, treściwego i mocno zajmującego uwagę.

Horst przenosi czytelnika do norweskiego Stavern, gdzie poza sezonem ruch turystyczny znika niemal doszczętnie. Na schodach miejskiej apteki odnaleziony zostaje nieprzytomny człowiek, którego tożsamość długo pozostaje zagadką. Wszystko wskazuje na to, że postrzelony w brzuch mężczyzna...

katala | 2018-05-12
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Tak jak lubiłam tę serię, tak teraz nie lubię. No może nie do końca, ale coś w tym jest. I nie, nie ze względu na wątek sensacyjny, kryminalny, bo ten akurat jest całkiem przyzwoity, na czasie i w zasadzie można go ładnie wpisać w sytuację polityczną Europy, ale główny bohater? Całość jak to u autora bardziej wyważona i niekiedy spowolniona. Ale główny bohater?
Pierwsze co zwróciło moją uwagę to rzeczywiście narastające zainteresowanie bohatera swoją koleżanką z pracy. Patrzenie na nią jak na obiekt seksualny. Rozumiem, że żona wyjechała, ale po tylu częściach jeszcze nie widziałam, aby facet tak na żonę patrzył. Co prawda raz na jakiś czas wspomina ją, ale w sumie nie ma obiekcji, aby pójść z koleżanką z pracy do łóżka. A następnego dnia przyznać, że ma wyrzuty sumienia, ale nie na tyle duże, aby nie zrobić tego ponownie.
Autor mnie wkurzył i nie wiem kiedy mi przejdzie.
Ale dla lubiących prozę autora może być całkiem niezła pozycja. Polecam.

Aniaczyanka | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Trzecia z kolei część norweskiej serii o Williamie Wistingu. Bardzo lubię tego bohatera, bardzo lubię styl pisania Autora. Akcja toczy się niespiesznie, ale czyta się z ogromną ciekawością. To według mnie jest właśnie fenomen Horsta! Mimo, że to kryminał, świetnie się zrelaksowałam z tą książką. Do samego końca nie miałam pojęcia jakie jest rozwiązanie zagadki. Z żalem ją skończyłam i cóż. Czekam na kolejną część! :)

wasilka | 2017-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Zanim przystąpię do omówienia kolejnego tomu w serii kryminalnej z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej powinnam wspomnieć, że jestem absolutnie zauroczona tą norweską serią. Wydawane w Polsce przez wydawnictwo Smak Słowa książki Jørna Liera Horsta towarzyszą mi już dobre dwa lata, są mocno związane z prowadzeniem przeze mnie bloga, jak również dały mi dużo radości z powodu objęcia patronatem jednego z tomów cyklu (patrz: Kluczowy świadek). W związku z tym każdą nową powieść witam z sympatią i chętnie przystępuję do lektury. Tak było z wydanym pod koniec listopada 2017 r. kryminałem "Gdy morze cichnie". Wiedziałam, czego mam się spodziewać, i ponownie otrzymałam dobrą i wiarygodną powieść, osadzoną w skandynawskim klimacie nieco sennego, choć tylko pozornie, małego norweskiego miasteczka Stavern.
Każda powieść kryminalna napisana przez Jørna Liera Horsta przynosi nową sprawę, którą musi rozwikłać komisarz William Wistting. Już dawno skradł moje serce jako policjant,...

ZaczytanywKsiążkach | 2018-02-23

„Gdy morze cichnie” to trzecia odsłona kryminalnych przygód Williama Wistinga. Wprawdzie część ta jest trochę gorsza od poprzednich (tj. „Kluczowego świadka” oraz „Felicja zaginęła”), ale nadal to dobry kryminał, który warto przeczytać.

Jørn Lier Horst – norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię¹.

Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ poprzednie części mi się podobały. Ponadto uwielbiam postać Williama Wistinga. Jest to jeden z moich najulubieńszych komisarzy. Długo czekałem, aż wydawnictwo wyda Gdy morze cichnie. Po lekturze wiem, że warto było czekać.

William Wisting zajmuje się trzema sprawami – pożarem pewnego domku letniskowego, postrzelonym mężczyzną oraz zwłokami znalezionymi na brzegu. Początkowo sprawy nie mają żadnych wspólnych elementów, prace policjantów idą mozolnie, ale po pewnym czasie wszystko nabiera sensu...

Jørn...