Jedna jedyna

Cykl: William Wisting (tom 4) | Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Den eneste ene
giovanna

Czwarty kryminał z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej Jest ciepły, lipcowy dzień. Znana piłkarka ręczna - Kajsa Berg, w drodze do centrum treningowego, nagle znika bez śladu. Zaraz po tym, wybucha pożar lasu. Podczas prac porządkowych, strażacy znajdują zwęglone ludzkie zwłoki przykute do drzewa. Obok leży martwy kot z odciętymi łapami. Podczas prowadzenia śledztwa, wszystkie osoby zdają się coś ukrywać, a dochodzenie stopniowo odkrywa ludzką słabość i żądzę władzy. William Wisting czuje, że coraz bardziej pogrąża się w mrok. „Horst ponownie napisał znakomitą powieść kryminalną.“ – Terje Stemland, Aftenposten „Jedna jedyna świetnie komponuje się z serią wcześniejszych czterech wzorcowych powieści kryminalnych.“ - Kurt Hanssen, Dagbladet

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/

Sargento_Garcia | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Jørn Lier Horst o raz kolejny mnie nie zawiódł, wręcz chyba mogę się pokusić o stwierdzenie że to jedna z jego lepiej napisanych książek. Bardzo mi się podobało stopniowanie napięcia, systematyczne zagęszczanie akcji i mylenie tropów. Autorowi wyśmienicie udało się oddać realizm pracy policji bazującej na konieczności skrupulatnej analizy faktów, dowodów, śladów i zachowań świadków.
Muszę się przyznać, że chyba po raz pierwszy przy czytaniu książek Horsta, już na początku historii udało mi się na 95% wytypować "sprawcę" - pod koniec czytania doceniłem te brakujące 5% :)
Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Gorąco polecam

Izabela Pycio | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

"W ciągu kilkudziesięciu lat pracy w policji nauczył się, że punktem zwrotnym w śledztwie mógł okazać się jakiś drobiazg, który został przeoczony lub na pierwszy rzut oka wydał się mało znaczący."

Kryminał bazujący na spokojnych rytmach, gdzie nie liczy się spektakularny efekt, a ciężka i żmudna praca detektywistyczna. Mocne uderzenia rozbrzmiewają dopiero na koniec powieści, wiele też w nich przewidywalności. Wyrobiona latami smykałka do rozwiązywania zagadek detektywistycznych i intuicja opierająca się na ogromnej ilości przeczytanych kryminałów, spowodowały, że w tym tomie szybko wytypowałam mordercę. Z rozdziału na rozdział moje domysły i przypuszczenia znajdowały potwierdzenie. Co nie oznacza, że zagłębianie się w powieść nie sprawiło mi przyjemności i radości. Dobrze się w niej odnalazłam za sprawą płynnej i lekkiej narracji, wzbogacenia intrygującego wątku przewodniego elementami obyczajowymi, a przede wszystkim sympatyczną kreacją głównego bohatera, który także w życiu...

Anna | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Zastanawiałam się skąd moja sympatia dla Williama Wistinga i wyszło mi, że to z powodu jego absolutnej normalności.
Wisting jest taki sam, jak każdy z nas, a oprócz tego bezbłędnie rozwiązuje wszystkie zagadki kryminalne i nie cierpi na przerost swojego ego.
Chodzący ideał po prostu.

Jorn Lier Horst stworzył bohatera, który nie potrzebuje fajerwerków, żeby zaintrygować czytelnika. Taka umiejętność nie każdemu jest dana.

emindflow | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Trudno mi napisać o tej książce coś, o czym nie wspomniałbym w swoich opiniach o dziewięciu wcześniej przeczytanych powieściach Jorn Lier Horsta.
Facet przebojem wdarł się do wąskiego grona najbardziej cenionych autorów powieści kryminalnych i każdą kolejną książką tylko umacnia swoją pozycję. Pisze naprawdę znakomicie i dlatego, mimo że przecież ani nie szokuje brutalnością, ani nie zaskakuje jakąś szczególnie błyskotliwą fabułą, to każdorazowo czytam go z największą przyjemnością. On po prostu wie, o czym pisze i nie musi używać żadnych literackich sztuczek, żeby ciągle być atrakcyjnym dla czytelników.
Nie zmienia to faktu, że „Jedna jedyna” to jedna z najbardziej udanych pozycji cyklu Horsta. Niezła intryga kryminalna, spokojna narracja i dynamiczne (chociaż mało zaskakujące) zakończenie oraz rzucający się w oczy realizm – to już standard u tego autora. Oczywiście, Wisting jak zwykle jest klasą sam dla siebie, ale dobre wrażenie robi też świetnie współpracujący cały zespół...

daka | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, E-booki
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Klasyka,dobra klasyka po prostu. Człowiek bierze do ręki kolejny tom kryminalnych przypadków Williama Wistinga i wie, że czeka go szukanie rozwiązania dobrze skrojonej zagadki. Czysta przyjemność. Nawet jeśli wcześniej uda się zgadnąć "kto zabił", przyjemność czytania trwa do ostatniej strony. Dobrze, że - jak słyszałam - autor nadal pisze.Polecam.

Aniaczyanka | 2018-05-30
Przeczytana: 29 maja 2018

Uważam, że seria o Wistingu jest naprawdę warta przeczytania! Pierwsze tomy rozkręcają się powoli, ale każdy kolejny jest coraz lepszy. "Jedna jedyna" to świetny kryminał. Dzieje się dużo, ale przy tym nie ma chaosu, wszystko jest klarowne, napisane prostym językiem, widzimy śledztwo tylko oczami komisarza, a i tak Autor nas zwodzi i zaskakuje. Czyta się z wielką przyjemnością. To książka, która wciągnęła mnie na całego i nie dała o sobie zapomnieć. A zakończenie - sprawiło, że oniemiałam. Czekam na dalszy ciąg!

dorotbook | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Rewelacja!
Klasyka gatunku w wydaniu norweskiego pisarza Jorna Liera Horsta. Autor bazuje na swoim policyjnym doświadczeniu, nie znajdziemy tutaj chaotycznego postępowania, przypadkowości. Każdy etap prowadzonego śledztwa przez komisarza Williamia Wistinga jest opisany szczegółowo. W śledztwie prowadzonym w „Jednej jedynej” zwraca się przede wszystkim na każdy element układanki. Logicznie i krop po kroku próbuje się ułożyć całość sprawy. Niekiedy mamy wrażenie, że wszystkie dowody są już zebrane, puzzle są na swoim miejscu. Nagle pojawia się jeden niepasujący do całości element, przez który trzeba zaczynać wszystko od początku. Autor doskonale wie, co chce przekazać czytelnikowi. Nie musi dodatkowo czarować brutalnością, makabrycznymi opisami czy po prostu literackimi sztuczkami. To, co przykuwa największą uwagę, to realizm pracującego zespołu policjantów z Wistingiem na czele. Samo życie komisarza nie stanowi tu tzw. drugiego planu. Wisting wydaje się wręcz nudnym bohaterem, nie...

Tak dobrej książki to chyba w tym roku jeszcze nie czytałam. Książka wciągnęła mnie na długie godziny. ''Jedna jedyna'' to chyba najlepiej napisana książka Horsta. Autora cenię za realizm jego kryminałów. Od ilości faktów i tropów kręciło mi się w głowie. Horst doskonale stopniował napięcie. Przyznaję się bez bicia - znowu nie udało mi się wytypować sprawcy. Zakończenie znowu powaliło mnie na łopatki. Można nawet powiedzieć, że złamało moje czytelnicze serduszko.
Dobrze, że Line została odsunięta na boczny tor - ta dziewczyna tak bardzo mnie irytuje, że najchętniej wysłałabym ją na staż do Ameryki i niech się w Larviku nie pokazuje.

Kasia | 2018-04-26

Nie wiem i nie rozumiem dlaczego książki z serii z Williamem Wistingiem są wydawane bez zachowania jakiegokolwiek logicznego klucza. Najnowsza część jest czwartą z dziesięciu (dziesiąta została wydana w kwietniu 2016 roku). Dotychczas przeczytałam cztery (łącznie z „Jedną jedyną”) i mogę Was jedynie uspokoić, że części nie są na tyle powiązane, żeby wymagały dyscypliny w czytaniu w kolejności, co nie zmienia faktu, że irytujący jest brak logiki.

Koniec z narzekaniem, teraz będzie już tylko lepiej.

Zaginęła Kajsa Berg – utalentowana piłkarka ręczna. Wyszła na trening ze swojego mieszkania i nie dotarła do centrum sportowego oddalonego o 2 minuty drogi. W lesie policjanci odnajdują wykopany dół, który od razu kojarzy się z grobowcem. Wybucha pożar, a na miejscu pożogi zostają odnalezione zwęglone zwłoki mężczyzny przykutego do drzewa. Miejscowi śledczy na czele z komisarzem Williamem Wistingiem próbują rozwiązać kryminalne zagadki. Czy z teoretycznie kompletnie nie pasujących do...

Buffy1977 | 2018-05-18

Komisarz William Wisting prowadzi sprawę zaginięcia dwudziestoletniej piłkarki ręcznej, Kajsy Berg. Młoda kobieta wyszła z domu przed południem, zmierzając na trening, ale nie dotarła do celu. Śledczy nie mają żadnego punktu zaczepiania. Nie potrafią popchnąć tej bardzo medialnej sprawy do przodu. Nie znają nawet jej charakteru. W grę może bowiem wchodzić porwanie, morderstwo albo ucieczka z miasta. Pierwszy zwrot w sprawie następuje tuż po ugaszeniu przez strażaków niewielkiego pożaru lasu. Znajdują oni wówczas zwęglone ludzkie zwłoki przykute do jednego z drzew. Nieopodal nich ktoś wykopał dół, który najprawdopodobniej miał być grobem i zostawił ciało kota z odciętymi łapami. Policjanci widzieli już coś bardzo podobnego. Głęboki dół i okaleczone zwłoki zwierzęcia znaleziono wcześniej w innym miejscu i już wtedy brano pod uwagę możliwość związku ze sprawą zaginięcia Kajsy Berg. Teraz Wisting i jego zespół nie mają już co do niego żadnych wątpliwości.

„Jedna jedyna” to czwarta...