Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: William Wisting (tom 4) | Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Den eneste ene
giovanna

Czwarty kryminał z komisarzem Williamem Wistingiem w roli głównej Jest ciepły, lipcowy dzień. Znana piłkarka ręczna - Kajsa Berg, w drodze do centrum treningowego, nagle znika bez śladu. Zaraz po tym, wybucha pożar lasu. Podczas prac porządkowych, strażacy znajdują zwęglone ludzkie zwłoki przykute do drzewa. Obok leży martwy kot z odciętymi łapami. Podczas prowadzenia śledztwa, wszystkie osoby zdają się coś ukrywać, a dochodzenie stopniowo odkrywa ludzką słabość i żądzę władzy. William Wisting czuje, że coraz bardziej pogrąża się w mrok. „Horst ponownie napisał znakomitą powieść kryminalną.“ – Terje Stemland, Aftenposten „Jedna jedyna świetnie komponuje się z serią wcześniejszych czterech wzorcowych powieści kryminalnych.“ - Kurt Hanssen, Dagbladet

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/

gwiazdka | 2018-12-01
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2018

No i mam za sobą kolejny tom z serii o Williamie Wistingu. Książka napisana jest lekko i z dużym polotem, wątek kryminalny, niezły, logicznie uzasadniony. Główny bohater bardzo ludzki, oczywiście w typie skandynawskim, przyćmiewa pozostałe postaci, które są słabo zaznaczone. W wątku kryminalnym podoba mi się to, że nie jest oderwany od realnego życia, tylko taki zwyczajny. Napięcie autor rozłożył w miarę równomiernie, nie ma tak, ze część powieści nudzi, a część urywa głowę, tu jest to raczej sprawiedliwie rozciągnięte. Innymi słowy „Jedna jedyna” bardzo mi się podoba, jest logiczna, dobrze napisana i lekka w czytaniu.

Jeżynka | 2018-09-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 września 2018

Mam słabość do bohatera wykreowanego przez Jørna Liera Horsta. I to chyba jedynie sympatia do Williama Wistinga sprawia że sięgam po kolejne (wydawane w Polsce chyba drogą losowania) książki z norweskim policjantem.
Nasuwa mi on na myśl innego bohatera literackiego Kurta Wallandera, którego postać na zawsze zostanie w mojej pamięci. Mimo iż bohater wykreowany przez Henniga Mankella nie cieszył się ciepłem rodzinnym to tak jak William Wisting nosił w sobie jakiś smutek, melancholię i przekonanie że praca policjanta to szukanie prawdy a nie zemsty.

Niestety tak jak porterty bohaterów stworzone przez autora są wiarygodne i intrygujące tak w większości jego książek kuleje wątek kryminalny i tak jak w przypadku "Jednej jedynej" wieje nudą.
Intryga zaczyna się obiecująco. Na policję trafia zgłoszenie o zaginięciu jednej z czołowych siatkarek ręcznych. Mijają godziny i szanse na odnalezienie jej żywej spadają. Przez komisariat przewija się korowód świadków ktrórzy niewiel wnoszą do...

Sargento_Garcia | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Jørn Lier Horst o raz kolejny mnie nie zawiódł, wręcz chyba mogę się pokusić o stwierdzenie że to jedna z jego lepiej napisanych książek. Bardzo mi się podobało stopniowanie napięcia, systematyczne zagęszczanie akcji i mylenie tropów. Autorowi wyśmienicie udało się oddać realizm pracy policji bazującej na konieczności skrupulatnej analizy faktów, dowodów, śladów i zachowań świadków.
Muszę się przyznać, że chyba po raz pierwszy przy czytaniu książek Horsta, już na początku historii udało mi się na 95% wytypować "sprawcę" - pod koniec czytania doceniłem te brakujące 5% :)
Książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Gorąco polecam

Izabela Pycio | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

"W ciągu kilkudziesięciu lat pracy w policji nauczył się, że punktem zwrotnym w śledztwie mógł okazać się jakiś drobiazg, który został przeoczony lub na pierwszy rzut oka wydał się mało znaczący."

Kryminał bazujący na spokojnych rytmach, gdzie nie liczy się spektakularny efekt, a ciężka i żmudna praca detektywistyczna. Mocne uderzenia rozbrzmiewają dopiero na koniec powieści, wiele też w nich przewidywalności. Wyrobiona latami smykałka do rozwiązywania zagadek detektywistycznych i intuicja opierająca się na ogromnej ilości przeczytanych kryminałów, spowodowały, że w tym tomie szybko wytypowałam mordercę. Z rozdziału na rozdział moje domysły i przypuszczenia znajdowały potwierdzenie. Co nie oznacza, że zagłębianie się w powieść nie sprawiło mi przyjemności i radości. Dobrze się w niej odnalazłam za sprawą płynnej i lekkiej narracji, wzbogacenia intrygującego wątku przewodniego elementami obyczajowymi, a przede wszystkim sympatyczną kreacją głównego bohatera, który także w życiu...

deana | 2018-09-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2018

Znika Kajsa Berg - znana i popularna piłkarka ręczna. Ruszają poszukiwania dziewczyny, w które zaangażowany jest także komisarza William Wisting. Wkrótce po zaginięciu wybucha pożar lasu a po nim znalezione zostają zwłoki mężczyzny. Doświadczony śledczy jakim jest Wisting przeczuwa, że sprawy mogą się łączyć. Zaczyna się mozolne, skomplikowane śledztwo, pełne mylnych tropów, ślepych uliczek i świadków, którzy jeśli nie kłamią to z pewnością nie mówią całej prawdy. Policjanci przedzierają się przez ten gąszcz półprawd i kłamstw by prześledzić ostatnie chwile dziewczyny i dzięki temu odnaleźć ją zanim będzie za późno.

Kryminały Horsta mają ten jeden najważniejszy i wyróżniający je walor, że są bardzo bliskie zwyczajnemu życiu. Nie ma w nich szokowania, bazowania za spektakularnych i mających zaskoczyć trikach, jest powolne, czasem męczące dochodzenie do rozwiązania. Autor tak jak przed policjantami, tak też i przed czytelnikiem odsłania wszystkie karty, pozwala samodzielnie łączyć...

Anna | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Zastanawiałam się skąd moja sympatia dla Williama Wistinga i wyszło mi, że to z powodu jego absolutnej normalności.
Wisting jest taki sam, jak każdy z nas, a oprócz tego bezbłędnie rozwiązuje wszystkie zagadki kryminalne i nie cierpi na przerost swojego ego.
Chodzący ideał po prostu.

Jorn Lier Horst stworzył bohatera, który nie potrzebuje fajerwerków, żeby zaintrygować czytelnika. Taka umiejętność nie każdemu jest dana.

Sakeena | 2019-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Zaniedbałam koniec roku jeśli chodzi o wpisy na temat przeczytanych książek, trochę nadrabiam... "Jedna jedyna" to kolejna powieść o Williamie Wistingu, którą miałam okazje przeczytać. Zaciekawiona dalszymi losami komisarza sięgnęłam po kolejny tom serii. Bardzo polubiłam tę serię oraz bardzo przypadł mi do gustu główny bohater. Czwarty tom to kolejna dobra powieść w wykonaniu Horsta - powinien zaspokoić oczekiwania miłośników gatunku. Autor dba o szczegóły i nie pozostawia zbyt wiele przypadkowi. Myślę, że w głównej mierze zawdzięcza to swojemu doświadczeniu jako śledczy - na tym korzystamy my - czytelnicy. Mi się podobało...

emindflow | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Trudno mi napisać o tej książce coś, o czym nie wspomniałbym w swoich opiniach o dziewięciu wcześniej przeczytanych powieściach Jorn Lier Horsta.
Facet przebojem wdarł się do wąskiego grona najbardziej cenionych autorów powieści kryminalnych i każdą kolejną książką tylko umacnia swoją pozycję. Pisze naprawdę znakomicie i dlatego, mimo że przecież ani nie szokuje brutalnością, ani nie zaskakuje jakąś szczególnie błyskotliwą fabułą, to każdorazowo czytam go z największą przyjemnością. On po prostu wie, o czym pisze i nie musi używać żadnych literackich sztuczek, żeby ciągle być atrakcyjnym dla czytelników.
Nie zmienia to faktu, że „Jedna jedyna” to jedna z najbardziej udanych pozycji cyklu Horsta. Niezła intryga kryminalna, spokojna narracja i dynamiczne (chociaż mało zaskakujące) zakończenie oraz rzucający się w oczy realizm – to już standard u tego autora. Oczywiście, Wisting jak zwykle jest klasą sam dla siebie, ale dobre wrażenie robi też świetnie współpracujący cały zespół...

daka | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, E-booki
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Klasyka,dobra klasyka po prostu. Człowiek bierze do ręki kolejny tom kryminalnych przypadków Williama Wistinga i wie, że czeka go szukanie rozwiązania dobrze skrojonej zagadki. Czysta przyjemność. Nawet jeśli wcześniej uda się zgadnąć "kto zabił", przyjemność czytania trwa do ostatniej strony. Dobrze, że - jak słyszałam - autor nadal pisze.Polecam.

Aniaczyanka | 2018-05-30
Przeczytana: 29 maja 2018

Uważam, że seria o Wistingu jest naprawdę warta przeczytania! Pierwsze tomy rozkręcają się powoli, ale każdy kolejny jest coraz lepszy. "Jedna jedyna" to świetny kryminał. Dzieje się dużo, ale przy tym nie ma chaosu, wszystko jest klarowne, napisane prostym językiem, widzimy śledztwo tylko oczami komisarza, a i tak Autor nas zwodzi i zaskakuje. Czyta się z wielką przyjemnością. To książka, która wciągnęła mnie na całego i nie dała o sobie zapomnieć. A zakończenie - sprawiło, że oniemiałam. Czekam na dalszy ciąg!