Jarzmo przeszłości. O Polce, żonie muzułmanina, która uciekła z islamskiego "raju".

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
literatura faktu
Gosia

Nadia zakochuje się w Libijczyku, wychodzi za mąż i wyjeżdża do Afryki. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, dyskryminacja kobiet zmieniają życie małżonków w koszmar. Nadii wraz z dziećmi udaje się uciec od męża i wrócić do Polski. Tak kończy się „Gorzka pomarańcza”, która podbiła serca czytelników. Odzyskanie wolności okazało się jednak tylko pozornym happy endem. Druga część tej historii to zderzenie bohaterki z brutalną rzeczywistością. Konsekwencje swoich decyzji, włączając w to rozwód, do którego doszło po kilku latach pobytu w Polsce, ponosi do dziś.

Książka ta jest oparta na autentycznych wydarzeniach. Świadczy o tym, jak jeden zły wybór dokonany w młodości może zaważyć na całym późniejszym życiu – również najbliższych osób. Niech będzie przestrogą dla wszystkich kobiet, które decydują się na związek z człowiekiem odmiennej kultury, wyznania, mentalności, bo to wiąże się także z innym postrzeganiem i rozumieniem spraw dotyczących małżeństwa oraz rodziny.

źródło opisu: http://woblink.com/e-book,-bernardinum-jarzmo-prze...(?)

źródło okładki: http://woblink.com/e-book,-bernardinum-jarzmo-prze...»

gleism | 2018-11-24

Może książka nie jest bardzo zła, ale główna bohaterka nie da się lubić. Opowiada o wszystkim w tak beznamiętny sposób że aż strach. Nawet o biciu dzieci przez męża. A tłumaczenie swojego postępowania i podjętych decyzji uczciwością już na 10 stronie po raz enty tylko kolejny raz wkurza czytelnika. Może książkę pisał ktoś kto "tylko" wysłuchał tej historii? Nie wiem. I nie polecam.

Katarzyna | 2018-01-12
Przeczytana: 2018 rok

Dalsze losy Nadii, która po ucieczce z libijskiego piekła postanawia ułożyć sobie życie we własnym kraju, u boku Muchtara i dzieci. Mogłoby się wydawać, że będąc w Polsce zapomni o tym co przeszła; że wróci spokój i Polskie obyczaje. Niestety i tutaj musiała się rozczarować, bowiem Muchtar nie zamierzał zrezygnować z muzułmańskich wierzeń, zamieniając ich życie w jeden wielki niepokój.

Kolejna tego typu historia, ukazująca wstrząsający obraz konsekwencji małżeństwa z muzułmaninem; odmienności kulturowej i wyznaniowej, a także traktowania kobiet w islamistycznym świecie rządzącym przez mężczyzn.

Dagmara | 2018-06-17
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Przeciętna do bólu (na całe szczęście cienka). Główna bohaterka opisuje gehennę jaką przeżyła u boku swojego arabskiego małżonka. Pierwszy tom (nie czytałam) opowiada o życiu kobiety w Libii. W tym, akcja rozgrywa się już w Polsce. Jest to bardzo ważny szczegół, gdyż o ile można zrozumieć bezradność i uległość bohaterki w obcym kraju wśród wrogo nastawionych do niej ludzi, o tyle w Polsce, otoczona życzliwą rodziną powinna poczuć grunt pod nogami. Niestety Nadia, nieszczęśliwa żona, mimo trzeźwego osądu wydarzeń, robi wszystko żeby jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Każdy swój idiotyczny postępek, który ją, a także jej dwóch synów naraża na szykany, ubóstwo, znęcanie fizyczne i psychiczne tłumaczy uczciwością. Szkoda, że to uczciwość względem męża, a nie względem dzieci. Całe szczęście iż otoczenie jest bardziej rozumne i dobrzy ludzie pomagają jej uwolnić siebie i synów spod ręki tyrana.
Jak wspomniałam książka przeciętna, a dodatkowa gwiazdka za to, że może służyć jako...

Jowi | 2017-10-21
Przeczytana: 20 października 2017

Część druga historii znanej z "Gorzkiej pomarańczy", która to zakończyła się dość nieoczekiwanie pozostawiając Czytelnika z mnóstwem pytań. Otóż w tej części przynajmniej dowiemy się zakończenia małżeńskich perypetii Nadii.
Autorka powraca do wspomnień tym razem z Polski i nie są one tak wspaniałe, jak się nam może wydawać. Po piekle w muzułmańskim kraju Nadia usiłuje jakoś zacząć życie w Polsce razem z synami, ale i tu nie jest jej łatwo, tym bardziej,że Muchtar przybywa zaraz za nią, mężuś chce tu rozwinąć karierę naukową i zdobyć doktorat.
Oczywiście Nadia , mimo koszmaru w Libii, chce ratować ten związek i oczywiście ten psychopata, Muchtar ma ją dalej za popychadło i wyrobnicę oraz worek treningowy, oczywiście ona dalej może mu to jakoś wybaczać i szlochać po kątach jak biedna niewolnica Isaura. Czasem czytając to ma się ochotę wrzasnąć "Ogarnij się, kobieto, do cholery i się wreszcie obudź!"
Cóż, jak widać naiwność ludzka nie ma granic. Nadia nikomu się nie zwierza, nikomu...

Biegnąc_pod_wiatr | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

„Jarzmo przeszłości” to kontynuacja opowieści Nadi Hamid wydana nakładem Wydawnictwa Bernardinum.
Jej pierwsza część „Gorzka pomarańcza” jest opisem początkowo wielkiej miłości Nadi i Muchara. Nadia – Polka, on – Libijczyk i muzułmanin. Zakochują się w sobie, pobierają, rodzi się Karim. Ich sielankowe życie zamienia się w piekło, gdy kobieta wyjeżdża do ojczyzny męża.
Pierwsza część opowieści kończy się w momencie, gdy bohaterka przylatuje z synami do Polski. Wyjazd ten udał się tylko dlatego, że Muchtar miał rozpocząć w naszej ojczyźnie studia doktoranckie. Nadia wróciła tu z nadzieją na to, że skończy się jej udręka – znęcanie fizyczne, psychiczne i szantaże kosztem dzieci. Nie spodziewa się w jakim jest błędzie…
Gdy w Polsce dołącza do rodziny Libijczyk, ta dostrzega, że tak naprawdę niewiele się zmienia. Muchtar wydziela jej głodowe stawki pieniężne na życie, zmusza synów do nauki Koranu, nie dba o ich podstawowe potrzeby. Z czasem również w Polsce zaczyna wszczynać awantury...

stew25 | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Lubię takie książki,które ukazują zderzenie dwóch różnych kultur. Po przeczytaniu książek autorstwa Laili Shukri spodziewałam się, że nie będzie to kolorowa i romantyczna historia. Związek z muzulmaninem nie musi, ale w większości przypadków kończy się źle. A to ze względu na postrzeganie roli kobiety w ich religii, która nie ma równych praw z mężczyzną.

Jarzmo przeszłości jest to kontynuacja historii związku Polki z Libijczykiem po powrocie do kraju. Bohaterka ma nadzieję, że zmiana środowiska pomoże naprawić i ocalić małżeństwo. Po pewnym czasie Muchtar przyjeżdża za nią lecz nie oznacza to, że problemy się skończyły.

Książkę czyta się bardzo szybko z chęci poznania losów bohaterki. Chętnie przeczytalabym kontynuację dotyczącą ciotki Jadwigi (może wyjasnilaby dlaczego była tak przychylna Muchtarowi), a także Nadii i jej dzieci. Czy jeszcze kiedyś się spotkali?

Polecam.

Pati | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Przyznam że w tej histori brakuje paru szczegułów. Ma się wrażenie że jest niekompletna jednak stanowi piękne zakończenie 1 tomu. Samą historię czyta się ze smutkiem tym bardziej że nie raz słyszy się o podobnych. Oby dała ona do myślenia kobietom które bez względu na pochodzenie małożonka tkwią w toksycznych związkach.

Radek | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Po przeczytaniu "Gorzkiej pomarańczy" nie mogło być inaczej - sięgnąłem po jej kontynuację. Tym razem akcja toczy się w Polsce. Czytając poprzednią część podziwiałem autorkę za to, jak sobie poradziła w libijskim piekle. Tym razem byłem wiecznie poirytowany tym, że mając wsparcie rodziny, będąc we własnym kraju nie dokonała natychmiastowego cięcia i nie uwolniła siebie oraz dzieci od tyranii swojego męża. Jej tłumaczenia i wymówki były nie do przyjęcia. Czytałem z prędkością światła, żeby jak najszybciej dobrnąć do rozwiązania sytuacji i uwolnić się od negatywnych emocji. Na szczęście długo to nie trwało - zaledwie jeden dzień. Koniec końców wszystko skończyło się szczęśliwie... jeśli można w ogóle o szczęśliwym zakończeniu napisać. Wydarzenia z przeszłości - piętno, które odcisnęły na psychice autorki i jej dzieci - na pewno nie pozostały bez wpływu na ich przyszłość. Ciekawe, jak się potoczyły dalsze losy bohaterów?

Dominika-HeadDivided | 2018-10-19

Moja opinia o "Gorzkiej Pomarańczy", jak i "Jarzmie przeszłości" tutaj: https://headdivided.pl/ksiazki-o-tematyce-arabskiej/

Gruszewa | 2018-12-03