Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam.

Okładka książki Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam. Nadia Hamid
Okładka książki Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam.
Nadia Hamid Wydawnictwo: Bernardinum biografia, autobiografia, pamiętnik
Bernardinum
2018-01-01
2018-01-01
islam religia biografia

Szok.
Niedowierzanie.
Złamane serce.

Historie zawarte w tej książce nie są dla wrażliwych ludzi. Ale wszyscy ludzie powinni być świadomi tej rzeczywistości.
"Dzieci szariatu" to jeszcze cięższa lektura niż "Gorzka pomarańcza". Jednakże stanowi dopełnienie tamtej historii i jednocześnie przedstawia podobne tragedie, aby czytelnik był świadomy, że nie są to pojedyncze przypadki.

• Synowie autorki po ucieczce z Libii nie mają prostego życia w Polsce. Starszy Karim z powodu swojego pochodzenia będzie musiał podjąć dramatyczną decyzję. Jak jego korzenie, od których uciekł, dopadną go na innym kontynencie?

• Zosia i jej córeczka Marysia żyją w Polsce w opłakanych warunkach. Muzułmański ojciec Marysi porzucił jej matkę zanim ta urodziła. Po wielu latach znów pojawia się w ich życiu i nie zamiaruje pozostawić swojego dziecka w kraju innowierców. Moim zdaniem najmocniejsza historia w tej książce. W trakcie czytania musiałam robić przerwy, ponieważ miałam ochotę płakać i wymiotować jednocześnie.

• Fuad ze swoją polską matką - Barbarą i muzułmańskim ojcem - Abdulem mieszkają w Libii. Abdul jest fanatykiem religijnym i swoją obsesję przelewa na syna. Do jakiej tragedi doprowadzi wpajanie dziecku nienawiści do innowierców, miłości do Allaha i powinności udziału w świętej wojnie?

• Joanna ma już 18 lat i mieszka w Polsce ze swoją matką i przyszywanym ojcem. Jej życie układa się idealnie. Pewnego dnia spotyka człowieka o identycznych jak jej orzechowych oczach i kruczoczarnych włosach. Jaką decyzje podejmie Joanna i jakie poniesie konsekwencje? Zakończenie złamie Ci serce lub/i psychikę.

Takich historii jest wiele. O wiele za dużo.
Każda łamie serce.
Każda nie daje o sobie zapomnieć.

Podobnie jak w ,,Gorzkiej pomarańczy" język nie jest powalający, ale to treść historii, a nie jej kształt jest tutaj najważniejsza. Czytając, nie zwracasz uwagi na amatorski język czy płytkie opisy.
Zatapiasz się w historie, wstrzymując oddech

Szok.
Niedowierzanie.
Złamane serce.

Mrozace krew w zylach prawdziwe historie. Ksiazka godna polecenia!

Mrozace krew w zylach prawdziwe historie. Ksiazka godna polecenia!

Językowo drewno.
Fabularnie? Nie wiem czy cokolwiek zawarte w tej książce jest prawdą. Masa stereotypów i uprzedzeń. Nie polecam nikomu.

Językowo drewno.

Bardzo słaby poziom literacki autorki - czytało się trochę jak słabej jakości wypracowanie szkolne, a jeśli dodamy dialogi to jest to poniżej pewnego sensownego poziomu. Same przedstawione historie też wydają mi się trochę takimi urban legend - gdzieś zasłyszane, dopasowane do własnej narracji. Nie można książki zdecydowanie przyporządkować do literatury faktu, a co najwyżej krótkich noweli z dużą inwencją twórczą.

Przeczytana w ciągu jednego dnia. Mocna. Autorka strzela sobie w kolano opisując (jak mniemam) własnego syna niezaakceptowanego w ojczyźnie, a potem opisując historię ludzi mających ten sam wygląd, a okazujących się potworami. To mamy w końcu tolerować, czy bać się tych twarzy? Sprawdzać im dowody, paszporty, historie rodzinne? Sama książka ciekawa, szybko ją pochłonęłam. Osobiście uważam, że warto ją znać, choć nie może ona stać się podstawą do nienawiści. Tylko jak tu zachować zdrowy rozsądek?

Książka małowiarygodna, choć takie historie mają prawo się zdarzyć to jednak czuć nosem, że w przypadku tej książki są wymysłem autorki. Napisanie, że islamski samobójca w momencie wysadzania się przeprasza Jezusa Chrystusa jest kolejną przesadą autorki. Język bardzo ubogi, płytki, bez polotu. Słabiutka strasznie ta książka, a szkoda, bo temat bardzo ciekawy.

Nigdy wczesniej nie trzymalam w rekach ksiazki bardziej ziejacej nienawiscia jak ta. Infantylna, plytka, pełna rasistowskich odniesień. LEKTURA typowo dla przyslowiowego Sebixa i Grazyny. Jestem przerażona że coś takiego zostało dopuszczone do druku. ZENADA.

Blurb obiecuje, że po przeczytaniu tej książki nic już nie będzie takie samo.
Jakież rozczarowanie!
Styl pisarski infantylny,płaski. Postacie banalne, płytkie. Jak już ktoś opisał poniżej, opisane dziewczyny tak głupie.
Najlepszy jest dialog 18latek😂 Tak rozmawiają dzisiejsze nastolatki! Żenua.

Blurb obiecuje, że po przeczytaniu tej książki nic już nie będzie takie samo.
Jakież rozczarowanie!
Najlepszy jest dialog 18latek😂 Tak rozmawiają dzisiejsze nastolatki! Żenua.

Nie mogę się pozbyć wrażenia, że bohaterki tych opowieści są po prostu... Głupie. W głupi, naiwny sposób dały się omamić, co zakończyło się dla nich tragicznie. Nie wiem czy te historie są prawdziwe, jeśli tak - szczerze współczuję tym kobietom i im bliskim. Ale po prostu się dziwię jak można tak łatwo zaufać Muzułmanom. Cóż, może przynajmniej po lekturze tej książki inne kobiety nie dadzą się tak omamić.

Zabrakło mi... w sumie wielu rzeczy. Zgodzę się z przedmówcami: język bardzo ubogi. Daję 4 głównie z szacunku do tego typu historii.

• Literatura faktu

Nadia Hamid Dzieci szariatu. Losy tych, o których upomniał się islam. Zobacz więcej