Okładka książki Jarzmo przeszłości. O Polce, żonie muzułmanina, która uciekła z islamskiego "raju". Nadia Hamid
Nadia Hamid Wydawnictwo: Bernardinum reportaż
reportaż
Bernardinum
2017-10-25
2017-10-25

Po ostrej krytyce poprzedniczki zabrałam się za ciąg dalszy tego tworu (jako że zakończenie zostało urwane - swoją drogą niezły chwyt marketingowy). Brzmi niedorzecznie, ale jeśli już przyszło mi poznać ten absurdalny wywód to przynajmniej do końca - zawsze istniał też cień szansy, że autorka zmądrzała.

I w sumie tak też się stało, jest tutaj delikatny postęp w porównaniu do części poprzedniej (tak swoją drogą powinna to być jedna książka),nareszcie akcja nabiera umiarkowanego tempa i czyta się nieznacznie lepiej. Jednak dialogi wciąż uważam za nierealne co daje efekt komiczności. Dałam dwie szansę, trzeciej nie będzie.

I w sumie tak też się stało, jest tutaj delikatny postęp w porównaniu...

"Jarzmo przeszłości" jest lepsze od części pierwszej, chyba głównie dlatego, że mamy już za sobą część "schematyczną" i przechodzimy do części nieprzewidywalnej, nie wiemy, co nas tutaj czeka.
Myślę, że ta książka wiele mówi o psychice kobiety będącej ofiarą przemocy domowej tak ogólnie, nie tylko w przypadkach małżeństw z nieobliczalnymi muzułmanami. Autorka wielokrotnie podkreślała to, jak przez wiele lat starannie ukrywała swój dramat przed wszystkimi z zewnątrz, w szczególności przed swoimi rodzicami, stwarzała zewnętrzne pozory szczęśliwego życia. Była mistrzynią w kamuflowaniu śladów na swoim ciele. Z jej zachowania wynika, że nie tylko ukrywała to przed światem, ale także wypierała te epizody przemocy z własnych myśli. Mimo ogromnych krzywd, jakich doświadczała, bardzo długo wierzyła, że jej małżeństwo jeszcze da się uratować i że jej mąż w jakiś sposób opamięta się. Niezły materiał do analizy mechanizmów psychologicznych w przemocowych relacjach.

Doczytana druga część, bo byłam ciekawa czy autorka w końcu zacznie myśleć i rozstanie się z katem swoim i swoich dzieci. Poziom taki sam jak w pierwszej części - amatorski, bez literackiego rozwoju. Bohaterka i autorka w jednym ciągle tłumaczy swoje zachowanie... i w kółko pisze to samo, więc śmiało można pomijać niektóre akapity.

"Jarzmo przeszłości" wzbudziło we mnie calkowitą niechęć do głównej bohaterki. Z jednej strony ciągle płacze nad losem swoich dzieci, a z drugiej kompletnie nic z tym nie robi. Te dzieci niedojadaly, były bite, znęcano się nad nimi psychicznie, no ale lepiej, żeby miały jakiegokolwiek ojca niż, żeby w ogóle go nie było.

Naprawdę rozumiem, jakby ta część się działa w Libii, ale bohaterka była na swoim terenie - w Polsce. Mąż skrzywdził moje dzieciaki? No to przysłowiowy telefon do matki, duma do kieszeni i przykro mi, ale trzeba iść do pracy, żeby jakoś to wszystko poskładać do kupy. Bohaterka nie była sama i na każdym kroku - zwłaszcza w Polsce - miała ludzi, którzy otwarcie oferowali jej pomoc. Rzecz jasna z niej nie korzystała. Ta częśc jest pełna hipokryzji i irytująca, ale kończy TĘ historię, której finishu byłam ciekawa, dlatego ocenę daję AŻ 4.

"Jarzmo przeszłości" wzbudziło we mnie...

Nie wiem, ile w tej książce jest prawdy, a ile manipulacji, nastawionej na czysty zysk, bo dana tematyka jest w dalszym ciągu bardzo na czasie - ale lektura ta pobudza wyobraźnię, a wyobraźnia pomaga zmaterializowac pewne aspekty zawarte w książce w życiu codziennym i aż jezy włos na głowie.
Jarzmo przeszłości to jedna z pierwszych książek o tej tematyce, do której sięgnęłam i uważam ja za ciekawa, zwięźle napisana i konkretną.

Jarzmo przeszłości to jedna z pierwszych książek o tej tematyce, do której...

Książka równie ciekawa jak pierwsza część (czyli "Gorzka pomarańcza"). Ukazuje życie Polek związanych z obcokrajowcami, a szczególnie wyznawcami innej kultury i religii. Przestrzega przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Pokazuje, że nawet ukochana osoba może stać się naszym oprawcą i katem. Książka naprawdę daje do myślenia... Polecam

Książka ku przestrodze.

Książka ku przestrodze.

Kolejny przykład miłości i zderzenie z inną kulturą, jakże odmienna od naszej. Zanim powiesz sakramentalne TAK i spojrzysz w stronę Afryki, ...przeczytaj....

Zdecydowanie lepsza od 1 części, jednak już pod koniec lekko nudząca.

Zdecydowanie lepsza od 1 części, jednak już pod koniec lekko nudząca.

Książka opisująca prawdziwą historię, z przesłaniem. Czyta się jednym tchem. Zdecydowanie polecam

Przerazajaca historia ale naprawde warto przeczytac by zrozumiec jak bardzo roznimy sie kulturowo

• Literatura faktu