Gorzka pomarańcza

Okładka książki Gorzka pomarańcza
Nadia Hamid Wydawnictwo: Bernardinum biografia, autobiografia, pamiętnik

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jakoś nigdy nie zachęcały mnie arabskie opowieści, jednakże siegnelam po te książkę. Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Mam troche niedosyt, jestem ciekawa, co wydarzyło się dalej, po powrocie do kraju. Mam nadzieje, ze bohaterce powiodło się w życiu i nie musiala juz zbytnio męczyć się z tym tyranem.

Piekna i pouczającą historia o ślepej miłości oraz zmierzeniu się dwóch religii

Piekna i pouczającą historia o ślepej miłości oraz zmierzeniu się dwóch religii

Lekko napisana, choć z ciężką treścią książka na jedno popołudnie. Bardzo mnie wciągnęła i nie obciążyła mojej psychiki barwnymi opisami przemocy w porównaniu do innych tego typu (na plus!). Myślę, że warto przeczytac i wysnuć wnioski. Zakończenie zaskakujące - na lotnisku w Polsce... I co dalej? Autorka zgrabnie zachęca do sięgnięcia po kontynuację :)

Książka napisana w prosty i czytelny sposób, bez ozdobnikow, po to, aby się lepiej sprzedawała. Czyta się jednym tchem. I trudno mi zrozumieć, niektóre opinie, że to dobra lektura np. podczas lotu samolotem. To nie jest rozrywka, to prawdziwa historia, czyjaś tragedia. Choć i w naszej kulturze są "polscy Arabowie", choć Polacy. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Każda kobieta chcąca związać się z arabem albo wyznawcą islamu powinna obowiązkowo przeczytać tę książkę. Jest tu wymieniany powtarzający się schemat że arabowie mają jakby dwie całkiem odmienne osobowości i w zależności gdzie mieszkają, je ujawniają. Całkowicie inni w europie i tam skąd pochodzą nagle odkrywają drugą, o wiele gorszą twarz.

Historia kobiety, która naiwnie wierzyła, że poślubienie muzułmanina i wyprowadzka do jego kraju nic w relacji nie zmieni. Warto przeczytać. Nie jest to wybitna literatura. Napisana prostym językiem, ale taka właśnie ma być. Mówi o czymś. Przedstawia historię prawdziwą a nie pokolorowaną.

Wszystko byłoby lepsze, gdyby nie fakt, że w książce zaledwie raz użyto słowa "bynajmniej" i to na dodatek w złym znaczeniu. Niestety, jak dla mnie obniża to jakość książki.
Druga część już lepsza pod tym względem.

Druga część już lepsza pod tym względem.

Wyjątkowa, bardzo osobista i szczera opowieść młodej Polki, która poślubiła Libańczyka, mieszkała z nim kilka lat w jego ojczyźnie, po czym podstępem udało jej się wydostać z muzułmańskiego piekła.

Jest to kolejna z wielu chyba już w literaturze odsłona historii pt. "Polka wychodzi za mąż za muzułmanina, po czym wielka miłość zmienia się w koszmar". Autorka opisuje swoje własne, prawdziwe doświadczenia. Wydaje mi się, że temat jest już trochę wyeksploatowany, choć w zasadzie ja osobiście nie czytałam tego rodzaju książek opartych na faktach. Czytałam kiedyś jedynie słynną "Arabską żonę" Tanyi Valko (i to nawet z trzema kontynuacjami 🥴), która była opowieścią fikcyjną, wciągającą i owszem, opartą podobno o elementy prawdziwych historii różnych kobiet, ale też mocno sensacyjną, przekoloryzowaną i nadmuchaną.
W "Gorzkiej pomarańczy" od razu rzuca się w oczy amatorski styl pisania, wręcz grafomański język, zwłaszcza na samym początku, gdy autorka opisuje ten pierwszy, słodko-pierdząco-cukierkowy etap znajomości ze swoim libijskim wybrankiem. Potem mamy dość przewidywalną treść - ciąża, dziecko, ślub, wyjazd do Libii i zaczynamy gehennę - niewolnicza pozycja kobiety w islamie, przemoc fizyczna i psychiczna, drugie dziecko (nie z wyboru), szantażowanie odebraniem dzieci, w końcu po latach udaje się zaplanowaną serią działań doprowadzić do sytuacji, w której cała rodzina ponownie zjeżdża do Polski (i na tym kończy się część pierwsza). Mimo wszystko w takich przypadkach książka broni się tym, że opowiada o faktach, a z faktami się nie dyskutuje. Występuje tu nieintuicyjny, niespodziewany element: okazuje się, że największym sprzymierzeńcem i obrońcą autorki w Libii jest jej teść, patriarcha rodziny, który często bierze ją w obronę i okazuje jej szacunek. Autorka nie stosuje żadnych literackich ozdobników, próżno szukać u niej rozbudowanych opisów przyrody czy architektury itp. Jest to raczej prosta reporterska relacja z przebiegu wydarzeń. Dość znamienne, że autorka nie wgłębia się w szczegółowe opisy przemocy, jakiej doznawała ze strony męża, ale wręcz obchodzi ten temat takimi trochę eufemizmami, wspomina o smaku krwi w ustach, pisze o tym za każdym razem krótko, jakby pozostawiając czytelnikowi dopowiedzenie sobie reszty. Pierwsza część, mimo swojej przewidywalności i prostego języka, zainteresowała mnie, zakończyła się w sumie niezłym cliffhangerem, więc chętnie sięgnęłam po drugą.

Dobre złego początki opowieść kobiety która przeszła piekło. Dla miłości zostawiła swoich bliskich przyjaciół a potem dla dobra dzieci musiała być przy mężu tyranie. Skazana na jego łaskę. Polecam.

Nadia Hamid Gorzka pomarańcza Zobacz więcej