Gorzka pomarańcza

Okładka książki Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
Dobranoc, Ausc... Aleksandra Wójcik,&...
Okładka książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki. Anna Kaszubska, Zargan Nasordinova
186 szwów. Z C... Anna Kaszubska, Zar...
Okładka książki Dziewięć rozmów o aborcji Krystyna Romanowska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Dziewięć rozmó... Krystyna Romanowska...
Okładka książki Jedenastoletnia żona Nada Al-Ahdal, Khadija Al-Salami
Jedenastoletni... Nada Al-Ahdal, Khad...

Poruszająca książka. Warta przeczytania, szybko pochłonęłam, tak mnie dalsze wydarzenia ciekawiły. Opisana jest nie tylko historia tej Polki, ale także tło obyczajowe tamtejszej islamskiej rzeczywistości, tak odmiennej od naszej... dużo można się dowiedzieć.

Jest to też dobra przestroga i wezwanie do zachowania ostrożności, nigdy nie wiesz na jaką osobę trafisz. Świat idzie do przodu, dużo się zmienia, ale mentalności tak łatwo w społeczeństwie nie da się zmienić, więc opisane rzeczy wcale nie są jeszcze reliktem przeszłości.

Ucieczka ze świata islamu. Historia Polki, żony muzułmanina.

Jedna z najmocniejszych książek, jakie przeczytałam.

Lata 80. ubiegłego wieku. Polka na zabój zakochana w studencie - Libijczyku decyduje się poświęcić całe swoje dotychczasowe życie i jako jego żona wyjechać do Libii.
To, co ją tam spotkało, sprawiło, że czytając tę książkę miałam ochotę ją odłożyć i o niej zapomnieć.
Z drugiej strony - nie dało się.
Jest to historia, która głęboko wryje się w Wasze serca od pierwszych stron. I będzie to bolesne doświadczenie.
Autorka, ukrywająca się pod pseudonimem, przeżyła piekło pod afrykańskim niebem.

Książka przeraża.

Ale uważam, że szczególnie dziś może to być potrzebne. Europa staje się mozaiką kulturową. Coraz częstsze zderzenia różnych kultur, religii etc. mogą być zagrożeniem szczególnie dla młodzieży.
Jednak nie można zawężać roli tej książki tylko do pouczenia. Jest ona także bogatym źródłem wiedzy o codzienności i obyczajach muzułmanów, mentalności w arabskiej kulturze i życiu rodzinnym Libijczyków.
Być może nie jest to wysoki kunszt literacki. Język nie powala. Ale każde zdanie jest wartościowe, dlatego tak trudno jest się oderwać od tej książki.

Nadia Hamid uciekła.
Sami się przekonajcie jaki los spotkał Polki, które tego nie zrobiły.

Ucieczka ze świata islamu. Historia Polki, żony muzułmanina.

Jedna z najmocniejszych książek, jakie przeczytałam.

Czyta się to szybko i nie jest to męczące, ale w samej historii brakuje jakiejś głębi. Sama historia oczywiście jest poruszająca, ale wydaje mi się, że wielki potencjał został zmarnowany. Lektura praktycznie na raz, więc można po nią sięgnąć, gdy nie ma się większych oczekiwań.

Wysłuchałam w formie audiobooka. Nie wiem czy książka jest kiepska czy to kwestia lektora. Nie lubię oceniać takich książek bo jest to opisana czyjąś krzywda.

Historia smutna, ale do bólu przewidywalna, nie zachęca też do sięgnięcia po kolejne tomy.

Okropna. Przeczytałam tylko ze względu na te 150 stron, bo inaczej poleciałaby przez okno. Pusta treść, pozbawiona emocji, brak logiki i spójności w całej tej historii. Autorka totalnie naiwna, aż się wierzyć nie chce. Więcej szczęścia niż rozumu. Zakończenie fatalne, urwane w trakcie, bo definitywnie był dalszy ciąg. Ogólnie beznadzieja, dawno nie byłam tak poirytowana. Nie polecam

czytana wiele lat temu ale do tej pory mam ja w pamięci i chetnie przeczytałabym ja jeszcze raz , szkoda ze niedostepna juz na legimi

Piekna a za razem straszna. Przeczytlaam w jeden dzien co mi sie nie zdaza! Polecam!

Ot ksiazka. Napisana prostym językiem opowieść o małżeństwie polki z muzułmaninem. Myślę że warta przeczytania

Książka pięknie ukazująca to jak można w życiu mieć szczęście lub pech, zależnie od tego czego oczekujemy. I jednocześnie utwierdza mnie ona w przekonaniu, że kultury innych krajów czy religii powinniśmy poznawać, żeby nie wdepnąć w coś okropnego.

• 2017

Nadia Hamid Gorzka pomarańcza Zobacz więcej