Zgłosuj na książki roku 2017

Gorzka pomarańcza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.

Autorka książki jest Polką z Pomorza, która w latach 80. ubiegłego wieku wyszła za Libijczyka studiującego w Polsce, a następnie wyjechała na stałe do jego kraju. Radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja kobiet podzieliły małżonków, zmieniając ich uczucie i codzienność w koszmar. Muchtar okazał się kameleonem – w Polsce delikatny i tolerancyjny, u siebie stał się panem i władcą, stawiającym za wzór żonie chrześcijance swoją jedynie słuszną religię oraz wyidealizowaną matkę muzułmankę. Zdecydowany bunt Nadii w obronie własnej godności i podmiotowości zrodził w końcu brutalną przemoc i... plan ucieczki z „islamskiego raju”.

Dramatyczne losy autorki – która tutaj ukrywa się pod pseudonimem, nadal obawiając się ingerencji w jej życie tamtej przeszłości – przeplatają się z ciekawymi obserwacjami. Oprócz wątków niemal kryminalnych „Gorzka pomarańcza” jest bogatym źródłem wiedzy o arabsko-muzułmańskiej mentalności oraz obyczajowości, a zwłaszcza o życiu rodzinnym – pokazywanym tu barwnie i różnorodnie. Dzięki temu książka ta ma także walory dobrego reportażu uczestniczącego.

Nadia odzyskała wolność w 1997 roku, a swoje pouczające wspomnienia spisała dziewięć lat później. Trafiają one w czas, kiedy zderzenie religii i cywilizacji staje się problemem Europy, a nie tylko nieostrożnych polskich dziewczyn zakochujących się w śniadych studentach z Afryki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

Hipek | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: luty 2017

Książka jest zapisem wspomnień Polki, która z własnego wyboru trafiła do muzułmańskiej rodziny. Autorka opisuje swoje zderzenie z kulturą rządzącą relacjami w arabskiej rodzinie i zasadami szariatu. Zapoznaje nas ze swoimi obserwacjami kontrastujących zasad społecznych, do których nie jest przyzwyczajony człowiek kultury zachodu. Jednak dla czytelnika, który zetknął się z tym zagadnieniem Gorzka pomarańcza nie będzie w żaden sposób odkrywcza. W drugim wymiarze autorka opowiada o ślepym zawierzeniu miłości, do którego zdolna jest jedynie osoba nieukształtowana. Prawdy wypowiadane przez osoby bliskie, bardziej doświadczone wydają się nie być truizmami, a jedynie mają na celu skłonić do działania w brew sobie. Trzeba własnych doświadczeń i dojrzałości, by zrozumieć te oczywiste mądrości. I tak od tysięcy lat...

"Gorzka pomarańcza " to jedna z wielu typowych , a jednak wciąż aktualnych historii Polek poślubiających życiowego partnera o odmiennej religii i kulturze. Książka oparta o autentyczne fakty opisuje dramatyczne losy Polki , która poślubiając studiującego w Polsce Libijczyka wyjeżdża z nim do jego rodzinnego kraju , do Afryki. Nie jest to historia naiwnej studentki, ale kobiety która z pełną świadomością o odmienności kultury i wynikających zagrożeniach podejmuje decyzję o wyjeździe do kraju męża. Odmienne obyczaje, prawo szariatu , niemożność akceptacji i przymuszeń (np: do zmiany wyznania religijnego), dyskryminacja kobiet niemal w każdej dziedzinie życia zmienia życie rodzinne w koszmar z którego trudno znaleźć rozwiązanie . Kolejna historia związku pełna brutalności i agresywnego zachowania , który nie przetrzymał próby czasu z powodu przymuszania drugiej osoby do przyjęcia życia na swoich warunkach.

kama100 | 2018-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Książka na jeden dzień. Pomimo trudnego tematu Polki decydującej się na małżeństwo i wyjazd do Libii, czyta się bardzo dobrze. Wielka miłość, fascynacja, wspaniały mężczyzna, który z chwilą przyjazdu do swojego kraju zmienia się o 180 stopni. Staje się panem i władcą, a jedyna prawdziwa religia to islam, na który Nadia nie chce przejść. Przeczytałam już sporo książek o podobnej tematyce i ta nie wywarła na mnie aż takiego wrażenia jak np "Fatwa". Może dlatego, że autorka w dosyć "łagodny" sposób opisała tą część swojego życia. Nie oznacza to jednak, że 'Gorzka pomarańcza" nie jest warta czytania. Wprost przeciwnie, polecam ją zwłaszcza młodym dziewczynom decydującym się na życie w krajach muzułmańskich.

Karmel | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Bardziej współczesna opowieść jakie życie wiodą polki w krajach arabskich. Jest to szokujące. Dla zainteresowanych polecam książkę o podobnej tematyce, o życiu Polki w Algierii nad którą ryczałam jak bóbr: W niewoli algierskiego prawa - Anna Brahimi - polecam.

Anna | 2017-05-04
Przeczytana: 01 maja 2017

„Gorzka pomarańcza” to historia prawdziwa.
Młoda Polka zakochuje się w Libijczyku studiującym w Polsce.
Miłość jest słodka dopóki Nadia nie wyjedzie do kraju ukochanego.
W Libii życie Nadii zamienia się w koszmar. Z dnia na dzień kobieta jest jawnie dyskryminowana. Miłość staje się gorzka niczym gorzka pomarańcza, których w tym kraju nie brakuje.
Żeby odzyskać wolność stwarza pozory pogodzonej z losem stając się posłuszną mężowi. Tym samym chce zmylić jego i jego rodzinę. Po swojej stronie o dziwo ma tylko teścia. Całe szczęście, że chociaż on rozumie jak jej ciężko w obcym kraju, w odmiennej kulturze, z dala od swoich bliskich.
„Gorzka pomarańcza” to wspomnienia kobiety, która zaufała muzułmaninowi. Ku przestrodze. GORĄCO POLECAM!

Agata | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Opowieść ciekawa pod tym względem, że pokazuje życie ludzi wyznających islam. Jednak ja patrząc na to jako osoba, która nie uznaje żadnego boga, a w przeszłości wychowana zostałam w wierze katolickiej - śmiem twierdzić, że w niejednym domu katolickim życie kobiety niewiele różni się od tamtego. Pomińmy tygodniowe wesela i pogrzeby,obrzezanie i inne obrządki...w wielu polskich domach kobiety również są "podgatunkiem człowieka"- a gdyby się tak cofnąć wstecz kto wie, co by z tego wynikło.
Chyba spodziewałam się czegoś mocniejszego... no i niewątpliwie poziom pisarski - średni, pokusiłabym się o słowo słaby. Autorka po prostu ciągnie tę swoją opowieść, wielokrotnie powtarzając te same wątki - czego osobiście nie lubię.

Joana | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Przyznaję, że z ciężkim sercem sięgam po tego typu literaturę, bo niestety najczęściej z góry wiadomo czego można się w niej spodziewać. W tym przypadku na nieszczęście głównej bohaterki i autorki zarazem, spełniły się moje najgorsze oczekiwania. Mimo wszystko polecam tą biograficzną opowieść, która poprzez niestety przykre doświadczenia Nadii Hamid wzbogaca wiedzę czytającego na temat arabsko-muzułmańskiej mentalności

"Gorzka pomarańcza" autorstwa Pani Nadii Hamid to jak wspomniałam wcześniej opowieść o autentycznych przeżyciach Polki, która wyszła za mąż za Libijczyka. Autorką książki jest Gdańszczanka, która w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku poznała młodego i sympatycznego mężczyznę. Muchtar, który w Polsce potrafił być przemiłym i delikatnym narzeczonym stale zabiegającym o względy Nadii, niestety po wyjeździe do Libii stał się despotycznym mężem sięgającym do brutalnej przemocy.

Do momenty, gdy młodzi zakochani przebywali na terenie naszego kraju, miłości ta...

Katarzyna | 2018-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 2018 rok

Historia młodej Polki, która zaślepiona miłością do przystojnego Araba zmieniła swoje życie.. w piekło. To, co na początku wydawało się piękne i urocze, zniknęło zaraz po przekroczeniu Libijskiej granicy.

Związek z muzułmaninem niesie ze sobą szereg zmian, ogrom niezrozumienia, odmienne podejście do wielu życiowych spraw. Mimo posiadanej wiedzy Nadia postanowiła zaryzykować. Przekonała się jednak, że życie w odmiennej kulturze nie jest tym, co sobie wymarzyła. Swoją opowieścią chciała się tym z nami podzielić i w pewnym sensie ostrzec. Bo to, co dla nas wydaje się oczywiste dla wyznawców Islamu będzie czymś zupełnie nie na miejscu.

Bardzo dobra opowieść o ludzkiej naiwności. Będąc po lekturze "Białej Masajki" nie byłam już niczym zdziwiona, a szczególnie tym, z jaką niefrasobliwością niektóre kobiety podchodzą do kwestii małżeństw mieszanych. Nadia, główna bohaterka, zauroczona szarmanckim, romantycznym i wykształconym Libijczykiem Muchtarem, ulega jego czarowi i wspaniałym opowieściom o jego cudownym kraju, o błękitnym morzu, o kochającej i tolerancyjnej rodzinie itp. i kompletnie nie znając tamtejszej kultury, religii i zwyczajów, wychodzi za niego za mąż. Na usprawiedliwienie Nadii przemawia młodość, naiwność, wiara w prawdziwą, szczerą miłość, no i szara rzeczywistość Polski lat 80. Oczywiście Muchtar miał być inny niż wszyscy i oczywiście po przybyciu do Libii okazuje się coś zupełnie odwrotnego: kochający i troskliwy mąż zmienia się w brutalnego, nieczułego i zimnego człowieka, wyznawcę Allaha i prawowiernego muzułmanina. Dla Nadii zaczyna się prawdziwa gehenna: ma być służącą, niewolnicą, kucharką,...

matt4e | 2017-02-12
Na półkach: E book, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2017

Książka typu " Arabskie żony' zabierając się do czytania liczyłem na powieść obyczajową , bardziej jednak przypomina biografię autorki , Nadia opisuje i dzieli się z czytelnikiem swoimi dramatycznymi przeżyciami jako żona Libijczyka . Gorzka pomarańcza w moim odczuciu jest książka godną polecenia dla osób interesujących się tematykom religii , islamu czy muzułmańskiej kultury , książka jest oparta na prawdziwych wydarzeniach polki , która jako młoda kobieta postawiła na miłość poświęciła wszystko co jej bliskie rodzinę ,przyjaciół , ojczyznę w pogoni za uczuciem którym obiektem jest człowiek z kultury islamskiej .
Przeżycia autorki ,jej wspomnienia są opisane w książce mało obszernie jak dla mnie zabrakło w niektórych momentach rozwinięcia czy szczegółów akcja diametralnie jest przerwana gdy czytelnik czeka na więcej jest to chyba minusem,no i ilość stron liczyłem na więcej :( aby nie było ,że nic na plus to przyznać można punkt za pobudzenie emocji podczas czytania kończąc...