Fatma. Moja arabska teściowa

Novae Res
2021-03-01
2021-03-01
9788382191844

Dobrze się czyta ale niestety nie porwała mnie jakoś specjalnie.

Dobrze się czyta ale niestety nie porwała mnie jakoś specjalnie.

Historia jakich niemało. Stereotypowa, ale tego się spodziewałam. Uderza jednak językowe uproszczenie. Słuchając, miałam wrażenie, że do moich uszu dochodzi materiał przed jakąkolwiek korektą.

Bardzo mnie zaciekawiła ta książka. Historia życia Fatmy, arabki, która bierze ślub z Ahmedem. Fatma jest typową przedstawicielką swojego kraju, i swojej płci. Godzi się na wszystkie zasady Koranu i małżeństwa. Godzi się nawet na wielożeństwo swojego męża. Wierna i pokorna. Oddana rodzinie i dzieciom. Fatma zostaje teściową Nadii, dziewczyny z Polski. Nie godzi się na to małżeństwo, robi wszystko by małżeństwo syna, nie było udane....
Zderzenie tak różnych kultur, tradycji i spojrzenia na małżeństwo i rodzinę.

Książka o życiu tytułowej Fatmy. Poznajemy ją jako dobrą muzułmankę, która zostaje wydana za mąż za "typowego Araba", brutalnego, bijącego kobiety. Ma z nim wiele dzieci, jak wszystkie arabskie żony, które w kółko rodzą dzieci i zajmują się domem. Książka pokazuje obraz arabskiego społeczeństwa w Libii w latach 80siątych oraz sytuację tamtejszych kobiet.
Czytało się ją bardzo szybko, była dość ciekawa, ale jednak w ilości tego typu literatury, która ostatnio się pojawia, jest trochę jak odgrzewany kotlet. Niby wciąga, niby jest szokująca, ale jeśli ktoś "siedzi w temacie" i ma za sobą sporo książek o kobietach w islamie nie jest to nic szokującego czy jakieś wybitne dzieło. Ot dobrze napisana historia jednej z libijskich kobiet. Dla czytelnika z który styka się z taką tematyką po raz pierwszy, niewątpliwie dobra na początek. Dla kogoś, kto przeczytał już trochę takich książek, nic nowego.

Czytało się ją...

Ciężka ta książka. Arabska kultura względem kobiet jest przedmiotowa, brutalna i bezwględna. Dla ludzi ciekawych świata - ale uwaga- może być dołująca.

Niewielka objętościowo książka, ale pełna ciekawych treści, z której można się bardzo wiele dowiedzieć o życiu i zwyczajach muzułmanów, a zwłaszcza kobiet. Bardzo polecam.

Nie jest tutaj ważny styl książki ale jej treść. Po przeczytaniu jej lewacy zapewne powiedzą, że to wszystko kłamstwo i ogólnie nie ma o czym mówić.

Świetnie opisane przez Polkę, żonę Muzułmanina wspomnienia z lat 80 spędzonych w obcym kraju, pod jednym dachem z zaborczą teściową. Książka jest podzielona na kilka krótkich rozdziałów, opisujących poszczególne etapy życia Fatmy. Bohaterka pod wpływem doświadczeń życiowych, z miłej, radosnej dziewczynki staje się podłą intrygantką, próbującą zniszczyć związek ukochanego syna.

Na zaledwie 162 stronach znajdziecie pełną emocji historię muzułmanki, całkowicie podległej mężowi, upokarzanej i niszczonej latami, przelewającą całą frustrację na pojawiającą się nieoczekiwanie cudzoziemską synową. Powieść doskonale przedstawia hierarchię panującą w kulturze islamskiej i pokazuje niełatwą rolę kobiet. Autorka w biografię teściowej świetnie wplotła też epizod swojej miłości, która zaczęła się bardzo wzniośle i niewinnie. Pokazuje też do czego zdolny jest mężczyzna w imię religii oraz kobieta w imię miłości.

Czy Fatma pozwoli synowi dokonać własnych wyborów? Czy miłość pomiędzy Muzułmaninem a Polką ma szansę przetrwać poza granicami Polski? Do czego będzie zmuszona Nadia, aby uratować swoją rodzinę? Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki. Mnie osobiście tak wciągnęła ta prawdziwa historia, że zdecydowałam się sięgnąć do początków związku Nadii i Muchtara i zaczynam czytać 3 poprzednie powieści autorki. Jeśli lubicie historie o kulisach życia muzułmańskich kobiet, zwłaszcza Polek, to ta powieść jest dla Was! Ja polecam!
Zapraszamy:

No taka banalna. Juz to kiedys bylo. 3/4 ksiazki o chlopie bez zony. A potem na szybko żona, dzieci, zaborcza matka...

Dodaj cytat z książki Fatma. Moja arabska teściowa