Czarny Wygon. Bisy II

Cykl: Czarny Wygon (tom 4)
Wydawnictwo: Videograf SA
Literatura polska, Roztocze, groza
horror
Ag2S

Ostatni tom cyklu ponownie przenosi czytelnika w malownicze krajobrazy Roztocza, jednak tym razem cały ten region w obliczu wielkiego zagrożenia prezentuje się o wiele mroczniej niż dotychczas. Zło przenikające z innego wymiaru łączy się z mocami, które w małej wiosce znalazły podatny grunt i błyskawicznie rosną w siłę. Witold Uchmann przekonał się już na własnej skórze, czym to grozi, więc postanawia stawić im czoło. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie i wszystko wskazuje na to, że są szanse na pozytywny obrót spraw w ostatecznej walce z Czarnym i jego sprzymierzeńcami. Bisy II w spektakularny sposób wieńczą cykl Czarny Wygon, przynosząc wciągającą, żywą i pełną zaskakujących zwrotów akcji fabułę. Jednocześnie zamykają wątki zawiązane w poprzednich trzech tomach i zapewniają czytelnikowi literacką grozę na najwyższym poziomie oraz przyspieszone tętno od pierwszej do ostatniej strony.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/

źródło okładki: http://www.videograf.pl/

kama100 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

To już koniec historii Słonecznej Doliny i Starzyzny. Czwarta i zarazem ostatnia część moim zdaniem była bardzo dobra. Tu wszystko lub prawie wszystko się wyjaśnia.
Ogólnie cały cykl uważam za udany, klimatyczny i wciągający, a wyobraźnia autora wprost niesamowita.

Wkp | 2017-12-11

CZARNY WYGON NA BIS… ZNÓW

Cokolwiek by nie mówić o „Czarnym Wygonie” Dardy, pewną rzecz trzeba zauważyć już na wstępie: to zdecydowanie jedna z najlepszych polskich serii grozy w ogóle. Klimatyczna, dobrze napisana i nieźle poprowadzona. Może nie nowatorska, ale na tyle sprawnie zrobiona by zapewnić miłośnikom horrorów porcję solidnej rozrywki. I nadal nie zawodzi, chociaż czwartej – i zarazem finałowej – części brak już nieco świeżości.

Pisać o fabule „Bisów II” nie ma chyba zbyt wiele sensu. Bo przecież nikt nie zacznie swojej lektury od tej właśnie części (a nawet gdyby to zrobił, nie odnajdzie się w całości tak, jak powinien), a każdy kto czytał poprzedni tom, wie czego może się spodziewać. Bo z „Bisami” jest po części, jak z 2 i 3 odsłoną „Matrixa” czy „Piratów z Karaibów” – stanowią jedną całość. Co zatem można rzec o treści? Czarny z Dobrowolskim kręcą się w pobliżu, historia Starzyzny może się więc powtórzyć. Dlatego też bohaterowie powracają po raz kolejny (ale czy...

filozof | 2014-08-22

Oj długo,bardzo długo czekałem na tę książkę.W końcu wizyta w Galerii Siedleckiej i udanie się do Empiku sprawiło,że mogę się nią cieszyć.
Jak,się zabrałem rano do czytania to skończyłem koło 23.
Było warto,wydawać te ponad 30 zł.
Bo,książka jest dowodem na to,że literatura grozy w naszym kraju stoi coraz lepiej.
Pan Darda zabrał mnie w kolejną podróż,po jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.
Kiedy zacząłem czytać,to znów przypomniałem sobie bohaterów poprzednich książek.
Bisy II są lepsze,od poprzedniej książki.
Więcej,jest tu akcji.
I czytelnik chyba (piszę o sobie) odczuwa większy niepokój.
Bardzo dobra książka.

Dia | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Po Bisach, które dla mnie były napisane 'na siłę" i w ogóle mnie nie wciągnęły Bisy II - okazały się znów zaskakująco mroczne i wciągające. Naprawde wielkie ukłony za wyobraźnię dla autora i główny bohater wzbudza dużą sympatię i cała jego drużyna walcząca ze złem.
Polecam

książek: 2068
Ewa | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Ufff...! Nareszcie koniec !
Akcja tak pokretna i nieczytelna, że nie wiem w końcu o co chodziło. Nic mnie nie wciągnęło, nie czułam bicia serca ze zgrozy. Jednym słowem wynudziłam się za wszystkie czasy. Myślę także, że nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione, o zgrozo... czyżby autor chciał uraczyć nas kolejnymi częściami!?
Dwie pierwsze części też mnie nie zachwyciły tak jak " Dom na wyrębach". Autor nie grzeszył również skromnością , reklamując swoją powieść.
Nie idźcie ta drogą, nie warto.

joaśka | 2014-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2014

Mam zamienny tytuł dla tej książki: "Niefortunne pożegnanie" :/ Nie wiem, czy Stefan Darda już był tak znudzony swoimi bohaterami czy też zabrakło pomysłu, ale efekt końcowy nie jest zachęcający. Myślę, że postaci literackie, jakkolwiek niektóre z nich wredne, zasługiwały na lepsze pożegnanie. Wiem, że trudno trzymać ten sam poziom, a kontynuacje są na ogół nieco gorsze, ale do licha, niech to się chociaż zbliża do poprzeczki tomu pierwszego ! :/
Nic mnie nie przestraszyło, nic nie zafrapowało. Miałam wrażenie, że po prostu Autor chciał na siłę skończyć tę trylogię, gdyż ma pomysł na następną książkę. Mam nadzieję, że jest ona tego warta, co zrobił z "Czarnym Wygonem" :p

Jedną gwiazdkę dałam awansem - za dotychczasowe zasługi ;)

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Fabuła jest nieco zakręcona. Przebywający w Starzyźnie nie koniecznie z własnej woli, Adam Nawrot, komunikuje się z Witoldem Uchmannem, który przebywa w "świecie realnym". Znajdziemy tu fragmenty widziane oczami obu bohaterów.

Historia tutaj opowiedziana jest naprawdę mocna i brutalna. Stefan Darda postarał się o mocne zakończenie serii. Horror i kryminał - te dwa połączone gatunki dodają kunsztu tej powieści. Mroczne siły zaczynają przenikać do rzeczywistości, a główni bohaterowie staną z nimi twarzą w twarz. Osobiście jestem zadowolony z faktu, że to jednak horror dominuje w tym tomie, a autor ciekawie zaczyna wątki. Wszystko sprawnie się kręci za sprawą Czarnego, który nie jest do końca zwykłym, nieumarłym Cyganem.

Akcja książki tak jak w poprzednich tomach jest wartka i ciekawa. Wciąga czytelnika w różne wydarzenia, które przeżywają bohaterowie. Ten tom koniecznie trzeba przeczytać.

Darek Kocurek po raz kolejne wykonał wspaniałą robotę w postaci okładki książki. Widać, że...

kondzix666 | 2017-02-10

Ostatnia i najlepsza z mojego punktu widzenia część Czarnego Wygonu. Czytanie Bisów II było dla mnie bardzo przyjemne. Wszystkie sprawy zostały wyjaśnione, a więc niestety kolejnych części można się już niestety niespodziewać. Podsumując cały cykl, Czarny Wygon jest naprawdę za**bisty i oryginalny.

Oczytana | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Ze smutkiem rozpoczęłam lekturę ostatniej części Czarnego Wygonu. Sięgnięcie po nią zajęło mi trochę czasu, jednak z wielką ciekawością czytałam kolejne kartki. Nie mogąc doczekać tego, jak zakończy się cała historia stworzona przez Stefana Dardę.

Starcie Witka z Czarnym i księdzem Dobrowolskim wkracza na ostatnią prostą. Bohater ma przed sobą niełatwe zadanie, ponieważ nad Bliżowem pojawia się widmo podobnej klątwy, która pogrążyła Starzyznę i jej mieszkańców. Dodatkowo jego największy przyjaciel w dalszym ciągu tkwi na Czarnym Wygonie, a musi on jeszcze uratować porwanego przez upiory synka Teresy.

Akcja i fabuła
Od samego początku Darda nie zostawia chwili wytchnienia, akcja jeszcze bardziej nabiera tempa, niż w poprzednich częściach. Chociaż "Co za dużo, to nie zdrowo", kontynuowany wątek ratowania Adama wydaje mi się być w tej części wystarczający, by doprowadzić nas do końca książki, jednak niektóre, zawarte w tej części krótkie epizody, bądź postacie, które pojawiają się...

Zuela | 2017-01-26

Wioska przeklętych,gdzie z powodu tzw grzechu zaniechania czas stanął w miejscu,Mieszkańcy nuie mogą opuścić wioski ani nikt z zewnątrz nie może dotrzeć do nich.Raz w roku w Wielkanoc,gdzy biją dzwony jest szansa na odrócenie losu.Zło usiłuje przeniknąć wszędzie zewsząd.Czy jest szansa by to zatrzymać?Darda polskim Kingiem!!!!!