Czarny Wygon. Bisy II

2014-05-28
Literatura polska Roztocze groza
Inne

Okładka książki Miasteczko Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Miasteczko Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki 13 ran Robert Cichowlas, Stefan Darda, Rick Hautala, Magdalena Kałużyńska, Rob Kayman, Jack Ketchum, Anna Klejzerowicz, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Jonathan Maberry, Graham Masterton, Carlton Mellick III, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
13 ran Robert Cichowlas, S...

1966

W porządku.

W porządku.

Na szczęście kluczowe wątki zostały zamknięte, nawet całkiem sensownie. Rzeczywiście w tym cyklu widzę odrobinę podobieństwa lub raczej inspirację twórczością Kinga. Ogólnie cały cykl to pozycja lekka i przyjemna, z klimacikiem, wakacyjna.

Zastanawiałam się podczas czytania,jak autor zakończy serię...Przyznam,że takie a nie inne zakończemie trochę mnie zaskoczyło.Nie obyło się bez tragedii,pewnych niepotrzebnych śmierci,choć fajnie udało mu się zakończyć poszczególne wątki.Ja chwilami zastanawiałam sę czy to co się dzieje to sen ,czy jawa bohaterów,tak często się to mieszało.Wydarzenia z przeklętej wsi wpływały na realną rzeczywistość bohaterów,prorocze sny i przypadki automatycznego pisma pozwalały na próby wyeliminowania zagrożeń,przynajmniej niektórych.Zastanawiam się kim tak naprawdę był młody ksiądz rekolekcjonista z pobliskiej wsi,przyznam,że mam swoje podejrzenia.Interesująco nakreślił autor walkę dobra ze złem,pokusy czy wolnej woli bohaterów.Trochę to pachnie wiarą,ale nie w sposób nachalny,dlatego dobrze się czyta.Autor nie wskazuje jedynej słusznej drogi,podkresla,że wybór zawsze należy od nas samych.Czy nadal jest to powieść grozy?W pewnym sensie tak,choc dwie pierwsze części miały jednak starszniejszy klimat niż części Bisów.Jeśli chodzi o całość to najsłabsza wydawała mi sie trzecia część,jednak całość Czarnego Wygonu dobrze sie broni.Ja na pewno sięgnę po inne książki tego pana,może nie od razu,ale będę miała jego twórczość na uwadze.
Poznałam co nieco polskiej fantastyki w męskim wydaniu i to takiej,jaką lubię czytać,a mnie pod tym względem trudno zadowolić.Przeważnie nie odpowiadają mi płody wyobraźni polskich twrców płci brzydszej.

BISY I i II to nic innego jak jedna książka podzielona na 2 części, aby zwiększyć zarobki.

Cześć druga jest lepsza od pierwszej, ale wynika to zapewne z tego, że zaakceptowaliśmy fakt, że autor naciągnął mocno całą sytuację i znowu znęca się nad "naszym" Witkiem.

Akcja nabiera tępa, jest kilka mocnych scen, wyjaśniają się pozorne przypadki. Duży plus za sposób przestawienia "drugiej strony", jej metody działania i zasad, którymi się kieruje.

Sam nie wiem czy zakończenie mi się podobało... Jest specyficzne, ale podbudowane opisanym zjawiskiem, które go jakoś uwiarygadnia.

Cały cykl uważam, za udany i warty lektury, acz bardziej wciąga i buduje klimat pierwotna dwójka.

KONIEC części 4, ale Stefan Darda powróci!

Całość wciągnęła mnie na całego. Ciekawa historia, zwroty akcji, nietuzinkowi bohaterowie. Jednak ostatni tom nieco mnie rozczarował. Oczekiwałam fajerwerków a tu jakieś takie nijakie zakończenie. Mimo wszystko warty jest przeczytania. A sama na pewno sięgnę po kolejne powieści Dardy.

Choć chaos, który zapanował w fabule poprzedniej części został tutaj nieco ogarnięty, to zdecydowanie nie była to dla mnie powieść grozy. Momentami nawet trochę się pośmialiśmy wyobrażając sobie scenę. Trochę żałuję, że seria o Czarnym Wygonie nie skończyła się po dwóch pierwszych częściach. Uwielbiam klimat, który został tam stworzony, a dwa ostatnie tomy trochę zabiły mi tą przyjemność. Po Pana Dardę na pewno jeszcze sięgnę, a Czarny Wygon zostawię w wyobraźni pomijając serię „Bisy”.

Szczerze spodziewałem się jednak trochę lepszego finału, liczyłem na więcej akcji, więcej grozy, więcej niepokoju. Niestety nie było ani jednego momentu, no może jeden moment w którym poczułem lekkie ukucie niepokoju, ale to wszystko. Pozostaje wiele do powiedzenia, spodziewałem się, iż jak coś posiada cztery tomy to będzie tu wyjaśnione więcej szczegółów. Zdecydowanie pierwsze dwa tomy były trochę lepsze od tych dwóch pozostałych, śmiem twierdzić iż autor zrobił trochę to na siłę, aby nie zakończyć ot tak w środku historii. Choć mogło być lepiej i tak nie było najgorzej w końcu przeczytałem wszystkie cztery tomy, więc coś jednak musiało mnie przy tych tomach zatrzymać. Ciężko nazwać mi tę powieść horrorem, a raczej kierowałbym się w stwierdzeniu, iż jest to powieść Fantazy. Co nie zmienia faktu, że chętnie wrócę do twórczości Pana Dardy, gdyż posiadam w swojej kolekcji chyba, wszystko co zostało wypuszczone na polski rynek :P

Jest moc.
Jak nie lubię się bać, tak lubię książki Pana Stefana Dardy.
Jest dreszczyk.
Jest niespodziewane. J
est przerażająco momentami.
Już kolejna seria czeka.
Nie będę zwlekać.
Naprawde polecam.

Jest moc.
Jak nie lubię się bać, tak lubię książki Pana Stefana Dardy.
Jest dreszczyk.
Jest niespodziewane. J
est przerażająco momentami.
Już kolejna seria czeka.
Nie będę zwlekać.
Naprawde polecam.

Czytanie cyklu "Czarny Wygon" dobiegło końca. Ostatni, czwarty tom czyli "Bisy II" to powieść bardzo udana. Może nie aż tak wspaniała ja dwie pierwsze części serii ale i tak czytanie było ogromna przyjemnością. Duży plus za zakończenie.

Szczerze polecam :)

Szczerze polecam :)

Zbytnia intensyfikacja akcji i zmiany w rzeczywistości to wady ostatniej części opowieści. Mimo wszystko warto. Nie rozstaję się jeszcze z panem Dardą.

• Horror

Stefan Darda Czarny Wygon: Bisy II Zobacz więcej