Czarny Wygon: Bisy II

Cykl: Czarny Wygon (tom 4)
Wydawnictwo: Videograf II
horror
Ag2S

Ostatnia część cyklu o przeklętej wiosce na Roztoczu. Przenikające z innego wymiaru zło łączy się z mocami, które w małej wiosce znalazły podatny grunt i błyskawicznie rosną w siłę. Witold Uchmann przekonał się już na własnej skórze, czym to grozi, więc postanawia stawić im czoła. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie i wszystko wskazuje na to, że są szanse na pozytywny obrót spraw, gdy nagle z...

Ostatnia część cyklu o przeklętej wiosce na Roztoczu.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf, 2014

źródło okładki: http://www.stefandarda.pl/

Wkp | 2017-12-11

CZARNY WYGON NA BIS… ZNÓW

Cokolwiek by nie mówić o „Czarnym Wygonie” Dardy, pewną rzecz trzeba zauważyć już na wstępie: to zdecydowanie jedna z najlepszych polskich serii grozy w ogóle. Klimatyczna, dobrze napisana i nieźle poprowadzona. Może nie nowatorska, ale na tyle sprawnie zrobiona by zapewnić miłośnikom horrorów porcję solidnej rozrywki. I nadal nie zawodzi, chociaż czwartej – i zarazem finałowej – części brak już nieco świeżości.

Pisać o fabule „Bisów II” nie ma chyba zbyt wiele sensu. Bo przecież nikt nie zacznie swojej lektury od tej właśnie części (a nawet gdyby to zrobił, nie odnajdzie się w całości tak, jak powinien), a każdy kto czytał poprzedni tom, wie czego może się spodziewać. Bo z „Bisami” jest po części, jak z 2 i 3 odsłoną „Matrixa” czy „Piratów z Karaibów” – stanowią jedną całość. Co zatem można rzec o treści? Czarny z Dobrowolskim kręcą się w pobliżu, historia Starzyzny może się więc powtórzyć. Dlatego też bohaterowie powracają po raz kolejny (ale czy...

wiejskifilozof | 2014-08-22

Oj długo,bardzo długo czekałem na tę książkę.W końcu wizyta w Galerii Siedleckiej i udanie się do Empiku sprawiło,że mogę się nią cieszyć.
Jak,się zabrałem rano do czytania to skończyłem koło 23.
Było warto,wydawać te ponad 30 zł.
Bo,książka jest dowodem na to,że literatura grozy w naszym kraju stoi coraz lepiej.
Pan Darda zabrał mnie w kolejną podróż,po jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.
Kiedy zacząłem czytać,to znów przypomniałem sobie bohaterów poprzednich książek.
Bisy II są lepsze,od poprzedniej książki.
Więcej,jest tu akcji.
I czytelnik chyba (piszę o sobie) odczuwa większy niepokój.
Bardzo dobra książka.

joaśka | 2014-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2014

Mam zamienny tytuł dla tej książki: "Niefortunne pożegnanie" :/ Nie wiem, czy Stefan Darda już był tak znudzony swoimi bohaterami czy też zabrakło pomysłu, ale efekt końcowy nie jest zachęcający. Myślę, że postaci literackie, jakkolwiek niektóre z nich wredne, zasługiwały na lepsze pożegnanie. Wiem, że trudno trzymać ten sam poziom, a kontynuacje są na ogół nieco gorsze, ale do licha, niech to się chociaż zbliża do poprzeczki tomu pierwszego ! :/
Nic mnie nie przestraszyło, nic nie zafrapowało. Miałam wrażenie, że po prostu Autor chciał na siłę skończyć tę trylogię, gdyż ma pomysł na następną książkę. Mam nadzieję, że jest ona tego warta, co zrobił z "Czarnym Wygonem" :p

Jedną gwiazdkę dałam awansem - za dotychczasowe zasługi ;)

książek: 1953
Ewa | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Ufff...! Nareszcie koniec !
Akcja tak pokretna i nieczytelna, że nie wiem w końcu o co chodziło. Nic mnie nie wciągnęło, nie czułam bicia serca ze zgrozy. Jednym słowem wynudziłam się za wszystkie czasy. Myślę także, że nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione, o zgrozo... czyżby autor chciał uraczyć nas kolejnymi częściami!?
Dwie pierwsze części też mnie nie zachwyciły tak jak " Dom na wyrębach". Autor nie grzeszył również skromnością , reklamując swoją powieść.
Nie idźcie ta drogą, nie warto.

Zuela | 2017-01-26

Wioska przeklętych,gdzie z powodu tzw grzechu zaniechania czas stanął w miejscu,Mieszkańcy nuie mogą opuścić wioski ani nikt z zewnątrz nie może dotrzeć do nich.Raz w roku w Wielkanoc,gdzy biją dzwony jest szansa na odrócenie losu.Zło usiłuje przeniknąć wszędzie zewsząd.Czy jest szansa by to zatrzymać?Darda polskim Kingiem!!!!!

Isadora | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Bisy II" to ostatnia, długo wyczekiwana przez fanów prozy Stefana Dardy, część tetralogii "Czarny Wygon". Stanowi ona bezpośrednią kontynuację poprzedniego tomu - fabuła "Bisów", oscylująca nie tylko wokół wydarzeń związanych z przeklętą wioską na Roztoczu, ale i losów dziennikarza, który przypadkiem ściągnął na siebie uwagę nieczystych sił, wyraźnie zbliżała się do punktu kulminacyjnego, pozostawiła jednak czytelnika z zaostrzonym apetytem i poczuciem niedosytu: spiętrzenie nierozwiązanych dotychczas wątków, nagromadzenie nowych, otwarte zakończenie oraz wizja ostatecznej rozgrywki majacząca gdzieś w niedalekiej przyszłości - wszystko to pozwalało domyślać się spektakularnego czy choćby efektownego finału. Czy "Bisy II" spełniły oczekiwania czytelników i okazały się godnym zwieńczeniem cyklu?

Warszawski dziennikarz Witold Uchmann właściwie nie ma wyboru - zbyt mocno zaangażował się w sprawę przeklętej wioski zawieszonej w czasie i losy jej mieszkańców, by sobie odpuścić i...

ziomal666 | 2017-02-10

Ostatnia i najlepsza z mojego punktu widzenia część Czarnego Wygonu. Czytanie Bisów II było dla mnie bardzo przyjemne. Wszystkie sprawy zostały wyjaśnione, a więc niestety kolejnych części można się już niestety niespodziewać. Podsumując cały cykl, Czarny Wygon jest naprawdę za**bisty i oryginalny.

Katarzyna | 2017-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2017

„Bisy II” ostatnia część tetralogii zatytułowanej „Czarny Wygon”, stworzonej przez polskiego autora Stefana Dardę.
Przykre jest to, że poziom serii ma tendencję spadkową. Choć „Bisy II” jest ciut lepsza od poprzedniczki. Treść prezentuje więcej akcji i napięcia. Coś się dzieje zarówno w Starzyźnie i w świecie realnym. Witold Uchmann toczy walkę na czas ze złymi mocami.
Minusem jest zbyt mnoga ilość postaci i imion zebranych ze wszystkich części, a są za mało zarysowane aby można je było wyraźnie utrwalić w pamięci - chaos w fabule gotowy.
Z początku wątki rozwijają się mozolnie a Uchmann dużo rozmyśla, potem lektura już bardziej wciąga. „Bisy II” niestety nie mają już tego klimatu grozy, co pierwsze tomy.
Dobrze, że to ostatnia część i spawy zostały wyjaśnione, bo wena na tę serię chyba skończyła się autorowi przy drugim tomie.

Podsumowując:
Tom 1 „Słoneczna Dolina” - 7
Tom 2 „Starzyzna” - 6
Tom 3 „Bisy” - 4
Tom 4 „Bisy II” - 5

eR_ | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Przenikające z innego wymiaru zło łączy się z mocami, które w małej wiosce znalazły podatny grunt i błyskawicznie rosną w siłę. Witold Uchmann przekonał się już na własnej skórze, czym to grozi, więc postanawia stawić im czoła. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie i wszystko wskazuje na to, że są szanse na pozytywny obrót spraw, gdy nagle z objętej klątwą zatajenia Starzyzny zaczynają do niego docierać coraz bardziej niepokojące wieści. Wygląda na to, że będzie musiał wrócić tam raz jeszcze, by stoczyć ostateczną walkę z Czarnym i jego sprzymierzeńcami...Tyle dowiadujemy się z okładki.

Ostatni tom cyklu, który ostatnimi dniami zawładnął mną doszczętnie.
Nasi bohaterowie zmierzą się z siłą, która zaczęła przenikać do naszego świata i każdy może być podatny na jej oddziaływanie.
Rewelacyjnie stopniowane napięcie to największy plus całego cyklu.
Gdzieś czytałem, że specyficzny język autora utrudnia lekturę jego powieści.Poważnie? Nie zauważyłem nic, co utrudniałoby mi zgłębianie losów...

mrbun9l3 | 2014-01-25

kompletny brak pomysłu na kontynuacje...

Nominacje do Nagrody Zajdla za rok 2014

Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy tegorocznych nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Laureaci zostaną wyłonieni podczas jubileuszowego XXX Polconu, który w tym roku odbędzie się w sierpniu w Poznaniu.