Jak wytresować Cthulhu. Tom II. Coś na dachu

Okładka książki Polskie literackie drogi Maciej Jasiński, Jacek Michalski
Polskie litera... Maciej Jasiński, Ja...
Okładka książki Nawojka. Z miłości do nauk Maciej Jasiński, Jacek Michalski
Nawojka. Z mił... Maciej Jasiński, Ja...
Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Mucha 3: The Fly vs the Beatles vs The Dirty Dozen. Maciej Jasiński, TOMXYZ
Mucha 3: The F... Maciej Jasiński, TO...

Z pewną nostalgią wspominam serię Wehikuł Czasu, z którą zetknąłem się w dzieciństwie, która była oparta na podobnej mechanice. W tym samym czasie zaczytywałem się opowieściami grozy. Dlatego z przyjemnością sięgnąłem po dwie części z serii „Jak wytresować Cthulu”. Mimo, że są to pozycje dla młodych czytelników, z powodzeniem łączą te dwie pasje.

Serię stworzył znakomity duet autorów doskonale znanych w środowisku komiksowym, ale i świetnie rozpoznawalnych dla szerszej publiczności. Za scenariusz odpowiada Maciej Jasiński, rysunki stworzył Jacek Frąś. Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Tadam.

Tom II – „Coś na Dachu” to dalszy ciąg przygód dwójki przyjaciół. Tym razem spędzają wakacje u cioci Zenobii. I nie są to nudne, wiejskie wakacje. Podróże w czasie, eksploracja strasznego i tajemniczego domu, spotkanie z wilkołakiem to tylko część niesamowitych przygód, które czekają na nas w tej książeczce. Tym razem 189 paragrafów i różnorakie ścieżki, którymi możemy pokierować fabułą.

Książeczki są idealne na długie, zimowe wieczory. Każda z nich to około 1,5 godziny zabawy i dzięki różnorodnym rozwiązaniom możemy do nich wracać kilkakrotnie. I co najważniejsze, wyróżniają je świetne ilustracje oraz bardzo dobrze napisane historie.

Co można ulepszyć w kolejnych tomach? Przychodzą mi do głowy jedynie dwie rzeczy. Wprowadzenie większej ilości stron z możliwością wyborów, które pozwoliłyby nam jeszcze swobodniej kierować losami bohaterów. Dobrym pomysłem byłoby zrobienie także wersji dla chłopców, co doskonale się sprawdziło w książeczce „Burze Kuchenne”. Wiadomo bowiem, że w pewnym wieku chłopcy najchętniej utożsamiają się z chłopięcym bohaterem.
Więcej na:

Serię stworzył znakomity...

Czy spotkaliście się kiedyś z bohaterem książki, którego imienia nie jesteście w stanie wymówić? Jeśli nie, to spróbujcie z tym tytułem: „Jak wytresować Cthulhu”. Zdziwieni? Ja też byłam, później w trakcie lektury nazywałam go po prostu zlepkiem przypadkowych liter, za każdym razem innym 🙂

Dla jednych już sam niewiele mówiący tytuł będzie stanowił zagadkę, przez którą będą chcieli dostać tę książkę w swoje ręce. Nie wszyscy są jednak zwolennikami tajemnic, więc niekoniecznie tytułowe „coś na dachu” ich zaciekawi. Zajrzyjmy zatem do środka, by przekonać się, że intuicja nie zawiodła tych pierwszych.

Publikacja składa się z fragmentów tekstu ułożonych zupełnie bez zachowania chronologicznego porządku. Czytając je po kolei, nic byśmy nie zrozumieli. I taki właśnie był zamysł autora. Każdy tekst opatrzony jest numerkiem, a na jego końcu znajduje się kolejna liczba, do której należy się udać. Książka zyskuje dzięki temu na dynamice, dłużej trzyma też w napięciu, co będzie dalej. Skoro przeskakiwanie na odpowiednie strony sprawiło tyle radości mnie jako osobie dorosłej, to ile zabawy będą przy tym miały dzieci!

Ale to nie koniec dobrych wieści. Poza tekstem i numerkami w książce znajdziemy także ilustracje, a na nich… ponownie liczby! Dzięki temu Czytelnik odnosi wrażenie, że współtworzy historię. W zależności od tego, który numer wybierze, opowieść pójdzie w innym kierunku. Genialne? Ja też tak sądzę. Nie tylko ze względu na atrakcyjność pomysłu i związaną z tym zabawę. Jest tu ukryte coś głębszego. Taki kształt książki wymusza na dziecku dokonywanie wyborów i myślenie o konsekwencjach, jakie te wybory przyniosą. Kształcimy w ten sposób decyzyjność oraz przewidywanie – umiejętności trudne, ale niezbędne na dalszych etapach życia.

Książkę zdecydowanie polecam. Zarówno ze względu na jej formę, jak też ciekawie opowiedzianą historię. Kolejną zaletą jest to, że można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem inaczej poprowadzić akcję utworu. Autor stworzył coś, co uczciwie należy ocenić na 10!

zaczytana.com.pl

Zupełnie nowa odsłona czytania... książka-gra/ książka paragrafowa dla Młodych Czytelników, propozycja dla tych którzy połykają książki, ale też dla tych, którzy do czytania podchodzą sceptycznie.
Świetny (w porównaniu z pierwszym tomem - szybszy, mroczniejszy i bardziej wciągający) tekst Macieja Jasińskiego oraz obłędne, dopracowane w każdym szczególe ilustracje Jacka Frąsia.

Polecam

• Natasha