Difficult Women

Wydawnictwo: Little, Brown Book Group
angielski
Sophy

'Phenomenally powerful and beautifully written' the Guardian The women in these stories live lives of privilege and of poverty, are in marriages both loving and haunted by past crimes or emotional blackmail. A pair of sisters, grown now, have been inseparable ever since they were abducted together as children, and must negotiate the elder sister's marriage. A woman married to a twin pretends...

'Phenomenally powerful and beautifully written' the Guardian

The women in these stories live lives of privilege and of poverty, are in marriages both loving and haunted by past crimes or emotional blackmail. A pair of sisters, grown now, have been inseparable ever since they were abducted together as children, and must negotiate the elder sister's marriage. A woman married to a twin pretends not to realize when her husband and his brother impersonate each other. A stripper putting herself through college fends off the advances of an overzealous customer. A black engineer moves to Upper Michigan for a job and faces the malign curiosity of her colleagues and the difficulty of leaving her past behind.

From a girls' fight club to a wealthy subdivision in Florida where neighbours conform, compete, and spy on each other, Gay delivers a wry, beautiful, haunting vision of modern America.

'Gay brings the powerful voice that flows through her work as a novelist and cultural critic to the 21 short stories in her first collection . . . Gay's "difficult women" are unforgettable' BBC.com

'Gay's signature dry wit and piercing psychological depth make every story mesmerisingly unusual and simply unforgettable' Harper's Bazaar

źródło opisu: https://www.littlebrown.co.uk/books/detail.page?isbn=9781472152770

źródło okładki: https://www.littlebrown.co.uk/books/detail.page?isbn=9781472152770

WielkaRecka | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

,, Histeryczki” to książka, która naładowana jest różnymi emocjami. To wspaniały obraz współczesnej kobiety, namalowany za pomoc słów. I choć język jest prosty, lekki wręcz przyjemny to problemy jakie zostały poruszone w tym zbiorze, powodują, że musisz ,, przetrawić „ te gorycz, która wypływa ze stron. Bowiem to głos prawdy. Historie, które są bliskie nam kobietom. To apel do mężczyzn ,, Jestem takim samym człowiek jak Ty, więc nie traktuj mnie , jak coś gorszego lub zabawkę z którą możesz zrobić co tylko chcesz.” Autorka w swoim zbiorze dotyka takich tematów jak gwałt, śmierć, samotność, brak akceptacji siebie, przemoc, miłość, bycie matką, żoną , kochanką. To wspaniała lecz bolesna podróż po życiu kobiety. Pełna bólu, cierpienia, pożądania, samotności i walki o szczęśliwe zakończenie. Jestem zachwycona i oczarowana mądrościami, jakie płyną z tej pozycji. To kwintesencja nas kobiet i warto zapoznać się z tym zbiorem. Dlaczego? Bo przedstawia nas współczesne kobiety takimi...

olga | 2018-10-12
Przeczytana: 30 września 2018

Bohaterkami opowiadań Roxane Gay są kobiety. To zróżnicowane kolorem skóry, wiekiem, pochodzeniem, wykształceniem, silne, wytrzymałe fizycznie przedstawicielki womenpower, które wywalczyły sobie miejsce w świecie, zdominowanym przez mężczyzn. "Nikt nie dowali jak dziewczyna" - mówi jedna z nich, lubiąca sobie, niczym w "Podziemnym kręgu", odreagować stres w walce na pięści z innymi kobietami.
Bohaterki, choć w wielu aspektach są różne, łączy jedno - każda z nich jest emocjonalnie rozchwiana. Co spowodowało, że ich stan psychiczny pozostawia tyle do życzenia? Jakie dramaty kryją ich życiorysy? Przyczyny są różne. Pedofilia w rodzinie, gwałt, strata dziecka, dramat, którego efektem jest przygniatające poczucie winy... Opowiadania Roxane Gay w sposób do bólu uczciwy, bez rozckliwiania się i owijania w bawełnę ukazują, że mimo rewolucji obyczajowej i feminizmu, kobiety nadal często postrzegane są jako słabsze, szufladkowane przez mężczyzn w rolach, w jakich chcieliby je widzieć -...

Maromira | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

„Miałam dziesięć lat. Carolina jedenaście. Błagałyśmy o wszystko: o jedzenie, o haust świeżego powietrza, o chwilę na osobności w gorącej wodzie. Błagałyśmy o litość i wytchnienie dla naszych ciał, nim zostaną do reszty zniszczone. Nie słuchał. Nauczyłyśmy się nie błagać. On też się nauczy. Albo nie. To nie miało już żadnego znaczenia.”

„Histeryczki” ciężko się czyta. Choć historie przestawione są często diametralnie różne (od opowieści o mieszkańcach jakiegoś miasteczka na Florydzie, przez historie dwóch sióstr związanych tragicznym wydarzeniem z przeszłości, po opowieści o przemocy i gwałtach), jedne bardziej, inne mniej przejmujące, jednak większość opowiadań jest trudna w lekturze.

Z jednej strony człowiek chciałby przeczytać więcej niż jedno opowiadanie naraz, z drugiej – często ton opowiadania to uniemożliwia. Tu warto byłoby jeszcze dodać, że każdy tytuł jest nieco inaczej napisane – są takie napisane w formie kwestionariusza (lub inaczej mówiąc – kolejnych pytań i...

mrs_cholera | 2018-10-14

mrs-cholera.blogspot.com

Bałam się troszeczkę tego zbioru. Tego, że dostanę feminizm w najgorszym stereotypowym wydaniu: ,,chcę równości, ale wnieś mi szafę’’. Bo uważam, że na feminizm nakłada się kalkę karykatury, podobnie jak na społeczeństwo LQBT i parady równości. Z autorką nie miałam wcześniej styczności, ba, nawet o niej nie słyszałam… i zamierzam to nadrobić. W sposób niecierpiący zwłoki, bo Histeryczki napisała tak, że gdybym mogła usiąść z nią w kawiarni, prawdopodobnie wykończyłaby mnie kofeina, a i tak byłoby mi mało. Rozmowy z nią.
Powiem ‘’tak’’. Usłyszysz mnie.
Histeryczki to zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: matek, sióstr, kochanek, szalonych, przegranych oraz skrzywdzonych, oscylujące wokół miłości, przemocy i skomplikowanych sieci międzyludzkich relacji.
Bohaterkami są tu nieodmiennie kobiety. Nie wyjątkowe, gorsze czy inne. Żaden margines. Nie chodzi o sytuację ekonomiczną, poziom wykształcenia czy kulturalnego obycia, ale o bagaż...

Ola | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018