Pszczelarz z Sindżaru

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Otwarte
7,82 (51 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
5
9
10
8
16
7
13
6
6
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Beekeeper: Rescuing the Stolen Women of Iraq
data wydania
ISBN
9788375155693
liczba stron
296
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS. Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o...

Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS.

Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o czwartej nad ranem. O, słyszysz? Znowu ktoś dzwoni.

Od 2014 roku ISIS terroryzuje Sindżar, pustynny region w Iraku zamieszkany przez kilkadziesiąt tysięcy jezydów. Mężczyźni, którzy odmawiają przejścia na islam, są zabijani, a kobiety sprzedawane w niewolę.
W obliczu nieludzkiego cierpienia, jakiego doświadczają mieszkańcy tego regionu, czyny pszczelarza Abdullaha są czymś niesamowitym i budzącym podziw. A on sam jest dowodem na to, że wciąż nie brak ludzi, którzy są gotowi zaryzykować wszystko, by walczyć o tych, których życie jest już prawie stracone.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Fragment książki

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (247)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1106
Aleksandra | 2019-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Co wiemy o ISIS? Wydawać by się mogło, że naprawdę sporo... A co wiemy o ich ofiarach? O zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w złym miejscu o złym czasie.
Co jakiś czas jesteśmy "bombardowani" informacjami o kolejnych zamachach, zamieszkach, aktach terrorystycznych czy przerażających działaniach ISIS. Słuchamy z początku zszokowani, by kilka lat później nie reagować już takim poruszeniem. Tylko gdy padają liczby, to czasem aż dreszcz przechodzi po naszych plecach.
W tym wszystkim jest Abdullah. Pszczelarz, który podjął się niesamowitego, wręcz heroicznego czynu. A raczej czynów...

http://www.pierwszadamaoksiazkach.pl/pszczelarz-z-sindzaru-dunya-mikhail-wydawnictwo-otwarte/

książek: 185
Lulu | 2019-01-04
Na półkach: Książki 2019, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Książką "Pszczelarz z Sindżaru" zainteresowałam się po przeczytaniu informacji która jest zamieszczona z tyłu okładki. Z blurba dowiadujemy się że tematem książki będzie ISIS które od 2014 roku terroryzuje Sindżar region w Iraku zamieszkany przez jezydów.Gdzie mężczyzn zabijano a kobiety sprzedawano . Poznamy również człowieka który nie wacha się udzielić pomocy kobietom podczas ucieczki od bojowników . Autorką książki jest pani Dunya Mikhail , poetka i reporterka irakijska , która została zmuszona do wyjazdu z kraju przed 30 laty. Książka należy do gatunku non- fiction, reportaż. Pani Dunya rozmawia przez telefon z pszczelarzem Abdullahem , który opowiada jej historie kobiet zniewolonych przez Daesz a którym udało się uciec. Czasami uda się jej porozmawiać z tymi kobietami . Każda historia jest inna mimo takiego samego początku . Bojownicy ISIS napadają na nich i sprytem doprowadzają mężczyzn do śmierci a kobiety do niewoli. Książka mówi również co robią z dziećmi i to było dla...

książek: 515
Ruda | 2019-01-15
Na półkach: Przeczytane

Ci, którzy snują opowieści...

„Pszczelarz z Sindżaru” jest kolejną, po czterech tomikach poezji, książką autorstwa Mikhail. Opisuje wydarzenia dziejące się w Sindżarze, zamieszkanym przez jezydów pustynnym regionie w Iraku. Obszar ten od 2014 roku był terroryzowany przez Państwo Islamskie – ISIS (Daesz). Ci, którzy nie zdążyli uciec, byli brani w niewolę i – w zależności od „przydatności” – zabijani lub sprzedawani.

Dunya Mikhail jest urodzoną i wychowaną w Bagdadzie poetką irańską. Na tamtejszym uniwersytecie zdobyła tytuł Bachelor of Arts, potem pracowała jako redaktor działu literackiego, dziennikarz i tłumacz w „Baghdad Observer”. Kiedy reżim Saddama Husajna uznał ją za wroga państwa i groził śmiercią, zdołała uciec do Stanów Zjednoczonych. Za swoje poezje, dotykające problemów wojen na Środkowym Wschodzie, otrzymała nagrodę Organizacji Narodów Zjednoczonych Human Rights Award for Freedom of Writing.

„Pszczelarz z Sindżaru” to częściowo reportaż, częściowo wspomnienia...

książek: 100
esclavo | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Czytając gazety i ogladając serwisy informacyjne ciężko nie na trafić na problem uchodźców, niekończącej się wojny na Bliskim Wschodzie i ludzki dramat. Jak to wyglądało w 2014 roku, gdy ziemie Iraku pustoszyło ISIS? Ten temat w swojej książce chce nam przybliżyć Dunya Mikhail, irakijska poetka i reporterka.

" - Tak, rozumiem - odparłam, wyobrażajac sobie, że trudno zjeść normalnie posiłek, gdy dokoła wali się świat."

Można by rzec, że książka to zbiór wywiadów przeprowadzonych przez autorkę. Rozmawia ona telefonicznie z tytułowym Pszczelarzem - Abduallahem, który wszystkimi możliwymi środkami ratuje porwane przez ISIS (Daesz) kobiety, narażając przy tym swoje życie i życie swoich pracowników. Historie te są bardzo smutne i trudne. Ciężko przejść obojętnie obok porwań, gwałtów, niewolnictwa i najczęściej - śmierci. Bo śmierci jest najwięcej. Opisy masowych egzekucji wykonywanych w imię boga u mnie wywoływały złość, ale i bezsilność, a na usta cisnęło się pytanie - dlaczego świat...

książek: 168
Magdalena | 2018-12-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Dziś przedpremierowo polecam książkę "Pszczelarz z Sindżaru" Dunya Mikhail, która w Polsce swoją premierę będzie miała 30.01.2019. Ukaże się nakładem Wydawnictwa Otwarte.

Książka z serii non-fiction pokazująca prawdziwą historię pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS. W książce zamiast skrótu ISIS autorka używa Daesz.

Krótka notka na temat książki:

Dawniej prowadziłem interesy w Iraku i Syrii, ale odkąd nastała ta zaraza Daeszu, moją rolą jest ratowanie branek. Telefon dzwoni bez przerwy. Czasem to sami bojownicy sprzedają mi porwane kobiety. Wczoraj uratowałem całą rodzinę. Nie mogłem zmrużyć oka, dopóki w końcu nie przyjechali cali i zdrowi o czwartej nad ranem. O, słyszysz? Znowu ktoś dzwoni.

Od 2014 roku ISIS terroryzuje Sindżar, pustynny region w Iraku zamieszkany przez kilkadziesiąt tysięcy jezydów. Mężczyźni, którzy odmawiają przejścia na islam, są zabijani, a kobiety sprzedawane w niewolę.

W obliczu nieludzkiego cierpienia, jakiego...

książek: 80
O-czytane | 2019-01-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2019

„Kochałam swoje rodzinne miasteczko. Wiodłam proste, szczęśliwe życie w dużej rodzinie złożonej z dwudziestu sześciu osób. Przez trzy miesiące spędzone w niewoli pragnęłam, by nastąpił koniec świata. Ale problem nie w tym, że świat się skończy, lecz, że będzie trwał niezmieniony”.

Ile jest w stanie znieść człowiek, który pod przymusem trafia w niewolę? Co czuje, gdy traci dosłownie wszystko? Rodzinę, przyjaciół, dom, dobytek całego życia. Traci kontakt ze światem, dookoła widzi
tylko wojnę i ścigających ludzi z ISIS, znanymi także pod nazwą Daesz.

„Pszczelarz z Sindżaru” to opowieść w formie wspomnień ludzi, którzy przeżyli okrutne wydarzenia w swoim kraju na Bliskim Wschodzie. Autorka książki Dunya Mikhail – poetka i irakijska reporterka postanowiła zaryzykować, zebrać opowieści ludzi i zawrzeć je w tej oto książce. To prawdziwa historia, wstrząsająca do szpiku kości i wywołująca ciarki na całym ciele.

Książka ta zawiera szczegółowe opisy wydarzeń, które widzieli lub na własnej...

książek: 2059
izusr | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

To nie jest lekka książka, to nie jest książka, którą czyta się jednym tchem. To książkach, przy czytaniu której trzeba robić dłuższe przerwy, bo łapie nas bezdech, bo oczy wilgotnieją, bo nie jesteś w stanie przyjąć tyle nieszczęścia, tyle bestialstwa, tak wielkiej rozpaczy na raz. A one musiały...

"Pszczelarz z Sindżaru" przetykany jest wspomnieniami i poezją autorki. Dunya Mikhail pisze o swoim wyjeździe z kraju, o tym, co czuła, gdy dowiedziała się, że do Iraku wkroczył Daesz, o obawach o własnych bliskich i o powrocie po dwudziestu latach do świata doszczętnie zniszczonego. To też opowieść o mężczyźnie, który w obliczu niebezpieczeństwa zrezygnował z własnej pasji, by zupełnie bezinteresownie zająć się ratowaniem ludzi często zupełnie mu obcych. Ale przede wszystkim "Pszczelarz z Sindżaru" to historie, wiele historii skrzywdzonych kobiet. Historie totalnie wstrząsające. Historie, które sprawiają, że coraz szerzej otwierasz oczy. Historie, w które ciężko jest...

książek: 928
marika | 2019-01-12
Na półkach: Przeczytane

W sierpniu 2014 roku Daesz (ISIS) przyszedł do domów Jezydów w Sindżarze. Mężczyźni, którzy nie zgodzili się przejść na islam od razu byli mordowani. Kobiety natomiast stawały się niewolnicami sprzedawanymi na targach. Kupowane przez bojowników za grosze miały być żonami, kochankami i matkami w Państwie (tak zwanym) Islamskim.
Torturowane, gwałcone, przekazywane z rąk do rąk nie zawsze miały siłę na ucieczkę. Niektórym na szczęście udało się uwolnić, a wiele z nich nadal żyłoby w horrorze gdyby nie odwaga i zawziętość tytułowego pszczelarza - Abd Allaha.
Autorka książki, dziennikarka i poetka, przeprowadza rozmowy z bohaterem, króry opowiada o wstrząsających historiach kobiet, które udało mu się przechwycić z rąk barbarzyńców. Dunya Mikhail oddaje też głos samym uratowanym z Daeszu kobietom.
Pomimo tego, że czytałam już nie raz o ISIS, to za każdym razem historie ich ofiar przerażają mnie tak samo. Okrucieństwo spowodowane fanatyzmem nie ma granic.
Nie jest to wybitny reportaż, nie...

książek: 5
rednog | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane

Pszczelarz z Sindżaru to tylko po części reportaż. W znacznym stopniu jest to zapis wspomnień kobiet, które z pomocą tytułowego pszczelarza uciekły z niewoli Daeszu i wspomnień samego głównego bohatera z przeprowadzania takich przechwyceń. Nie znajdziemy tutaj historii ISIS i wojny w Syrii dlatego nie radzę czytać tej książki osobom, które nie mają pojęcia o tym, co aktualnie dzieje się w Lewancie. Dla mnie książka była wspaniałym wprowadzeniem do sytuacji Jezydów w Iraku i ich ciągłych prześladowań z rak Daeszu. Zdaję sobie sprawę, że jest to na tyle wąski temat, że nie zainteresuje każdego, ale jako dodatek mający na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat tego, co dzieje się aktualnie na Bliskim Wschodzie - jak najbardziej polecam. Przez większą część książki wydawało mi się, że autorka szła na łatwiznę, bo jedynie przeprowadzała rozmowy z bohaterami przez telefon siedząc w swoim domu w Stanach, ale pod koniec książki odwiedza bohaterów w Iraku i sama przygląda się ich życiu...

książek: 760
aga_kucza | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Obok tej książki nie da się przejść obojętnie. Nie jest to lekka, ani tez przyjemna lektura o co to, to nie... To brutalna historia pełna przemocy i nienawiści. Ale każdy z nas powinien tę książkę przeczytać, uświadomić sobie i zrozumieć jakie dramaty odbywają się w innych częściach świata. Może też po to aby docenić jak sami mamy wiele...
Pszczelarz z Sindżaru to przede wszystkim powieść o człowieku, który ryzykując własnym życie ratuje kobiety z rąk ISIS!
"Przeszedłeś od plastrów miodu do plastrów na ludzkie rany"
To słowa, które odzwierciedlają to co robi Abdullah. Postanowił on opowiedzieć o swojej misji, o tym jak ratował kobiety i całe rodziny z rąk Daeszu. Wyrywał je z piekła, jakie zostało im zgotowane. Na oczach kobiet mordowano ich mężów, żywcem grzebano ich matki, siłą odbierano dzieci, a je same sprzedawano. Trafiały w ręce sadystów i gwałcicieli. Straciły rodziny, godność i zdrowie, a często i życie. Po powrocie do domu, nie każda z nich umiała się pozbierać i żyć...

zobacz kolejne z 237 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd