Głód. Pamiętnik (mojego) ciała

2021-06-15
2017-06-13
Anna Dzierzgowska
ciało głód dyscyplinowanie trauma

Ksiazka wyznanie, ksiazka autoterapia, o uwiezieniu we wlasnym ciele, o uwiezieniu we wlasnej przeszlosci a w szczegolnosci o konsekwencjach przemocy seksualnej, a jednoczesnie jednak o zawodowym sukcesie, o sile zycia, woli zycia, niepoddawaniu sie w swiecie bardzo nieprzyjaznym dla osob otylych. Autorka nie oczekuje od nas wspolczucia, a my zamiast wspolczucia zaczynamy ja najpierw rozumiec, a potem coraz bardziej podziwiac. W sensie logicznej calosci, ksiazka wydawala mi sie troszeczke ciut za dluga, ale koncowka jest za to bardzo mocna. To co mi sie bardzo podobalo to to ze jest to ksiazka nieszablonowa, nie powtarza sloganow, jest za to prosto z zycia.

Poza osobistymi doświadczeniami autorki, jest to też książka o tym, jak - jako społeczeństwo - nie dajemy przestrzeni osobom otyłym. Jak chętnie udzielamy "dobrych rad" i udajemy lekarzy wyliczając problemy wynikające z nadwagi, jakby te osoby "były nie tylko grube, ale też niewiarygodnie głupie, niczego nieświadome". To bardzo bolesna i osobista historia o traumie i (nie)radzeniu sobie z nią, o karaniu swojego ciała za to, czego doświadczyliśmy. Jednocześnie nie jest to historia odchudzania, przepełniona magicznymi sposobami na zgubienie wagi. To historia walki, trudnej i często bezsensownej nie tyle z nieprzystającym do wizji innych ciałem, co z nienawiścią do tego, czego to ciało doświadczyło. I próba poradzenia sobie z nią.

Szalenie inteligentna i mam wrażenie, sięgająca sedna problemu książka. Z wielką chęcią sięgnę po inne książki Roxane Gay. Ta z pewnością będzie jednym z ulubieńców roku.

Roxane Gay serwuje czytelnikom nagą, szczerą prawdę, która nie spodoba się wszystkim. Książka jest dość ciężka, jej przeżycia są ciężkie. Jej głos jest głosem milionów kobiet, które zmagają się z czymś więcej niż wiele z nas może sobie wyobrazić. Nie często zdarza się, że polecam książki, ale ta pozycja jest według mnie obowiązkowa.

Właśnie tego oczekuję od literatury-poznania innych perspektyw i światów. I to się autorce udało. To trudna podróż, momentami irytująca, ale warto.

Świetnie napisana, szczera, prawdziwa. Podrzuca impuls, żeby zastanowić się nad relacją ze swoim ciałem.

chaotyczna, wciąż to samo, temat trudny, ale grafomania

chaotyczna, wciąż to samo, temat trudny, ale grafomania

Ważna jako spojrzenie z drugiej strony: odczucia, represje, oczekiwania społeczne jakim poddawane są osoby otyłe.

Lektura ta to także bardzo bolesna historia bohaterki, to opis przemiany uśmiechniętej, zadbanej dziewczynki w skrzywdzoną bardzo brutalnie, osamotnioną ofiarę.

Męcząca. Nieustanne powroty do tych samych przeżyć, myśli, brak ciągu... Współczuję autorce, jednak... książka o kręceniu się w kółko.

Bardzo dobrze napisana, dość intymna, a zarazem zostawiająca nas z ogromem rozmyśleń książka.

Na półkach: , , , ,

Doskonała doskonałość.

To nie jest książka, która się podoba lub nie. To jest książka, którą czujesz, albo nią gardzisz.

Jestem zachwycona. Książka mojego życia.

Doskonała doskonałość.

Jestem zachwycona. Książka mojego życia.