Histeryczki

Data 1. wydania:
2017-01-03
Dorota Konowrocka-Sawa
Poradnia K
feminizm gwałt literatura amerykańska poczucie własnej wartości poszukiwanie sensu życia przemoc relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność uczucie współczesna kobieta zbiór opowiadań

Oficjalne recenzje i

Brzydkie słowo na „H”

[ 13 ] Link do recenzji

Zbiór opowiadań napisany przez kobietę dla kobiet. Szczególnie początkowe opowiadania zrobiły na mnie duże wrażenie. Jest ich w książce sporo, niektóre kilkustronicowe a niektóre bardzo krótkie, opowiadają o różnych problemach kobiet i ich przejściach, dlatego każda czytelniczka może znaleźć w niej coś, co jest jej bliskie. Na próżno szukać tu słodzenia i przekłamywania...

Histeryczki to zbiór opowieści o kobietach ktore przeszly pieklo. Bardzo wstrzasajaca ksiazka, niektorych opowiadan nie bylo mi latwo czytac. Polecam warta przeczytania

Nie jestem wielką fanką krótkich form prozatorskich, niemniej jest to kolejny zbiór opowiadań, po "Madame zero" Sarah Hall, który w ostatnim czasie bardzo przypadł mi do gustu. Mocna, charakterystyczna literatura, tytułowe "difficult women" rzeczywiście są bohaterkami z krwi i kości, a nie papierowymi postaciami, wymyślonymi na rzecz jakiejś tezy; są zatem złożone,...

Histeryczki to zbiór opowieści o kobietach - silnych kobietach po przejściach.
Opowieści, które pozostały ze mną na dłużej to: "Pójdę za tobą, Znamię Kaina, Północ, Dotknąć dna.

Po pierwszym opowiadaniu "Pójdę za tobą" byłam wstrząśnięta. Nie spodziewałam się tak mocnego uderzenia. Historia zawarta w "Północy" została mi również dłużej w głowie, a to dlatego, że bohaterka dała jednak sobie szansę.

Opowiadania w "Histeryczkach" są nieobliczalne, atakują z zaskoczenia brutalnym realizmem. Tu nie ma miejsca na subtelność. Roxane Gay przedstawia kobiety skomplikowane, zmagające się z traumami, pełne smutku po stracie. Mimo ogromnego ładunku często nieprzyjemnych emocji była to lektura bardzo satysfakcjonująca w treści i formie.

"Polski tytuł zbioru, „Histeryczki” (w oryginale „Difficult Women”), odwołuje czytelnika do niechlubnego pojęcia histerii, rzekomego zaburzenia psychicznego wywoływanego przez macicę, niegdyś swobodnie diagnozowanego przez lekarzy na podstawie dowolnie dobranych symptomów. Według tej „tradycji” każdy lęk, ból, smutek to w przypadku kobiet sprawka ich płci i wpisanej w nią...

Oryginalny tytuł zbioru to Difficult women tj. Trudne kobiety i taki wolałabym widzieć w polskim przekładzie. Tytuł nieco przekorny, jako że Gay pisze o kobietach po przejściach i/lub z problemami, niekiedy o kobietach tajemniczych albo „charakternych” czyli w jakiś sposób niewygodnych dla innych. Takich, jakie często można obejrzeć w amerykańskim kinie niezależnym.
Opis...

„Histeryczki” Roxany Gay to zbiór opowiadań. Bohaterkami są kobiety po przejściach. Skrzywdzone kiedyś, krzywdzone teraz. Nie wyjątkowe ani też nie gorsze. Czy na pewno? Wyjątkowe przez to co je spotkało. Nie dobro, ale zło. Czy dlatego gorsze? Z pewnością nie. Choć często tak o sobie myślą. Ich historie poruszają. Budzą złość. W końcu współczucie.
„Histeryczki” Roxany...

Zbiór opowiadań o kobietach doświadczonych przez los. Zachowują się dziwnie, ale kiedy wychodzi na jaw przez co musiały przejść w swoim życiu, budzą współczucie i zrozumienie. Nie są to lekkie opowiadania, jest przemoc, gwałt, raniąca miłość, trudne relacje. Każde opowiadanie porusza do głębi i zostaje w pamięci. Każde jest pełne goryczy, żalu i bólu. Tego nie da się...

Dyskusje

• 2018