rozwińzwiń

Histeryczki

Okładka książki Histeryczki Roxane Gay Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Histeryczki
Roxane Gay Wydawnictwo: Poradnia K literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Difficult Women
Wydawnictwo:
Poradnia K
Data wydania:
2018-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-03
Data 1. wydania:
2017-01-03
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366005136
Tłumacz:
Dorota Konowrocka-Sawa
Tagi:
feminizm gwałt literatura amerykańska poczucie własnej wartości poszukiwanie sensu życia przemoc relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność uczucie współczesna kobieta zbiór opowiadań
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brzydkie słowo na „H”529 29 25

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
183 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
317
290

Na półkach: ,

Być może nie do końca zrozumiałam.
Być może jeszcze nie dojrzałam do takich zbiorów opowiadań.
Być może mnie to przerosło.
Oczywiście niektóre historie przemówiły do mnie bardziej, inne mniej.
Dużo jest o stracie. Takiej głębokiej. Z którą raczej nie mogę się (jeszcze?) utożsamiać.
Nie można tym opowieściom odmówić, że są odważne. To na pewno.
Ale ja potrzebuje zżyć się z bohaterami. Spędzić z nimi czas. Mieć szanse na zrozumienie ich.
Nie miałam.
Zmęczyłam.
A może sięgnęłam po ten zbiór w złym momencie.

Być może nie do końca zrozumiałam.
Być może jeszcze nie dojrzałam do takich zbiorów opowiadań.
Być może mnie to przerosło.
Oczywiście niektóre historie przemówiły do mnie bardziej, inne mniej.
Dużo jest o stracie. Takiej głębokiej. Z którą raczej nie mogę się (jeszcze?) utożsamiać.
Nie można tym opowieściom odmówić, że są odważne. To na pewno.
Ale ja potrzebuje zżyć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
542
477

Na półkach:

Jestem pod wrażeniem tej książki. Czytałam ją w podróży, bo lubię wtedy czytać opowiadania. Jednak ta książka zasługuje na czytanie w skupieniu. Jest napisana ładnym językiem. Dość lakonicznie a jednocześnie dosadnie. Każde opowiadania porusza wybrany problem dotyczący kobiet np. tego jak jesteśmy postrzegane, z czym mierzymy się na codzień. Problemy o których się nie mówi za wiele, albo wcale. Za to doceniam tę książkę najbardziej. Za dogłębne zrozumienie kobiecych bolączek przez autorkę. Za brak lęku przed poruszaniem kwestii molestowania i gwałtu. Wszystko jest opisane tak jak trzeba. Nie po to by wywołać emocje i kontrowersję, ale by coś ważnego przekazać. Największe wrażenie zrobiło na mnie ostatnie opowiadanie, które o ile dobrze się orientuje, jest historią z życia samej autorki. Poruszyło mnie.

Jestem pod wrażeniem tej książki. Czytałam ją w podróży, bo lubię wtedy czytać opowiadania. Jednak ta książka zasługuje na czytanie w skupieniu. Jest napisana ładnym językiem. Dość lakonicznie a jednocześnie dosadnie. Każde opowiadania porusza wybrany problem dotyczący kobiet np. tego jak jesteśmy postrzegane, z czym mierzymy się na codzień. Problemy o których się nie mówi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
322
227

Na półkach: , , , ,

Opowiadania tej pisarki mają nutę tego realizmu i smutku , które były grane w opowiadaniach Flannery O'Connor. Smutne, rozdzierające serce, wstydliwe, brutalne, po niektórych czułam ból, niektóre słowa czy zdarzenia na pewno pozostaną ze mną na długo.. opowieści o kobietach dla kobiet. Niektóre dzieją się w światach nieistniejących, ale jestem w stanie uwierzyć , ze obok nas na pewno działy się podobne dramaty. W niektórych dostrzegłam ziarenko radości, nadziei, a to już coś. Po prostu wspaniałe.

Opowiadania tej pisarki mają nutę tego realizmu i smutku , które były grane w opowiadaniach Flannery O'Connor. Smutne, rozdzierające serce, wstydliwe, brutalne, po niektórych czułam ból, niektóre słowa czy zdarzenia na pewno pozostaną ze mną na długo.. opowieści o kobietach dla kobiet. Niektóre dzieją się w światach nieistniejących, ale jestem w stanie uwierzyć , ze obok...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3756
944

Na półkach: , , ,

W oryginale „Difficult Women”, zaś w polskim wydaniu mamy do czynienia z tytułem bardziej wymownym, bo kim są Histeryczki?
Hipokrates i Platon mówili o macicy histeria, która, według nich miała tendencję do wędrowania po kobiecym ciele, powodując szereg schorzeń fizycznych i psychicznych. W XVIII i XIX wieku histeria kobieca była jednym z najczęściej diagnozowanych „zaburzeń”, co w praktyce odwoływało się do przeróżnych schorzeń, jak i kobiecych zachowań, tym samym wzmacniając stereotypy dotyczące płci. Kobieta płacze nie tylko dlatego, że jest kobietą, posiadaczką macicy, ale przede wszystkim dlatego, że odczuwa smutek, ból, doznaje psychicznej oraz fizycznej krzywdy. Dziś nazywanie kobiet w takich momentach histeryczkami pozwalałoby zamieść problemy pod dywan. A Gay niczego nie zamierza ukrywać. Karty jej opowiadań wypełnia przemoc, gwałt, pedofilia, brutalna rzeczywistość jaką odkrywają nie tylko kobiety, ale i małe dziewczynki. W bohaterkach "Histeryczek" na próżno szukać niewinności, radości czy samoakceptacji.

(...)

"Histeryczki" nie są tylko jakieś, one są charakterystyczne i konkretne w nazywaniu rzeczy po imieniu; dostajemy rzeczywistość bez niedomówień. Roxane Gay niczego nie podkoloryzuje, ani nie przemilczy by tylko dać odbiorcy jakąś pociechę, wiarę, że istnieje lepsza alternatywa. Bohaterki o złożonej osobowości mogą być dla czytelnika niezrozumiałe, bo ich zachowania dalekie są od tych masowo przedstawianych w literaturze. Na pewno wzbudzają silne emocje i nie dadzą się łatwo zapomnieć. Nie wiem czy to przez moje szczególne zaangażowanie w lekturę, czy też sugestywne budowanie świata przedstawianego w tych krótkich historiach - albo jedno i drugie - ale odbiera się zdarzenia jakby po części wnikało się w skórę bohaterek, stąd też "Histeryczki" były dla mnie jeszcze trudniejsze w odbiorze. Lektura momentami przerażająco brutalna, a jednocześnie naturalistyczna w przedstawianej ohydzie. Gay pokazuje, że ani rewolucja obyczajowa, ani kolejne fale feminizmu nie powstrzymują szufladkowania kobiet do określonych kategorii i sprawowanych przez nie ról. Kobiety nadal traktowane są protekcjonalnie, a przeżywane przez nie traumy umniejszane lub całkiem bagatelizowane.

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/jak-trudno-byc-kobieta-histeryczki

W oryginale „Difficult Women”, zaś w polskim wydaniu mamy do czynienia z tytułem bardziej wymownym, bo kim są Histeryczki?
Hipokrates i Platon mówili o macicy histeria, która, według nich miała tendencję do wędrowania po kobiecym ciele, powodując szereg schorzeń fizycznych i psychicznych. W XVIII i XIX wieku histeria kobieca była jednym z najczęściej diagnozowanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
222

Na półkach:

Kobieta to zagadka. Jest jak kalejdoskop, który zmienia się przy każdym dotknięciu, przy czym nadal pozostaje fascynująca i piękna. Potrafi się rozsypać, ale potrafi też być twarda, pokazać pazury i zawalczyć o swoje.

Potrafi być delikatna, łagodna, o ugruntowanych cechach niewieścich, ale także mówić głośno i wyraźnie o swoich potrzebach, buntować się, odkrywać siebie i podążać za głosem serca. Potrafi być anielicą, kwiatuszkiem, ozdobą, ale i diablicą, wiedźmą, heterą.

O kobiecie nie da się napisać ani krótko, ani lakonicznie. Byłoby to przecież tak olbrzymie niedopowiedzenie, że aż żal w ogóle łapać za pióro. Kobieta jest jak ocean - nigdy nie zostanie w pełni odkryta i zawsze będzie na swój sposób przyciągała.

Dlatego tak spodobała mi się książka Roxane Gay. Zawiera kilkanaście opowiadań, a każde o innej kobiecie. Bohaterki są tak różne jak obrazy w wymienionym wcześniej kalejdoskopie, mają własne historie - wiele z nich jest bolesnych, trudnych, wstrząsających, które nie powinny się nigdy przydarzyć - własne przemyślenia, inny sposób patrzenia na świat, inne priorytety.

Są tak różne, a jednak w każdej czuje się jakieś podobieństwo. Ledwie widoczną nić porozumienia, solidarność jajników: znam to, wiem co czujesz, szkoda, że nie mogę cię przytulić. Może w tym tkwić przestroga, nauka, intuicyjne szukanie pomocy, ale także zwyczajna chęć zwierzenia się, wygadania, ponarzekania na cały wszechświat.

Każde opowiadanie zostało poprowadzone nieco inaczej, przez co można mieć poczucie zagubienia, które mija, gdy wsiąknie się w opowieści histeryczek. Kobiety kobietom. O kobietach, mężczyznach i tym co z tego wynikło. Polecam.

Kobieta to zagadka. Jest jak kalejdoskop, który zmienia się przy każdym dotknięciu, przy czym nadal pozostaje fascynująca i piękna. Potrafi się rozsypać, ale potrafi też być twarda, pokazać pazury i zawalczyć o swoje.

Potrafi być delikatna, łagodna, o ugruntowanych cechach niewieścich, ale także mówić głośno i wyraźnie o swoich potrzebach, buntować się, odkrywać siebie i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
77
32

Na półkach: ,

Dla mnie Roxanne Gay (tuż obok Otessy Moshfegh) jest literackim odkryciem roku.
Pisanie o bolesnych uczuciach tak, żeby czytelnik poczuł je niemal na własnej skórze to sztuka, ale i dowód na uniwersalność i wielowymiarowość cierpienia.

Wierzę, że dzięki literaturze można stawić czoła własnym lękom. Taka właśnie była lektura "Histeryczek" - bolesna, ale oczyszczająca.

Dla mnie Roxanne Gay (tuż obok Otessy Moshfegh) jest literackim odkryciem roku.
Pisanie o bolesnych uczuciach tak, żeby czytelnik poczuł je niemal na własnej skórze to sztuka, ale i dowód na uniwersalność i wielowymiarowość cierpienia.

Wierzę, że dzięki literaturze można stawić czoła własnym lękom. Taka właśnie była lektura "Histeryczek" - bolesna, ale...

Pokaż mimo to

avatar
1099
548

Na półkach: ,

Ok, robię DNF po 72%. To nie jest ten typ prozy, który mi odpowiada. Mocno metaforyczny, niepozbawiony poetyckości i pewnego rodzaju realizmu magicznego. Na pewno będę chciała przeczytać "Głód", ale do opowiadań autorki już nie wrócę.

Ok, robię DNF po 72%. To nie jest ten typ prozy, który mi odpowiada. Mocno metaforyczny, niepozbawiony poetyckości i pewnego rodzaju realizmu magicznego. Na pewno będę chciała przeczytać "Głód", ale do opowiadań autorki już nie wrócę.

Pokaż mimo to

avatar
123
71

Na półkach: ,

zawsze mam problem z ocenianiem takich opowiadań, bo no jak mam do tego podejść czy całokształtnie czy też moż pojedyńczo skupiać się na każdym opowiadaniu... ale jestem pewna, że tutaj chyba może 2/3 opowiadania były dla mnie nudne ale reszta wciągająca

zawsze mam problem z ocenianiem takich opowiadań, bo no jak mam do tego podejść czy całokształtnie czy też moż pojedyńczo skupiać się na każdym opowiadaniu... ale jestem pewna, że tutaj chyba może 2/3 opowiadania były dla mnie nudne ale reszta wciągająca

Pokaż mimo to

avatar
292
54

Na półkach: ,

Uwaga - zrobię reklamę :) Jeśli jesteś kobietą - przeczytaj, możesz zaoszczędzić sporo czasu, który miałaś zamiar przeznaczyć na odzyskanie spójności i samopoznanie. Możesz też odnaleźć nowe rozumienie siostrzaństwa. Bo bardziej niż o feminizmie ta książka jest o siostrzaństwie właśnie. Rozumianym niezwykle świeżo, otwierająco i równocześnie dogłębnie. Jeśli jesteś mężczyzną przeczytaj koniecznie. Po lekturze zrozumiesz czemu.
Słowem - jedno z moich najlepszych odkryć literackich tego roku. Aż wstyd mi, że nie znałam Roxane Gay wcześniej .

Uwaga - zrobię reklamę :) Jeśli jesteś kobietą - przeczytaj, możesz zaoszczędzić sporo czasu, który miałaś zamiar przeznaczyć na odzyskanie spójności i samopoznanie. Możesz też odnaleźć nowe rozumienie siostrzaństwa. Bo bardziej niż o feminizmie ta książka jest o siostrzaństwie właśnie. Rozumianym niezwykle świeżo, otwierająco i równocześnie dogłębnie. Jeśli jesteś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
245
186

Na półkach: , , ,

Roxane Gay zabiera czytelnika w bolesną podróż po życiu kobiety. Oscylując wokół tematów takich jak gwałt, macierzyństwo, trudne relacje, miłość, przemoc, akceptacja siebie, pedofilia, cielesność, zniewolenie przedstawia prawdziwą mozaikę kobiet tych trudnych, po przejściach, z traumami, przepełnionych smutkiem, żalem, goryczą, samotnością. Zrozpaczone matki, zdesperowane żony, zagubione kochanki, skrzywdzone dziewczynki to aż do bólu prawdziwe bohaterki tych opowiadań. Wszystkie noszą w sobie smutek, żal, tęsknotę za niewinnością, którą odebrała im rzeczywistość.
Opowiadania napisane zostały prostym językiem, lecz nie czyta się ich lekko ze względu na ładunek emocjonalny, który został w nich zawarty.
Książka ta jest swoistym manifestem feministycznym. Gay pokazuje, iż pomimo rewolucji obyczajowej oraz fal feminizmu kobiety wciąż są szufladkowane do określonych ról, a kobiecość sprowadzana do oczekiwań i schematów.

Roxane Gay zabiera czytelnika w bolesną podróż po życiu kobiety. Oscylując wokół tematów takich jak gwałt, macierzyństwo, trudne relacje, miłość, przemoc, akceptacja siebie, pedofilia, cielesność, zniewolenie przedstawia prawdziwą mozaikę kobiet tych trudnych, po przejściach, z traumami, przepełnionych smutkiem, żalem, goryczą, samotnością. Zrozpaczone matki, zdesperowane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  578
 • Przeczytane
  213
 • Posiadam
  62
 • 2021
  15
 • 2018
  12
 • Feminizm
  11
 • 2019
  11
 • Ulubione
  7
 • Chcę w prezencie
  7
 • 2022
  6

Cytaty

Więcej
Roxane Gay Histeryczki Zobacz więcej
Roxane Gay Histeryczki Zobacz więcej
Roxane Gay Histeryczki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także