Histeryczki

- Tytuł oryginału:
- Difficult Women
- Data wydania:
- 2018-10-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-03
- Data 1. wydania:
- 2017-01-03
- Liczba stron:
- 280
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366005136
- Tłumacz:
- Dorota Konowrocka-Sawa
- Wydawnictwo:
- Poradnia K
- Tagi:
- feminizm gwałt literatura amerykańska poczucie własnej wartości poszukiwanie sensu życia przemoc relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność uczucie współczesna kobieta zbiór opowiadań
- Tytuł oryginału:
- Difficult Women
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-10-03
- Liczba stron:
- 280
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366005136
- Tłumacz:
- Dorota Konowrocka-Sawa
- Tagi:
- feminizm gwałt literatura amerykańska poczucie własnej wartości poszukiwanie sensu życia przemoc relacje międzyludzkie relacje rodzinne samotność uczucie współczesna kobieta zbiór opowiadań
Zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: przegranych, szalonych, matek, sióstr, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii. Roxane Gay po tej książce została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach. Jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich pisarek, uważana za ważny głos feminizmu, a jej „Histeryczki” stały się bestsellerem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Brzydkie słowo na „H”
Tak jak feminizm stał się w mediach brzydkim słowem na „F”, tak „Histeryczki” Roxane Gay w świecie literatury mogą stać się brzydkim słowem na „H” – brzydkim, bo nie zawsze wygodnym.
W kontekście tej książki nie należy się obawiać tego „strasznego” słowa na „F”. Feminizm zostaje podany jako racjonalne wytłumaczenie tego, co zwykło się nazywać typowym histerycznym zachowaniem. Sama autorka została doświadczona przez los, czym podzieliła się w swojej innej książce „Hunger” (2017).
Świat uwielbia uproszczenia, szczególnie w odniesieniu do płci. Gdy mówimy o kobietach, widzimy oczyma wyobraźni długie włosy, idealną sylwetkę i promienny uśmiech na twarzy. Cała postać otoczona jest mistycznym pięknem, dobrem i emanującą miłością. Jednak piękno pozostaje jedynie subiektywnym odczuciem, a wspomniana wcześniej otoczka nie zawsze jest trafnym opisem istot pochodzących z Wenus.
Lekturę „Histeryczek” można porównać do rozmowy z najbliższą przyjaciółką. Szczerej do granic, pokazującej losy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Roxane Gay swoimi bohaterkami uczyniła kobiety skrajnie różne od siebie pod względem wyglądu, charakteru i przeżyć, które ukształtowały je w taki czy inny sposób. Autorka staje w kontrze do prostych stwierdzeń i ocen, że kobiety są nazbyt emocjonalne, co wpływa niekiedy na ich nieracjonalne zachowania. Pokazuje, że kryje się za nimi przeszłość i różne doświadczenia.
Dlaczego zatem histeryczka…
… jest oziębła? („Histeryczki”)
Przenosi doświadczenia i obrazy z dzieciństwa na swoje dorosłe życie. Boi się podzielenia losu matki i próbuje ją w sobie zabić, jednak sama zostaje matką i bardzo żałuje, że nie potrafi otoczyć swojego dziecka miłością.
… jest wariatką? („Dotknąć dna”)
Niszczy siebie i pozwala, by ciosy obcego mężczyzny spadały na nią raz za razem. Obwinia się za śmierć swojego dziecka. Ucieka z czterech ścian, dziecięcego pokoju, od tego, który ją kocha i stworzył z nią nowe życie. Jednak niczego tak bardzo nie pragnie, jak odpokutować stratę. Gdy trzyma na rękach dziecko, które zostało jej powierzone, wie, że to jest szaleństwo, że to nie jest w porządku, ale jest słuszne.
… ucieka i nie wybacza? („Pójdę za tobą”)
Skrzywdzić ją to jedno. Jednak być jej oprawcą i najbliższej jej sercu istoty – siostry – to zupełnie inny poziom zbrodni. On zamyka je w swoim domu i rozdziela, by dokonać destrukcji na ich ciałach i psychice. Po latach znów pojawia się w ich życiu i prosi o przebaczenie.
… kocha kryminalistę? („Atuty”)
Gdy świat wmawia jej, że ma być piękna i szczupła, zatraca poczucie własnej wartości i godzi się na najmniejszy przejaw zainteresowania. Udaje nawet przed samą sobą, że to, co otrzymuje, ma coś wspólnego z namiętnością, pożądaniem i sprawia jej przyjemność, choć tak naprawdę jest od tego dalekie.
… czuje, że jest jej mniej samej w sobie? („Gęstość kości”)
Jej związek, choć wciąż namiętny, oparty jest na zdradzie. Znajduje dowody nie pierwszy raz, jednak dalej gra w tę przedziwną grę, bo i w jej życiu jest ktoś jeszcze.
… jest gotowa być znienawidzoną?
Wyobrażasz sobie, że słońce mogłoby już nigdy nie wzejść? Czy za cenę miłości odebrałabyś ludzkości coś istotnego i byłabyś gotowa płacić cenę nienawistnych spojrzeń wymierzonych w twoją rodzinę, ostracyzmu i sądów? Ona poświęciła właśnie to wszystko.
21 historii dotyka tematów przemocy, okrucieństwa, nienawiści, miłości, namiętności, macierzyństwa lub braku możliwości doświadczenia go, stereotypów i oczekiwań świata wobec tego, jaka powinna być pod względem zachowania i wyglądu.
Histeryczką jest tak naprawdę każda z nas – matka, żona, siostra, kochanka i samotna kobieta. Każda z nas nosi ją w sobie, bo cierpi i kocha oraz posiada siłę, której nikt nie zniszczy.
Opowiadania przyjmują styl tak różny jak ich bohaterki – od tych realistycznych po te z nutą fikcji. Raz składają się na nie pytania i odpowiedzi, innym razem dzielą się na mniejsze podrozdziały, a jeszcze innym są jedną ciągłą historią. Niezależnie od tego stanowią trudną lekturę ze względu na poruszaną tematykę. Nie czyta się ich jednym tchem, choć niekiedy by się chciało. Warto więc je sobie dawkować i pozostawić czas na przeżycie historii.
Aleksandra Wróblewska
Popieram [ 13 ]
Opinie [37]
Zbiór opowiadań napisany przez kobietę dla kobiet. Szczególnie początkowe opowiadania zrobiły na mnie duże wrażenie. Jest ich w książce sporo, niektóre kilkustronicowe a niektóre bardzo krótkie, opowiadają o różnych problemach kobiet i ich przejściach, dlatego każda czytelniczka może znaleźć w niej coś, co jest jej bliskie. Na próżno szukać tu słodzenia i przekłamywania...
więcejHisteryczki to zbiór opowieści o kobietach ktore przeszly pieklo. Bardzo wstrzasajaca ksiazka, niektorych opowiadan nie bylo mi latwo czytac. Polecam warta przeczytania
Pokaż mimo toNie jestem wielką fanką krótkich form prozatorskich, niemniej jest to kolejny zbiór opowiadań, po "Madame zero" Sarah Hall, który w ostatnim czasie bardzo przypadł mi do gustu. Mocna, charakterystyczna literatura, tytułowe "difficult women" rzeczywiście są bohaterkami z krwi i kości, a nie papierowymi postaciami, wymyślonymi na rzecz jakiejś tezy; są zatem złożone,...
więcejHisteryczki to zbiór opowieści o kobietach - silnych kobietach po przejściach.
Pokaż mimo toOpowieści, które pozostały ze mną na dłużej to: "Pójdę za tobą, Znamię Kaina, Północ, Dotknąć dna.
Po pierwszym opowiadaniu "Pójdę za tobą" byłam wstrząśnięta. Nie spodziewałam się tak mocnego uderzenia. Historia zawarta w "Północy" została mi również dłużej w głowie, a to dlatego, że bohaterka dała jednak sobie szansę.
Pokaż mimo toOpowiadania w "Histeryczkach" są nieobliczalne, atakują z zaskoczenia brutalnym realizmem. Tu nie ma miejsca na subtelność. Roxane Gay przedstawia kobiety skomplikowane, zmagające się z traumami, pełne smutku po stracie. Mimo ogromnego ładunku często nieprzyjemnych emocji była to lektura bardzo satysfakcjonująca w treści i formie.
Pokaż mimo to"Polski tytuł zbioru, „Histeryczki” (w oryginale „Difficult Women”), odwołuje czytelnika do niechlubnego pojęcia histerii, rzekomego zaburzenia psychicznego wywoływanego przez macicę, niegdyś swobodnie diagnozowanego przez lekarzy na podstawie dowolnie dobranych symptomów. Według tej „tradycji” każdy lęk, ból, smutek to w przypadku kobiet sprawka ich płci i wpisanej w nią...
więcejOryginalny tytuł zbioru to Difficult women tj. Trudne kobiety i taki wolałabym widzieć w polskim przekładzie. Tytuł nieco przekorny, jako że Gay pisze o kobietach po przejściach i/lub z problemami, niekiedy o kobietach tajemniczych albo „charakternych” czyli w jakiś sposób niewygodnych dla innych. Takich, jakie często można obejrzeć w amerykańskim kinie niezależnym.
więcejOpis...
„Histeryczki” Roxany Gay to zbiór opowiadań. Bohaterkami są kobiety po przejściach. Skrzywdzone kiedyś, krzywdzone teraz. Nie wyjątkowe ani też nie gorsze. Czy na pewno? Wyjątkowe przez to co je spotkało. Nie dobro, ale zło. Czy dlatego gorsze? Z pewnością nie. Choć często tak o sobie myślą. Ich historie poruszają. Budzą złość. W końcu współczucie.
więcej„Histeryczki” Roxany...
Zbiór opowiadań o kobietach doświadczonych przez los. Zachowują się dziwnie, ale kiedy wychodzi na jaw przez co musiały przejść w swoim życiu, budzą współczucie i zrozumienie. Nie są to lekkie opowiadania, jest przemoc, gwałt, raniąca miłość, trudne relacje. Każde opowiadanie porusza do głębi i zostaje w pamięci. Każde jest pełne goryczy, żalu i bólu. Tego nie da się...
więcej