Płonący świat

Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Cykl: Ciepłe ciała (tom 2)
Wydawnictwo: Replika
Burning World
horror

Kontynuacja światowego, zekranizowanego bestsellera „Wiecznie żywy”. Trudno jest być żywym. Być człowiekiem − jeszcze trudniej. R powraca z martwych. Na nowo uczy się, jak oddychać, mówić, kochać – po jednym niezdarnym kroku na raz. Nie pamięta swojego starego życia i wcale nie chce go sobie przypominać. Buduje nowe, z Julie. Jednak przeszłość pamięta o nim… Pradawna zaraza ma chciwą...

Kontynuacja światowego, zekranizowanego bestsellera „Wiecznie żywy”.

Trudno jest być żywym. Być człowiekiem − jeszcze trudniej.

R powraca z martwych.

Pradawna zaraza ma chciwą naturę, a Umarli nie byli jej jedyną bronią… By przywrócić świat do wcześniejszego porządku, nadchodzi z czymś znacznie niebezpieczniejszym. Aby ją powstrzymać, R i Julie będą zmuszeni wyruszyć w przerażającą podróż przez surrealistyczne pustkowia Ameryki oraz poznać niechciane odpowiedzi, gnieżdżące się w zakamarkach umysłu R…

źródło opisu: http://replika.eu/index.php?k=ksi&s=szu&id=679

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Agnes książek: 201

Od romansu do dystopii

„Wiecznie żywy” Isaaca Marion nie był może wielkim odkryciem, ale w udany sposób połączył elementy romansu paranormalnego rodem ze „Zmierzchu” i horrorów z zombie w roli głównej. Tak najkrócej, zarówno wersja kinowa, jak i literacka były zabawne, urocze, a przy tym majace w sobie nutę parodii. Zresztą jak tu nie lubić książki, w której przez głównego bohatera, R, autor ocenia swoją historię jako tandetną, ale uroczą? Jakież więc było moje zaskoczenie, gdy zaczęłam czytać drugą część.

Już jej tytuł brzmi zupełnie inaczej. „Płonący świat” bardziej kojarzy się z thrillerem albo dramatem niż z „zombową” Apokalipsą. Ostatecznie okazało się, że Marionowi udało się w swoim sequelu zawrzeć to wszystko razem. I nawet dobrze mu to wyszło. Książka o „zmierzchowym” klimacie nagle znalazła się bliżej „Igrzysk śmierci”. Te elementy, które sprawiały, że pierwszy tom czytało się tak przyjemnie – a więc ciekawie i realnie zbudowani bohaterowie, ironiczne odniesienia do popkultury i wartki styl pisania – w „Płonącym świecie” ewoluowały w kierunku, który dowiódł, że chyba Marion miał pomysł na co najmniej trylogię i wszystkie urocze drobiazgi z romansu zombie i zwyczajnej nastolatki (typu czerwony krawat R!) nabrały znaczenia. Poważnie zaczęłam się zastanawiać, czy „Wiecznie żywy” nie był czymś w rodzaju chwytu na nastolatki, żeby następnie wciągnąć je w ciekawą, ale poważną historię o akceptowaniu swojej przeszłości, walce z tyranią oraz to, co jest ważne dla każdego człowieka. Naprawdę hasła takie jak miłość, rodzina, poświęcenie, zakopywanie w umyśle trudnych wspomnień, choć brzmią dość podniośle, w książce Isaaca Mariona zostały po prostu wiarygodnie przedstawione, mimo że opakowane w nietuzinkowy kostium zombie.

Losy głównego bohatera R najlepiej pokazują, o jaki przekaz chodziło autorowi. Polubiłam R już w „Wiecznie żywym”. Zresztą jak nie lubić zombie, który jest geekiem i melomanem? Taki umarły fan jazzu, zwłaszcza Franka Sinatry i starych filmów. Małomówny, ale uroczy. Dość nietypowa postać w świecie paranormalnych romansów, gdzie male lead musi być piękny, bogaty, tajemniczy i totalnie macho. R zdecydowanie jest freakiem. I w drugiej części czuć to jeszcze bardziej. Jednocześnie właśnie to sprawia, że łatwiej się z nim utożsamić. Nie jest mięśniakiem czy pięknisiem. Bardziej przypomina chłopaka, który dopiero obudził się do życia, zakochał się w dziewczynie, pomógł zmienić świat, ale nadal sobie nie radzi. Metaforyczne schodzenie do piwnicy, żeby przypomnieć sobie, kim był, zanim stał się zombie, wcale nie brzmi tak zwariowanie, prawda? Pokochałam Isaaka Mariona właśnie za stworzenie takiego bohatera – pełnego dysonansów, ciepła, strachu i delikatności.

Zaskoczył mnie też pomysł na rozwinięcie fabuły. Autorowi udało się ciekawie i inteligentnie połączyć wątki z pierwszej i drugiej części – zombie stały się częścią większego planu, a przeszłość R nabrała wielkiego znaczenia.

Isaak Marion zmieszał świat zombie i ludzi, walkę z tyranią i dobrze psychologicznie skonstruowanych bohaterów. O dziwo, z tego połączenia stworzył literaturę, która pokazuje, że miłość to nie tylko zabawa, ale i ciężka harówka nad akceptacją samego siebie, a przede wszystkim ciągłe wybory. Bo nawet umarlak może wybrać życie, a najbardziej żywy w sensie fizjologicznym – bierne umieranie.

Anna Cybulska

WampirkaJustynka | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Bardziej podobała mi się "Ciepłe ciała". Tę ciężko się czytało ze względu na małą czcionkę.

ultraviolence | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dystopia
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Bardzo mnie zawiodła ta książka. Po I części spodziewałam się jakieś niesamowitej kontynuacji, opartej na dobrym pomyśle. Zakończenie I tomu pozwoliło autorowi na wielką swobodę działania, której moim zdaniem nie wykorzytał należycie.
Powiem tak, ciężko mi znaleźć cokolwiek dobrego w tej książce. Dialogi są najczęściej pozbawione większego sensu i sztampowe, zachowania bohaterów sprawiają, że czytelnik zastanawia się nad poziomem ich IQ. Styl autora też nie powala. Wróg, z którym mierzą się bohaterowie, jest niejasno określony i przynajmniej dla mnie, niezrozumiały.
Naprawdę nie lubię wystawiać tak niskich ocen, ale czasami muszę. Nie czytałam tej książki z rosnącą ciekawością, chciałam tylko dobrnąć do końca. Swojego egzemplarza się pozbywam. Jeżeli powstanie kolejny tom tej serii, raczej po niego nie sięgnę.

Chodząca-Parodia | 2018-03-11
Przeczytana: 10 marca 2018

Niezwykle trudno mi ocenić "Płonący świat". Kontynuacja "Wiecznie żywego" brnęła o wiele bardziej w aspekty postapokaliptyczne i dystopijne niż w poprzedniej części. To powinno mnie cieszyć, gdyż to zdecydowanie moje klimaty książkowe. Liczyłam, że "Płonący świat" będzie mi się przez to bardziej podobać, jednak coś było nie tak.

Czytanie bardzo mi się ciągnęło, choć książka miała interesującą fabułę z ogromem akcji. Jednak wykonanie powieści jest naprawdę na miernym poziomie.
Kontynuacja powstała 7 lat po publikacji pierwszego tomu, co jest bardzo ważne w mojej recenzji, bo bardzo odczuwalna jest ta "przerwa" między tomami.
Styl całkowicie się różni, w moim odczuciu autor stara się być bardziej ambitny i profesjonalny, ale to momentami wydaje się przesadzone. Rozplanowanie książki jest bardzo chaotyczne, często nie wiedziałam, z czym się je dany fragment, do czego się odnosi, z czym jest powiązany.

Nie mam bladego pojęcia, co się stało ze wszystkimi postaciami z tego uniwersum....

Zombie zombie zombie a sequel sequelem, bo tak naprawdę od momentu powstania filmu sądziłam, że jest o powieść jednotomowa, jednak nagle pojawiła się jej kontynuacja. Czy autor postąpił dobrze wciąż brnąć w ten świat i bohaterów?

Na początku skupmy się trochę na fabule, bo tak jak spodziewałam się powrotu do tego sielankowego, uroczego romansu, nagle zostajemy wrzuceni do brutalnej apokaliptycznej rzeczywistości znanej nam z niejednej książki czy filmu o zombie. Byłam zaskoczona tą zamianą, bo znów chciałam zagłębić się w uroku historii stworzonej przez autora, jednak musiałam odrzucić wszystkie oczekiwania i wejść w totalnie inną rzeczywistość. Bo nagle robi się brutalnie. Nagle roi nam się w powieści od akcji i zmiany otoczenia. I nagle autor poszerza świat w którym funkcjonujemy pokazując nam jak daleko może zabrnąć jego wyobraźnia. Patrząc na pierwszą część z perspektywy drugiej, to okazuje się, że jest ona tylko delikatnym wstępem do...

Amarisa | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

"“Płonący świat” naprawdę mi się podobał. Dobrze się go czytało, historia wciągnęła mnie od pierwszych stron i przyznać muszę, że nie mogę doczekać się zwieńczenia tej historii. Gdzieś bowiem rzuciło mi się w oczy, że to ma być trylogia. Ile w tym prawdy? Z czasem się przekonamy 🙂 Tymczasem, jeśli czytaliście poprzedni tom i przypadł wam on do gustu, zachęcam do sięgnięcia po “Płonący świat”, który powinien się wam spodobać jeszcze bardziej niż jego poprzednia część. A jeśli nadal nie mieliście okazji poznać się z Nie Całkiem Żywym R, to czym prędzej nadróbcie zaległości. Rzadko bowiem mamy okazję czytać historię opowiedzianą z punktu widzenia samego zombie. A ta z całą pewnością jest warta waszej uwagi :D "

Pełna recenzja dostępna na moim blogu, zapraszam:

książek: 1946
Sherry | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

SPUSTOSZENIE I INNE DARY ZIEMI

Jak wiele może zmienić się za sprawą dwójki młodych ludzi? Jak wiele może zmienić się przez działania kilku jednostek? Jak wiele może zmienić się w świecie rządzonym przez niepewne, niewiadome, strach i brak poszlak co dalej? W kontynuacji przygód R i Julie, wkroczymy w rzeczywistość rządzoną przez alternatywy, spustoszenie i nieustającą niepewność. A wszystko to przy zapachu krwi, potu i spalin oraz huku wystrzelonych pocisków.

Pierwszy tom dystopijnej trylogii Isaaka Mariona był romantycznym, szalonym, zabawnym na swój zwariowany sposób, ale także refleksyjnym wprowadzeniem w historię głębszą, mroczniejszą i bardziej przerażającą, niż mogłoby nam się początkowo wydawać. Myślę, że po nieco niewinnej historii stylizowanej na miłosny dramat w tomie pierwszym, nikt nie spodziewał się, że kontynuacja "Wiecznie żywego" będzie tak inna od poprzedniczki. Tak brutalna, tak... dramatyczna. Autor, przy pisaniu sequela, postanowił sięgnąć po cały arsenał,...

ElkaFrelka | 2018-01-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nieeee... nie tego chciałam. Nie ma tu nic, co podobało mi się w pierwszej części. Tam temat R, uzdrawiającego się zombie, był fajny, nowy, ciekawy. A tu mamy po prostu kolejną powieść o świecie postapokaliptycznym i pladze morderczych zombie, a skoro nieszczególnie lubię ten gatunek filmowy klasy B, to i literacka wersja mnie nie zachwyciła. Gdzie historia R i Julie w tym wszystkim? W ogóle nie zachowują się jak para, no i odkrycie tajemnicy przeszłości R jest kiepskie: R jako wnuk szefa korporacji, spędzający czas na dziwkach i ćpaniu. Really?? Chyba można było wymyślić coś lepszego.

Aniaczyanka | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

To kontynuacja książki "Wiecznie żywy". W tej książce wszystkiego jest więcej-więcej akcji, więcej bohaterów, więcej emocji. Ta opowieść jest tak irracjonalna, że wyciągnięcie się, zanim zdecydujecie, czy Wam się podoba czy nie. Zakończenie z kolei pozostawia tyle niewiadomych, że od razu chciałoby się mieć kolejną część

Zaczytana | 2018-07-27
Na półkach: Przeczytane, PFD
Przeczytana: 27 lipca 2018

Podobał mi się sposób pisania książki, trochę inny niż w pierwszej. Więcej się działo. Mogliśmy bardziej poznać R. W tej części mogliśmy zobaczyć jak wyglądają inne miasta, jak zmienił się świat i ludzie.
Czegoś chyba brakowało. No i te zakończenie. Autor równie dobrze mógł postawić trzy kropki na końcu zamiast jednej.

Monika Szulc | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

R jest zagubiony i głodny. Rozumie więcej niż inni i więcej też mówi, ale ma bardzo poważny problem. Jest martwy! Jak żyje martwy człowiek? Jako bardzo niepewna i krwiożercza istota. R jest zombie i łaknie mięsa oraz mózgu, który skrywa upragnione wspomnienia. Pewnego dnia R podczas polowania „zakochuję się” w Julie. R czuje potrzebę chronienia tej dziewczyny, a fakt, że zjadł mózg jej chłopaka, nie ułatwia sprawy.

Jest to moja druga książka o zombie, jednak ta jest taka bardziej tradycyjna i muszę uczciwe powiedzieć, że książka bardzo mi się podobała. Pierwszy tom to przede wszystkim historia R i jego uczuć, jako martwego człowieka. Brak wspomnień i potrzeba jedzenia mięsa jest troszkę szokująca, lecz w gruncie rzeczy R ma w sobie nieodparty urok. Jest mordercą, a mimo to uwielbiam jego prostolinijność i sposób, w jaki wymawia słowo – bezpieczna.

Z biegiem wydarzeń akcja przyspiesza, a R się zmienia i jest to przemiana, co najmniej szokująca. „Płonący świat” jest godną...