historyczna
LubimyCzytać

Ostateczny cios zadadzą najbliżsi... Po śmierci cesarza Augusta rządy w imperium rzymskim obejmuje jego adoptowany syn Tyberiusz. Rychło okazuje się, że problemy cesarstwa bledną wobec zadawnionych konfliktów trawiących jego rodzinę. Nieoczekiwanie pojawia się kierowany nieposkromioną ambicją człowiek, który nie zawaha się pozbawić Tyberiusza tronu. Panująca dynastia wplątana w sieć intryg...

Ostateczny cios zadadzą najbliżsi...

Po śmierci cesarza Augusta rządy w imperium rzymskim obejmuje jego adoptowany syn Tyberiusz. Rychło okazuje się, że problemy cesarstwa bledną wobec zadawnionych konfliktów trawiących jego rodzinę. Nieoczekiwanie pojawia się kierowany nieposkromioną ambicją człowiek, który nie zawaha się pozbawić Tyberiusza tronu. Panująca dynastia wplątana w sieć intryg staje w obliczu katastrofy. Czy cesarz utrzyma się u władzy? Czy zwaśnionym krewnym uda się pokonać rozłamy i odzyskać pozycję, pozbywając się uzurpatora?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Bardzo pogmatwany życiorys

Oto historia człowieka, który sięgnął po władzę totalną, lecz był zbyt słaby, by ją udźwignąć. Bynajmniej nie dlatego, że żył w czasach pełnych przemocy, zdrad i szykan. Nie – Tyberiusz był na nie przygotowany – w końcu urodził się jako syn Tyberiusza Klaudiusza, ale oficjalnie został adoptowany przez cesarza Oktawiana Augusta, stając się jednym z Juliuszy. Jego problemem była słaba psychika i brak wiary we własne siły. A jeśli ktoś nie wierzy, że nadaje się do tego, co robi, zaczyna czynić wszystko, by inni uważali go za godnego piastowanego stanowiska. Często kończy się to tragicznie.

Tyberiusz nie miał życia łatwego. Starano się go zabić, starano pozbawić rodziny, szykanowano. Oczywiście wiele można złożyć na karb czasów, w jakich żyć mu przyszło, i pozycji, którą miał i z czasem zajmował. Jeszcze więcej zapewne należy zarzucić jego wychowaniu i bardzo dużemu wpływowi na jego osobę matki, Liwii, która może i z rodziny o wielkich dokonaniach się nie wywodziła (choć z czasem to się zmieniło, jak to w historii Rzymu często bywa), ale ambicje miała całkiem spore. I za wszelką cenę starała się pomóc swemu synowi. Warto to podkreślić – za wszelką cenę. Niestety – syn z czasem od matki się odwrócił. I znalazł innego mentora, który stał się przyczyną jego problemów i (nieomal) zguby.

Czemu książka Michała Kubicza jest warta uwagi czytelnika? Wszak okres ten doczekał się tylu opracowań, że można by mniemać, iż nic nowego nie da się w tej materii wykombinować. A jednak… Kubicz udowodnił już, że potrafi nawet znane postacie i znane historie zaprezentować w sposób nowy, smaczny i ciekawy. Może dlatego, że w swych książkach nie bazuje wyłącznie na suchych faktach, lecz wzbogaca je fabułą, silnym zagłębieniem się w życie, dramaty i psychikę opisywanych osób. W jego twórczości po prostu czuć historię – namacalnie i bez cenzury.

Takie książki warto polecać nie tylko miłośnikom tematu. Ja polecam je tym, którzy chcą czegoś więcej dowiedzieć się o kształtowaniu się ustrojów, kulisach polityki i życiu tych, którzy oddziaływali nie tylko na swoje pokolenia. A skoro można zrobić to w formie przystępnej – więc na co czekać?

Bartek ‘barneej’ Szpojda

fulmir | 2018-05-17
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

To już moja druga książka tego autora i mój zachwyt w dalszym ciągu nie przeminął. O ile po Aleksandra Krawczuka sięgam, aby poznać trochę faktów ze starożytności to Michał Kubicz potrafi dodatkowo te fakty ubrać w fascynującą opowieść. Oczywiście żeby nie było tak kolorowo to nie wszystko opisane w tej książce jest prawdą, co autor przyznaje w posłowiu. Kolejny raz udało mu się jednak stworzyć wciągającą historię osadzoną w realiach Starożytnego Rzymu. Tym razem przedstawia nam życie cesarza Tyberiusza i śledząc je możemy dowiedzieć się dlaczego właściwie cesarstwo znalazło się nad przepaścią jak sugeruje nam tytuł książki. Tyberiusz jako drugi cesarz Rzymu przeszedł niestety do historii jako nieudacznik, ale autor nie ocenia go tak surowo. Stara się nam pokazać jego bardziej ludzkie i przyjazne oblicze. Żył wszak w czasach, gdzie okrucieństwo było na porządku dziennym a władza dodatkowo wywierała na takim człowieku presję, aby działać zdecydowanie i być okrutnym jeśli trzeba. Na...

eR_ | 2018-01-14
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Starożytność doczekała się tylu różnego rodzaju tematów, że można by rzec-temat się wyczerpał. Oczywiście nie chodzi mi o odkrycia, które ciągle mają miejsca, ale o na przykład powieści dziejące się w tamtych odległych czasach. Również filmy, czy seriale- wydaje się że już nie powstają o tamtym okresie. A można by jeszcze wiele opowiedzieć. Tym bardziej cieszy, gdy trafiamy na coś nowego, czego wcześniej nie było.

Takim przykładem dla mnie jest książka”Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią”. A opowiada ona o czasach w których po śmierci cesarza Augusta, rządy w Rzymie obejmuje jego przybrany syn Tyberiusz. Jednak jego rządy nie będą usłane różami. Niemalże już na samym początku ktoś czyha na jego życie. Konflikty między rodzinne, zbliżająca się katastrofa… Czy Tyberiuszowi uda się przetrwać i czy cesarstwo odbuduje swoją potęgę? Przekonajcie się sami.

Całkiem ciekawa powieść rozgrywająca się w czasach, w których nikt nie czuł się bezpieczny, a bezwzględne walki o władzę rzutowały...

Czytaczyk | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Tyberiusz, jako adoptowany syn cesarza Augusta obejmuje rządy w imperium rzymskim, po śmierci swojego rodzica adopcyjnego. Nowy władca oprócz problemów spowodowanych kierowaniem potęgą, musi się mierzyć z zadawnionymi konfliktami pomiędzy członkami rodziny. Śmiertelnym zagrożeniem dla spadkobiercy, jest opanowany szaleńczą aspiracją i pragnieniem poklasku człowiek, który posunie się do wszystkiego aby dopiąć zamierzonego celu i zasiąść na tronie.
Starożytność to okres, którego historię zgłębiam zapalczywą z przyjemnością. Z racji tego zamiłowania z wielką radością, napełniona ekscytacją sięgnęłam po powieść Michała Kubicza.
Trudy rządzenia pociągały za sobą śmiertelne ryzyko. Wróg przecież może ujawnić się nawet wśród najbliższych. Rozbuchane ambicje i obsesyjne dążenie do władzy w dużym stopniu przyczynia się do bolesnego upadku.
Napięcie. Wszechogarniające i dogłębne napięcie. Szczelnie utkana sieć intryg nie pozwala oderwać się od czytania, nawet na chwilę....

Milena | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 października 2017

Ostateczny cios zadadzą najbliżsi...

"Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią" to powieść o trudach rządzenia i i związanym z nimi śmiertelnym ryzyku. To historia przebiegających w ukryciu dramatów, a także pychy i arogancji, które przyczyniają się do upadku ludzi wyniesionych na wyżyny władzy. To wreszcie ukazanie gorzkiej prawdy o tym, że największy wróg może być wśród najbliższych...[lubimyczytac.pl]
Czasem zdarza mi się sięgać po zupełnie inne książki niż zazwyczaj. Tak właśnie...

grace | 2017-10-08

Kolejna książka autora po "Agrypinie", która trzyma poziom. Tym razem obserwujemy antyczną "Grę o tron" w wykonaniu cesarza Tyberiusza, jego prefekta pretorianów czyli szefa ochroniarzy Sejana oraz Antoni, córki Oktawii i Marka Antoniusza. Zmęczony władzą Tyberiusz przekazuje coraz więcej władzy w ręce Sejana, ale czy na pewno był to dobry ruch ? Zręczne i dające do myślenia studium władzy, walki o wpływy i zarządzania państwem. Dodatkowo możemy poznać wiele ciekawych rzymskich zwyczajów i obrzędów. Książka bardzo ciekawa, trudno się oderwać od czytania.

Magdalena Flis | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

Czytając książkę Michała Kubicza odnosi się wrażenie, że płynie się na falach historii… nie tylko historii Cesarstwa Rzymskiego czy rodu panującego, ale przede wszystkim historii życia konkretnych osób.
Postacie przewijające się na kartach książki są ludźmi z krwi i kości, każda z nich ma swój wyrazisty charakter i rolę do odegrania na scenie politycznej czy społecznej.
Sam cesarz Tyberiusz jest nie tylko jedynowładcą Rzymu, ale człowiekiem uzależnionym przez sieć intryg od dwóch najważniejszych w jego życiu osób – apodyktycznej i żądnej władzy matki Liwii oraz dowódcy pretorianów, Sejana…
Tyberiusz niesie na swych barkach ciężar władzy, ciężar własnego nieudanego życia osobistego , a także nieustannie musi lawirować pomiędzy wymagającą matką, fałszywym i chciwym szpiegiem Sejanem oraz senatem, który nadal oficjalnie obraduje i przyjmuje uchwały cesarza.
Inne postaci również nie są pozbawione charakteru, stanowią doskonale dobrane elementy układanki politycznej.
Na szczególną...

mpwiedzma | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Podobnie jak "Agrypina" tego samego autora, "Tyberiusz" to świetna, wielowątkowa powieść przedstawiająca losy najbliższej rodziny Oktawiana Augusta w ostatnich latach życia i po jego śmierci. Bohaterem, wokół którego skupione są wszystkie wątki jest następca Augusta, Tyberiusz. Kubicz ukazuje go (wbrew popularnym przekazom historycznym) jako człowieka, któremu zależy na dobru Rzymu i jego mieszkańców, zbyt słabego jednak, by przeciwstawić się władczym zapędom Sejana, któremu pozwolił skupić zbyt wiele władzy.

Akcja powieści jest wartka, ciężko oderwać się od książki, bowiem ciągle coś się dzieje. Postacie znane nam do tej pory z kart historii ożywają, dostają swoje charaktery, słabości i ambicje. Kubicz pisze w pięknym stylu, czytając "Tyberiusza" (a także wcześniej "Agrypinę" osadzoną w późniejszym okresie cesarstwa) miałam skojarzenia z uwielbianą przeze mnie "Ouo Vadis" mistrza Sienkiewicza.

Polecam książkę wszystkim miłośnikom powieści nie tylko stricte historycznych, ale...

jarr74 | 2017-11-20
Przeczytana: 2017 rok

„Ostateczny cios zadadzą najbliżsi…”

Inteligentne połączenie literacki fikcji z prawdziwymi historycznym wydarzeniami, dodatkowo osadzonej w klimatycznej, wielobarwnej epoce starożytności, zawsze elektryzuje i przyciąga rzesze odbiorców. Dodatkowo, i trzeba to otwarcie przyznać, autor znakomicie i z dużym znawstwem oddaje charakterystyczny, historyczny rys i klimat owych czasów z dużym wyczuciem wkomponowując je w całość powieści.

Prezentowana tu pozycja z pewnością zadowoli wszystkich, prawdziwych miłośników literatury historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy interesują się światem starożytności, jego niewątpliwym dziejowym dorobkiem, wpływem na wieki późniejsze, oraz procesami, które w epoce tej zachodziły.

„Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią” to opowieść o niesłychanie barwnej, nietuzinkowej, historycznej postaci, której burzliwe, naznaczone licznymi, osobistymi i rodzinnymi, tragediami losy, śledzimy na kartach lektury.

Jest rok 14 roku n.e....

nahoryzoncie | 2017-10-30
Przeczytana: październik 2017

Krótko: bardzo dobrze napisana książka historyczna o Cesarzu Tyberiuszu, a właściwie o Prefekcie Sejanie. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym starożytnym Rzymem.

Magdula27 | 2018-07-24