Agrypina. Cesarstwo we krwi

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Seria:
- Wyrwane z kart historii
- Wydawnictwo:
- Książnica
- Data wydania:
- 2016-01-27
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-01-27
- Liczba stron:
- 488
- Czas czytania
- 8 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324582174
- Tagi:
- rzym historia neron starożytność
Agrypina Młodsza pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Dzieje jej najbliżej rodziny naznaczone jednak były licznymi nieszczęściami. Jej matka zmarła na wygnaniu, ojciec w niejasnych okolicznościach, a dwóch starszych braci zabito na polecenie cesarza Tyberiusza. Ją samą zesłano na niegościnną wysepkę u wybrzeży Italii.
W 43 roku n.e. po śmierci Kaliguli Agrypina zostaje ułaskawiona przez cesarza Klaudiusza i wraca z wygnania do Rzymu. Odzyskuje skonfiskowany dom i majątek, lecz spotyka się z otwartą wrogością Messaliny. Cesarzowa oplątuje ją siecią intryg, chcąc pozbyć się rywalki na zawsze. Agrypina nie zamierza się jednak łatwo poddać. Pragnie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swojemu synowi – Lucjuszowi. Chłopiec szybko staje się częścią gry o władzę, w której polityka idzie w parze ze spiskami, a seks z przemocą. Ta okrutna rozgrywka skieruje bieg historii na nowe tory i sprawi, że potomni na wieki zapamiętają imię, jakie przyjmie syn Agrypiny – Neron.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Żądza władzy?
Miłośnicy starożytnego Rzymu są co i rusz rozpieszczani kolejnymi pozycjami książkowymi, opowiadającymi o… starożytnym Rzymie właśnie. Oczywiście nie tylko o mieście czy fenomenie Imperium, ale też wielkich osobowościach tamtych czasów. Jak łatwo się domyślić, do tej ostatniej grupy kwalifikuje się tematyka poruszona w książce Michała Kubicza – Agrypina. To barwnie opisana historia siostry, żony i matki cesarza (nie jednego rzecz jasna),która to dla władzy zrobiła wszystko. Ale czy aby na pewno?
Agrypiny los nie oszczędzał. Niewiele brakowało, by zabił ją brat; jeszcze mniej, by uczyniła to żona cesarza (przyszłego męża głównej bohaterki); sztuka ta udała się za to jej synowi. I to chyba największa przewrotność losu, bowiem to dla dziecka, a przynajmniej tak to sobie przez lata tłumaczyła, Agrypina poświęciła swoje całe życie. Miłość matczyna zaprawdę nie zna granic. Oczywiście możemy tylko gdybać, czy poza miłością matczyną, Agrypina nie kierowały inne pobudki, ot choćby żądza władzy. Na to pytanie w swej książce Kubicz nie odpowiada, pozostawiając tę kwestię nierozstrzygniętą. A to znaczy, że pozostawia też pole do własnych fantazji czytelników. To dobrze.
Z czym kojarzy się Agrypina? Mi nieodmiennie ze Stevenem Saylorem. Ci, którzy go znają, wiedzą, że jest chyba najlepszym autorem, który przedstawia wielką historię Rzymu z perspektywy zwykłego (mniej więcej) jego mieszkańca. Kubicz z racji opisywania cesarzowej, nie bardzo mógł taki zabieg zastosować, ale i tak bardzo się starał. W jego książce Wieczne Miasto żyje, choć może momentami nieco sztucznie, a bohaterowie nie są tylko wydmuszkami, które mają wypełniać drugi plan. Trzeba jednak przyznać, że pierwszy totalnie zdominowany jest przez Agrypinę. Przy niej bledną wszyscy. Czy to dobrze? Teoretycznie tak, skoro to historia Agrypiny. Jednak momentami nie można się pozbyć wrażenia, że główna bohaterka jest nieco zbyt intensywnie eksponowana.
Książka Kubicza pełna jest przemocy, jaka przyświecała czasom, które opisuje. Nie brak tu krwi, seksu, trucizn, zazdrości i maaaasy wszelakich żądz. To oznacza, że młodsi czytelnicy oraz wszelkiej maści dewoci, mogą mieć nieco problemów z przebrnięciem przez lekturę. I z jej przetrawieniem. Wielbiciele „gatunku” będą usatysfakcjonowani. A cała reszta może liczyć na kawałek przyjemnej lektury. O ile opis morderczej drogi po władzę można określić mianem miłej…
Bartek `barneej` Szpojda
Oceny
Książka na półkach
- 399
- 164
- 48
- 7
- 6
- 5
- 5
- 4
- 4
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka,bardzo wciągająca.Dobrze opisane realia panujące w starożytnym Rzymie,ze wszystkimi spiskami,intrygami,zawieranymi i łamanym sojuszami i zabójstwami.Ciekawie opisany Neron,który z wrażliwego,młodego chłopaka staje się okrutnym cesarzem.Messalina to rowniez niezwykle barwna postać,bezwzględna,okrutna,bardzo rozwiązła,co nie jest jedynie wspomniane,a opisane z konkretnymi sytuacjami.Agrypina ukazana jest jako twarda kobieta,nie cofająca się przed niczym,by zapewnić władze swemu synowi.
UWAGA SPOILER
I przyjdzie jej zapłacić za to najwyższa cenę.Książka jak już wspomniałem,swietna.Wlasciwie to nie ma się do czego przyczepić,może poza tym,ze akcja w pewnym momencie bardzo przyspiesza,przynajmniej w moim odczuciu.Neron długo jest chłopcem,by potem przejąć władze i dość szybko zamienic się w okrutnika.Jednak to tylko szczegół.Zdecydowanie bardzo dobra pozycja.
Świetna książka,bardzo wciągająca.Dobrze opisane realia panujące w starożytnym Rzymie,ze wszystkimi spiskami,intrygami,zawieranymi i łamanym sojuszami i zabójstwami.Ciekawie opisany Neron,który z wrażliwego,młodego chłopaka staje się okrutnym cesarzem.Messalina to rowniez niezwykle barwna postać,bezwzględna,okrutna,bardzo rozwiązła,co nie jest jedynie wspomniane,a opisane z...
więcej Pokaż mimo tołatwoczytalna. Wciaga, ale nie porywa.
łatwoczytalna. Wciaga, ale nie porywa.
Pokaż mimo toOd opisywanych w powieści wydarzeń minęły tysiące lat.
Pomimo tak ogromnego upływu czasu w motywacjach, zachowaniach ludzkich właściwie nic się nie zmieniło.
Żądza władzy, żądza bogactwa, namiętności i zdrada towarzyszą nam po dzień dzisiejszy.
Agrypina.
Po jej powrocie z wygnania można odczuwać wobec niej nawet sympatię i współczucie.
Nie trwa to jednak długo.
Chore pragnienie zapewnienia synowi cesarskiego tronu zmienia ją w zimną, wyrachowaną kobietę, która nie waha się przed żadną zbrodnią.
I sama nawet nie zdaje sobie sprawy, że wyhodowuje potwora.
Rzym jawi się w powieści jako istne gniazdo żmij.
W zachowaniach poszczególnych bohaterów nie widzimy żadnych zahamowań w dążeniu do własnego celu.
Nikt nie ma oporów przed kłamstwem, zdradą czy morderstwem.
Jeżą się włosy na głowie.
Wspaniały język, doskonały styl autora przybliżają czytelnikowi ten okrutny a jednak jakże fascynujący świat cesarstwa.
Wybitna pozycja !!
10/10.
Od opisywanych w powieści wydarzeń minęły tysiące lat.
więcej Pokaż mimo toPomimo tak ogromnego upływu czasu w motywacjach, zachowaniach ludzkich właściwie nic się nie zmieniło.
Żądza władzy, żądza bogactwa, namiętności i zdrada towarzyszą nam po dzień dzisiejszy.
Agrypina.
Po jej powrocie z wygnania można odczuwać wobec niej nawet sympatię i współczucie.
Nie trwa to jednak długo.
Chore...
Agrypina ,siostra Kaliguli,kobieta która zrobi dosłownie wszystko aby osiągnąć swój cel a w tym przypadku jej celem jest osadzenie na tronie cesarskim swojego syna Nerona. Książka ukazująca intrygi,spiski i prowokacje zainicjowane przez bohaterkę powieści którą po powrocie z wygnania zaczyna skrupulatnie odbudowywać swoją pozycję. Jako żona Klaudiusza pnie się po władzę nie patrząc na przeszkody w postaci ludzi, majątków czy pieniędzy. Ostatnia książka Pana Michała kończąca dynastie juliusko-klaudyjską, szukając pozycji na kontynuację bo bardzo mnie te historię wyciągnęły znalazłem książkę "Rzym w płomieniach" autorstwa Paula L. Maiera,polecam tym którzy mają podobne oczekiwania, pozycja warta uwagi.
Agrypina ,siostra Kaliguli,kobieta która zrobi dosłownie wszystko aby osiągnąć swój cel a w tym przypadku jej celem jest osadzenie na tronie cesarskim swojego syna Nerona. Książka ukazująca intrygi,spiski i prowokacje zainicjowane przez bohaterkę powieści którą po powrocie z wygnania zaczyna skrupulatnie odbudowywać swoją pozycję. Jako żona Klaudiusza pnie się po władzę nie...
więcej Pokaż mimo toBardzo lubię starożytny Rzym, jednak sięgając po te książkę miałem wrażenie, że tę historię już znamy. Pisał o tych czasach Aleksander Krawczuk, Robert Graves napisał "Ja Klaudiusz" ukazując dzieje tej rodziny. Jest więc to trochę ekskluzywne danie serwowane nam trochę po czasie.
Jednak zaskakująco udanie została poprowadzona ta narracja. Kubicz ma wiedzę, ale nie do końca sobie radzi z suspensem, który musi być ważna kategorią w takiej powieści. Jego pomysłem oryginalnym jest napisanie książki nie jako z perspektywy postaci, którą bierze na warsztat. Agrypina jest przebiegła, żądna władzy, mści się i osiąga cel. Jednak patrząc na Rzym z tej perspektywy widzimy jedynie uczty, rozkosze, spiski, krew. Tymczasem dla zwykłych ludzi były to lata prosperity.
Kubicz musi trochę podkręcić dialogi, bo czasami miałem wrażenie papierowości postaci, które nie różnią się od siebie. Jednak za podjęcie tematu, odwagę w promowaniu kultury starożytnego Rzymu daję 8.
Bardzo lubię starożytny Rzym, jednak sięgając po te książkę miałem wrażenie, że tę historię już znamy. Pisał o tych czasach Aleksander Krawczuk, Robert Graves napisał "Ja Klaudiusz" ukazując dzieje tej rodziny. Jest więc to trochę ekskluzywne danie serwowane nam trochę po czasie.
więcej Pokaż mimo toJednak zaskakująco udanie została poprowadzona ta narracja. Kubicz ma wiedzę, ale nie do...
Kto mieczem wojuje, od miecza ginie - chciałoby się przywołać tę sentencję, czytając o losach Agrypiny. Początkowo sama będąca ofiarą rzymskich układów politycznych, potrzebująca ochrony, z czasem staje się drapieżnikiem u władzy, w dodatku dającym zły przykład swojemu synowi. Z pewnością wiele szczegółów życia Agrypiny jest fikcyjnych, co zresztą autor przyznaje - trudno, żeby było inaczej, jeśli pisze się o czasach tak dawnych, jednak Kubicz doskonale opisuje starożytny Rzym.
Kto mieczem wojuje, od miecza ginie - chciałoby się przywołać tę sentencję, czytając o losach Agrypiny. Początkowo sama będąca ofiarą rzymskich układów politycznych, potrzebująca ochrony, z czasem staje się drapieżnikiem u władzy, w dodatku dającym zły przykład swojemu synowi. Z pewnością wiele szczegółów życia Agrypiny jest fikcyjnych, co zresztą autor przyznaje - trudno,...
więcej Pokaż mimo toZanim zrobisz komuś krzywdę zastanów się czy karma nie wróci. Burzliwe życie Agrypiny doprowadziło do tego , iż z zastraszonej i pragnącej spokojnie wychować syna kobiety stała się żadną władzy harpią bez wyrzutów sumienia i skrupułów. Niesamowicie ukazana historia kobiety i jej syna w przegranej przez chore ambicje walce. A wystarczyło tylko.... Reszta jest w książce. ;) Kupiłam wszystkie 4 pozycję autorstwa pana Kubicza i ... jestem bardzo zawiedziona !!!! Stanowczo za mało Pan napisał !!! Wszystkie książki napisane są tak lekko , iż pomimo prac domowych i nie tylko przeczytałam je wszystkie w niecałe 2 tygodnie !!! Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg niesamowitych historii Rzymu . Pozdrawiam.
Zanim zrobisz komuś krzywdę zastanów się czy karma nie wróci. Burzliwe życie Agrypiny doprowadziło do tego , iż z zastraszonej i pragnącej spokojnie wychować syna kobiety stała się żadną władzy harpią bez wyrzutów sumienia i skrupułów. Niesamowicie ukazana historia kobiety i jej syna w przegranej przez chore ambicje walce. A wystarczyło tylko.... Reszta jest w książce. ;)...
więcej Pokaż mimo toJedyne co mi się spodobało w tej książce to mapka Rzymu na początku. Nie jestem rodziną ani znajomym autora więc dlatego tylko taka ocena..
Jedyne co mi się spodobało w tej książce to mapka Rzymu na początku. Nie jestem rodziną ani znajomym autora więc dlatego tylko taka ocena..
Pokaż mimo toAgrypina Młodsza, matka Nerona, była jedną z najbardziej wpływowych i niezwykłych kobiet starożytnego Rzymu. W czasach kiedy kobieta nie miała praktycznie żadnych praw publicznych, potrafiła nie tylko zawalczyć o swoją pozycję, eliminując bezlitośnie wrogów, ale także była w stanie utrzymać władzę w rękach przez całe lata, odpierając liczne ataki i kierując małoletnim synem. To ona decydowała o sprawach państwa, kierowała sympatiami ogółu i nie pozwalała zepchnąć się na boczny tor. Jej inteligencja, upór i osobowość musiały być doprawdy niezwykłe, skoro była w stanie osiągnąć tak wysoką pozycję. Doskonale odnajdywała się w świecie polityki, knuła intrygi i nie wahała się użyć przemocy, aby osiągnąć cel.
Michał Kubicz, prawnik z wykształcenia, właśnie Julię Agrypinę uczynił bohaterką swojej powieści. Opisuje w niej okres wczesnego cesarstwa, kiedy po śmierci Kaliguli, Julia wraca do Rzymu, aby zmienić jego losy i stać się jedną z najbarwniejszych postaci ówczesnego świata.
Autor wiernie oddał realia epoki. Czytając „Agrypinę” cały czas mamy wrażenie, jakbyśmy spacerowali ulicami dawnego Rzymu, uczestniczyli w zgromadzeniach i spoglądali na niezwykłe uroczystości z udziałem rodziny cesarskiej. Dla ówczesnych mieszkańców Wiecznego Miasta spiski i intrygi były codziennością, wyroki zapadały szybko, a po nich następowały błyskawiczne egzekucje, tak więc w powieści nie brakuje napięcia i nagłych zwrotów akcji. Agrypina lawiruje pomiędzy swoimi zwolennikami i przeciwnikami, prowadząc niebezpieczną grę o najwyższą stawkę. Jak potoczyły się jej losy wiemy z historii i tutaj autor pozostaje oczywiście wierny prawdzie historycznej, jednak niektóre wydarzenia, dialogi i postaci są możliwym wariantem, który Michał Kubicz uzasadnia w posłowiu.
„Agrypina”, choć nie jest pracą naukową z pewnością jest świetnie udokumentowana i poszerza wiedzę na temat epoki, szczególnie wśród osób, które nie miały do tej pory okazji poznać szczegółów biografii tej niezwykłej kobiety. Autor opiera się na źródłach z epoki (Seneka, Tacyt, Trankwillus) oraz na pracach znanych badaczy. Jest to więc powieść dogłębnie przemyślana, a przy tym świetnie napisana od pierwszej do ostatniej strony.
Agrypina Młodsza, matka Nerona, była jedną z najbardziej wpływowych i niezwykłych kobiet starożytnego Rzymu. W czasach kiedy kobieta nie miała praktycznie żadnych praw publicznych, potrafiła nie tylko zawalczyć o swoją pozycję, eliminując bezlitośnie wrogów, ale także była w stanie utrzymać władzę w rękach przez całe lata, odpierając liczne ataki i kierując małoletnim...
więcej Pokaż mimo toCóż to za niebywała powieść! Czytana jednym tchem "Agrypina" powoduje, że przenosimy się do starożytnego Rzymu i obserwujemy bezwzględną grę: o tron i o tytuł władcy świata. A za sznurki mniej lub bardziej dyskretnie pociągają panie, które tak naprawdę rządzą w tamtych czasach.
Wiem, że będę się powtarzać, ale książki Pana Kubicza, to jak na razie moje odkrycie czytelnicze roku.
Cóż to za niebywała powieść! Czytana jednym tchem "Agrypina" powoduje, że przenosimy się do starożytnego Rzymu i obserwujemy bezwzględną grę: o tron i o tytuł władcy świata. A za sznurki mniej lub bardziej dyskretnie pociągają panie, które tak naprawdę rządzą w tamtych czasach.
więcej Pokaż mimo toWiem, że będę się powtarzać, ale książki Pana Kubicza, to jak na razie moje odkrycie czytelnicze...