Znak Jednorożca

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Kroniki Amberu (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Sign of the Unicorn
Amber, powieść amerykańska
nar

Po śmierci króla-uzurpatora Eryka oraz jego brata Caine`a - pretendenta do tronu Amberu, książę Corwin znów musi przejąć władzę. I znów rozpoczynają się intrygi w rodzinie królewskiej, a rodzeństwo nie przebiera w środkach, by pozbyć się niepożądanych spadkobierców. Corwin jednak demaskuje knowania swych braci i sióstr, doprowadzając do nieuchronnej konfrontacji i rozwiązując niektóre zagadki. Prawowity książę rusza w ślad za jednorożcem i odnajduje drogę do prawdziwego Amberu. Jego życiu zagraża jednak śmiertelne niebezpieczeństwo ...

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2000

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/znak-jednorozca.html

Mamerkus | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

I cóż ja mogę zrobić z taką powieścią? Z jednej strony opowieść wciąga, bo nic tak nie przykuwa uwagi, jak rozwiązywanie wcześniej zapodanych zagadek, twisty fabularne oraz rozwijanie postaci bohaterów i świata przedstawionego (tutaj bez rewelacji). Z drugiej jednak są cały czas niedociągnięcia i umiejętne manipulowanie uwagą czytelnika. Bo np. główna zagadka powieści - kto zrobił zamach na Branda? Sytuacja została pozostawiona w takim miejscu, że nic nie wiadomo, mógł to być ktokolwiek. Ale jeżeli wykluczyć wszystkie liniowe możliwości, to co pozostaje? No właśnie, nie trudno się domyślić, stawiam skrzynkę Guinessa przeciwko krowim plackom, że rozwiązanie będzie takie, że zamachu dokonał B. Jeszcze nie ruszyłem "Ręki Oberona", ale będę zaskoczony, jeżeli będzie inaczej.
W każdym razie niewątpliwie świetnie się czyta, tylko muszę wyłączyć szare komórki, bo im więcej myślę o świecie przedstawionym, tym mnożą się nieścisłości, dziury logiczne i deus ex machina.
"Znak...

Kryanka | 2015-12-16
Na półkach: Serie, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Ta seria, moim zdaniem, jest z każdą częścią coraz lepsza. Corwin, przejąwszy wreszcie zwierzchnictwo w Amberze, musi zająć się tajemniczymi wrogami z czarnej Drogi i, przede wszystkim, rozsupłać rodzinne spiski, o których dotychczas tylko słyszeliśmy. I rzeczywiście, stosunki między jego rodzeństwem przypominają raczej walki mafijne.

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 września 2014

Trochę mniej akcji, więcej retrospekcji i wizji. W tej serii zdecydowanie bardziej "leżą mi" opisy walk, więc ten tom mnie nie zachwycił. Dał za to odpowiedzi na kilka pytań...

Grisznak | 2014-12-06

Tom wyjaśniający, nieco wolniejszy, jeśli chodzi o tempo akcję, ale bardziej amberowy od pozostałych i przede wszystkim rozjaśniający wiele wątków z całej intrygi, przez co nie nudny, chociaż autorowi zdarzają się tu bardziej przegadane fragmenty.

Mateusz | 2011-05-12
Przeczytana: kwiecień 2011

Dużo ciekawsza i lepiej napisana niż dwie poprzednie części. Przedsmak kolejnej, moim zdaniem najlepszej, części Kronik Amberu - "Ręki Oberona".

Michał Weręgowski | 2016-03-09
Przeczytana: 2016 rok

Klasyka gatunku, przełomowe dzieła - to już wiemy. Jednak ponad 40 lat po powstaniu cyklu, można powiedzieć, że to przyjemne, niewymagające pozycje do przeczytania "na raz". Książka dobra, ale czy ją polecam? Jak masz ochotę i lubisz fantasy to pewnie będziesz się dobrze bawić, ale jeśli sobie odpuścisz to wiele nie stracisz.

Przemek Skoczyński | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Na tym tomie kończę przygodę z tą serią, lubię fantasy, ale to jest czytadło klasy C. Szkoda życia.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 06 stycznia 1996

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.

dzidek | 2016-12-08
Aliath | 2016-11-27