Znak Jednorożca

Okładka książki Znak Jednorożca Roger Zelazny
Okładka książki Znak Jednorożca
Roger Zelazny Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Kroniki Amberu (tom 3) fantasy, science fiction
Kroniki Amberu (tom 3)
Piotr W. Cholewa
Amber powieść amerykańska

storytel

storytel

Czułem się, jakbym czytał połączenie fantasy i dobrego kryminału.

Zdecydowanie mniej tutaj podróży czy walki, a więcej dialogów, spisków, intryg i zszywania wszystkich wątków w jeden cały. Jest to zdecydowanie orzeźwiające po dwóch poprzednich tomach, gdzie akcja gnała ku przygodzie. Ten tom przypomina właśnie takie spotkanie w rodzinnym gronie i granie w szachy bądź karty.

Uważam, że takie mieszanie stylów jest genialną rzeczą (o ile dobrze rozplanowane). Miejscami na myśl przychodziła mi Pani Agatha Christie i jej "I nie było już nikogo". Klimat tu gęstnieje, to rozrzedza się, dając czytelnikowi doskonałe chwile oddechu.

Od razu zaczynam kolejny tom!

Czułem się, jakbym czytał połączenie fantasy i dobrego kryminału.

Słabsza od pierwszych dwóch. Niewiele się działo, choć dowiedzieliśmy się kilku ważnych rzeczy. Denerwowały mnie początki rozdziałów - coś jakby filozoficzne przemyślenie rozdziału. Takie przynajmniej odniosłam wrażenie. Mam nadzieję, że to tylko w tej części.
Kończy się lekkim cliffhangerem i o ile zdążyłam już sprawdzić - kolejny tom zacznie się od tego samego miejsca.
Wracam czytać.

Audiobook

Audiobook

Wciąż przyjemne fantasy, zahaczające o współczesność. Bardzo lubię takie połączenia.

Niestety nie podobała mi się ta część zbytnio, nawet pomimo tego, że była dość treściwa, to jednak cała książka o rozważaniach i dochodzeniach kto jest zdrajcą, po prostu mnie znużyła.

Kolejna część Amberu. Dla wtajemniczonych :D

Kolejna część Amberu. Dla wtajemniczonych :D

Lepsza niż poprzednie, intryga i walki ciekawie się rozwijają. Nie jest to książka wybitna. Jednak uważam, że lepsza niż poprzednie tomy.
Czyta się bardzo szybko.

Czyta się bardzo szybko.

Czasami przy ocenianiu części cyklu "Kroniki Amberu" mam wątpliwości czy 8 gwiazdek czy też mniej, ale nadal przeważa zadowolenie z lektury. Mimo tego, że powieści te powstawały wiele lat temu to czyta się je tak jakby nie było tego upływu czasu. Autor chwilami zwalnia akcję żeby w mgnieniu oka nabrała ona tempa, to chyba jego znak rozpoznawczy :) Z zaciekawieniem śledzę losy poplątanego rodzeństwa z Amberu i zaczynam kolejny tom !

Dobrze jest "wrócić znowu do Amberu" . Ten tom rozwiją wątki które odnoszą się do porzednich cześci tego cyklu.
Corwin po śmierci Eryka chcę dowiedzieć się kto jeszcze stoi mu na przeszkodzie do tronu. W związku z tym zwołuje spotkanie z braćmi i siostrami. Intryga jest nie tyle co skomplikowana, lecz bardziej jest mocno rozbudowano więc momentami trochę gubiłem się w tym.
Muszę oczywiście wspomnieć o świecie Amberu i tym drugim czyli Cień-Ziemia. Pierwszy świat jest typowym światem fantasy gdzie żyją na codzień Corwin razem z rodzeństwem natomiast Cień-Ziemia jest światem współczesnym niektórzy z bohaterów przebywali tam i na dodatek mogą wpływać na jak wygląda rzeczywistość.
Tak jak pisałem wyżej jest to miły powrót po tych kilku latach do tej wyjątkowej sagi z ciekawym światem oraz intrygami które były na tyle rozwinięte, że niektóre rozdziały(a książka jest krótka) są przegadane co mnie trochę męczyło.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Znak Jednorożca