Czyż nie dobija się koni?

Okładka książki Czyż nie dobija się koni?
Horace McCoy Wydawnictwo: Itaka literatura piękna
129 str. 2 godz. 9 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
They Shoot Horses, Don't They?
Wydawnictwo:
Itaka
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
129
Czas czytania
2 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8386008113
Tłumacz:
Zofia Zinserling
Tagi:
taniec zawody
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

„Czyż nie dobija się koni?” to kultowa powieść amerykańska, spopularyzowana dzięki głośnej ekranizacji w reżyserii Sydneya Pollacka. Mimo iż akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w czasach tzw. wielkiego kryzysu, treść pozostaje ponadczasowa i wciąż aktualna.

Główny bohater i narrator, Robert, jest młodym mężczyzną, marzącym o aktorskiej karierze w Hollywood. Przewrotny los zaprowadza go jednak na salę sądową, w której poznajemy go jako zabójcę niejakiej Glorii. To dziewczyna, która namówiła go do udziału w wielodniowym maratonie tanecznym. Podczas tej imprezy mają miejsce niezaplanowane zdarzenia, od których włosy jeżą się na głowie.

Robert nie wypiera się w sądzie zbrodni, jednak – paradoksalnie – wcale nie uważa się za winnego. Wręcz przeciwnie, jest pewien, że wyświadczył zabitej grzeczność i skrócił jej cierpienia.
Zanim się przekonamy, czy to faktycznie prawda, śledzimy z wielkim napięciem poszczególne etapy makabrycznego turnieju.

Zabawa początkowo może wydawać się niewinną rozrywką ku uciesze gawiedzi. Szybko jednak przekonujemy się, że organizatorzy zamierzają zbić na tanecznych zawodach niebagatelną fortunę. By tego dokonać, nie wahają się wykorzystywać uczestników, grać na ich emocjach, prowokować i kreować sytuacje, które przyciągną widzów.
Z czasem robi się coraz ciekawiej i coraz bardziej niebezpiecznie.

Inicjatorom tanecznego maratonu sprzyja sytuacja ekonomiczna – w czasach wielkiego bezrobocia i kryzysu ludzie są gotowi na różne upodlenia, byleby zdobyć kilka dolarów. A cóż dopiero tysiąc! To główna nagroda, która odbiera godność i każe zapomnieć o ludzkich odruchach.
Nic dziwnego zatem, że na parkiecie dochodzi do kłótni, bójek, przemocy, a nawet wynaturzeń.

Powieść McCoy'a odczytać można jako parabolę ludzkiego losu, który porównywany jest od wieków do makabrycznego tańca wieńczącego życie, ale i do walki o przetrwanie. Przeżyć mogą tylko najsilniejsi, najtwardsi, najbardziej bezlitośni...
W dzisiejszych czasach wyścigu szczurów treść książki nabiera szczególnego znaczenia, o jakim autorowi zapewne nawet się nie śniło.

„Czyż nie dobija się koni?” to także wstrząsająca opowieść o mechanizmach rządzących światem show-biznesu, w którym wszystko nastawione jest na zysk. Człowiek jest tu tylko marionetką i produktem, który można w dowolny sposób wykorzystać, przeżuć, wypluć...
To prawda szokująca, ale jakże aktualna.

Lektura książki McCoy'a nie jest lekka, łatwa i przyjemna, ale warto się z nią zmierzyć, gdyż daje wiele do myślenia. Książka udowadnia także, że ważkie problemy można wyłożyć w niewielkim objętościowo utworze. Czasami mniej, znaczy więcej – i nie jest to tylko życiowa dewiza minimalistów, ale i reguła, która sprawdza się w literaturze.

„Czyż nie dobija się koni?” to kultowa powieść amerykańska, spopularyzowana dzięki głośnej ekranizacji w reżyserii Sydneya Pollacka. Mimo iż akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w czasach tzw. wielkiego kryzysu, treść pozostaje ponadczasowa i wciąż aktualna.

Główny bohater i narrator, Robert, jest młodym mężczyzną, marzącym o aktorskiej karierze w Hollywood....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    949
  • Chcę przeczytać
    621
  • Posiadam
    152
  • Ulubione
    34
  • 2019
    25
  • Literatura amerykańska
    17
  • Legimi
    12
  • 2022
    10
  • 2020
    9
  • 2014
    9

Cytaty

Więcej
Horace McCoy Czyż nie dobija się koni? Zobacz więcej
Horace McCoy Czyż nie dobija się koni? Zobacz więcej
Horace McCoy Czyż nie dobija się koni? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także