Opowieści kosmikomiczne

Wydawnictwo: Muza
La Cosmicomiche
837079355x
corrum

W "Opowieściach kosmikomicznych" autor proponuje eksplorację fantastycznych światów, rezygnując z ludzkiego punktu widzenia na rzecz naukowych teorii dotyczących początków ewolucji, powstania Kosmosu, życia na Ziemi. Narrator, świadek kolejnych faz Wszechświata, Qfwfq, mięczak, dinozaur, wszelka istota żyjąca byle nie człowiek, przeżywa niezwykłe przygody, które coś nam jednak przypominają: kocha, nienawidzi, rywalizuje, doświadcza lęku, pustki i osamotnienia. Książka Calvino udowadnia, że abstrakcję można spleść z wyobraźnią, a gorzką mądrość rodem z powiastek filozoficznych z namysłem nad wiecznością i niepojętością życia.

Bosy_Antek | 2011-12-01

Może mam serce z kamienia, ale jakoś nigdy nie potrafiłem zaangażować się w "związek" z bohaterką książki.

Niemal mi się udało zadurzyć się w drugoplanowej bohaterce "Śmierci na Nilu" Agaty Christie, ale cóż z tego, skoro skromna brunetka odchodzi pod rękę z młodym Amerykaninem? Cóż z tego, że wzdychałem do dzielnej mężatki z "Człowieka z Wysokiego Zamku" Dicka, skoro to mężatka właśnie była? Zawsze jakoś intrygowała mnie sąsiadka Józefa K z "Procesu" Kafki, panna Burstner, ale ona szybko roztapia się w czeluściach utworu...

Z reguły kobiety były zamężne, miały potrzaskane życiorysy, były antypatyczne, jędzowate, a jeżeli objawiłaby się jakaś milutka kobietka, z miejsca autorzy przyklejali jej adoratorów.

Może za mało czytałem, ale nie spotkałem sympatycznej, stanu wolnego, która w swoim panieństwie wytrzymywałaby do końca książki.

Oczywiście pot nie istniałby, gdybym nie znalazł w końcu mojej wybranki serca, mojej Dulcynei z Toboso, która skupiłaby w sobie wszystko, czego do...

Mikosek17 | 2014-07-11

Książka z pewnością nietypowa. Początkowo nie mogłem zrozumieć konwencji i myślałem, że to chaos i totalnie abstrakcyjne pisanie, ale im dalej brnąłem w treść i zastanawiałem się nad tą pozycją tym wyraźniejsze stawało się jaką wspaniałą lekturą są "Opowieści Kosmikomiczne". Każda z opowieści bez jakiegoś głębszego rozmyślania to i tak są dosyć nietypowe, ale pozytywne i zabawne historyjki. Do tego dochodzą kolejne kwestie, które wpływają na pewnego rodzaju fenomen tej książki. Jedną z nich jest to w jaki sposób włoski pisarz opisywał fizyczne zjawiska, kosmiczne sprawy w sposób wysoki literacko. Fascynująca jest zabawa słowem, nazewnictwem, do tego dochodzi manipulowanie językiem z punktu widzenia powstawania świata - dialog, który nie zawiera słów, które nie mogły istnieć. Opowieści z perspektywy energii/materii, która pamięta początki wszechświata są genialnym rozwiązaniem. Calvino z wielką dozą poczucia humoru prezentuje pewną ciągłość w istnieniu świata. Od bakterii do obecnie...

Iluzjonistka | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 10 lutego 2017

Italo Calvino zaskoczył mnie po raz kolejny. Nawet nie przypuszczałam, że zbiór 13 opowiadań może kryć w sobie tak wiele metafor i ukrytych znaczeń, a równocześnie być wciągającą i nieco absurdalną historią Wszechświata. Jednak tym razem czytanie nie było tak łatwe jak w przypadku "Niewidzialnych miast" i mam pełną świadomość tego, że wielu tajemnic nie udało mi się rozszyfrować, dlatego też pozostawiam tę książkę bez oceny.

eukruk | 2012-07-22

Absurdalna, zabawna, polecam.

IlProfumoDeiLibri | 2013-07-21

Jak długo przygotowywał się do napisania tej książki?
Może interesował się historią czasu, powstawaniem wszechświata, pierwotną kreacją atomów.
Nie była to dla mnie przyjemna lektura. Głębokie abstrakcyjne analizy, długie wywody o niewiadomej. Starałam się z całych sił skoncentrować, lecz i tak gubiłam wątek. Wyłączałam się.

Owszem. Połączenie czegoś w rodzaju podręcznika do fizyki i stworzenie na podstawie wybranego fragmentu analizy naukowej fantastycznej opowieści. Niespotykane. Ilu autorów podjęłoby się podobnego wyczynu?

Nie wiem jak to ocenić. Czy wziąć pod uwagę sztukę wypowiedzi, która kształtuje się na poziomie przekraczającym najwyższy. Czy zdolność analitycznego myślenia, która osiągnęła wyżyny intelektualne. Czy tylko moje ograniczenie, jako czytelniczki, która z trudem dobrnęła do końca, którą te wywody przerosły, nudziły, nic z nich nie zdołało zapisać się w mojej pamięci.
Jest to dzieło szczególne, ale nie na mój mało wysublimowany gust.

Fantastyczna kosmogonia utkana z wyobraźnią małego dziecka.

zazanka | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

No nie... Może jestem za głupia, może mam za mało wysublimowany gust, ale nie podpiszę się pod tym, że jest to pisarz wybitny. Wczoraj przeczytałam "Niewidzialne miasta", ale przy tym umęczyłam się jeszcze bardziej. Bardzo specyficzna lektura. Bardzo specyficzny autor. Pewnie można albo uwielbiać albo robić duże oczy ze zdziwienia, że ktoś to uwielbia...

majkabally | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

I kolejna pozycja, podczas czytania której były świetne momenty, a po nich następowało kilka takich stron, które nużyły.
Mimo wszystko napisana bardzo dobrze. Ależ wyobraźnia, do tego masa absurdu, troszkę się pośmiałam :)

Rafał | 2015-09-13
Przeczytana: 20 września 2015

Niezwykły koncept, znakomicie wykonany.

Aleksandra | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 kwietnia 2017
Teoria i praktyka powrotów, czyli że jednak z tą rzeką to faktycznie dwa razy nie zawsze warto

Sytuacja człowieka czytającego porównywalna jest z próbą zapakowania sprzętu na dwumiesięczną wyprawę kajakowo-wspinaczkową drużyny harcerskiej do renault twingo.