Bohaterowie pogranicza

Okładka książki Bohaterowie pogranicza
Dave Eggers Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Heroes of the Frontier
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2017-09-13
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-13
Język:
polski
ISBN:
9788381101028
Tłumacz:
Marek Fedyszak
Tagi:
Marek Fedyszak
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bohater jednej powieści



2819 1249 90

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
155
2

Na półkach:

Czuję powinność, by uzasadnić ocenę, bo nie jest to książka zła, tylko specyficzna.

Autor zdecydował się na zabieg maksymalnego urealnienia podróży, jaką przebywa Josie z dziećmi. Efektem tego są bardzo życiowe sceny i dialogi, a zwłaszcza świetne przedstawienie dzieci, które funkcjonują według własnych, dość nieprzewidywalnych, zasad. Jednak istnienie druga strona medalu – w opowieściach fabularyzowanych zazwyczaj spodziewamy się łączenia wątków, wierzymy, że wszystko dzieje się po coś; że trwająca kilkanaście stron scena rozmowy z panią w warzywniaku będzie miała jakieś konsekwencje i powróci jeszcze echem w książce. W życiu nie zawsze tak bywa – czasem wydarzenia, postaci pojawiają się i znikają ze sceny, wpływając jedynie na nas i naszą pamięć. Podobnie dzieje się w „Bohaterach pogranicza” – mijamy cały panteon bohaterów, iskrzące (czasem dosłownie) krajobrazy i sceny romansu oraz akcji. Natomiast są to tylko epizody, które nie wpływają bezpośrednio na całokształt fabuły, choć zmieniają sposób myślenia Josie, która dąży ku przeżyciu katharsis. Nie ukrywam, że przez cały czas oczekiwałam jakiegoś punktu zaczepienia, miejsca, w którym akcja dopiero się zawiąże. No i czekałam sobie do końca...

Sam strumień świadomości (bo tak można nazwać wypowiedź Josie – głównej bohaterki, z której perspektywy oglądamy zdarzenia) jest bardzo ciekawy, czasem satyryczny, szukający słabych punktów konstrukcji społecznej, podważający pewne elementy działania naszego codziennego świata, a czasem po prostu zabawny. Życiowy. Mając tak głęboki wgląd w myśli Josie, wydaje mi się, że potrafiłam ją zrozumieć i przeżywać z nią zdarzenia, w których umieścił ją autor.

Co więc nie zagrało?
Odpowiedź brzmi: nuda. Męczyłam książkę przez prawie dwa miesiące, wielokrotnie ją odkładając. Zabieg urealnienia zdarzeń, jakkolwiek ciekawy, z pewnością sprawdziłby się w nieco krótszej formie. Na prawie 400 stronach po prostu nużył. Było to niemal jak oglądanie 10-godzinnego filmu dokumentalnego z wycieczki rodziny, której nie znacie. Zaglądanie do ich świata jest z pewnością interesujące. Jednak w momencie, gdy poszczególne rozdziały można by czytać niemal niezależnie od siebie, a zakończenie wsunąć w dowolne miejsce książki (no dobrze, trochę wątków znalazło swój początek końca, ale na pewno nie na tyle satysfakcjonujący, by móc spokojnie postawić po tym wszystkim kropkę), książka wydaje się być po prostu zbyt rozciągnięta albo szczegółowa. Powiem szczerze, że doczytałam ją, ponieważ ciekawiło mnie, czy autor zdecydował się jednak na jakiś zwrot akcji. Dla osób, które tyle cierpliwości nie mają i zrezygnują w trakcie, polecam przejście do zupełnie ostatniego rozdziału. Ma on jedno zdanie i doskonale podsumowuje lekturę.

Jeżeli chodzi zaś o podsumowanie mojej recenzji, to tak, jak wspomniałam, książka zachwyca opisami Alaski, realizmem wypowiedzi Josie i zachowaniem jej dzieci, wzbudza refleksję, zachęca do baczniejszej obserwacji rzeczywistości. Jednak nie spina się ona w zwartą opowieść, której przebieg można by śledzić z pełnym zainteresowaniem - główną osią fabularną są tu myśli Josie i zmiana jej podejście do życia, nie same zdarzenia, które stanowią tu jedynie tło. Myślę, że kilka pierwszych rozdziałów pokaże wam z czym macie do czynienia. Czy chcecie czytać do końca? Tę odpowiedź musicie znaleźć sami, sprawdzając, jak odnajdujecie się już na początku historii. Bo później będzie bardzo podobnie.

Czuję powinność, by uzasadnić ocenę, bo nie jest to książka zła, tylko specyficzna.

Autor zdecydował się na zabieg maksymalnego urealnienia podróży, jaką przebywa Josie z dziećmi. Efektem tego są bardzo życiowe sceny i dialogi, a zwłaszcza świetne przedstawienie dzieci, które funkcjonują według własnych, dość nieprzewidywalnych, zasad. Jednak istnienie druga strona medalu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    116
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Droga
    1
  • [W] Sonia Draga
    1
  • Kolejka
    1
  • 2017
    1
  • Sonia Draga
    1

Cytaty

Więcej
Dave Eggers Bohaterowie pogranicza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także