Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Hologram dla króla

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Sonia Draga
A Hologram for the King
Marek Fedyszak
Ag2S

Alan Clay, pracownik amerykańskiej firmy informatycznej Reliant Systems, chce poukładać swoje życie. Usiłuje zapanować nad podziałami w rodzinie, ale przede wszystkim pragnie ustabilizować swoją sytuację materialną, aby zapewnić córce możliwość kontynuowania nauki w college’u. W związku z tym Alan udaje się do Arabii Saudyjskiej. Zamierza sprzedać królowi Abdullahowi, władcy azjatyckiego...

W związku z tym Alan udaje się do Arabii Saudyjskiej. Zamierza sprzedać królowi Abdullahowi, władcy azjatyckiego państwa, system transmisji telekonferencji z wykorzystaniem holografii, który posiada Reliant Systems. Jeśli się to uda, król przyzna firmie kontrakt na budowę sieci informatycznej dla jednej z metropolii, a prowizja Alana rozwiąże wszystkie trapiące go problemy.
Gdy mężczyzna wraz z współpracownikami przybywa na miejsca, monarcha ma dopiero przyjechać. W miarę jak dni oczekiwania przeradzają się w tygodnie, sytuacja staje się coraz bardziej komiczna. Alana wciąga świat miraży, w którym nadzieje i marzenia mienią się i znikają w upalnym pustynnym słońcu…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Hana | 2018-08-25
Na półkach: Eggers Dave, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Alan Clay jest bankrutem. Bankrutem bo maszyny żle oceniły jego zdolność kredytową. Maszyny nie ludzie. Coraz częściej to właśnie one podejmują decyzje zamiast nas – ludzi. Alan staje przed szansą zarobienia dużych pieniędzy. One postawią go na nogi. Jego i jego rodzinę. Sprzeda królowi Abdullahowi z Arabii Saudyjskiej system transmisji telekonferencji z wykorzystaniem holografii. Jego firma , Reliant Systems, zbuduje sieć informatyczną i zarobi masę pieniędzy. On , Alan Clay, też. I wszystko będzie dobrze. Wszystko wróci do normy. Pracownicy Reliant Systems przylatują na miejsce i czekają na króla, który ziści ich nadzieje i urealni plany. Czekaja długo. Czekają niecierpliwie…… Plany są takie piękne! "Dzisiaj tutaj jest ściernisko, jutro będzie San Francisco". Według tej zasady powstanie miasto. Są nawet makiety. Wspaniałe makiety wielkiego miasta. Miasto jest jak miraż, fatamorgana, jak…… hologram. Ludzie zastopowani jak film, oczekują na spotkanie z królem i rozpoczęcie...

almos | 2016-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Opowieść o amerykańskim nieudaczniku, który czeka gdzieś w piaskach Arabii Saudyjskiej na wizytę władcy królestwa. Chce mu zaprezentować i sprzedać najnowszą technologię telekomunikacyjną i w ten sposób wyrwać się z kłopotów materialnych. W istocie to książka o kryzysie Ameryki, która powoli przestaje być supermocarstwem; na arenę wkraczają Chiny. Fajnie to napisane, z humorem i biglem. Bardzo dobrze mi się słuchało audiobooka w świetnym wykonaniu Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego.

To opowieść o ofierze kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Alan Clay, facet po pięćdziesiątce, od lat zarabia coraz mniej, ma potężne długi, zmuszony jest sprzedać dom, a jedyną jego szansą na odbicie się od dna jest zawarcie lukratywnego kontraktu na nową technologię telekomunikacyjną w Arabii Saudyjskiej. W tym celu udaje się do tego kraju i czeka na króla żeby zatwierdził umowę. Treścią książki jest takie kafkowskie czy beckettowskie czekanie w spiekocie pustyni na monarchę, który, wygląda na to,...

mm8371 | 2018-11-28

wszystkie twarze
jestem niczyim ochroniarzem
ja jestem niczyim ochroniarzem
ćwiczę pamięć
powtarzam w pamięci tabliczkę mnożenia
ćwiczę rękę trzymając
nią pewnie
szklaneczkę
siedzę tak
i czekam czekam
jestem niczyim agentem

Umiarkowanie ciekawy pomysł.Pokiereszowany mocno życiem facet,z długami,z balastem rodzinnym,chyba też z nałogiem...czeka.Czeka na króla,a wiadomo,król to król,jedno jego słowo zmienić może..hmm..wszystko chyba nie,ale bardzo wiele.Czy nasz mało sympatyczny bohater usłyszy od monarchy to o czym marzy?
No cóż..chińczyki trzymają się mocno...
Fajnie naszkicowany klimat saudyjskiej monarchii,groteskowa atmosfera oczekiwania,i ten złośliwy i przytłaczający nadmiar czasu...po cholerę ta dodana na siłę love story?

Greg Blackbird | 2018-06-14

Nie ukrywam że oczekiwałem czegoś w stylu "Kręgu" a tu mamy coś raczej refleksyjnego. W tamtej książce ukazano do czego mogą doprowadzić kiedyś nowe technologie w zderzeniu z ludzkim pragnieniem bycia w mainstream, tu mamy kolejny głos w dyskusji o tym, że stary , zachodni świat jest w odwrocie i z dnia na dzień zostajemy coraz bardziej skazani na łaskę produkujących (i zabierających miejsca pracy) i podkradających technologię chińczyków i posiadających arabów. W związku z tym że w dalszym ciągu nie odkopaliśmy się po kryzysie finansowym, dodatkowo w dalszym ciągu jesteśmy jeszcze obciążeni długami, kredytami, hipotekami, podczas gdy obok reszta świata mija nas zostawiając nas w tyle. To boli, zwłaszcza ludzi, którzy do tej pory uważali się za wyznaczających trendy, nadających ton rozwoju. Dla mnie obie książki ciekawie się uzupełniają.

BookBasset | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 17 marca 2017

Powieść o człowieku, który nie potrafi zrozumieć, że to już koniec amerykańskiego snu...

Jeśli spodobał Ci się klimat "Kręgu" lub interesuje Cię Arabia Saudyjska, jest to świetna pozycja dla Ciebie.

Niestety jak to u tego i wielu innych autorów współczesnych bywa w fabułę wpleciono kompletnie zbędne i miejscami po prostu śmieszne sceny erotyczne. Ponadto wiele wątków i wydarzeń w gruncie rzeczy mało wnosi do fabuły albo chociaż zrozumienia przekazu książki.

Podsumowując mogę stwierdzić, że jest to ciekawa książka, która bierze za cel świat po kryzysie z roku 2008. Miejscami się dłuży, ale według mnie jest zdecydowanie warta lektury. Polecam!

uhuhu | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Eggers z książki na książkę jest niestety coraz słabszy i coraz mniej zachęcający do sięgania po swe kolejne pozycje. Tęsknię za polotem z czasów "My to mamy speeda!"... Najbardziej wyróżniającym się elementem "Hologramu..." jest żarówkowy kolor okładki. Początkowo liczyłem na to, że może w tej całej saudyjskiej historii będzie klimat Bowlesa albo może trafią się jakieś ciekawe spostrzeżenia z frontu zderzenia kultur, ale nic z tego, żadnych emocji, żadnych zakończonych wątków, dominuje poczucie braku jakiegokolwiek pomysłu, który można by uznać za kręgosłup powieści. Nie polecam, to najsłabszy Eggers so far.

Karolina | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Krótko opisując książkę, to książka o niczym, a już na pewno nie o hologramie dla króla.
Podstarzały Alan przybywa do Arabii Saudyjskiej, wraz z młodymi współpracownikami, w celu sprzedaży wspaniałej informatycznej technologii.
Treść wypełniają nieustannie przeskakujące myśli / wspomnienia głównego bohatera (o córce, byłej żonie, o finansach, poprzednich pracach, kredytach, umieraniu itp. - proza życia) z epizodycznymi wstawkami o tytułowym hologramie.

Książka ukazuje współczesne problemy wielu ludzi.

Spodziewałam się opowieści o nowych technologiach, skupionej na naukowym i technicznym wątku zgodnym z tytułem.

Jarosław GrubyPerez | 2018-11-19
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Zachęty z okładki- "znakomita.." "arcydzieło" nie tylko przesadzone, ale wręcz oszukańcze. Nie zostaje po tej książce nic poza rozczarowaniem, choć są momenty gdy wydaje się, że już już będzie dobrze... Nie było do samego końca. Choć zdania ładnie poskładane, to bohater jakiś taki nijaki- a przecież potencjał był.Obejrzę jeszcze film - ale z obawami .

Dziub | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Generalnie nie przepadam za audiobookami, ale w tym przypadku nie miałam wyjścia. Przede wszystkim historia Alana na początku była zdecydowanie nieciekawa, ale za to okraszona dobrym humorem okraszonym wulgaryzmami, na co zwróciłam uwagę. Potem struktura powieści zaczęła się rozwijać, przy czym jednocześnie fabuła zaczęła być przewidywalna. Pod koniec to był harlequin, więc tym bardziej jestem zaskoczona zakończeniem, które nie jest otwarte, a jednocześnie nie daje odpowiedzi. Nie jest to rodzaj niedosytu, a rozczarowania. Nie wiem, jak Tykwer to przełożył na film, ale mam nadzieję, że nie zawiódł, bo Eggers zrobił to na całej linii.

Bibliotekarz | 2016-08-11

Na wstępie powiem, że nie polecam.

Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, żeby nie wierzyć opiniom podawanym na okładce. "Arcydzieło", "znakomita" - już to widzę. Mało spójna historia pozbawiona wiarygodności (wiem, że autor może wymyślać co mu się podoba, ale w tej książce widać naiwność w podawaniu opowieści). Cały czas chodziło za mną wrażenie, że autor nie ma większego pojęcia o rzeczach, które opisuje i podaje ogólniki po których się śliska. Do tego zupełnie od czapy wspominki i retrospekcje, które niewiele wnoszą (po połowie książki zacząłem je po prostu pomijać).