The Book of skulls
corrum

Zapowiadała się wspaniała przygoda. Wyprawa do Arizony – odnalezienie siedziby sekty hiszpańskich mnichów, żyjących w całkowitym odosobnieniu, wedle specyficznej reguły klasztornej – dla Eliego, Neda, Olivera i Timothy′ego była obietnicą nowych doznań (choć każdy z nich oczekiwał czegoś innego), odskocznią od wielkomiejskiej nużącej codzienności. Słyszeli o tajemnych rytuałach, misteriach… I zakonnikach, których wieku nie udało się ustalić – byli bezwieczni, przezwyciężyli śmierć.
Jednak to, co miało być żartem, dobrą zabawą, ciekawym eksperymentem i źródłem fantastycznych wrażeń, stało się traumatycznym doświadczeniem. Dwóch młodych ludzi musi umrzeć, by dwóch mogło żyć wiecznie.
Takie warunki stawia bractwo. Przystają na nie, nie wierząc w ich realność. „Śmierć”, „nieśmiertelność” wydają się tak samo abstrakcyjne. Wszystko nabierze innego wymiaru, gdy zobaczą tuż przed sobą czarną twarz Tanatosa.

Pablos | 2012-09-16
Przeczytana: 15 września 2012

Tytułowa Księga Czaszek to tajemniczy manuskrypt, odnaleziony przez studenta w zakamarkach biblioteki. Mówi on o ukrytej gdzieś w Arizonie pustelni, której członkowie posiedli władzę nad śmiercią, lub też patrząc z drugiej strony nad życiem wiecznym. Jednak by móc samemu stanąć do próby dającej nieśmiertelność należy spełnić określone warunki: odnaleźć samotnię, a na miejsce przybyć w towarzystwie trojga innych mężczyzn. Dwóch z nich przejdzie próbę tylko pod warunkiem, że dwóch kolejnych zginie. Jeden musi popełnić samobójstwo, drugiego pozostała dwójka musi zgładzić sama.

Najciekawszym motywem w książce jest sama podróż, droga samochodem z Nowego Jorku do Arizony. Czwórka przyjaciół to tak naprawdę przypadkowa grupa znajomych z uczelni. Są ze sobą tylko dlatego, że każdy ma w tym swój cel. Przyjaźni jako takiej zabrakło, jest tylko wygoda wynikająca z doboru specyficznego towarzystwa. Timothy to potomek amerykańskiej arystokracji, chłopak z dobrego domu, który nigdy nie musiał...

Karol | 2014-06-28

Gdy przeczytałem ja po raz pierwszy miałem mieszane odczucia i uznałem ja za raczej słabą. Po drugim razie za dobrą, po trzecim za wybitną. Zobaczymy jak będzie po czwartym razie.

Marsza | 2015-02-19
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Tak bardzo Silverberg. Jak się przeczytało jeszcze "Prądy czasu" to nawet trudno wzdychac nad tym, że najbardziej wybijający sie z pobocznych motywów w ksążce, to uwagi o kobietach generalnie sprowadzające się li jeno do ich wyglądu i w rozwinięciu tegoz sekszenie się. I można w sumie mówić, że bohaterowie są w tym wieku, gdy serio potrzeby ciała biora górę nad potrzebami ducha i w ten sposób są oni pokazani realistycznie... a można się zastanawiac na ile przniknęły tu rzeczy, które Silverberg pisał pod pseudonimem.
Generalnie ja po lekturze innych ksążek Silverberga zgorszona czy zdziwiona nie byłam, ale jesli dla kogos ma to byc pierwsze spotkanie, to lepiej niech ma to na uwadze. Albo przeczyta "Maski czasu" - będzie to bezpieczniejsze, a autor ten sam. :)
A "Księga czaszek"? Jest to historia podróży w poszukiwaniu niesmiertelności (jak nie chodzi o pieniądze, to o nieśmiertelność ;) przeca). Czterech kolegów wybiera sie w te podróż przez STany Zjednoczone, do miejsca o którym...

Dominika | 2013-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2013

"Księga czaszek" opowiada o podróży i gonitwie za marzeniem czwórki przyjaciół - studentów. Wszyscy przystojni na swój sposób, oryginalni, bardzo inteligentni. Każdy inny. Łączy ich wspólne mieszkanie i chęć bycia nieśmiertelnym. Wyruszają w długą podróż do Arizony w poszukiwaniu zakonu, spędzają czas na medytowaniu i doskonaleniu siebie. W ostatecznym rozrachunku spełniającym Dziewiąte Misterium dwóch z nich musi umrzeć, by dwóch mogło żyć wiecznie.
Książkę czytało mi się dość mozolnie z powodu wielu niezrozumiałych filozoficznych wątków, w powieści jest jak dla mnie bardzo dużo niezrozumiałego słownictwa. Ciekawe było to, że jest w niej czterech narratorów, którymi są przyjaciele Ned, Oliver, Timothy i Eli.
Autor zdecydowanie przedobrzył ze scenami męskiego seksu homoseksualnego. W niektórych momentach było to aż niesmaczne.
Zaskoczyło mnie zakończenie, zupełnie nie spodziewałam się, że akurat te osoby przeżyją.
Książka jest typowym przeciętniakiem. Można przeczytać, ale nie jest...

Feanor | 2010-04-25
Przeczytana: 2005 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całkiem zasłużenie uznawana za jedną z najlepszych książek Silverberga. Grupa przyjaciół szukają nieśmiertelności, którą okupią gorzko.

Mamerkus | 2012-10-25
Przeczytana: 01 września 2010

Bardzo chciałbym wiedzieć, co chodziło autorowi po głowie kiedy tworzył rękopis tego dzieła. Z całej książki nie da się wyciągnąć nic więcej ponad konstatację, że każdy dwudziestolatek w Ameryce, w każdym razie w latach siedemdziesiątych, ma na sumieniu jakiś odrażający czyn typu plagiat, kazirodczy gwałt, spowodowanie samobójstwa, czy przygody homoseksualne. I ze to właśnie plagiat jest tą największą ze zbrodni! Zbrodnią, która niechybnie prowadzi do szaleństwa i dalszych zbrodni:-)
Doprawdy nie wiem, czy traktować tę książkę poważnie, jak powyżej, czy może podejść do jej zrozumienia z przymrużeniem oka jako do majaków narkomana po niezłym odlocie. Cała książka jest napisana niejako na kolanie i jedyne ciekawe fragmenty to te które traktują o życiu osobistym Timothego i ambicjach Olivera przezwyciężenia śmierci. Jednakże zależy surowo zaznaczyć, że:
- Primo sama historia nie ma nic wspólnego z fantastyką chyba że za takową uznać końcowe przywidzenia i majaki szaleńca i mordercy,...

Rafał | 2011-09-13
Przeczytana: 2010 rok

bardzo ciekawa, czytałem jak byłem nastolatkiem i wróciłem do niej jako dorosły, dalej zachwyca :)

Rolass | 2012-07-14

Bardzo ciekawa.pogoń za nieśmiertelnością może wiele kosztować.

kajasl | 2011-08-29
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

ksiązka wciągnęła koniec rozczarował niestety....

człowiek_znikąd | 2014-10-14

Przeczytałem i żałuję.