Nie licząc psa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
To Say Nothing of the Dog
Nie, licząc, psa
czupirek

Na pozór Anglia w lecie 1888 roku jest najspokojniejszym miejscem na świecie - leniwe popołudnia w łódce na Tamizie, proszone herbatki, krykiety na zielonych trawnikach - a podróżnik w czasie Ned Henry rozpaczliwie potrzebuje wypoczynku. Zadanie, które musi wypełnić jest pozornie proste, lecz będzie musiał sobie poradzić z ekscentrycznym oksfordzkim donem, spirytystycznym medium, rozpieszczoną młodą damą i jeszcze bardziej rozpieszczonym kotem (nie licząc psa). Nie licząc psa to jednocześnie powieść sensacyjna, fantastyka naukowa i szekspirowska komedia, dowcipna i pomysłowa historia o pomyłkach, nieporozumieniach i chaotycznym świecie, gdzie najkrótszą drogą pomiędzy dwoma punktami nigdy nie jest linia prosta, a tajemnica wszechświata naprawdę zawiera się "w szczegółach".

źródło opisu: okładka książki

| 2017-07-04

Chyba najlepsza książka Connie Willis. Czytałam ją dosyć dawno, ale utkwiła mi w pamięci.

Krzysztof | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 września 2016

Nie ma nieważnych spotkań, nieistotnych relacji, ludzi, których można pominąć, nawet rzeczy, które mogłyby nie istnieć. Wszystko i wszyscy jesteśmy częścią Wielkiego Planu, każdy uczynek (albo jego brak) ma znaczenie, bo wpływa na jego przebieg. I chociaż realizacja Planu wydaje się być zagwarantowana, to nieraz kontinuum musi nieźle się namęczyć, zanim do tego doprowadzi. A poza tym - pomysłowa fabuła, świetna narracja, humor, liczne nawiązania do angielskiej (i nie tylko) klasyki literatury, wyraziste postacie. Bardzo ciekawa powieść.

macrac1068 | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

No po prostu mam problem z tą książką. Sięgnąłem po nią zaraz po przeczytaniu "Trzech Panów w łódce (nie licząc psa)", którą uważam za jedną z lepszych książek jakie przeczytałem w życiu i wątki nawiązujące do pierwowzoru były niesamowitym smaczkiem podczas lektury. Byłem gotów czytać w stereo :) i konkretne fragmenty porównywać z 2 różnych łódek :). To wielka zaleta dla mnie tej książki i oryginalny manewr autorki. Dla mnie, czytelnika SF nie jest to zdecydowanie książka fantastyczna (chociaż umieściłem ją na danej półce). Motyw podróży w czasie jest tu tylko pretekstem do całości treści, a okalające tematy teorii światów równoległych to przy takiej tematyce po prostu konieczność. Jak zdobyła nagrodę Hugo-naprawdę nie wiem. Dla mnie jest to lustrzane odbicie oryginału Jerome K. Jerome i pomimo , że dość przyjemne to nie używając słowa plagiat, autorka nie wysiliła się samodzielnie z pomysłem. Fajnie się ją czytało tylko po przeczytaniu pierwowzoru, w innym przypadku po prostu...

michal3 | 2015-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Książka z kategorii "Wibbly Wobbly Timey Wimey...Stuff". Podróże w czasie od dawna należą do mojego ulubionego motywu w książkach (to chyba jedyne, czego brakuje w "Lśnieniu", poza romansem dwóch panienek - kto oglądał "Przyjaciół" ten wie, o co chodzi). Fabuła niezwykle spójna, niewymuszona, zaskakująca i zabawna. Odniesień do angielskiej popkultury co nie miara. Nic tylko polecić.

Poszukiwania "strusiej nogi biskupa" (która wcale nie jest strusią nogą) powodują u głównego bohatera poważną dyschronię. Recepta? Urlop w XIX wieku. Nic tylko wpakować się w kolejne tarapaty. I chociaż dzieje się dużo, to nie czuć jakiegoś przytłoczenia czy "o co pytam się chodzi?". Warto też zwrócić uwagę na Cyryla i księżniczkę Ardżumand. Bardzo nietuzinkowi... bohaterowie.

Wielka szkoda, że tak świetna książka nie doczekała się wznowienia na jakie zasługuje. Niby szczegół, ale przecież to w nich tkwi Bóg.

simek | 2015-05-23
Przeczytana: 21 maja 2015

Nie jestem pewna czy to powieść sience-fiction, bo podróże w czasie to raczej pretekst do opowieści o teorii chaosu, o mało znanych szczegółach historii i o tym co ma kot do II wojny światowej. Książka bardzo przyjemna, może nie bardzo wymagająca, ale też nie traktująca czytelnika jak idioty (końcowego rozwiązania naprawdę się nie spodziewałam). Narracja tak dobrze poprowadzona, że przeżyłam mały szok, kiedy przypomniałam sobie, że jest pierwszoosobowa. Do tego klimat wiktoriańskiej Anglii i liczne nawiązania do literatury i historii. Przed (albo po) warto też sięgnąć po utwór, którym autorka się inspirowała, czyli "Trzech panów w łódce (nie licząc psa)" Jerome'a K. Jerome'a, ale nie jest to konieczne, bo "Nie licząc psa" samo w sobie jest warte polecenia. A więc polecam. Zwłaszcza na wakacje.

ganz | 2015-05-17
Przeczytana: maj 2015

Może to i powieść sensacyjna, może i komediowa, ale s-f w tym tyle, co kot napłakał... nie licząc psa. Przyjemnie się czyta. Dziwi mnie jednak, że zdobyła Hugo i nominację do Nebuli, bo podróże w czasie są tu jedynym i może ważnym dla historii - ale mocno okrojonym elementem z zagadnień s-f.

Klementyna | 2014-10-04

Anglia, 2057rok. Interes związany z podróżami w czasie kwitnie do dnia, w którym system zabezpieczający przed zmianą przeszłości zaczyna się załamywać.

"Bóg tkwi w szczegółach". To motto towarzyszy bohaterom książki na każdym kroku. Trudno poruszać się w świecie o tak (jak się wszystkim zdaje) niskiej stabilności, gdzie charakter pisma Napoleona albo deszcz decyduje o wygranej bitwie - toteż nasi bohaterowie usilnie próbują naprawić walącą się na łeb i szyję przeszłość, używając szlaków dedukcyjnych najsławniejszych twórców kryminałów, w międzyczasie snując wizje rozpadu świata przez jeden niedopałek papierosa lub źle zawiązaną sznurówkę, przy okazji uciekając przed ucieleśnieniem najgorszych koszmarów o szefowej oraz próbując odnaleźć groteskowo ważną strusią nogę biskupa. Oczywiście w tle niekończąca się dyskusja XIX-wiecznych donów na temat tego, co rzeczywiście tą historią kieruje.

Lekka, przyjemna lektura, która tkwi w pamięci dość krótko - jak przystało na ten typ...

Alicya Oss | 2014-03-13

Fantasy w epoce wiktoriańskiej i "gicz strusia" /Nie licząc psa - Connie Willis/

Trzech mężczyzn w łódce nie licząc psa i kota. A jednak oczami wyobraźni to siebie widzę dryfującą w łódeczce po Tamizie w letni, ciepły dzień. Malownicza sceneria wypełniona promieniami słońca. W powietrzu serdeczność i brak jakiejkolwiek agresji, smutku. Nawet w obliczu nadchodzącej katastrofy wnikającej z gmerania w przeszłości – świetnie się bawię.

Przeciążony pracą Ned zostaje wysłany na przymusowy urlop, z 2057 roku do 1888 roku. Przy okazji ma wypełnić jedno, drobne zadanko. Cierpiąc jednak na zaawansowaną chorobę – dyschronię, niewiele kojarzy i mało co pamięta, właściwie zachowuje się jak ktoś niepoczytalny. Szybko, więc zakłóca funkcjonowanie i tak nadwerężonego już kontinuum czasoprzestrzennego. Świadomy konsekwencji, podejmuje karkołomne próby naprostowania rzeczywistości z pomocą licznej ekipy...

KoKo | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Świetnie bawiłam się przy tej książce. Fajny humor i dobra proza. Chcę buldoga!!!

Megsss | 2013-07-19

Cudowna!!! Rozbraja i rzuca na łopatki :-)