Woda różana i chleb na sodzie

Cykl: Zupa z granatów (tom 2) | Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Rosewater and Soda Bread
Iran, Irlandia, kuchnia, obyczaj
literatura piękna

"Woda różana i chleb na sodzie" to kontynuacja bestsellerowej "Zupy z granatów" (W.A.B. 2006). Powieść o trzech siostrach, dwóch krajach – i mowie smaków. Mimo że od wydarzeń przedstawionych w poprzedniej książce upłynęło prawie półtora roku, w Ballinacroagh, nadmorskim miasteczku w Irlandii, na siostry Aminpur nadal patrzy się z nieufnością. Trzy Iranki, które uciekły z kraju tuż przed...

Mimo że od wydarzeń przedstawionych w poprzedniej książce upłynęło prawie półtora roku, w Ballinacroagh, nadmorskim miasteczku w Irlandii, na siostry Aminpur nadal patrzy się z nieufnością. Trzy Iranki, które uciekły z kraju tuż przed wybuchem rewolucji, wciąż uważane są za obce, a ich orientalną restaurację niektórzy uznają za miejsce rozpusty.

W życiu sióstr przychodzi czas na zmiany. Mardżan zakochuje się w angielskim pisarzu, szesnastoletnia Lejla przeżywa okres buntu i marzy o dorosłości, a Bahar zaczyna interesować się duchowością chrześcijańską i coraz poważniej myśli o konwersji. Jakby tego było mało, pewnego dnia zaprzyjaźniona z siostrami włoska imigrantka znajduje w zatoce półżywą dziewczynę. Dziewczyna jest w szoku, nic nie mówi – i wszystko wskazuje na to, że próbowała usunąć ciążę...

Marsha Mehran doskonale oddaje atmosferę miasteczka na peryferiach i z humorem odmalowuje prowincjonalną społeczność – z nieznośnymi plotkarami, dyżurnymi dziwakami, fryzjerką-feministką i księdzem, który... zakłada rozgłośnię radiową.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Tintinka | 2019-06-04
Przeczytana: czerwiec 2019

Można nie lubić tego typu literatury, bo ani zbyt głęboka, ani przestrzenna ale... "Zupa z granatów" była ujmująca, więc sięgnęłam po "Wodę różaną i chleb na sodzie" i.. znowu ujął mnie świat trzech sióstr, trzech osobowości, trzech zupełnie rożnych historii, połączonych więzami krwi. Do tego smaki i zapachy kawiarni którą prowadzą. Odrobina napięcia i tajemnica znalezionej na plaży syreny daje powieści drugą oś, obok rozterek, lęków i tęsknot sióstr, obok problemów z miłością (jak to młode kobiety). To ciekawe ujęcie, bo najstarsza Mardżan boi się zakochać, Bahar przez przeżycia z przeszłości chyba nie chce się zakochiwać i pokazuje inny obraz miłości, najmłodsza z sióstr nie ma z miłością najmniejszego problemu, ale czy w przypadku nastolatki, możemy mówić o miłości, czy to tylko fascynacja. Ten przekrój daje do myślenia i w zasadzie dzięki trzem bohaterkom i rożnym etapom i stadiom uczuć obserwujemy ewolucję emocji zwanej miłością, którą przechodzi każdy człowiek. Do tego tło...

Maria | 2019-05-11
Przeczytana: 29 grudnia 2009

Pomna mądrych rad wyniesionych z pierwszej części powieści, że jedzenie jest jak lekarstwo i należy je dawkować w ściśle określonych porcjach, a jego składniki dobierać do temperamentu jedzącego, postanowiłam tym razem być głucha i ślepa na jedzenie w jej części drugiej, wyczuwając, wśród orientalnych zapachów, delikatną nutę drugiego dna tej historii. Zbyt poprawnej, zbyt sielankowej, zbyt łatwo i szybko przechodzącej przez umysł.
Jest jak w bajce. Trzy siostry, skrzywdzone przez ojczyznę i bliskich, emigrantki z Iranu, przyjeżdżają do małej miejscowości irlandzkiej, w której zakładają świetnie prosperującą kawiarnię. Najmłodsza, szesnastoletnia Lejla (Ciemne Niebiosa), poznaje idealnego chłopca, któremu to związkowi nikt nie stawia przeszkód, których młodzi by nie pokonali. Średnia, Bahar (Wiosna), zafascynowana katolicyzmem, staje się aktywną wierną Kościoła. Najstarsza, Mardżan (Koral), poznaje pana na zamku, wręcz rycerza z bajki. Społeczność bardzo przychylna, przyjmuje je...

Szarratu | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W sumie czuję niedosyt. Bo wiele wątków zostało niedokończonych i urwanych. Książka dorównywała poziomem 1 części, była równie wciągająca. Uważam jednak, że kwestia syrenki i jej uzdrawiania rękami była niepotrzebnie dodana. Za bardzo fantastyczny wątek jak na taką książkę.

Moniss | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Idealna lekka lektura na upały, mimo iż jej akcja ma miejsce późną jesienią. Pisanna lekkim piórem pozbawiona przesadnego dramatyzmu, za to z dosyć obszernymi opisami dań kuchni perskiej, aż mogłam poczuć te zapachy.... Jako fanka kuchni perskiej na pewno zajrzę do przepisów Mardżan, które są umieszczone na ostatnich stronach książki.

Karolina | 2018-01-11
Na półkach: Przeczytane, Palce lizać

Zapachy z tej książki zostają z nami na długo.

Dorotka_eu | 2017-07-24
Przeczytana: 12 lipca 2017

Podobnie, jak tom pierwszy- klimatyczna, smaczna, aromatyczna, prawie bez treści... Podobała mi się, choć cieszę się, że nie ma już trzeciej części ;)

Kaska Latak | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2017

Kontynuacja książki o trzech irańskich siostrach.Miło było wrócić do irlandzkiego Ballinacroagh, wejść do Cafe Babilon prowadzonego z rożnymi przygodami przez siostry Aminpur. I chociaż druga część, aż tak mi się nie podobała jak pierwsza, to jednak ( już z pewnej odległości od przeczytania) polecam, zwłaszcza kiedy za oknem zimno, szaro...

CzytAśka | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

www.czytaska.blogspot.com
_

Dalszy ciąg losów sióstr Aminpur w Irlandii. Cafe Babilon wrosła w Ballinacroagh a Mardżan, Bahar i Lejla powoli odnajdują się w obcym kraju. Każda z nich idzie inną, własną drogą, budując przyszłość na doświadczeniach z przeszłości ale i wbrew nim. Uczą się żyć między Irlandczykami ale i oni uczą się wiele od dziewcząt.
_
Znowu historia toczy się w oparach wschodnich przypraw ale i w towarzystwie włoskich słodyczy we wspomnieniach Estelle i irlandzkich kuchennych tradycji.
_
Mniej jest tu budzących dreszcz grozy wspomnień z Iranu, bardziej jawi się on tu jak bajkowa, nierealna kraina przemawiająca smakami i zapachami z dzieciństwa sióstr. Za to grozę budzi irlandzka rzeczywistość pełna zakazów i ograniczeń związanych z antykoncepcją i jej brakiem.
_
I mieszane uczucia budzi sympatyczny ojciec Mahoney - z jednej strony prawie braciszek Tuck - z drugiej jednak akceptujący działalność potwornych bab z Kółka Biblijnego.
_
Bardzo żałuję, że nie dowiem się...

Hindustani | 2016-12-30

Druga część przygód przesympatycznych sióstr Aminpur. Tym razem zaskoczą nas decyzje podjęte przez bohaterki, nowe postacie pojawiające się w tajemniczych okolicznościach, spiski miejscowej plotkary Dervli, zresztą przeczytajcie sami. Gorąco polecam.

Piotr | 2016-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 września 2016

Cudownie jest wrócić znów do irlandzkiego Ballinacroagh, wejść do Cafe Babilon sióstr Aminpur. Razem z nimi wypić herbatę z bergamotki i zanurzyć się w świat pełen orientalnych smaków i zapachów. Książka idealna na jesienne dni.